Gönderen Konu: Kötü lpg de çekiş sorununa çözüm  (Okunma sayısı 4100 defa)

saday20

Kötü lpg de çekiş sorununa çözüm
« : Eylül 24, 2011, 03:39:19 ÖS »
Lpg yi uzun zamandır full istasyonundan alıyorum, gayet de memnundum, en son aldığım lpg de bariz bir sorun oldu, araç çekişi azaldı, gaz tepkimeleri tuhaflaştı gaz yemesi hantallaştı.Bunun üzerine 100km kullandıktan sonra gidip shell den bir miktar lpg alıp kötü yakıtı iyileştirebilirim diye düşündüm ve aynen uyguladım ama sonuç değişmedi, iyice kafama takıldı ve resmen sinir bozucu olamaya başladı.Uzun süredir alıştığım akıcı sürüşten eser kalmadı, ben de şöyle birşey denedim ; araç çalışır vaziyetteyken hava debimetresinin fişini çektim ve arıza lambasını yaktırdım, böyleyken biraz gaz verdim, tabiki 3000deviri geçmedi böyleyken, sonra kontağı kapatıp debimetre fişini geri taktım ve kontak açtım, hala arıza lambası yanıyordu, bu vaziyette 1 saat kullandım ve aracı park ettim ertesi sabah eğer lamba yanık kalsaydı gidip arıza lambasını söndürtecektim, ama sabah kontak açtım lamba sönmüştü ve aracın eski sürüş akıcılığı ve çekişi tekrar yerine gelmişti.Bunu şöyle yorumladım araç okuduğu değerleri karşılaştırdığından kötü yakıtta değer karşılığı tutmadığından sapıtık çalışıyordu, ben araca arıza verdirip tekrar değer okumasını sağladım ve tekrar kendini adapte etmesi sağlandı herhalde, bir daha full'e uğramam artık shell'e geçerim.
« Son Düzenleme: Eylül 24, 2011, 03:40:42 ÖS Gönderen: saday20 »

23korg23

Ynt: Kötü lpg de çekiş sorununa çözüm
« Yanıtla #1 : Eylül 25, 2011, 08:46:58 ÖÖ »
sorununuzun full yada shell ile ilgili olduğunu sanmıyorum ayarlarınız ile ilgili gibi görünüyor.. zaten fullden olsaydı daha önce farkederdiniz... ayarlarınızdaki bozukluk ancak aracın parametrelerini bozar ve zamanla bu tarz sorunlara neden olur.. geçmiş olsun...  bp yi denemenizi tavsiye ederim

serkan ss

« Yanıtla #2 : Eylül 30, 2011, 12:03:48 ÖÖ »
benim arıza lambam lpg de mutlaka yanar hatta kiti bile değiştirmeye karar verdim, en son bp den gaz aldım gaz bittiği için bi müddet benzinle gittim o arada arıza lambası söndü sürekli shellden alırım gazı normalde evimin yakınındaki bp istasyonunda lpg yoktu yeni geldi bp den aldım lpg de bi müddet gittikten sonra arıza lambası mutlaka yanar dı inanın iki günden beri arıza lambası yanmıyor araç benzinle gidiyormuş gibi performansı hissedilir biçimde arttı. aslında hala ha yandı yanacak diye bi kuşku var içimde gözüm hep arıza ışığında bi ara anahtar bozuldu benzinle gidiyorum sandım sessiz bi yere çektim aracı lpg enjektörleri çalışıyor bakalım yarın yanacak mı bp ninde reklamını yapmış gibi olduk ama yarında yanmassa bundan sonra bp den alırım gazı.

ahmet290

« Yanıtla #3 : Eylül 30, 2011, 01:05:14 ÖÖ »
sorununuzun full yada shell ile ilgili olduğunu sanmıyorum ayarlarınız ile ilgili gibi görünüyor.. zaten fullden olsaydı daha önce farkederdiniz... ayarlarınızdaki bozukluk ancak aracın parametrelerini bozar ve zamanla bu tarz sorunlara neden olur.. geçmiş olsun...  bp yi denemenizi tavsiye ederim
dostum bence farklı lpg alındığında olabiliyor bu durum..
geçenlerde shelden aldım lpg yi araba baya hantallaştı basıyorum gitmiyor..depo bitmeye yaklaştı katkılı gaz aldım normale döndü ama katkılı gaz kullanmıyorum katkılı performası artırsın diye kullandım
ayrıca arıza lambam ilk 1000 km de yandı ondan sonra yanmadı çok şükür...farklı firmalardan gaz alsam dahi yanmadı ama kiti taktırmadan çok araştırdım bizim buradaki mantık:"arıza ışığı önemli degil abi ona takılma bişe olmaz."
« Son Düzenleme: Eylül 30, 2011, 01:06:39 ÖÖ Gönderen: ahmet290 »

galantus

« Yanıtla #4 : Eylül 30, 2011, 09:29:02 ÖÖ »
Sanırım bu lpg ler aynı firmada olsa istasyondan istasyona göre değişiyor. Mesela benim araçta bp de cok yakıyor ve cekişi biraz düşüyor. Fakat shelden alınca araç şahlanıyor ve yakıt düşüyor. İnsan akşam yemeğe oturupta sofrada en sevdiği yemek olduğunu görüp nasıl zevkle yiyorsa benim araçta shell gazı görünce deliriyor:)

serkan ss

« Yanıtla #5 : Eylül 30, 2011, 02:13:46 ÖS »
arkadaşlar bugün üçüncü gün ve hala arıza lambası yanmadı performansıda çok güzel inanın bir sene oldu aracı alalı böyle keyifli kullanmamıştım gaza basınca çok güzel tepki veriyor hayırlısı bakalım inşaallah böyle devam eder böyle olunca diğer eksiklikleri insan görmüyor birde şu var tahminimce hava şartlarıda etkiliyor performansı havadaki nem aşırı sıcaklar sanki ılık havalarda maximum güce ulaşıyor motor 

serkan ss

« Yanıtla #6 : Ekim 01, 2011, 01:36:51 ÖS »
4. günde yandı arkadaşlar arıza lambam nazar değdi sanırım dik bayırda geri kaldırırken aracı gaza fazla yüklendim lambamız yandı iyide 4 günden beri neden yanmadı bu araçlarda belli kitlerin haricinde (3 4 tane var marka zaten) mutlaka lamba yanar diyolardı bu markayı da kötülemek istemiyorum mimgas bazı arkadaşlar alınıyor atikerin alt sınıfında bi kit yada aynı sınıfta sonuçta valtek enjektör var demek istediğim doğru ayar kaliteli gaz ile söndürmek mümkün ama hiç bir usta özene özene ayar yapmak istemiyor neden sırada bekliyen yolunacak bi sürü keklik var.. yalandan takıyor açmasını bile bilmediği laptopa  bi iki öğrendiği yazılım doğrultusunda tamam oldu geç sıradaki lamba yanıncada eee bu araçlarda normal tamam oldu bitti..