Gönderen Konu: Honda Civic 2010 Atiker LPG Taktırdım Merak Edenlere..  (Okunma sayısı 25413 defa)

ysnsln

Honda Civic 2010 Atiker LPG Taktırdım Merak Edenlere..
« : Aralık 12, 2013, 08:57:47 ÖÖ »
Arkadaşlar merhaba Ankara'da oturuyorum. Ankara'dan temiz araç bulamadığım için Antalya'dan 2010 model 30 binde boyasız siyah temiz bir araç aldım geldim. Plaka işlemleri dahil herşeyi sıfırdan yaptırdım. Bu konuda da sormak istediğiniz sorular olursa cevaplarım. Tabi plaka değişme işlemi sırasında 1 hafta aracı benzinli kullandım malum Ankara trafiğinde 8 km yolu bir saatte gidiyorum ve araç 45 kuruş yakıyordu. (Yağ, filitre gibi değişimleri yaptırmadım henüz bakımları eksik vakit bulamadığım için.) LPG taktırmaya karar verdim. Ankara'da ANELSAN adında tanıdığım bir ustaya gittim Atiker ve BRC arasında kalmıştım fiyatları 990 ve 1750 idi. Usta bu ikisinin arasında bir fark olmadığını Brc nin üst modelini (2 bin küsür tl) taktırmadığım sürece bi farkı olmayacağını söyledi. Bende güvenerek Atiker sistemini taktırdım. 1. günümde aracı denedim 160-170km ile giderek ve aracı baya sıkıştırarak 20 tl ye 55 km gitti. Sonrasında sabit hızla çok sıkıştırmadan katılımı şehir içi olmakla beraber 20 tl ye 72 km gitti. Bu da 270 kuruşa tekabül ediyor. Yağ değişimi gibi bakımlarının ardından 250 kuruşa düşer diye tahmin ediyorum. Sizin de düşüncelerinizi duymak isterim.Lastikler de kış lastiği ve hava da soğuk bunları düşündüğümüzde yaz aylarında 230 kuruşa düşebileceğini düşünüyorum. Bugün sabah araç giderken tam ısınmamıştı ama 1 kez stop etti bir daha yapmadı. Elimden geldiğince tüm gelişmeleri burada sizinle paylaşacağım çünkü forumda okuduğum kadarıyla kimse net cevaplar verememiş. Atiker mi BRC mi sorusuna kesin cevabı Atiker tarafından vereceğime inanıyorum.

Muayenesi ve plaka işlemleriyle birlikte yaklaşık 1300 tl ye mal oldu. Performans açısından sorarsanız Benzinle özellikle kıyasladım pek bi fark anlayamadım.

Bu konularda soru veya düşünceleriniz olursa bekliyorum.. Teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: Aralık 12, 2013, 09:00:54 ÖÖ Gönderen: ysnsln »

YUNUS MERİÇ

Ynt: Honda Civic 2010 Atiker LPG Taktırdım Merak Edenlere..
« Yanıtla #1 : Aralık 12, 2013, 09:09:26 ÖÖ »
hocam bilgi için teşekkürler fakat kurallar gereği önce SİZİ TANIYALIM kısmında kendiniz tanıtmanız gerekmektedir.

ysnsln

« Yanıtla #2 : Aralık 12, 2013, 09:26:03 ÖÖ »
merhaba hocam o işlemde tamamdır. Teşekkür ederim.

gecetilkisi

« Yanıtla #3 : Aralık 12, 2013, 10:54:48 ÖÖ »
montajı saglam yaptıysa ustan  sıkıntı çekmezsin hayırlı olsun diyelim.

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #4 : Aralık 12, 2013, 11:46:53 ÖÖ »
hayırlı olsun,kazasız belasız kullanın inşallah.Bide şu son zamlar olmasaydı lpg iyiydi.

miroglu72

• Sezgin
« Yanıtla #5 : Aralık 12, 2013, 02:32:14 ÖS »
Hayırlı olsun; bende 2009 model e atiker taktırdım bir sıkıntım yok gayet memnunum

miroglu72

• Sezgin
« Yanıtla #6 : Aralık 12, 2013, 03:07:53 ÖS »
Şehir dışı 100-120 km hızla tankı doldurdum ve 127 km sonra tekrar doldurdum27tl lpg aldı.ikisinde de aynı istasyondan aldım.0,214 krş yaktı.Sonra şehirçinde tank birtince 30 tl aldım ve yaklaşık 95 km yol yaptım.lpg bitti  benzine geçti.Elle tekrar lpg ye geçtikten sonra 5 km daha gitti.BRC de de yapıyor mu bilmiyorum  '' ysnsln ''  sen de de yapıyor mu bilmiyorum ama benim araçta lpg bitmesine yakın gaza yünlenirsen (galiba lpg basıncı düşüp yetiştiremediği için benzine geçiyor) ben butondan tekrar lpg ye alıyorum ve bir süre daha araç gaza yüklenmessem lpg de gidiyor.Ama bazen 20 km gidiyor bazen 5 km gidiyor anlamadım neden.

gecetilkisi

« Yanıtla #7 : Aralık 12, 2013, 03:24:07 ÖS »
ilk ölçümün hatalı gaz bitmeden üzerine gaz alırsan saglıklı ölçülmez. ikinci ölçtügün şekil dogru.
gaz otmesi 5km normal ama  öttükten sonra 20 km  gitmesi anormal 20 km gitmesi için en az 2 litre lpg olması lazım ondada bitik sinyali vermez en azından bendeki atiker vermiyor.

ysnsln

« Yanıtla #8 : Aralık 12, 2013, 03:57:36 ÖS »
Şehir dışı 100-120 km hızla tankı doldurdum ve 127 km sonra tekrar doldurdum27tl lpg aldı.ikisinde de aynı istasyondan aldım.0,214 krş yaktı.Sonra şehirçinde tank birtince 30 tl aldım ve yaklaşık 95 km yol yaptım.lpg bitti  benzine geçti.Elle tekrar lpg ye geçtikten sonra 5 km daha gitti.BRC de de yapıyor mu bilmiyorum  '' ysnsln ''  sen de de yapıyor mu bilmiyorum ama benim araçta lpg bitmesine yakın gaza yünlenirsen (galiba lpg basıncı düşüp yetiştiremediği için benzine geçiyor) ben butondan tekrar lpg ye alıyorum ve bir süre daha araç gaza yüklenmessem lpg de gidiyor.Ama bazen 20 km gidiyor bazen 5 km gidiyor anlamadım neden.

Evet hocam gaza biraz yüklenince bitmek üzereyse direk benzine geçiyor.Bende de aynen o şekilde oldu yaklaşık 5 km civarı gitti yanlız. Böyle olması normal bana kalırsa. Ayrıca şehir içi yakıtınız yaklaşık 30 kuruş civarı çıkıyor sizinde. Normal mi acaba ?
« Son Düzenleme: Aralık 12, 2013, 03:58:17 ÖS Gönderen: ysnsln »

By_emre

« Yanıtla #9 : Aralık 12, 2013, 04:47:33 ÖS »
Hayırlı olsun :) Atiker doğru montaj ve doğru ayardan sonra hiç bir sıkıntı çıkarmaz :)

alperd

• alperd
« Yanıtla #10 : Aralık 13, 2013, 10:35:25 ÖÖ »
Her yerde bıkmadan yazıyorum insanlar MARKA'ya takmış ne deseniz boş yine gelirler PRİNS şöyle böyle, BRC şöyle böyle bunlardan taktırın kafanız rahat etsin aman haa başka marka tartırmayın falan.

Hayır efendim ATİKER taktırın hem kafanız hem bütçeniz rahat etsin.
Aradaki 750+ TL farkla neredeyse 2 yıllık BENZİN harcaman bedavaya geliyor.
Amaç tasarruf, performans aynı, teknoloji aynı, sorunsuz sistem, her yerde ustası servisi var parçası var vs. vs.

Not: Bayisi falan değilim bizzat KIL bir KULLANICIYIM.

alperd

• alperd
« Yanıtla #11 : Aralık 13, 2013, 10:56:28 ÖÖ »
Şehir dışı 100-120 km hızla tankı doldurdum ve 127 km sonra tekrar doldurdum27tl lpg aldı.ikisinde de aynı istasyondan aldım.0,214 krş yaktı.Sonra şehirçinde tank birtince 30 tl aldım ve yaklaşık 95 km yol yaptım.lpg bitti  benzine geçti.Elle tekrar lpg ye geçtikten sonra 5 km daha gitti.BRC de de yapıyor mu bilmiyorum  '' ysnsln ''  sen de de yapıyor mu bilmiyorum ama benim araçta lpg bitmesine yakın gaza yünlenirsen (galiba lpg basıncı düşüp yetiştiremediği için benzine geçiyor) ben butondan tekrar lpg ye alıyorum ve bir süre daha araç gaza yüklenmessem lpg de gidiyor.Ama bazen 20 km gidiyor bazen 5 km gidiyor anlamadım neden.

Hepsi yapıyor hepsi.
LPG tankı, Şamandıra, Gösterge, Basınç vs. hepsi aynı teknoloji aynı LPG.
LPG az kaldığında gaza çok basarsan basınç yetmiyor LPG bitti ikazı geliyor benzine geçiyor ama tekrar LPG'ye alıp gaza az az basarsan 3-5 km uzun yolda gitmeye devam ediyor.

Carismatiq

• Mustafa
« Yanıtla #12 : Aralık 13, 2013, 11:04:04 ÖÖ »

Hayırlı olsun.. Bende aracımı aldığımda Atiker ve Lovato arasında kaldım. Önceki aracımdada Atiker vardı. Bu aracımdada Atiker taktırdım yaklaşık 6000 km oldu gayet güzel.. az gaz varken benzine geçme olayı hemen hemen hepsinde var.Şunu tespit ettim. Üç keredir fulleyerek kullanıyorum bitmeye yakın benzine geçme durumu olmuyor yüklensemde sanırım basınç vs değişkenlik gösteriyor. Sürekli fulleyerek kullanın birde benzine geçme durumu varmı gözlemleyin bende olmuyor artık diyebilirim.Tabi ayardanda farkedebilir. İyi günlerde kullanın.

ysnsln

« Yanıtla #13 : Aralık 13, 2013, 02:50:18 ÖS »
Peki bunun yanında yakıt düzeyi için sormak istediğim bir soru var, lpg sistemini yeni taktırdım biraz fazla yakması yaklaşık 1000 km yi geçtikten sonra kendiliğinden motor ile uyum sağlayarak düşme gibi bir durumu olabilir mi? Bu arada aracım bugün sabah bir kez daha stop etti. Yarın yağ ve filitre bakımları için tekrar götüreceğim sanayiye ondan sonra gaz ayarı için bir kez daha uğrayacağım. LPG geçiş ısısı 25 derece olarak söylendi bu aralar sabahları -14, -15 derece sanırım bununla alakalı çünkü akşam iş çıkışı sıcaklık -7,-8 oluyor stop etme gibi bir durum yok.

By_emre

« Yanıtla #14 : Aralık 14, 2013, 12:24:28 ÖÖ »
Peki bunun yanında yakıt düzeyi için sormak istediğim bir soru var, lpg sistemini yeni taktırdım biraz fazla yakması yaklaşık 1000 km yi geçtikten sonra kendiliğinden motor ile uyum sağlayarak düşme gibi bir durumu olabilir mi? Bu arada aracım bugün sabah bir kez daha stop etti. Yarın yağ ve filitre bakımları için tekrar götüreceğim sanayiye ondan sonra gaz ayarı için bir kez daha uğrayacağım. LPG geçiş ısısı 25 derece olarak söylendi bu aralar sabahları -14, -15 derece sanırım bununla alakalı çünkü akşam iş çıkışı sıcaklık -7,-8 oluyor stop etme gibi bir durum yok.

Geçiş ısısını 35 gibi ayarlatırsanız stop sorununuz olmaz henüz daha yeni takılmış 25 derece yapsaymış iyi olurdu gaz buhar haline 40 derecede geliyor 25'de gaza geçince rolantide titreşim vs bunlar normal biraz daha ısınınca takribi 30-35 derecede güzelce çalışyor araç
« Son Düzenleme: Aralık 14, 2013, 12:25:09 ÖÖ Gönderen: By_emre »

By_emre

« Yanıtla #15 : Aralık 14, 2013, 12:26:47 ÖÖ »

Hayırlı olsun.. Bende aracımı aldığımda Atiker ve Lovato arasında kaldım. Önceki aracımdada Atiker vardı. Bu aracımdada Atiker taktırdım yaklaşık 6000 km oldu gayet güzel.. az gaz varken benzine geçme olayı hemen hemen hepsinde var.Şunu tespit ettim. Üç keredir fulleyerek kullanıyorum bitmeye yakın benzine geçme durumu olmuyor yüklensemde sanırım basınç vs değişkenlik gösteriyor. Sürekli fulleyerek kullanın birde benzine geçme durumu varmı gözlemleyin bende olmuyor artık diyebilirim.Tabi ayardanda farkedebilir. İyi günlerde kullanın.
Bitmeye yakın benzine geçmiyor ise map sensörü kontrol edilmeli , Map sensörü basıncı düşük kalmış olabilir ayarlatınca düzelir. Dip gazda benzine geçme olayı ise basınçdan kaynaklı araç ötmeden benzine geçer :) hepsi ayarlanırsa hiç bir sorun kalmaz

hondatürk

• ホンダトルコ
« Yanıtla #16 : Aralık 14, 2013, 12:38:38 ÖÖ »
tebrik ederim en doğru seçimi yapmışsınız , yaklaşık 1.5 yıl oldu atiker safefast obdıı taktıralı çok memnunum , 25 derecede ise arkadaşların dediği gibi kışın gaza geçişte hafif teklemeler olabilir '' yerli malı yurdun malı HERKES BUNU KULLANMALI ''

av.ak

• av.ak
« Yanıtla #17 : Aralık 14, 2013, 11:31:55 ÖÖ »
enjektör sesi geliyor mu

hondatürk

• ホンダトルコ
« Yanıtla #18 : Aralık 14, 2013, 07:03:50 ÖS »
enjektör sesi geliyor mu
kabin içinde kesinlikle ses yok , ancak motor kaputunu açtığımda ses hissediliyor

av.ak

• av.ak
« Yanıtla #19 : Aralık 14, 2013, 09:40:45 ÖS »
enjektör sesi geliyor mu
kabin içinde kesinlikle ses yok , ancak motor kaputunu açtığımda ses hissediliyor

içeriden ve dışarıdan duyulmasında...
brc lerde enjektör sesinden şikayet ediliyor

hondatürk

• ホンダトルコ
« Yanıtla #20 : Aralık 14, 2013, 10:33:34 ÖS »
yok hocam , şeytan kulağına kurşun sadece motor kaputu açıldığında enjektörlere yaklaşınca sesi hissetmeye yaklaştıkça duymaya başlıyorum , mazallah

av.ak

• av.ak
« Yanıtla #21 : Aralık 15, 2013, 12:31:00 ÖÖ »
lpg muayene işletme vs toplam ne kadar tutuyor

hondatürk

• ホンダトルコ
« Yanıtla #22 : Aralık 15, 2013, 06:17:53 ÖS »
- MMO, Tüvtürk ve Trafik Şube Müdürlüğünden aynı gün için randevu alın. MMO ve Tüvtürk randevularınızı gündüz, Trafik şube randevunuzu da öğlen için alırsanız aynı gün yeni ruhsatınızı alabilirsiniz,

- Eğer aracınız sıfır ise egzoz emisyon ruhsatı almanıza gerek yok, örneğin aracınız 1 yaşındaysa boşuna almayın çünkü yeni yapacağınız muayene bitiş tarihi ile egzoz süreniz aynı anda bitmiş olacak. Fakat 1 sene süresi kalmışsa bence alın hem muayene hem de egzoz bitiş tarihlerini aynı seneye denk getirisiniz.. Egzoz emisyon muayenesi - 28 TL, Egzoz kartınınız yoksa onu da almanız lazım, o da - 4TL

- EK-1 formları doldurtulur, genelde trafik şubesinin olduğu yerlerde muameleciler bu işi yapıyor, 10 TL

- MMO odasına gidilerek Sızdırmazlık Raporu alınır, bununla ilgili bir ayrıntıya gerek yok zaten gider gitmez sizi sıraya alıyorlar - - 25 TL

- Tüvtürk Muayene istasyonuna gidilerek barkod alınır ve sıra size geldiğinde evrakları gişedeki yetkililere verin, sonrasında aracınızın başına gidin hoparlörlerden aracınızı hangi muayene kapısına getirmeniz gerektiğini size iletecekler. Otomobil için muayene ücreti - 149 TL

- Trafik Şube Müdürlüğüne gidilerek evraklar teslim edilir, ben saat 13:00'de evrakları verdim, 16:00'da teslim aldım. Eğer araç satışı yeniyse ve elinize daha ruhsat ulaşmadıysa ruhsata işletme için ücret alınmıyor, fakat elinizde zaten ruhsatınız hazırsa bidiğim kadarıyla 40 TL ruhsat yaprağı ücreti alınıyor, benim araç satışı yeni olduğu için ücret ödemedim - 40 TL
alıntıdır , umarım yardımcı olabilmişimdir

ysnsln

« Yanıtla #23 : Aralık 16, 2013, 10:31:53 ÖÖ »
enjektör sesi geliyor mu

Enjektör sesi gelmiyor desem yalan olur hocam ben dikkatli pimpirikli bi adamım bu konularda, dikkat ettiğim için duyuyorum.

lpg muayene işletme vs toplam ne kadar tutuyor

Hocam iş nedeniyle fazla vaktim olmadığından LPG de takipçi arkadaştan yardım almak zorunda kaldım. 950 tl lpg fiyatı toplamda bana maliyeti 1280-1300 tl oldu sanırım. 60 tl si takipçi arkadaşa verdim, 169 tl muayene ücreti geri kalan işlemler de ek-1 sızdırmazlık filan sanırım.

Bu hafta sonu aracın tüm bakımlarını yaptırdım. Castrol 5-40 yağ, orjinal bujiler, hava ve polen filitresi, antifiriz, balata disk ve LPG ayarına tekrar baktırdım. Gaza geçiş ısısını 32 dereceye ayarladılar ve stop etme sorunu kalmadı. Yakıt açısından değişikliğe gelirsek 98 tl ye shell den fullemiştim. ve bu depo bitmeden bakımını yaptırdım 280 km (100 km si uzun yol) devam etti.yani doğru bir ölçüm olmasa da yaklaşık 340 kuruş yaktı. Şimdi 103 tl ye petrol ofisinden tekrar fulledim bakalım bakımdan sonra kaç tl ye düşecek yakıt.. Performans kaybı gibi birşey yok, yakıt da düşerse benim işlem artık tamamdır. 100 tl ye yaklaşık 335 km şehir içi giderse bu soğuklarda sistem başarılıdır (300 kuruşa denk geliyor) bana kalırsa, sizce ??

av.ak

• av.ak
« Yanıtla #24 : Aralık 16, 2013, 10:59:54 ÖÖ »
ıstanbul sehır ıcınde 12lt cıvarı tuketıyorum bende. ayrıca mayıs ayında muayenem var o zaman taktırayım dıyorum 2kere muayeneye gırmemek ıcın.