Gönderen Konu: Honda Crv Lpg ile benzini de tüketiyor ???  (Okunma sayısı 63637 defa)

Bulent977

• Ziyaretçi
Honda Crv Lpg ile benzini de tüketiyor ???
« : Kasım 12, 2009, 11:39:48 ÖÖ »
Merhaba bende 2002 CRV otomatik var 108000 de, 8000 km önce brc kiti taktırdım.
Defalarca tekrarladığımm teste göre; aracım şehiriçi 13-14 Lt sehirlerarası 9-10 lt benzin tüketiyor.
Gazda ise 35 lt (60 TL) dolduruyorum lpg bitip otomatik olarak benzine geçene kadar 265 Km gidiyor. Bu da km de 23 Krş ediyor  >=ok gayet makul bir rakam ama araç aynı zamanda 260 Km yol yaparken 6,5 -7 lt benzin tüketiyor bu da 23 tl ediyor  <783^2 . Toplamda araç Km'de 31 - 32 krş yakmış oluyor. sizin benzin tüketiminiz nasıl acaba???
mailim bulent977@yahoo.com

ERD20

Ynt: Honda Crv Lpg ile benzini de tüketiyor ???
« Yanıtla #1 : Kasım 12, 2009, 04:22:25 ÖS »
ya kardeş öyle olmaması lazım bende 2008 civic var 20 tl lik benzin alırım 2500 3000 km gider bi anormallik olmasın.o kadar çok ya da senin araba geç ısınıp lpg ye geçiyor o zaman zarfında benzinde çalışıyor bi de şehir içi diyosun kışın lpg ye geç geçiyor ondan olmasın benimkini çalıştırdım mı kış bile olsa 45 sn içinde durduğu yerde geçiyor lpg ye ya da daha erken bu yazın 10 sn oluyor.anlamadım ben seninkinde problem olabilir.şehir içinde her çalıştırdığında benzinle ne kadar gittiğini biliyormusun.

yalçınn

« Yanıtla #2 : Kasım 12, 2009, 04:53:48 ÖS »
öncelikle aramıza hoş geldiniz bu iş tamamen arabanın çok stop edilip çalıştırılması ile alakalı...

AL-BAYRAK

« Yanıtla #3 : Kasım 12, 2009, 07:04:00 ÖS »
kış sezonunda benimkide fazla benzin ykıyor

Fitos

« Yanıtla #4 : Kasım 12, 2009, 07:08:33 ÖS »
öncelikle aramıza hoş geldiniz bu iş tamamen arabanın çok stop edilip çalıştırılması ile alakalı...

aynen, gaza geçene kadar zaten motor soğuk acayip yer benzin...

UB

« Yanıtla #5 : Kasım 14, 2009, 01:24:23 ÖS »
Crv lerde lpg işinin biraz daha fazla problem çıkardığını duydum.

Fitos

« Yanıtla #6 : Kasım 15, 2009, 11:15:27 ÖÖ »
Crv lerde lpg işinin biraz daha fazla problem çıkardığını duydum.

ki ben bu yüzden crv mi sattım

mehmets

« Yanıtla #7 : Kasım 15, 2009, 12:48:59 ÖS »
bu olayda tamamen ayarla ilgili diye düşünüyorum.internetten zavolinin programını indirdim.yaptığım incelemelerde sayfanın tam neresinde olduğun hatırlamıyorum ama "gaz zenginleştirme" diye bir kısım var. burada aracın yüksek devirlerde performans kaybı olmasın diye lpg'ye benzinin karıştırılmasının ayarları mevcut.sizin sorunda bununla alâkalı olabilir diye düşünüyorum.bu konuda tecrübeli ve işten anlayan ustaları bulmak lazım.bazı ustalar-hepsi değil-kullandığı programda bazı ayarları ezberlemiş sürekli onunla ayar yapıyor.program içerisinde bir çok ayar seçeneği mevcut.

34GB4525

« Yanıtla #8 : Aralık 16, 2009, 07:16:08 ÖS »
ya kardeş öyle olmaması lazım bende 2008 civic var 20 tl lik benzin alırım 2500 3000 km gider bi anormallik olmasın.o kadar çok ya da senin araba geç ısınıp lpg ye geçiyor o zaman zarfında benzinde çalışıyor bi de şehir içi diyosun kışın lpg ye geç geçiyor ondan olmasın benimkini çalıştırdım mı kış bile olsa 45 sn içinde durduğu yerde geçiyor lpg ye ya da daha erken bu yazın 10 sn oluyor.anlamadım ben seninkinde problem olabilir.şehir içinde her çalıştırdığında benzinle ne kadar gittiğini biliyormusun.
Benim kışın bu 1 km yi buluyor boş yolda hemen çalıştırıp gidersem lpgye geçmesi...

Normal mi ? Kışın sıcaklığı düşürüp yazın çıkartmak mı gerek?

mali

« Yanıtla #9 : Aralık 17, 2009, 12:40:37 ÖÖ »
bence normal
zaten o ayarlamayı lpg kendi ayarlıyor
bence en iyisi araba ısınınca geçmesi
boşver o kadarda benzin yaksın :)

34GB4525

« Yanıtla #10 : Aralık 17, 2009, 10:20:15 ÖS »
bence normal
zaten o ayarlamayı lpg kendi ayarlıyor
bence en iyisi araba ısınınca geçmesi
boşver o kadarda benzin yaksın :)
Haklısın galiba :)

asvtec

« Yanıtla #11 : Aralık 18, 2009, 10:35:29 ÖÖ »
bu olayda tamamen ayarla ilgili diye düşünüyorum.internetten zavolinin programını indirdim.yaptığım incelemelerde sayfanın tam neresinde olduğun hatırlamıyorum ama "gaz zenginleştirme" diye bir kısım var. burada aracın yüksek devirlerde performans kaybı olmasın diye lpg'ye benzinin karıştırılmasının ayarları mevcut.sizin sorunda bununla alâkalı olabilir diye düşünüyorum.bu konuda tecrübeli ve işten anlayan ustaları bulmak lazım.bazı ustalar-hepsi değil-kullandığı programda bazı ayarları ezberlemiş sürekli onunla ayar yapıyor.program içerisinde bir çok ayar seçeneği mevcut.

BRC gas sistemleri lpg de iken kesinlikle benzin tüketmez fakat bazı markalarda sistem aynı anda bazı devirlerde benzin de tüketiyor fakat kullanıcı bunu anlamıyor ;)

type-r-kadi-r

« Yanıtla #12 : Aralık 24, 2009, 03:06:36 ÖS »
cıvıc den önceki aracım benimde cr-v di ve bende bu sorunun sadece aracı çalıştırıp motor ısınana kadar harcadığı yakıt tüketimi ve lpg bitmeye yakın ototmatik benzine geçdiği için o aradada baya götürüyor benzinden 2 tane cr-v im oldu 2side aynıydı olduğu yerde motoru ısıtabildiğin kadar ısıtmalısın sonuçta 2.0 150 bq araç ;)

TegB20VTec

« Yanıtla #13 : Aralık 24, 2009, 03:39:26 ÖS »
LPG montajı yapan biri olarak sorununuz tamamen ayarla alakalı, biraz performanslı yada özellikle bayır yukarı kullanıyorsanız aracınızın LPG sistemi gaz yetiştirememekte bu nedenle kendini benzine atmaktadır. Bunun iki nedeni vardır:
1- Ayar hatası(montaj hatasıda olabilir)
2- Aracınızın beygir gücüne uygun kit takılmaması.
Benzine attığı an aracında bir anda yüksek çekiş olur bunu kontrol edersen anlarsın, k, buda yukarıda saydığım sebeplerdendir.

---caner---

« Yanıtla #14 : Aralık 24, 2009, 03:54:15 ÖS »
sürekli aracı şehir içi kullanıp günde birkaç kez kontak kapatıp açıyorsanız herdefasında motor ısınana kadar benzinde kalacağından benzin tüketiminiz fazla olacak bu süre kışın dahada artar yani benim başıma gelen bu

tpmyo157

« Yanıtla #15 : Ocak 31, 2010, 10:50:24 ÖS »
Bu konuda benim de problemim var. şehir içi kullanıyorum 200 TL lpg alıyosam 50 TL de benzin tüketiyor. Ne iş anlamadım. LPG yi kapatıp benzinde kullanmayı düşünüyorum bazen.

---caner---

« Yanıtla #16 : Ocak 31, 2010, 11:16:01 ÖS »
demekki çok kısa mesafelerde araç kullanıyosunuz

AL-BAYRAK

« Yanıtla #17 : Ocak 31, 2010, 11:21:41 ÖS »
bu sıalar ben de de aynı dert var da ben kış mevsimine bağlıyorummm araç lpg ye zaten geç geciyorr biraz da mesafe kısaa ondan herhaldee

POYRAZİS

« Yanıtla #18 : Şubat 04, 2010, 04:58:16 ÖS »
Selam bende yeni bir honda sahibiyim. 2004 vtec otomatik vites benimde çok yakıt tüketmeyle ilgili sorunum var. Tartarini sıralı sistemde ortalama litrede 285-290 yakıyor. Ustaya götürdüm (çelik jant ince yanak lastik 17inç) buna bağladı çok yakmasını jant lastiği orjinale çevir o zaman ayar yapayım değişir dedi. bende kıyamadım jant lastiğe pahalı pahalı biniyorum...

POYRAZİS

« Yanıtla #19 : Şubat 04, 2010, 05:00:30 ÖS »
Aslında bende kısa mesafede biniyorum ş.içinde birde çalıştığım için genelde akşam ya da haftasonu biniyorum yine de bu kadar yakması bana fazla gibi geliyor.

tpmyo157

« Yanıtla #20 : Şubat 05, 2010, 04:58:46 ÖS »
Senin yakıt bana da fazla gibi geldi forumda çelik jant kullanan arkadaşlar var söylemlerine göre pek fazla etkilemiyor yakıtı, ben kendi aracımın benzin sarfiyatını ölçücem.benzini fulleyip 100 km gitikten sonra tekrar full yapıcam kaç litre harcadıysa yaktığı çıkacak ortaya. böylece aracın kendisi mi çok yakıyor yoksa lpg den dolayı mı çok yakıyor anlamış olacam sana da tavsiye ederim.
« Son Düzenleme: Şubat 05, 2010, 05:00:20 ÖS Gönderen: tpmyo157 »

Servet41

« Yanıtla #21 : Nisan 28, 2011, 01:55:54 ÖS »
Konu hotlamış olacak ancak bendeki aracın LPG ve benzin tüketimleri çok çok fazla. Şöyleki , Aracı aldığım zaman (geçen yıl Haziran) motor arıza lambası yanıyordu. Lambda sensörünü yeniledim, mekanik iticili sibopları olduğunu öğrendim ve sibop ayarlarını yaptırdım, son olarak LPG (BRC Seq24) ayarlarını yaptırdım ve Bujilerini LPG 'li Honda CRV'ye uyumlu olan Bosch marka ile değiştirdim.Gelgelelim Aracımı en ekonomik halde kullansam dahi ( Bundan önceki aracım V6 3.8 LT) cürmüne göre çok yakıt tükettiğini tespit ettim. Rakamlar :
Benzin: Ş.içi ort :14 lt, Ş.dışı 11 lt
Lpg    : Ş.içi ort 15 lt, Ş.dışı 10 lt

Bu kadar yakıta rağmen ataklık yok, Top speed en fazla 170 km. 5000 d.d.'ya kadar çok cansız ki 98 CRV 'si olan akrabam ile beraber bir iki yakıt performans testi yaptık, benim aracımdan performansta üstün, yakıtta ekonomik çıktı. Çiçek gibi araç ancak yakıtı hakikaten düşündürüyor beni. (problem olmasından endişeliyim, yarın daha büyük sıkıntı çıkacak yoksa )
2.0 litrelik bir ekonomik motorun 4 litrelik motor kadar yakması anlamsız geliyor bana.

23korg23

« Yanıtla #22 : Nisan 28, 2011, 10:01:08 ÖS »
sorununuz ile ilgili herkes bişeyler yazmış ve sizde konuyu takip etmiyosunuz gördüğüm kadarıyla o nedenle bununla ilgli bişey yazmıcam.  ancak merak ettim 35 litre gazı 60 liraya nerden alıyosunuz? ölçümler normal gelmedi bana şehir içinde 13-14 litre benzin yakan arac lpg de 10 litre nasıl yakar? ( km de 23 kuruş demişsiniz buna göre 100 km de 10 litre yapar gazın litresi 2.3 lira daha ucuza alıyosanız yine aynı şekilde 11 litrer falan yapar ki yinede litre olarak benzinden düşük bi rakam söylüyosunuz bu mümkün değil)
« Son Düzenleme: Nisan 28, 2011, 10:03:07 ÖS Gönderen: 23korg23 »

Servet41

« Yanıtla #23 : Nisan 28, 2011, 10:06:41 ÖS »
sorununuz ile ilgili herkes bişeyler yazmış ve sizde konuyu takip etmiyosunuz gördüğüm kadarıyla o nedenle bununla ilgli bişey yazmıcam.  ancak merak ettim 35 litre gazı 60 liraya nerden alıyosunuz? ölçümler normal gelmedi bana şehir içinde 13-14 litre benzin yakan arac lpg de 10 litre nasıl yakar? ( km de 23 kuruş demişsiniz buna göre 100 km de 10 litre yapar gazın litresi 2.3 lira daha ucuza alıyosanız yine aynı şekilde 11 litrer falan yapar ki yinede litre olarak benzinden düşük bi rakam söylüyosunuz bu mümkün değil)
Cevap banamı ?
Hala tırt Hella merceklerimi kullanıyorsun ?
« Son Düzenleme: Nisan 28, 2011, 10:08:19 ÖS Gönderen: Servet41 »

23korg23

« Yanıtla #24 : Nisan 29, 2011, 05:34:05 ÖS »
oooo servet abi :)) hoşgeldin honda forumuna sende tırt hyundai den kurtulmuşsun gördüğüm kadarıyla :)) abi konuyu acan arkadasa yazdım sana değil bu arada iyisindir inşaallah.. ben tırt hellaları çıkardım( kaza da kırılmıştı sonra bidaha yaptımda olmadı) . angel far aldım sonra orjinal far ve halogen ampüle döndüm hatta standart osram ampül kullanıyorum:)