Gönderen Konu: Kaç Km'dir Lpg Kullanıyorsunuz?  (Okunma sayısı 17340 defa)

müsaitbiyerde

Kaç Km'dir Lpg Kullanıyorsunuz?
« : Nisan 11, 2012, 09:57:06 ÖS »
Arkadaşlar merhaba. 2005 civic aracıma 57000 km de lpg taktırmıştım.  Aracım şu an 101 bin de ve sibop yaktı. Sibop ayarlarını 20-25 binde bir yaptırdım. Ustalar honda ve toyotalarda sibopların hassas olduğunu ve durumun normal olduğunu söylüyorlar. Aracın yaklaşık 1500 lira masrafı var. Araçtaki kit BRC. Ha sorarsanız pişmanmıyım hayır çünkü lpgli kullanım bana yaklaşık 5000 lira kar ettirdi. Merak ettim sizler kaç kilometredir lpg kullanıyorsunuz?

carousal

Ynt: Kaç Km'dir Lpg Kullanıyorsunuz?
« Yanıtla #1 : Nisan 11, 2012, 10:03:58 ÖS »
Yağ değişimini kaç km'de bir yapıyorsunuz? LPG'li araçlarda yüksek sıcaklık sebebiyle yağın daha erken bozulduğunu iddia edenler var o yüzden merak ettim.

becoca

• __ByR@Mm__
« Yanıtla #2 : Nisan 11, 2012, 10:12:38 ÖS »
Benim ilk aracım ve Fabrikasyon lpg li (Başka marka) 26 000 Km dir Lpg li kullanıyorum (Rodaj dahil)

Toplamda 200 300 Km benzinle ya çalıştı ya çalışmadı.

Birde Carousal yağ değişimi sormuş Benim araçta Normal benzinli araçla aynı km de bakıma giriyor.

Konu sahibi arkadaşın işine yarar mı bilemiyorum .

Landirenzo Lpg markası. Hiçbir bakım yapılmadı. Servistekiler 60 000 de bakım olacağını söyledi.

müsaitbiyerde

« Yanıtla #3 : Nisan 11, 2012, 10:26:56 ÖS »
Yağ değişimini en geç 10 bin de bir olmak üzere genellikle 8 bin de bir yaptım şimdiye kadar. Castrol 10-40 kullandım.

carousal

« Yanıtla #4 : Nisan 11, 2012, 10:31:44 ÖS »
Bakımlarınızı da düzenli hatta 8-10 bin km aralığında yaptırmanıza rağmen sübap sorunu çıkması ilginç. LPG'yi monte edenler sorun yaşatmaz diyorlar, %90'ı atıp tutuyor demek ki.

Ben de yaklaşık 25 bin kilometredir LPG kullanıyorum, 100 bini deviren (tamamı lpg ile) kullanıcı çıkacak mı bakalım?
« Son Düzenleme: Nisan 11, 2012, 10:33:13 ÖS Gönderen: carousal »

logıcthıs

« Yanıtla #5 : Nisan 11, 2012, 10:33:43 ÖS »
konunun biraz dışında ama merak ettiğim bişey var
aracı lpg li olupta 10/40 herhangi bir sentetik yağı 10 bin km kullanarak eksiltmeden değiştiren varmı?
« Son Düzenleme: Nisan 11, 2012, 10:34:23 ÖS Gönderen: logıcthıs »

gecetilkisi

« Yanıtla #6 : Nisan 12, 2012, 09:17:02 ÖÖ »
15 bin km

Karahan

• Fatih_K
« Yanıtla #7 : Nisan 12, 2012, 10:19:17 ÖÖ »
Lpg'li araçlarda supapları biraz gevşek bırakırlar. Ayar yapılırken supaplar çok sıkı olduysa ondan yanmış olabilir.

Benim lpg tankı 2006'da takılmış ama ondan öncesi var mı bilmiyorum. Silindir basınçlarını ölçtürdüm, fabrika çıkış değerlerine yakın çıktı (12,5 - 13 kg/cm²). Araç 95 Civic EL. Testi yaptırdığımda 323 bin km'de idi. Karbüratörlü olduğundan, yani sıralı sistem kullanılmadığı için benzini de pek fazla gördüğü yok.

konunun biraz dışında ama merak ettiğim bişey var
aracı lpg li olupta 10/40 herhangi bir sentetik yağı 10 bin km kullanarak eksiltmeden değiştiren varmı?
10w/40'ı eksiltmiyor. 5w/30'da biraz eksiltti.
« Son Düzenleme: Nisan 12, 2012, 10:25:35 ÖÖ Gönderen: Karahan »

hibo

« Yanıtla #8 : Nisan 12, 2012, 10:38:48 ÖÖ »
17000 m de taktırdım,şu an 62.400 olduk,allaha şükür bi problem yok...40bin ve 60 bin de sübap ayarı yapıldı rutin bakımın dışında...(lpg kiti:landi)

ed35

« Yanıtla #9 : Nisan 12, 2012, 10:54:20 ÖÖ »
Benim ilk aracım ve Fabrikasyon lpg li (Başka marka) 26 000 Km dir Lpg li kullanıyorum (Rodaj dahil)

Birde Carousal yağ değişimi sormuş Benim araçta Normal benzinli araçla aynı km de bakıma giriyor.

Landirenzo Lpg markası. Hiçbir bakım yapılmadı. Servistekiler 60 000 de bakım olacağını söyledi.
Hocam 10binde bir lpg bakımı yapılıp filtrelerin vs. değişmesi gerekiyor bilginiz olsun.

Karahan

• Fatih_K
« Yanıtla #10 : Nisan 12, 2012, 11:19:30 ÖÖ »
10 binde bir lpg bakımı derken? Bu bakım kapsamında hangi işlemler yapılıyor? 10 binde bir yağ değişimi sırasındaki yağ filtresi değişimini kastetmiyorsunuz herhalde. Siz de Lpg filtresi değişimi demeyin aman.
« Son Düzenleme: Nisan 12, 2012, 11:20:10 ÖÖ Gönderen: Karahan »

kadir8690

« Yanıtla #11 : Nisan 12, 2012, 03:40:16 ÖS »
lpg fıltresı 10 bınde bır değişmesi gereken bır parça evet.

ed35

« Yanıtla #12 : Nisan 12, 2012, 04:21:48 ÖS »
Evet lpg filtresi,garanti kartımda 10bin km'de bir lpg bakımı yapılması gerektiği yazıyor ve götürüp 10bin de bir filtre vs. değiştirip kalibrasyon yaptırıyorum ;)
« Son Düzenleme: Nisan 12, 2012, 04:22:01 ÖS Gönderen: ed35 »

müsaitbiyerde

« Yanıtla #13 : Nisan 12, 2012, 05:18:33 ÖS »
Arkadaşların da belirttiği gibi lpg filtresinin 10 binde bir değişimi lpg enjektörlerinin uzun ömürlü olması açısından önemli.

carousal

« Yanıtla #14 : Nisan 12, 2012, 06:20:28 ÖS »
Lpg filtresinin tavsiye edilen değişim periyodu 15 bin km idi eskiden, Aygaz katkılı otogaz illetini çıkarttıktan sonra yaşanan enjektör problemleri nedeniyle bütün sektör filtre değişim periyodunu 10 bin km'ye çekti maalesef.

Mümkün olduğunca katkısız gaz almakta fayda var. Dökme gazdan da uzak durmak lazım tabi. Dökme gaz da filtreyi inanılmaz kirletiyor.

Ben bir istasyon keşfettim, 25 bin km'dir aynı yerden alıyorum, 5 bin km önce 2. filtre değişimine gittim, filtre yine temiz çıktı, umarım gittiğim istasyon kalitesini bozmaz. :D
« Son Düzenleme: Nisan 12, 2012, 06:22:46 ÖS Gönderen: carousal »

becoca

• __ByR@Mm__
« Yanıtla #15 : Nisan 12, 2012, 07:47:34 ÖS »

Hocam 10binde bir lpg bakımı yapılıp filtrelerin vs. değişmesi gerekiyor bilginiz olsun.

Servise özellikle sordum 60 000 diye ısrar ettiler. Garanti olduğu için önemsemiyorum.Birşey olursa Anahtarı önlerine atar çıkarım.Sonuçta servis bakımlı araç.
« Son Düzenleme: Nisan 12, 2012, 07:48:03 ÖS Gönderen: becoca »

honda2002

« Yanıtla #16 : Nisan 12, 2012, 08:33:15 ÖS »
Yağ değişimini en geç 10 bin de bir olmak üzere genellikle 8 bin de bir yaptım şimdiye kadar. Castrol 10-40 kullandım.

Geçmiş olsun.
Benim danıştığım Honda Yetkili Servis uzmanı aracı devirli kullanıp fazla sıkıştırmadığın sürece, uzun süreli LPG de seyahat etmediğin sürece (ki bunun anlamı maksimum 3 saat dedi) sübaplarla ilgili sıkıntı yaşanmayacağını söyledi.

Sizin kullanımınız böyle mi idi ?

Bu arada LPG de 100 bin km yi devireni biliyorum.

honda2002

« Yanıtla #17 : Nisan 12, 2012, 08:35:23 ÖS »

Geçmiş olsun.
Benim danıştığım Honda Yetkili Servis uzmanı aracı devirli kullanıp fazla sıkıştırmadığın sürece, uzun süreli LPG de seyahat etmediğin sürece (ki bunun anlamı maksimum 3 saat dedi) sübaplarla ilgili sıkıntı yaşanmayacağını söyledi.

Ayrıca aracı (pek tahmin etmiyorum ama) direkt LPG de çalıştırdın mı ?

kadirkucuk

« Yanıtla #18 : Nisan 12, 2012, 08:45:57 ÖS »

Geçmiş olsun.

Abi maksimum üç saat olayını anlamadım, örneğin Erzincan'dan Ankara'ya giderken ( 7-8 saat) sürekli lpg ile gitmemeli miyim bunu mu demek istedi?

honda2002

« Yanıtla #19 : Nisan 12, 2012, 08:55:45 ÖS »

Geçmiş olsun.

Abi maksimum üç saat olayını anlamadım, örneğin Erzincan'dan Ankara'ya giderken ( 7-8 saat) sürekli lpg ile gitmemeli miyim bunu mu demek istedi?

Aynı soruyu bende sordum.
Araçta kontağı kapatmadan yapılan sürüşler zararlı dedi.
Verilecek 15-20 dk lık molalarda motor soğuyacağı için problem oluşmayacağını söyledi.

kadirkucuk

« Yanıtla #20 : Nisan 12, 2012, 09:13:44 ÖS »

Geçmiş olsun.

Verilecek 15-20 dk lık molalarda motor soğuyacağı için problem oluşmayacağını söyledi.

Abi teşekkür ediyorum verdiğin bilgi için benim sürekli gittiğim servis hiç bana böylebirşeyden bahsetmemişti. Araca lpg takılalı (Teleflex gfı) 20bin km oldu ve şu anda geç çalışma sorunu var yaklaşık 4-5 saniye marşa basılı tuttuktan sonra çalışıyor. Belki de bu yüzdendir. Tekrar teşekkürler..

honda2002

« Yanıtla #21 : Nisan 12, 2012, 09:27:00 ÖS »

Geçmiş olsun.

Abi teşekkür ediyorum verdiğin bilgi için benim sürekli gittiğim servis hiç bana böylebirşeyden bahsetmemişti. Araca lpg takılalı (Teleflex gfı) 20bin km oldu ve şu anda geç çalışma sorunu var yaklaşık 4-5 saniye marşa basılı tuttuktan sonra çalışıyor. Belki de bu yüzdendir. Tekrar teşekkürler..

Bende de teleflex gfi var. Taktıralı 5 km falan oldu.
Aracı sabah çalıştırıyorum problem yok.
Kontağı kapatıp 1 dk sonra marşa bastığımda araç çoğunlukla 3-4 sn de zorla çalışıyor.

Ancak yarım kontak yapıp 3-4 sn sabredip göstergedeki ışıklar söndükten sonra marşa basarsam sıkıntısız direkt çalışıyor.
Senin durum da böyle mi acaba ?

kadirkucuk

« Yanıtla #22 : Nisan 12, 2012, 09:34:07 ÖS »
Abi benim durum tam olarak şöyle: Sabah öğle akşam farketmiyor aracı ilk çalıştırmamda (yarım kontak yapıp ışıkların sönmesini bekliyorum ve her zaman böyle yapıyorum) 4-5 saniye geç çalışıyor. kapatıp tekrar çalıştırdığımda hemen alıyor. Ama kapatıp 10-15 dakika beklersem yine geç alıyor. Bu ayın sonunda servise göstereceğim zaten, sence nedir bu sıkıntı abi, her ne kadar aşırı olumsuz etkisi yok gibi gözükse de yavaş yavaş can sıkmaya başladı..

becoca

• __ByR@Mm__
« Yanıtla #23 : Nisan 12, 2012, 09:47:26 ÖS »
3 Saat olayını ilk defa duydum. Teknik açıklaması varsa paylaşırsan sevinirim.

Evet lpg benzinli motora zararlı (Uzun vadede)

Ayrıca 15 dk da motor soğuduğu nerede görülmüş.

Ben hep ışınların sönmesini beklerim çalıştırırken. (Şimdiye kadar 15 kere beklememişimdir (16 17 aydır))

Çok sükür çalışmamazlık yapmadı.

honda2002

« Yanıtla #24 : Nisan 12, 2012, 09:49:07 ÖS »
Abi benim durum tam olarak şöyle: Sabah öğle akşam farketmiyor aracı ilk çalıştırmamda (yarım kontak yapıp ışıkların sönmesini bekliyorum ve her zaman böyle yapıyorum) 4-5 saniye geç çalışıyor. kapatıp tekrar çalıştırdığımda hemen alıyor. Ama kapatıp 10-15 dakika beklersem yine geç alıyor. Bu ayın sonunda servise göstereceğim zaten, sence nedir bu sıkıntı abi, her ne kadar aşırı olumsuz etkisi yok gibi gözükse de yavaş yavaş can sıkmaya başladı..

Açıkçası pek bir fikrim yok bu konuda uzman değilim.
Ancak belki şunlar olabilir;

Boğaz kelebeği temizliği gerekebilir. (Bana gerekiyor denmişti)
Sübap ayarı gerekebilir. (LPG li araçlarda 20 binde 1 gerekiyor diyorlar)
Marş kömürleri bitiyor olabilir (Benim araçta olabilen bir durum)