Gönderen Konu: İstanbul Avrupa yakası İyi bir LPG USTA tavsiyesi ?  (Okunma sayısı 15406 defa)

iszen

İstanbul Avrupa yakası İyi bir LPG USTA tavsiyesi ?
« : Eylül 19, 2010, 11:42:06 ÖS »
Arkadaşlar merhaba.2008 civic' ime BRC ya da ZAVOLİ düşünüyorum. BRC de enjektör seslerinin daha çok duyulduğu söyleniyor genelde.ZAVOLİ de böyle bir sorun, tespit edebildiğim kadarıyla gözükmüyor. O nedenle daha çok ZAVOLİ düşünüyorum. Bu kiti taktıran ve özelliklede montajının ustalığından memnun kalan ve o ustayı önerebilecek arkadaş varmı? Bu arada bende teknisyenim.
Yapılan işçilik benim için çok önemli. Forumda nedense pek usta tavsiyesi yok. O nedenle yeni konu açma gereği duydum.İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

tmrak

Ynt: İstanbul Avrupa yakası İyi bir LPG USTA tavsiyesi ?
« Yanıtla #1 : Eylül 23, 2010, 09:58:55 ÖÖ »
Arkadaşlar merhaba.2008 civic' ime BRC ya da ZAVOLİ düşünüyorum. BRC de enjektör seslerinin daha çok duyulduğu söyleniyor genelde.ZAVOLİ de böyle bir sorun, tespit edebildiğim kadarıyla gözükmüyor. O nedenle daha çok ZAVOLİ düşünüyorum. Bu kiti taktıran ve özelliklede montajının ustalığından memnun kalan ve o ustayı önerebilecek arkadaş varmı? Bu arada bende teknisyenim.
Yapılan işçilik benim için çok önemli. Forumda nedense pek usta tavsiyesi yok. O nedenle yeni konu açma gereği duydum.İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

size 2a brc  merkez servisten murat beyi tavsiye edebilirim. 0212 210 43 92 kagithane

sana

iszen

« Yanıtla #2 : Eylül 23, 2010, 11:15:46 ÖÖ »
Cevabınız için teşekkür ediyorum tmrak kardeş. Siz aracınıza burada mı yaptırdınız? Eğer öyle ise kısaca işçilik namına gözlemlerinizide aktarırsanız memnun oluruz.Büyük ihtimalle bu hafta lpg taktıracağım.Ancak belirttiğim gibi yine de zavoli ağır basıyor.Brc den fiyat araştırması yapmıştım daha önce bu hafta da zavoli de bu araştırmayı yaptım.Yaklaşık 100-200 tl arası zavoli daha ucuz. Ancak benim için ucuzluktan ziyade yapılacak iş. Çünkü ben aracımı ikinci el aldım.Araç almadan önce yetkili servis bakımdan çıkmış.Ön tampon değişmiş, yağ değişiminde altına baktığımda birçok kopçayı takmamışlar bile. Yetkili servisler dahi bunu yapabiliyor. Yine Lastikçiye gittiğimde lastiği değiştirtmiştim, bide baktım sibop kapağını farklı takmış, ustadan utana sıkıla rica ediyorum benim asıl kapağı takarmısın diye, bana tamamen "sanayi diliyle" -abi ne fark eder hepsi aynı işi yapıyor- diyor! Aynı işi yaptığının bende farkındayım da ya estetik?. Bende istanbul metrosunda teknisyenim ve bende teknik bir iş yapıyorum. Şimdi bu adamın beni anlamasına hiç ihtimal veremiyorum!!.
   Yani tmrak kardeş umarım anlatabilmişimdir meseleyi. Bana bu tip ustayı tavsiye etmeyiniz lütfen <nohapy  Mesela yine adam lpg montajı yapıyor, nerde biliyor musun aracın tamponuna çıkmış montaj yapmaya çalışıyor. <783^2evet evet aynen öyle.Biraz uzun yazdım biliyorum ama inan bu forumdaki birçok arkadaş bu konudan muzdarip bunu biliyorum.İlginize tekrar teşekkür ediyorum...... >=ok

tmrak

« Yanıtla #3 : Eylül 24, 2010, 09:01:36 ÖÖ »
Cevabınız için teşekkür ediyorum tmrak kardeş. Siz aracınıza burada mı yaptırdınız? Eğer öyle ise kısaca işçilik namına gözlemlerinizide aktarırsanız memnun oluruz.Büyük ihtimalle bu hafta lpg taktıracağım.Ancak belirttiğim gibi yine de zavoli ağır basıyor.Brc den fiyat araştırması yapmıştım daha önce bu hafta da zavoli de bu araştırmayı yaptım.Yaklaşık 100-200 tl arası zavoli daha ucuz. Ancak benim için ucuzluktan ziyade yapılacak iş. Çünkü ben aracımı ikinci el aldım.Araç almadan önce yetkili servis bakımdan çıkmış.Ön tampon değişmiş, yağ değişiminde altına baktığımda birçok kopçayı takmamışlar bile. Yetkili servisler dahi bunu yapabiliyor. Yine Lastikçiye gittiğimde lastiği değiştirtmiştim, bide baktım sibop kapağını farklı takmış, ustadan utana sıkıla rica ediyorum benim asıl kapağı takarmısın diye, bana tamamen "sanayi diliyle" -abi ne fark eder hepsi aynı işi yapıyor- diyor! Aynı işi yaptığının bende farkındayım da ya estetik?. Bende istanbul metrosunda teknisyenim ve bende teknik bir iş yapıyorum. Şimdi bu adamın beni anlamasına hiç ihtimal veremiyorum!!.
   Yani tmrak kardeş umarım anlatabilmişimdir meseleyi. Bana bu tip ustayı tavsiye etmeyiniz lütfen <nohapy  Mesela yine adam lpg montajı yapıyor, nerde biliyor musun aracın tamponuna çıkmış montaj yapmaya çalışıyor. <783^2evet evet aynen öyle.Biraz uzun yazdım biliyorum ama inan bu forumdaki birçok arkadaş bu konudan muzdarip bunu biliyorum.İlginize tekrar teşekkür ediyorum...... >=ok

burasi 2a muhendislik brc merkez servis murat beyde orda muhendis bende konsoloslukta calisiyorum ve burda 2 arkadas orda taktirdi ben 2.el aldigim aracin ustunde garantisi devam eden brc vardi. ordaki ilgi alaka ve cabukluk hicbir yerde normal servislerde bile yok.birde ara veya yetkili, ozel serviste degil merkez servis oldugu icin itina ust seviyede  gidin gorun ve kendiniz karar verin evrak islerinide yapiyorlar.vs.

poseidon999

« Yanıtla #4 : Eylül 24, 2010, 09:47:15 ÖÖ »
Ben 99 ies de BRC kullanıyorum.
Bu kasaların izolasyonunun ne kadar zayıf olduğu bilinir.
ama kaputu açıp karşısına geçmedikçe hiç enjektör sesi gelmiyor.

Bu arada Özmarara'nın ikitelli'de servisi mevcut.

http://www.ozmarmaralpg.com/iletisim.html

iszen

« Yanıtla #5 : Ekim 08, 2010, 05:37:00 ÖÖ »
Bu gün, yarın sabah itibariyle ikitelli özmarmaradan randevu aldım.Hadi hayırlısı bakalım.BRC de karar verdim. Bundaki düşüncem BRC yi daha iyi tanıdığımdan değil, servis + Türkiyede popüler bir marka olduğu. Bunu serviste yaptırmamın nedeni de satarken kolaylık olması + kullandığım zamanlardaki oluşabilecek problemlerimde çözümü yine en iyi onların bulacağını düşünüyorum.
Aslında eminimki bir Atiker , zavolide çok rahat işimi görürdü ama belirttiğim gibi LPG sektöründe BRC daha duyulmuş bir marka.Aracı satarken bu markayı taktırmış olmamın daha bir artısı olacağını tahmin ediyorum.
Neyse montajdan sonra "benimde teknisyen biri olduğumu belirterek" bu ürünle ilgili olumlu olumsuz gözlemlerimi ve bu serviste yaptıracağım için tabikide bu servis içinde gözlemlerimi buraya aktaracağım....

cıvıcem

« Yanıtla #6 : Ekim 08, 2010, 05:55:22 ÖÖ »

hayırlısı olsun bende özmarmaranın kadıköy merkezinde taktırıcam... izlenimlerinizi merakle bekliyoruz....

havuckral

« Yanıtla #7 : Ekim 08, 2010, 07:42:54 ÖÖ »
Hayırlı olsun ben de Özmarmara İkitelli ye taktırdım. İşçilik başarılı ve temiz bir işletme. Ben pek bu işlerden anlamamam ama sızdızmalık raporunu almaya gittiğimde diğer araçların montajlarına baktığımda BRC pırıl pırıl görünüyor.
« Son Düzenleme: Ekim 08, 2010, 07:45:00 ÖÖ Gönderen: havuckral »

iszen

« Yanıtla #8 : Ekim 11, 2010, 04:15:09 ÖS »
Arkadaşlar izlenimlerimi, testlerimi ayrı bir başlık altında sizlere geniş bir şekilde aktaracağım. Bu LPG konusu, yeni kasa civic lerde, kullanıcıların baya bir düşündüğü konu. Ben bu forumda bu LPG konusunda tatminkar bir yardım aldığımı düşünmüyorum. Ancak yinede faydalandığımı inkar da etmeyeyim. Her kafadan farklı seslerin çıkması, kullanıcıları biraz daha LPG den uzaklaştırıyor.
Aracıma takılalı daha 2 gün oldu, henüz olumlu yada olumsuz birşey söylemek için çok erken olduğunu düşünüyorum. Benim asıl belirtmek istediğim, LPG montajından sonra kullanıcılar buraya
gözlemlerini aktarıyorlar fakat her kullanıcıdan aynı ürün kullanılmasına rağmen farklı yorum gelebiliyor. Bence bunun nedeni kullanıcıların, "gözlemlerinde ve teknik bilgiyi aktarmalarındaki" farklılıktan kaynaklanıyor. Yani daha açıkcası aracına LPG yaptıranların içinde dotor da var, garsonda, mühendiste var çırakta, ve bu yorumları bu tür arkadaşlar yaptığından farklılık olabiliyor. Umarım anlatabilmişimdir.

Şu forumda LPG takmadan önce tavsiye istemiştim, sağolsunlar bir kaç arkadaş tavsiyede bulunmuş, fakat benim daha çok "montaj ve usta" tavsiyesine ihtiyacım vardı. Benim için "yetkili servis" olayı hiç önemli değil(montaj ve ustalık adına). Şimdi kişilerin gözünde "iyi bir montaj" ifadesinden ne anlayacağız?

- Falancı ustanın montajı çok iyi!
- Siz ne işle meşgulsünüz?
- Ben fırıncıyım !!!

Hadi bakalım çık işin içinden!! Sonrada bu fırıncı kardeşimizin tavsiyesiyle 35 bin tl lik aracımızı deldireceğiz???

Peki benim gözümle iyi bir montajın kriteri nedir?

-Kesilen kabloları hala ucuz basit elektrik bandıyla bantlıyorsan, ve hele hele banttan bir parça koparıp yapışkan kısmına iyice elini gezdirdikten sonra hala o banttan medet umarak yapıştırıyorsan benim için sen sadece sanayi mantığı  ustasısın, Avrupa standartı usta değilsin !

Bu tür işlemler için yüzlerce çeşit klemensler mevcut. Hiç birşey yapamıyorsan o kabloyu dişi-erkek pabuçlarsın üzerine de makaron geçirirsin.Al sana EN standardında bir kablolama!!

Bu bant konusunu en basiti olsun diye yazdım umarım hassaslığımı anlatabilmişimdir. Tabi bu sadece bantla sınırlı da değil, mesela manifold delinmesi , LPG tankının montajı için kesilen döşemeye antikorozyon için ne işlem yaptığın vb şeyler de var.

Kısacası montaj tavsiyesinde bulunan arkadaşlar montajdaki bu tür ufak ayrıntıyıda yazarlarsa çok daha faydalı olacaktır. Yukarıda verdiğim örneği belki bir çok usta bartı görebilir ama olsun ben böyle bir montaj istiyorum.

Size kısa bir olay daha yazayım;

Ben İstanbul metrosunda teknisyenim. Burada Sie..ns firmasında almanlar var. Yeni ve eski araçların sinyalizasyon işlemlerini yapıyorlar.

İşin mühendislik, test ve kontrolör kısmını almanlar yapıyor, işçilik ve montaj kısmını almanlar gözetiminde türkler yapıyor.

Hani hep almanların arabalarının sağlamlığından bahsederiz ya ( gerçi sadece arabaları değil hemen herşeyi sağlam yapıyorlar) işte ben bunun sebebini burada çözdüm

Almanlar tüm malzemeyi almanyadan getirttiler. Rondelasına, tırtıllı puluna kadar. Bizim ustamız bir toprak bağlantısı yapıyor; saplamaya önce kablonun pabucunu sonra rondela üzerine düz pulu takıyor. Evet sıradan bir toprak bağlantısı ama alman kabul etmiyor "hayır rondela üste gelecek"  diyor. Bizim ustanın tavrıda anlamadığı için önce küfür ediyor, sanki böyle taksak ne varki diyor. Alman neden bunu istediğini de şöyle açıklıyor; takılan rondela somunun titreşimden etkilenmemesi içindi, sen böyle takarsan görevini yerine getirmeyecekti, görevini yerine getirmeyecek bir rondelayıda taktığın için malzemeyi israf edecektin diyor.

Sonrada diyoruzki vay be almanlar ne sağlam iş yapıyor!!

Neyse arkadaşlar gözlemlerimi merak edenleri yakın zamanda " BRC ve ÖZMARMARA İKİTELLİ GÖZLEMLERİM" başlığımda bekliyorum.Saygılar...

cıvıcem

« Yanıtla #9 : Ekim 11, 2010, 04:22:11 ÖS »

izsen dostum bende aynı firmanın bostancı şubesine bugün bıraktım aracımı 2010 cıvıc... ilk izlnimlerin nelerir acaba?  ayrıca yukarıdaki her yazdığında çok haklısın ama alman mantığıyla çalışan ustayı bulmak samanlıkta iğne aramaya benziyor bizim ülkemizde... sadece bu konuda değil her işte aynı malesef...

iszen

« Yanıtla #10 : Ekim 11, 2010, 10:45:21 ÖS »

izsen dostum bende aynı firmanın bostancı şubesine bugün bıraktım aracımı 2010 cıvıc... ilk izlnimlerin nelerir acaba?  ayrıca yukarıdaki her yazdığında çok haklısın ama alman mantığıyla çalışan ustayı bulmak samanlıkta iğne aramaya benziyor bizim ülkemizde... sadece bu konuda değil her işte aynı malesef...
Sizi çok çok iyi anlıyorum:) BRC ile ilgili izlenimlerimi soruyorsanız yukarıdaki hassasiyetimi anladığınızı düşünerek cevaplıyorum; ürün gerçekten kaliteli.Kablolar alev almayan silikonlu, konnektörler fena değil ama öyle her elektrikçide bulabileceğiniz cinstende değil. Keza enjektörleri falan gayet iyi.Enjektör sesi olayına gelince, arkadaşın biri kaputu açtığında geldiğini yazmıştı önceki kasa civicti yanılmıyorsam ancak benim arabada içeriden ses şuna benzedi; ses izolesi iyi olan dizel bir alman arabasında enjektör sesi nasıl içeri geliyorsa bendede aynı oldu.Yani civicim bir nevi dizel oldu:)Ama yolda asla duyamıyorsunuz.Araba rölantideyken sesiz bir ortamdaysanız teybinizin ses seviyesini 7 ye alırsanız yine bu enjektör sesini duymuyorsunuz.Bu olay bana birazda montajla alakalı geliyor zira; enjektör raili manifold tarafına yani göğüs tarafına monte edildi.kaputu açtığınızda enjektör raili göremiyorsunuz.O kadar içeride, belki bundandır ses olayı.Bence bu ses kesinlikle rahatsız edici değil.

Gelelim çekiş olayına; ben benzindeykende aracımı agresif kullanmazdım öncelikle bunu belirteyim. LPG de çekiş olayında çokta birşey farketmedim. Hani %5 lik düşüş deniyorya bence bu doğru. Tabi buradaki tek konu bu değil, aracınızın diğer tüm bakımları normal ise bu değeri bulabilirsiniz.Örneğin bitik bir buji benzinde de zaten bitiktir, lpg de de bu oranda düşecektir.
Şu anlık tek bir problem var ; vites değişimlerinde aracın devri 500 e kadar düşüyor sonra toparlıyor.Ancak bunu şimdilik dert etmiyorum.Bunun çözülemeyecek bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Zaten serviste bulunduğum süre içerisinde gelen aracların çoğunda rölanti problemi vardı.Usta bunuda yazılımla düzeltiyordu.

Merak edilen diğer bir konuda; arıza ışığının yanıp yanmadığı.Montajdan sonra arıza lambası yandı, bobin uçlarına müdahele edildiğinden cihazla resetleme yaptıklarını söylediler ve şu an lamba yanmıyor.

Bir diğer konuda pipo olayı. Kağıthanedeki ve ikitellideki BRC bayi bu yöntemi uygun bulmadılar.Sebebide bu araçlarda randımanlı olmadığını ve arıza lambası yaktığını belirttiler.Bende onlara güvenerek pipo yaptırmadım.Yani plastik manifold delinerek nuzullar monte edildi.

civicem dostum bu konuyu ayrı konu başlık altında yayınlayacaktım  ancak aracınızı zaten bırakmışsınız, o sebeple cevap yazma gereği duydum.Şimdiden hayırlı olsun...

rotasızKAPTAN

« Yanıtla #11 : Ekim 12, 2010, 10:42:44 ÖÖ »

Sizi çok çok iyi anlıyorum:) BRC ile ilgili izlenimlerimi soruyorsanız yukarıdaki hassasiyetimi anladığınızı düşünerek cevaplıyorum; ürün gerçekten kaliteli.Kablolar alev almayan silikonlu, konnektörler fena değil ama öyle her elektrikçide bulabileceğiniz cinstende değil. Keza enjektörleri falan gayet iyi.Enjektör sesi olayına gelince, arkadaşın biri kaputu açtığında geldiğini yazmıştı önceki kasa civicti yanılmıyorsam ancak benim arabada içeriden ses şuna benzedi; ses izolesi iyi olan dizel bir alman arabasında enjektör sesi nasıl içeri geliyorsa bendede aynı oldu.Yani civicim bir nevi dizel oldu:)Ama yolda asla duyamıyorsunuz.Araba rölantideyken sesiz bir ortamdaysanız teybinizin ses seviyesini 7 ye alırsanız yine bu enjektör sesini duymuyorsunuz.Bu olay bana birazda montajla alakalı geliyor zira; enjektör raili manifold tarafına yani göğüs tarafına monte edildi.kaputu açtığınızda enjektör raili göremiyorsunuz.O kadar içeride, belki bundandır ses olayı.Bence bu ses kesinlikle rahatsız edici değil.

Gelelim çekiş olayına; ben benzindeykende aracımı agresif kullanmazdım öncelikle bunu belirteyim. LPG de çekiş olayında çokta birşey farketmedim. Hani %5 lik düşüş deniyorya bence bu doğru. Tabi buradaki tek konu bu değil, aracınızın diğer tüm bakımları normal ise bu değeri bulabilirsiniz.Örneğin bitik bir buji benzinde de zaten bitiktir, lpg de de bu oranda düşecektir.
Şu anlık tek bir problem var ; vites değişimlerinde aracın devri 500 e kadar düşüyor sonra toparlıyor.Ancak bunu şimdilik dert etmiyorum.Bunun çözülemeyecek bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Zaten serviste bulunduğum süre içerisinde gelen aracların çoğunda rölanti problemi vardı.Usta bunuda yazılımla düzeltiyordu.

Merak edilen diğer bir konuda; arıza ışığının yanıp yanmadığı.Montajdan sonra arıza lambası yandı, bobin uçlarına müdahele edildiğinden cihazla resetleme yaptıklarını söylediler ve şu an lamba yanmıyor.

Bir diğer konuda pipo olayı. Kağıthanedeki ve ikitellideki BRC bayi bu yöntemi uygun bulmadılar.Sebebide bu araçlarda randımanlı olmadığını ve arıza lambası yaktığını belirttiler.Bende onlara güvenerek pipo yaptırmadım.Yani plastik manifold delinerek nuzullar monte edildi.

civicem dostum bu konuyu ayrı konu başlık altında yayınlayacaktım  ancak aracınızı zaten bırakmışsınız, o sebeple cevap yazma gereği duydum.Şimdiden hayırlı olsun...
öncelikle hayıırlısı olsun brc olsun zavolli olsun bunlar ıyı tercihler.ancak yukarıda belırttgınız vıtes geççişlerinizdeki bahsettıgınız problem olmaması gerek.pipolu yönteme gelcek olursak aksine yeni kasalara cok uygunbır sıstem oldugu soylenıyor.bende aracıma pıpolu yontem uygulattım hıc arıza ısığı yanmadı yada baska bı problem olmadı

havuckral

« Yanıtla #12 : Ekim 17, 2010, 12:43:39 ÖÖ »
Özmarmara İkitelli bana da Pipo yönteminin 2004 Accord için uygun olmadığını söyledi. Benim de manifoltu deldiler. İşçiliği zor olduğu için pipo yönteminden kaçıyor olabilirler mi?

Pipo yönteminine şematik olarak bakıldığında enjektörler yanma odasına daha yakın olduğunu performansı arttıran, yakıt değerini düşüren bir yöntem olduğu söyleniyor.

Gerçi delinmiş manifoltun davası olmazda :)