Gönderen Konu: Honda Efe-PRİNS  (Okunma sayısı 17950 defa)

carousal

Ynt: Honda Efe-PRİNS
« Yanıtla #25 : Nisan 05, 2013, 07:45:32 ÖS »
Gittiğiniz istasyonda LPG deponuzu full'leyin. Ardından 200-300 km sonra kendinize kalmış, aracı kullandıktan sonra LPG deponuzu aynı istasyonun aynı pompasından tekrar full'leyin. Aracın almış olduğu LPG'yi (litre cinsinden, zira fiyat her şehirde farklı) yaptığınız km'ye bölüp 100 ile çarparsanız; aracınızın 100 km'deki LPG tüketimini litre cinsinden bulabilirsiniz.

Eğer LPG bitene kadar kullanayım derseniz, aracın LPG tankı eğimden etkileneceği için sağlıklı olacağını düşünmüyorum. Mesela yokuş yukarı çıkarken depoda az LPG varken sistem ötüyor, ancak aşağı inerken ötmüyor. Başıma birkaç kez geldi. :D

Yol bilgisayarı verilerinin LPG tüketimi ile paralellik gösterdiğini zannetmiyorum. O bilgilerden ziyade kendi ölçümünüzü yapmanız daha doğru sonuç verecektir.

Bir de Aygaz dışında birkaç firmadan daha gaz alarak hangi marka daha uzun menzile sahip görebilirsiniz. Bazı firmaların gazı performanslı fakat menzili çok düşük.
« Son Düzenleme: Nisan 05, 2013, 07:46:21 ÖS Gönderen: carousal »

NOS_MAN

« Yanıtla #26 : Nisan 05, 2013, 10:40:14 ÖS »
Gittiğiniz istasyonda LPG deponuzu full'leyin. Ardından 200-300 km sonra kendinize kalmış, aracı kullandıktan sonra LPG deponuzu aynı istasyonun aynı pompasından tekrar full'leyin. Aracın almış olduğu LPG'yi (litre cinsinden, zira fiyat her şehirde farklı) yaptığınız km'ye bölüp 100 ile çarparsanız; aracınızın 100 km'deki LPG tüketimini litre cinsinden bulabilirsiniz.

Eğer LPG bitene kadar kullanayım derseniz, aracın LPG tankı eğimden etkileneceği için sağlıklı olacağını düşünmüyorum. Mesela yokuş yukarı çıkarken depoda az LPG varken sistem ötüyor, ancak aşağı inerken ötmüyor. Başıma birkaç kez geldi. :D

Yol bilgisayarı verilerinin LPG tüketimi ile paralellik gösterdiğini zannetmiyorum. O bilgilerden ziyade kendi ölçümünüzü yapmanız daha doğru sonuç verecektir.

Bir de Aygaz dışında birkaç firmadan daha gaz alarak hangi marka daha uzun menzile sahip görebilirsiniz. Bazı firmaların gazı performanslı fakat menzili çok düşük.
Anladım teşekkür ederim. Bu seferlik depo bitimine kadar kullanıp dediğiniz şekilde bir hesap yapayım litre cinsinden bakalım nasıl olacak sonuç. Teşekkürler.

bugra1945

• Buğra ÖNAL
« Yanıtla #27 : Nisan 06, 2013, 12:15:31 ÖÖ »
valla işinize karışmak gibi olmasında biz 2 aracımızda da atiker kullanıyoruz sıkıntı yaşamadık isterseniz bi araştırın derim.

NOS_MAN

« Yanıtla #28 : Nisan 06, 2013, 03:41:49 ÖS »
valla işinize karışmak gibi olmasında biz 2 aracımızda da atiker kullanıyoruz sıkıntı yaşamadık isterseniz bi araştırın derim.
Dostum lpg den yana tercih yapıldı zaten prins taktırıldı aracıma. Yukarıda bahsedilenler farklı yönde artık. Atiker yerli malı gururumuz tabi ancak yalan söylemeyim aracıma en son düşüneceğim lpg markasıydı.

NOS_MAN

« Yanıtla #29 : Nisan 15, 2013, 07:43:02 ÖS »
Arkadaşlar aracıma Prins montajı yapıldıktan sonra ilk depo verileri şöyle oldu.
Aygaz litre fiyatı 2.37'den ;
110 liraya 45 litre gaz aldım. Ve 456 km de gazım bitti.(Sadece şehiriçi/ANKARA)
Kuruş cinsinden hesaplamayın deniyor forumda lakin heryerde farklıymış lpg fiyatları. Lt/100km cinsinden araç 100 km'de 9.86 Lt yakıyor. Bu değer lpg tüketiminde nasıldır iyimidir kötümüdür. Çünkü lpg montajını yapan ustam 1000 km sonra gel herhangi bir şikayetin olursa bakalım dediler. Çok yakıyorsa bunu söyleyebilirim çünkü hiç gaza basmadım bu kullanımımda.

carousal

« Yanıtla #30 : Nisan 16, 2013, 08:02:28 ÖS »
Çok iyi tüketim, daha da düşeceğini zannetmiyorum. Şehiriçi tüketim için son derece normal.

İlaveten Aygaz'dan 15-20 kuruş daha ucuza gaz satan birçok istasyon var Ankara'da. Oralardan da gaz alabilirsin, Lukoil ve Milangaz gibi...

NOS_MAN

« Yanıtla #31 : Nisan 17, 2013, 02:21:25 ÖÖ »
Çok iyi tüketim, daha da düşeceğini zannetmiyorum. Şehiriçi tüketim için son derece normal.

İlaveten Aygaz'dan 15-20 kuruş daha ucuza gaz satan birçok istasyon var Ankara'da. Oralardan da gaz alabilirsin, Lukoil ve Milangaz gibi...
Bende yazdıktan sonra forumu biraz daha inceleyince normal olduğunu farkettim. Ya montajını yaptırdığım yer mümkün olduğunca aygazdan almaya özen göster dediler.nedendir bilmiyorum bende aygazdan aldım ikidir sanırım tavsiyelerine de uyacağım.ancak ankarada olmasına rağmen aygaz yok denecek kadar da az bulunmuyor her opetin içinde.

ms07

« Yanıtla #32 : Mayıs 05, 2013, 04:33:28 ÖS »
Keihin  enjektör çok sessiz çalışıyor. Kaputu açınca bile sesi duyulmuyor

ms07

« Yanıtla #33 : Mayıs 05, 2013, 04:37:58 ÖS »
Keihin  enjektör çok sessiz çalışıyor. Kaputu açınca bile sesi duyulmuyor
İyi yol ayarı yapılırsa pirins için sık sık kalibrasyona, ayara  gerek yok. Sistem uzun ömürlü. Arkadaşımın amcasının  Bora'sına takılalı yaklaşık  100.000 km olmuş,  bir kere ayar yapılmış.
« Son Düzenleme: Mayıs 05, 2013, 04:38:53 ÖS Gönderen: ms07 »

Optimums

« Yanıtla #34 : Mayıs 20, 2013, 12:15:54 ÖÖ »
Hocam Daha 1 Hafta Olmadı 2009 CRV' me Prins Marka Lpg taktırdım.Şuan için bir sıkıntısını görmedim.Hangi Markayı Taktırmalıyım Konusunda Çok Araştırma Yaptım.Size Kısaca Şöyle izah edim.
PRİNS SİLVERLİNE  Normal Enjektör. Km Ömrü 300 Bin Civarı.(Yanlış Hatırlamıyorsam.)
PRİNS KEİHİN Honda Marka Araçların Kullandığı Enjektörle Aynı Marka Enjektör. Km Ömrü 700 Bin Civarı. (Yanlış Hatırlamıyorsam.)
Yağlama Olayı Daha Çok Turbolu Araçlarda Subap Başlarına Belirli Aralıklarla Yağ Damlatması Olarak Biliyorum.
Şimdi Soracaksınız  Silverline mi Keihin mi taktırdınız diye.Silverline taktırdım. Fiyatıda 1900 Lira 10 Ay Taksit.
Ayrıca 2008 Civic'imde de Atiker Marka Lpg Var.Atiker ile Prinss arasında ne gibi fark gördünüz diye soracak olursanız herhangi bir fark görmedim.Çünkü Lpg hiç bir zaman araca faydalı olmaz tek + yönü fiyatının düşük olması eksi yönlerini saymama gerek yok sanırım..Saygılarımla.

NOS_MAN

« Yanıtla #35 : Mayıs 21, 2013, 02:43:13 ÖÖ »
Hocam Daha 1 Hafta Olmadı 2009 CRV' me Prins Marka Lpg taktırdım.Şuan için bir sıkıntısını görmedim.Hangi Markayı Taktırmalıyım Konusunda Çok Araştırma Yaptım.Size Kısaca Şöyle izah edim.
PRİNS SİLVERLİNE  Normal Enjektör. Km Ömrü 300 Bin Civarı.(Yanlış Hatırlamıyorsam.)
PRİNS KEİHİN Honda Marka Araçların Kullandığı Enjektörle Aynı Marka Enjektör. Km Ömrü 700 Bin Civarı. (Yanlış Hatırlamıyorsam.)
Yağlama Olayı Daha Çok Turbolu Araçlarda Subap Başlarına Belirli Aralıklarla Yağ Damlatması Olarak Biliyorum.
Şimdi Soracaksınız  Silverline mi Keihin mi taktırdınız diye.Silverline taktırdım. Fiyatıda 1900 Lira 10 Ay Taksit.
Ayrıca 2008 Civic'imde de Atiker Marka Lpg Var.Atiker ile Prinss arasında ne gibi fark gördünüz diye soracak olursanız herhangi bir fark görmedim.Çünkü Lpg hiç bir zaman araca faydalı olmaz tek + yönü fiyatının düşük olması eksi yönlerini saymama gerek yok sanırım..Saygılarımla.

Çok güzel bir değerlendirme yapmışsınız yazdıklarınız doğrudur. Evet prins enjektörlerde km ömrü 300 bin keihin dnjektörlerde ise benim öğrendiğim 600 bin ömrünün olduğu. Ben 2enjektör arasında kararsız kalmış biri olarak hem internetten edindiğim bilirkişi ustaların yorumlarından hemde kendi montajımı yaptırdığım ustanın yorumundan performans bakımından hiçbir fark olmadığı birebir aynı enjektör oldukları ancak içerisindeki bir röle tarzı birşeyden bahsetti yanlış telafuz etmeyeyim o yayın ömrünün prins enjektöre göre 2 kat uzun ömürlü olmasıydı. Valve care sistemi ise forumdada çok uzun tartışmalara sebep olmuştur işe yarayıp yaramadığının teknik bilgisine sahip değilim. Valve care sistemi ben taktırdım ancak ondada çok kararsızdım acaba ustalar prins bizi tırtıklıyormu diye.ancak prins gibi dev lpg üreticisinin ki brc dede var bu sistem bu firmaların bunu işe yaramadığı halde çıkarmaları mantıksız geldiği gibi ustamın japon grubu arabalarda özellikle fd6 kasa civiclerde subap sisteminin zayıf yapısından dolayı özellikle tavsiye etmeleri beni ikna etti diyebilirim. Ancak lpg ecu su ile birlikte çalışan bu sistem yani sürekli aynı oranda subapları yağlamıyor sizin aracı sürdüğünüz performansa bağlı olarak gerekli ihtiyacı ecu dan aldığı komutla ayarlıyor.daha erken veya geç bitmesi kullanıcının aracı kullanma alışkanlığına bağlı. Atiker ile aralarında performans bakımından bir fark görememiş olabilirsiniz ancak konu kullanılan parça bileşenlerdeki kalite ise, tartışma götürmez diye düşünüyorum. Fiyat olarak 1900 lira 10 ay taksit ankaradaki fiyat ile aynı.sanıyorum ki fiyatlar heryerde aynı.lpg nin araca tek artı yönünün fiyat olduğunu söylemişsiniz buna katılıyorum zaten çok büyük bir sebep bu aralarında maddi bakımdan inanılmaz bir uçurum var. Ancak eksi yönlerini saymama gerek yok kısmına pek katılmıyorum evet sonuçta bu araçlar benzine göre tasarlanmış yapılmış ama şuanki lpg sistemler ve geliştirilen mühendisliklerin araca çok aman aman bir zarar verdiğini düşünmüyorum.