Gönderen Konu: İki şehir arasındaki LPG tüketimi. LPG Charger ile ne kadar tasarruf ederim?  (Okunma sayısı 13599 defa)

23korg23

sonucu bekliyorum.. kaça aldınız byali? ertürbülatörü bilmem ama simota turbo ventilatör var aracı cok hafif bi rahatlatıyo

byali

Ürün elime ulaştı. Montajını yapmak için sabırsızlanıyorum :) kilometre daha 40 da böyle giderse 200 km yi bekleyemeyeceğim 100 km sonra montajını yapsam mı dersiniz :)

23korg23

bize kalmasın en iyisi :) çünki bizde sabırsızlanıyoruz :) eger mümkünse montajı aşama aşama resimlerseniz çok faydalı olur.. yada ürünün içerisinden montaj seması falan cıkıyorsa onunda resmi olabilir.. bide kaça aldınız byali? nano mu aldınız lpg mi?

Xlargee

http://www.teamhondaturkey.com/forum/lpg_sistemleri/nano_changer_lpg_changer_montaji-t50115.0.html

Burada Montaj İle İlgili Konu Açtım Resimli Oradan Öğrenebilirsiniz.

byali

bize kalmasın en iyisi :) çünki bizde sabırsızlanıyoruz :) eger mümkünse montajı aşama aşama resimlerseniz çok faydalı olur.. yada ürünün içerisinden montaj seması falan cıkıyorsa onunda resmi olabilir.. bide kaça aldınız byali? nano mu aldınız lpg mi?

140 liraya aldım. Aracımın LPG li olduğunu bildirdim fakat NanoCharger göndermişler arasındaki fark LPG için olanlar birazdaha az hava alıyor galiba. Montaj konusuna gelince benim araba yeni civic vestenhouse hortumunu bulmam lazım birde hortumun içinde sibop varmış bu siboptan önce bağlantı yapılması gerekiyormuş. Diyelimki hortumu buldum sibopu da buldum sibopun sağına mı soluna mı takacaz bilmiyorum :) Birde yeni model arabalarda tasarruf açısından daha az fark varmış.

Kutu içerisinden hortumu ve T çatal çıktı fakat kelepçe çıkmadı gerek varmı bilmiyorum montajı yaparken anlaşılır. Bu işlerden anlayan varsa buluşup montajı birlikte yapabiliriz.

23korg23

byali montajı yapabildiniz mi sonuç nedir merakla bekliyorum :)

23korg23

bi sonuç çıkmadı sanırım.

byali

bi sonuç çıkmadı sanırım.

Merhaba Arkadaşlar,

Açıkcası işlerimin yoğun olmasından dolayı hala montajı yapamadım :) bundan dolayı yorum yapamıyorum. Haftasonu vakit ayırmaya çalışacağım.

23korg23

sorun değil dostum önemli olan işler, işlerin hallolunca bakarsın ben konuyu güncel tutmak için yazdım

atomhamdi

Arkadaşlar şöyle bir bilgi edindim bu tip cihazlar aracı fakir karışımla çalışmaya zorlayarak yakıtın düşmesini sağlıyormuş yani gereğinden fazla hava çekiyormuş buda motor içinde ki yanma sürecini uzatıp ekzoz zamanında silindir içerisinde yanma devam ettiğinden egzoz sübapları asırı ısnmadan dolayı kavrulup bozuluyormus

23korg23

Arkadaşlar şöyle bir bilgi edindim bu tip cihazlar aracı fakir karışımla çalışmaya zorlayarak yakıtın düşmesini sağlıyormuş yani gereğinden fazla hava çekiyormuş buda motor içinde ki yanma sürecini uzatıp ekzoz zamanında silindir içerisinde yanma devam ettiğinden egzoz sübapları asırı ısnmadan dolayı kavrulup bozuluyormus
olabilir ama bu mantık doğruysa açık hava filtresi kullanımıda aynı sonucu doğurmaz mı?

atomhamdi

hayır açık hava filtresi rahat nefes almasını sağlıyor sadece, yani gerekli olan havayı neredeyse tam olarak almasını sağlıyor yakıt tasarruf cihazları hakkında çok araştırma yaptım şuan kendi aracımda test ettiğim başka bir ürün var ve gerçekten işe yarıyor ama daha tam net olarak ölçüm yapamadım net olarak hesapladığımda hondacı dostlarımla paylasacagım benim için en önemlisi yakıtı düşürmekle birlikte yokuşlarda artan çekişi oldu gaza hafif dokunmama yetiyor kesinlikle vites küçültmüyorum yakıtı düşürmese bile bu özelliği fazlası ile beni tatmin etti ama net ölçüm yapmadan bu cihazı yine de simdilik söylemek istemiyorum.

byali

Gereğinden fazla hava verirse fakir karışımdan dolayı arıza ışığı yanacaktır. O zaman anlazır. Birde bu cihaz araştırdığım kadarıyla sürekli hava vermiyor sadece ilk kalkışda veriyor. Galiba westenhous'a bağlandığı için frene bastığımızda içine hava doluyor gaza basıncada bu havayı geri bırakıyor taki birdaha frene basana kadar içine hava dolmayacaktır. Ustaya sordum çok dur kalk yapıyosan yakıta azda olsa faydası olacaktır dedi birde gazdan ayağını çekince yığılma yapıyor ya bu yığılmayıda engelliyormuş.

atomhamdi

Hııeğinden fazla hava verirse fakir karışımdan dolayı arıza ışığı yanacaktır. O zaman anlazır. Birde bu cihaz araştırdığım kadarıyla sürekli hava vermiyor sadece ilk kalkışda veriyor. Galiba westenhous'a bağlandığı için frene bastığımızda içine hava doluyor gaza basıncada bu havayı geri bırakıyor taki birdaha frene basana kadar içine hava dolmayacaktır. Ustaya sordum çok dur kalk yapıyosan yakıta azda olsa faydası olacaktır dedi birde gazdan ayağını çekince yığılma yapıyor ya bu yığılmayıda engelliyormuş.

Gereğinden fazla hava verirse fakir karışımdan dolayı arıza ışığı yanacaktır. O zaman anlazır. Birde bu cihaz araştırdığım kadarıyla sürekli hava vermiyor sadece ilk kalkışda veriyor. Galiba westenhous'a bağlandığı için frene bastığımızda içine hava doluyor gaza basıncada bu havayı geri bırakıyor taki birdaha frene basana kadar içine hava dolmayacaktır. Ustaya sordum çok dur kalk yapıyosan yakıta azda olsa faydası olacaktır dedi birde gazdan ayağını çekince yığılma yapıyor ya bu yığılmayıda engelliyormuş.

Sürekli hava almadığını bilmiyordum ama westenhous herzaman hava almaya müsait değil mi.

atomhamdi

ByALİ asagıdakigibi bir sonuç paylaşmışsınız bu sonuç sürekli hava aldığını gösteriyor. Birde şöyle bir şey eklemek istiyorum hondanın motorları fakir karışımda çalışmaya müsait yapılmışlar, vtec açana kadar zaten fakir karışımda çalışıyor bizim araçlara zarar vermeyebilir işe yarıyorsa hondacılar ve uygun olanaraçlar kullanabilirler. Deneyler laboratuar ortamında yukarırda bahsedilen bir motor üzerinde 3 aşamada yapılmıştır.

1. Gaz pedalına hızlı bir şekilde basara motor devrini 3000dev/dak'ya çıkarma ve ani olarak gaz pedalını bırakma. Bu işlem her 15 saniyede bir tekrarlanmış ve deney toplam 10 dakika sürmüştür.
2. Motor yaklaşık 2750dev/dak sabit devirde 5 dakika süre ile çalıştırılmıştır.

3. Motor rölanti devrinde 5 dakika süre ile çalıştırılmıştır.
Cihazlı ve cihazsız durumlar için her üç deney tekrarlanmıştır. Sadece bu deney şartları için geçerli olan sonuçlar aşağıda bir tablo halinde verilmiştir.

Ve sonuç:

1. deneye göre,
1 Litre de 136.36 Mililitre
40 Litrelik bir depoda; 5.45 Litre

2. deneye göre,
1 Litre de 69.54 Mililitre
40 Litrelik bir depoda; 2.78 Litre

3. deneye göre,
1 Litre de 25.87 Mililitre
40 Litrelik bir depoda; 2.58 Litre
Tasarruf sağlıyor.

23korg23

deneye bakılınca rolantide bile tasarruf saplamış.. bu deneyi doğru kabul edersek o zaman bu alet sadece kalkışlarda değil sürekli bir performans artışı sağlamalı

byali

Arkadaşlar montaj için yine vakit ayıramadım. Eğer kullanmak isteyen varsa satabilirim bu gidişle bana nasip olmayacak :)