Gönderen Konu: lpg li araçta benzin sarfiyatı  (Okunma sayısı 9903 defa)

kaan07

lpg li araçta benzin sarfiyatı
« : Nisan 26, 2011, 07:35:15 ÖÖ »
arkadaşlar 2005 civic es aracımda BRC kit var. Benim sorunum aracın cok fazla benzin yakması. Şöyleki her depoda yani 44 lt civarı alıyor depom 20 lirada benzin alıyorum. O benzini bitiriyor.Bu kanaate nasıl vardınız diyeceksiniz. Şİmdi benzin alırken ibrenin yeri belli ve ışık yanmış oluyor. 400 km civarına gelince ibre yine ilk aldığım zamanki  yere geliyor ve tekrar ışık yanmaya başlıyor. Birde takip ettim araç genelde hava durumuna göre 500 metre ile 1 km arası civarında lpg ye geciyor.Sizce bu değer normalmi. Değilse ne yapmam lazım. Aracı aldığım adamı arayıp sormuştum ben en düşük sıcaklığa 35 dereceye ayarlattım normaldir demişti bana. Yani araç 35 dereceye ulaşınca lpg ye geciyomuş. Bu işin olması gerekeni nedir arkadaşlar

seferad

Ynt: lpg li araçta benzin sarfiyatı
« Yanıtla #1 : Nisan 26, 2011, 08:13:57 ÖÖ »
30 dereceye aldır yaz geldi.ewet benzinde yakıyor normal yani

havuckral

« Yanıtla #2 : Nisan 26, 2011, 08:27:26 ÖÖ »
Valla benimkide 8 ay da yarım depo benzini bu şekilde bitirdi. Derece ayarı varsa bende yaptırayım.

kayaci26

« Yanıtla #3 : Nisan 26, 2011, 08:31:53 ÖÖ »
Buyrun sorunuzun cevabını aklımız erdiğince cevaplamaya çalışmış idik...

http://www.teamhondaturkey.com/forum/lpg_sistemleri/lpg_tuketimi_hakkinda-t46681.20.html

yorumlarınızı bekliyorum . . .

chevasil

« Yanıtla #4 : Nisan 26, 2011, 10:40:56 ÖÖ »
lpg'ye geçiş saniyesini ve devir düzeninide ayarlatın. geçiş saniyesi uzusa motor sıcakken bile o saniyeyi bitirmeden lpg'ye gecmez ve benzin yakarsınız.

seferad

« Yanıtla #5 : Nisan 26, 2011, 11:10:46 ÖÖ »
Valla benimkide 8 ay da yarım depo benzini bu şekilde bitirdi. Derece ayarı varsa bende yaptırayım.
8 ayda yarım depoysa daha ne istıyosun

ed35

« Yanıtla #6 : Nisan 26, 2011, 11:22:37 ÖÖ »
lpg'ye geçiş saniyesini ve devir düzeninide ayarlatın. geçiş saniyesi uzusa motor sıcakken bile o saniyeyi bitirmeden lpg'ye gecmez ve benzin yakarsınız.
Saniye veya süre ile değil,hararet müşürü ile veya belli devire vurunca geçer...Örn 40 derece veya 4000/D.

havuckral

« Yanıtla #7 : Nisan 26, 2011, 03:51:08 ÖS »
8 ayda yarım depoysa daha ne istıyosun

Sadece haftasonları kullanıyorum. Hafta içi de 1 gün kullanıyorum aracı. Son 5 aydır da havalar soğuk gidiyor. Heralde ondan diye düşünüyorum.

civicci35

« Yanıtla #8 : Nisan 26, 2011, 04:10:31 ÖS »
öncelikle aracın bakımları en son ne zaman yapıldı filtreler ve lpg bsakımı bunlar önemli etkenler.ayrıca pek sağlıklı bir ölçüm gibi gelmedi bana.bir depo lpg'de 20tl benzin bitiyorsa anormal bir durum vardır.sen işığa göre kendini ayarlamışsın sanırım ama ışık yanıltıcı olabilir.sana tavsiyem deponu benzinde fulle 100km.benzinde kullan tekrar doldur en doğru sonuca burdan varırsın.ayrıca olası benzin zamlarından minumum seviyede etkilenmiş olursun.sonuçta illaki araca benzin alıyoruz.ben yaklaşık 1 ay önce benzinde ölçüm yaptım 100km.de 10.5l benzin yakmış ortalama 42.krş araç otomatik 2003 es.

carousal

« Yanıtla #9 : Nisan 26, 2011, 08:46:03 ÖS »
Motoru kısa mesafelerde çok fazla aç-kapa yapıyorsanız da benzin tüketimi artar. Mesela tek kontakla 300 kilometre yol yapan biri ile, 5 km yol yapan kişi arasındaki benzin tüketim farkı çok çok fazla olur.

kaan07

« Yanıtla #10 : Nisan 26, 2011, 10:29:58 ÖS »
evet sanırım o yüzden. Cok fazla aç kapa yapıyorum ve hep kısa mesafede kullanıyorum aracı. Mecburum cünkü işe gidip gelirken kullanıyorum. Ayrıca aracımın bakımları tam ve hiç aksatmam ne gerekiyosa yaptırırm. Birde saniye hesabı falan demişler araç sıcak olsa bile kaç saniyeye ayarlıysa o saniye gecmeden lpg ye gecmez demişler. Böyle birşey varmı bilmiyorum fakat benim araç böyle değil. Mesela işten cıktım eve gidiyorum 3 4 km gittim çarşıya vardım tabi araç biraz ısındı ve gazda. Durdum markete girdim bişeyler aldım ve tekrar aracı çalıştırdım. İlk işten cıktığımda 300 400 metrede yada 30 40 saniyede gaza gecen araba çalıştırır çalıştırmaz 5 10 saniyede sıcak olduğu için daha hareket bile etmeden hemen gaza geciyor. Yani saniye değil sıcaklıkla alakalı bence. başka kitler öyle değilse bilemem.

ed35

« Yanıtla #11 : Nisan 27, 2011, 08:30:32 ÖÖ »
evet sanırım o yüzden. Cok fazla aç kapa yapıyorum ve hep kısa mesafede kullanıyorum aracı. Mecburum cünkü işe gidip gelirken kullanıyorum. Ayrıca aracımın bakımları tam ve hiç aksatmam ne gerekiyosa yaptırırm. Birde saniye hesabı falan demişler araç sıcak olsa bile kaç saniyeye ayarlıysa o saniye gecmeden lpg ye gecmez demişler. Böyle birşey varmı bilmiyorum fakat benim araç böyle değil. Mesela işten cıktım eve gidiyorum 3 4 km gittim çarşıya vardım tabi araç biraz ısındı ve gazda. Durdum markete girdim bişeyler aldım ve tekrar aracı çalıştırdım. İlk işten cıktığımda 300 400 metrede yada 30 40 saniyede gaza gecen araba çalıştırır çalıştırmaz 5 10 saniyede sıcak olduğu için daha hareket bile etmeden hemen gaza geciyor. Yani saniye değil sıcaklıkla alakalı bence. başka kitler öyle değilse bilemem.
Aynen öyle,yukarıda yazdım zaten ;)

23korg23

« Yanıtla #12 : Nisan 27, 2011, 02:58:30 ÖS »

zaten arkadasın bahsettiği saniye ayarı o işte yani motor sıcak iken lpg ye geçiş için beklenen saniye ve sizin dediğinize göre sizinkisi zaten kısa ayarlanmış 5-10 saniye demişsiniz.....

genelde kit farkı olmaksızın bu mantık coğunda vardır yani lpg ye gecmek için 2 önşart vardır birincisi regülatör ısısı sonra ise geçiş gecikmesi.. diyelimki ısı 35 derece olsun siz bu 35 dereceye 5 dakikada da ulaşsanız 2 dakikada ulaşsanız hemen lepgye gecmez çünki 2. önşart olan geçiş gecikmesi vardır ve 35 dereceye ulaşıldıktan sonra bu geciş gecikmesi devreye girer diyelimki sizin kit 10 saniyeye ayarlı olsun o zaman nolcak ısı 35 dereceye ulaştıktan 10 saniye sonra lpgye gececektir marketten geldiniz ısı 50 dereceydi 1. önşart tamam olduğundan 2. önşart olan gecikme süresi devreye girer... bendeki kit tartarini ve en son çıkan yazılımında motor sıcak ise direkt lpg ile çalıştırma seceneği var istenirse bu özellik kullanılabiliyor

chevasil

« Yanıtla #13 : Nisan 27, 2011, 04:24:16 ÖS »

zaten arkadasın bahsettiği saniye ayarı o işte yani motor sıcak iken lpg ye geçiş için beklenen saniye ve sizin dediğinize göre sizinkisi zaten kısa ayarlanmış 5-10 saniye demişsiniz.....

genelde kit farkı olmaksızın bu mantık coğunda vardır yani lpg ye gecmek için 2 önşart vardır birincisi regülatör ısısı sonra ise geçiş gecikmesi.. diyelimki ısı 35 derece olsun siz bu 35 dereceye 5 dakikada da ulaşsanız 2 dakikada ulaşsanız hemen lepgye gecmez çünki 2. önşart olan geçiş gecikmesi vardır ve 35 dereceye ulaşıldıktan sonra bu geciş gecikmesi devreye girer diyelimki sizin kit 10 saniyeye ayarlı olsun o zaman nolcak ısı 35 dereceye ulaştıktan 10 saniye sonra lpgye gececektir marketten geldiniz ısı 50 dereceydi 1. önşart tamam olduğundan 2. önşart olan gecikme süresi devreye girer... bendeki kit tartarini ve en son çıkan yazılımında motor sıcak ise direkt lpg ile çalıştırma seceneği var istenirse bu özellik kullanılabiliyor

direk lpg'de çalışma özelliği zavollide var manuel olarak butona basıp marşa basınca lpg ile calışıyor araba. başka kitlerde bu özellik varmı bilmiyorum.

23korg23

« Yanıtla #14 : Nisan 28, 2011, 10:18:25 ÖS »

direk lpg'de çalışma özelliği zavollide var manuel olarak butona basıp marşa basınca lpg ile calışıyor araba. başka kitlerde bu özellik varmı bilmiyorum.

bu dediğiniz ayrı bir durum yeni bişey değil.. sizin dediğiniz aracta benzin bitmiş ise kullanılan bir özellik ve kite göre değişmekle beraber en fazla 5 kez yapabilirsiniz bunu.. ama benim bahsettiğim yazılımda var yani ecuye yüklenen bir ayar bu siz hiç bir yere basmıyosunuz motor sıcaksa ecu direk lpg ile çalıştırıyor aracı

davyjones24

« Yanıtla #15 : Mayıs 02, 2011, 08:57:15 ÖS »
teleflex gfi diyorum başka birşey demiyorum..hondayada o yakışır..şikayetvar.com a girin şikayet ara kısmına teleflex ve diğer markaları yazın..sonucu görün..2 mayıs 2011 itibariyle 50 tl lik gaz ile 2003 vtec otomatik klima açık 272 km yol gittim km de 0.183 krş rüya gibi..iyiki varsın teleflex..direk injeksiyon manifolda direk bağlantı..arıza ışığı yakmıyor..herkeze tavsiye ederim...aynı benzinli gibi hiçbir şikayetim yok...

galantus

« Yanıtla #16 : Mayıs 03, 2011, 04:14:36 ÖS »
teleflex gfi diyorum başka birşey demiyorum..hondayada o yakışır..şikayetvar.com a girin şikayet ara kısmına teleflex ve diğer markaları yazın..sonucu görün..2 mayıs 2011 itibariyle 50 tl lik gaz ile 2003 vtec otomatik klima açık 272 km yol gittim km de 0.183 krş rüya gibi..iyiki varsın teleflex..direk injeksiyon manifolda direk bağlantı..arıza ışığı yakmıyor..herkeze tavsiye ederim...aynı benzinli gibi hiçbir şikayetim yok...

ben BRC kullanıyorum benimde yok ne olmuş yani :)