Gönderen Konu: her hondacı bundan şikayetçimi ?  (Okunma sayısı 5479 defa)

ceza_2002

• kaf-kef
her hondacı bundan şikayetçimi ?
« : Kasım 17, 2012, 01:06:24 ÖS »
selam arkadaslar ...  yakıt tüketimi benim arabam honda cıvıc 2012 model premıum otomatık 1.6 motor... sorumlarım sunlar
1.aracıma hangı benzın alayım  95 oktan mı 97 mı
2. hangı fırmayı tavsıye edersınız
3. benzın gostergesınde kı ısık yandıgından ıtıbaren arac kac km gıder
4. benım sehır ıcı ortalamam 8.1 ıla 8.4 arası sızce bu nasıl bır ortalama
5. aracımdan son derece memnunum fakat baska arkadaslarla konustugum zaman onların aracları benım honda dan cok daha az yakıyor bu nedenle lpg taktırmamı önerirmısınız.
6. yakıt tasarrufuyla ılgılı arac kullanımı hakkında tecrubelerınız varsa paylasabılırmısınız
              ılgınız ıcın cok tesekkur ederım...

sercanim

• SeRCaN
Ynt: her hondacı bundan şikayetçimi ?
« Yanıtla #1 : Kasım 17, 2012, 04:15:54 ÖS »
katalogda 95 oktan kurşunsuz benzin kullanın yazıyor.büyük firmaları kullanmanızda fayda var.benzin göstergesindeki ışık yandığından itibaren şehir içinde rahat 30 km gider diye düşünüyorum.şehir içi ortalamalarınız fena sayılmaz.Şehir dışında sakin sürüşle 5 lt görülebiliyor.Yakıt tasarrufu için açılan konulara bakmanızı tavsiye ederim.

bbhnda

« Yanıtla #2 : Kasım 17, 2012, 04:37:26 ÖS »
aynı model düz vites benimki.
1-95 oktan öneriliyor bende 95 koyuyorum.
2-30 km falan gider heralde bizim diğer corollada ışık yanınca 7.5 litre kaldığı anlaşılıyor.
3-fotoda paylaştım 653 km nin ortalaması 6.5 bende şu an 6.6 oldu.oto nun 1-2 litre farkettiği düşünülürse bence tüketim normal.biraz daha düşürülebilir.
4-eğer çok yol yapıyorsanız lpg olur.bunnun dışında iyi bir işçilik ve kit ile lpg de ayar dışında problem yaşanmamakta.işin püf noktası iyi bir işçilik.
5-aracı dip gaz ile boğmayın.özellikle rampalara mümkün olduğunca seri girin .rampalardaki gaz talebi araca çok yaktıırır bu her marka araç için böyledir.yüksek vites düşük devir kullanın.çok da yavaş gitmeyin şehir içi 70-90 5. vites uygundur.mümkün olduğunca trafikten kaçın.sıkışık trafikte ortalama yükseliyor haliyle.ama her araç için bu böyle.

bbhnda

« Yanıtla #3 : Kasım 17, 2012, 04:38:37 ÖS »

onur1980

• onur1980
« Yanıtla #4 : Kasım 17, 2012, 05:03:33 ÖS »
her hondacı bundan şikayetçimi kısmını anlayamadım.

davyjones24

« Yanıtla #5 : Kasım 17, 2012, 05:23:37 ÖS »
bende anlamadım :)

gecetilkisi

« Yanıtla #6 : Kasım 17, 2012, 09:53:47 ÖS »
şikayetçiyiz tabi şikayet iyidir.. iyi.......

Alpiripi

• Alpiripi
« Yanıtla #7 : Kasım 18, 2012, 11:32:38 ÖÖ »
Hatta Hondacı değilken de şikayetçiydik . Ama bizi kale almayabilirler diye Honda aldık .

ceza_2002

• kaf-kef
« Yanıtla #8 : Kasım 18, 2012, 11:34:17 ÖÖ »
fazla  yakıttan şikayetçimi demek istedim arkadaşlar... kendi sınıfında kı arabalara göre fazla yakıyor benzinli ve 1.6 motorlara göre...

Alpiripi

• Alpiripi
« Yanıtla #9 : Kasım 18, 2012, 01:27:47 ÖS »
fazla  yakıttan şikayetçimi demek istedim arkadaşlar... kendi sınıfında kı arabalara göre fazla yakıyor benzinli ve 1.6 motorlara göre...

2.4 Executive 190 HP Accord , 2.0 147 HP Avensis D4 VVTI Executive Elegant'tan az yakıyor . Yada en fazla onun kadar yakıyor . Hondalar bence daha ekonomik .

Ayrıca , 2.0 Avensis 147 , 2.0 Accord 155 HP . Yani motor daha verimli ama Toyota daha sorunsuzdur her açıdan .

faw13

« Yanıtla #10 : Kasım 18, 2012, 10:23:58 ÖS »
abicim kendi sınıfındaki araçlar derken 1.6 atmosferik (turbosuz) benzinli araçlarda en az yakanı hondadır

ki sırf çok yakıyor diye araç değiştirmeyi düşünüyorduk, dün gittim peugeot 308 denedim, denemez olaydım, herşeyiyle beğendiğim araba o kadar teneke çıkınca hayal kırıklığına uğradım resmen, birkaç araç daha denemiştim, hiç biri honda gibi hissettirmedi, hepsine kusur bulabildim, ki taktığımız pek çok şey (ses, tıkırtı patırtı gürültü vs gibi şeyler) başka araçlarda da en az honda kadar var

ayrıca 8.5 civarları şehir içi için iyi bence gayet, çoğu dizel otomatik de şehir içine çıkıyor o değerlere, sahipleri çıkmadığını iddia etse de birinci elden söyleyebilirim :)

lpg ile ilgili ben yorum yapmayayım hiç sevmediğim bir olay olduğundan ama yeni civic'le uyum problemleri varmış diye okudum forumdan

mertkan677

« Yanıtla #11 : Kasım 18, 2012, 11:01:56 ÖS »

Ben bu değeri uzun yolda tutturamıyorum ya kafayı yiyicem. 13 litre ortalamayı 11 e indiricem diye nasıl kasıyorum kendimi varya. takaslayalımmı arabaları dostum bak benimki hem otomatik hem lpg side var :) alım satım noter masraflarında benden haha :)

Alpiripi

• Alpiripi
« Yanıtla #12 : Kasım 19, 2012, 12:24:54 ÖÖ »
abicim kendi sınıfındaki araçlar derken 1.6 atmosferik (turbosuz) benzinli araçlarda en az yakanı hondadır

ki sırf çok yakıyor diye araç değiştirmeyi düşünüyorduk, dün gittim peugeot 308 denedim, denemez olaydım, herşeyiyle beğendiğim araba o kadar teneke çıkınca hayal kırıklığına uğradım resmen, birkaç araç daha denemiştim, hiç biri honda gibi hissettirmedi, hepsine kusur bulabildim, ki taktığımız pek çok şey (ses, tıkırtı patırtı gürültü vs gibi şeyler) başka araçlarda da en az honda kadar var

ayrıca 8.5 civarları şehir içi için iyi bence gayet, çoğu dizel otomatik de şehir içine çıkıyor o değerlere, sahipleri çıkmadığını iddia etse de birinci elden söyleyebilirim :)

lpg ile ilgili ben yorum yapmayayım hiç sevmediğim bir olay olduğundan ama yeni civic'le uyum problemleri varmış diye okudum forumdan

Ses olayının Civic'te olması kabul edilebilir ama , Accord'da da 130 km./h sonrası başlayan uğultu , acaba Legend'da da var mı bu durum dedirttiriyor insana .

fearles8787

• ayhan
« Yanıtla #13 : Kasım 19, 2012, 02:11:16 ÖÖ »
2005 vtech var.yeni tüp taktırdım 32 lt tüple 260 km  gitti...bana çok gibi geldi.araba otomatik..sanki biyerlerde bi sorun var gibi...bence çok yakıyor honda

bbhnda

« Yanıtla #14 : Kasım 19, 2012, 05:13:12 ÖS »

Ben bu değeri uzun yolda tutturamıyorum ya kafayı yiyicem. 13 litre ortalamayı 11 e indiricem diye nasıl kasıyorum kendimi varya. takaslayalımmı arabaları dostum bak benimki hem otomatik hem lpg side var :) alım satım noter masraflarında benden haha :)

oto. bişey anlamıyorum kardeşim ya 3.vitese düşüp gazı vurmanın keyfi hiçbişeyde yok :D :D bugün hız sabitleme yeteneklerimi trafikte geliştirdim artık gaza frenede basmıyorum :D 3-4 lü değerlerim yakındır :D

bbhnda

« Yanıtla #15 : Kasım 19, 2012, 05:14:12 ÖS »
gerçi kulakçıktan sende yaaprsın dediğimi :D ama düz farklı ya :D

Alpiripi

• Alpiripi
« Yanıtla #16 : Kasım 19, 2012, 06:53:58 ÖS »
Eğer aracınızı performans ve sportif maksatlı kullanıyorsanız , düz vites iyidir . Ama vasıta olarak kullanıyorsanız , yani eşşek niyetine biniyorsanız , düz vites bence hammallıktır . Hele Hele İstanbul gibi trafik problemi olan büyük şehirlerde ...

Yurtdışında bulunan ya da gidip gelen arkadaşlar bilir . Dünyanın çoğu yerinde araçlar otomatik tercih edilir . Ama türkiyede , düz vites ve sedan araç takıntısı var . Aslında sedan araç takıntısı bende de var . Opel son iki kasa sedan Astra'ların her ikisininde dünya lansmanını Türkiyede AUTO SHOW fuarlarında yaptı . Tesadüf mü sizce ?

faw13

« Yanıtla #17 : Kasım 19, 2012, 08:08:50 ÖS »
citroen c4 sedan, eski astra sedan, citroen elysee, peugeot 301 gibi araçlar sadece Türkiye pazarı için üretiliyor desek fazla da abartmış olmayız

b ve c segmentlerin avrupada (daha doğrusu italya ve fransada) markaların kendi ülkelerinde sedan araç satmadıkları ilginç bir gerçektir

sonuçta sedanlarda ciddi bir alan kaybı var ama aynı boydaki vagon araç 2-3 misli bagaj hacmi sunuyor, eğer amaç bahsettiğiniz gibi eşek niyetine binmek ise eşeğin neye benzediğini de umursamazsınız :) bizde araç almak zor olduğu için herşey olsun istiyoruz, güzel görünsün karizmam olsun, katır niyetine yükümü koyayım büyük bagajı olsun, her gün işe gideceğim bununla, o trafikte hem konforlu olsun hem de az yaksın, ama bastım zaman da sağlam gitsin, ama çok da pahalı olmasın dediğinde öyle araç yok piyasada :)

ama bir başka ülke insanı, işe gitmek için alıyor smart'ı mesela, park derdi yok, yakıt derdi yok, sıkışık trafikte aralardan fırt zırt kaçıyor falan, hafta sonu oldumu da atlıyor mercedesine audisine, keyfine bakıyor, bilmem anlatabildim mi :)

Alpiripi

• Alpiripi
« Yanıtla #18 : Kasım 19, 2012, 11:38:59 ÖS »
citroen c4 sedan, eski astra sedan, citroen elysee, peugeot 301 gibi araçlar sadece Türkiye pazarı için üretiliyor desek fazla da abartmış olmayız

b ve c segmentlerin avrupada (daha doğrusu italya ve fransada) markaların kendi ülkelerinde sedan araç satmadıkları ilginç bir gerçektir

sonuçta sedanlarda ciddi bir alan kaybı var ama aynı boydaki vagon araç 2-3 misli bagaj hacmi sunuyor, eğer amaç bahsettiğiniz gibi eşek niyetine binmek ise eşeğin neye benzediğini de umursamazsınız :) bizde araç almak zor olduğu için herşey olsun istiyoruz, güzel görünsün karizmam olsun, katır niyetine yükümü koyayım büyük bagajı olsun, her gün işe gideceğim bununla, o trafikte hem konforlu olsun hem de az yaksın, ama bastım zaman da sağlam gitsin, ama çok da pahalı olmasın dediğinde öyle araç yok piyasada :)

ama bir başka ülke insanı, işe gitmek için alıyor smart'ı mesela, park derdi yok, yakıt derdi yok, sıkışık trafikte aralardan fırt zırt kaçıyor falan, hafta sonu oldumu da atlıyor mercedesine audisine, keyfine bakıyor, bilmem anlatabildim mi :)

Eşek niyetine demekten maksat vasıta olarak kullanmak ... Yoksa en güzel göz eşekte olur . Onda da bir estetik , bir anatomi var .

Yurtdışında bütün arabaların otomatik olduğu ülkeler sadece gelişmiş ülkeler yani hafta içi başka hafta sonu başka araç kullanmaya imkanı olan ülkeler değil . Mesela Afganistan - Irak veya Afrika ülkeleri gibi çoğu insanın yoksul olduğu ülkelerde de insanlar otomatik araç kullanıyor .

Bizdeki tamamen takıntı , ön yargı . Bunu anlatmaya çalışıyorum .

faw13

« Yanıtla #19 : Kasım 20, 2012, 07:21:56 ÖÖ »

Eşek niyetine demekten maksat vasıta olarak kullanmak ... Yoksa en güzel göz eşekte olur . Onda da bir estetik , bir anatomi var .

Yurtdışında bütün arabaların otomatik olduğu ülkeler sadece gelişmiş ülkeler yani hafta içi başka hafta sonu başka araç kullanmaya imkanı olan ülkeler değil . Mesela Afganistan - Irak veya Afrika ülkeleri gibi çoğu insanın yoksul olduğu ülkelerde de insanlar otomatik araç kullanıyor .

Bizdeki tamamen takıntı , ön yargı . Bunu anlatmaya çalışıyorum .

Ben de sana katıldığımdan yazdım abicim zaten o mesajı, Irak ya da Afganistan'da işe gitmek için smart aldıklarını hiç sanmıyorum zaten :)

Ama Avrupda kent merkezlerine araba bile almadıkları yerlerde "Sadece Smart Park Edebilir" bölgeler var, adamlarda vergi çok az olunca (araçların ham fiyatları çok da farklı değil, burda 40000 TL olan araba Avrupa'da 10.000 Euro sonuçta, hatta 5-6000 Euro olanlar var) amaca yönelik araç alabiliyorlar, bizim öyle bir lüksümüz yok demek istemiştim