Gönderen Konu: Hava filtresi yeni mi tıkalı mı?  (Okunma sayısı 8473 defa)

odemirel

Hava filtresi yeni mi tıkalı mı?
« : Mart 23, 2010, 08:02:15 ÖS »
Geçenlerde 94 el hondamı gaz ayarı yaptırmaya götürdüm. lpg ustası hava filtremin dolu olduğunu yenisini takıp öyle ayar yaptırmam gerektiğini söyledi. Bugünde termosdatı değiştirmek için motor ustasına gittim. O da hava filtresinin tüplü araçlarda dolu olması gerektiğini aksi durumda yakıtın çok olacağını değiştirmememi söyledi. İki arada bir derede kaldım sizce arkadaşlar?

asvtec

Ynt: Hava filtresi yeni mi tıkalı mı?
« Yanıtla #1 : Mart 23, 2010, 08:25:14 ÖS »
Yaw bu ustalar adamı çıldırtır :) Yok öyle bir şey arkadaşım.Araca yeni hava flitresi takıldığında karburatorlu aracın tüm gaz ayarı allak bullak olur doğru ;çünkü araç değişimden öncekinden kat kat fazla temiz hava alacaktır ,bu durumda gaz ayarının baştan yapılması gerek.

Geçenlerde 94 el hondamı gaz ayarı yaptırmaya götürdüm. lpg ustası hava filtremin dolu olduğunu yenisini takıp öyle ayar yaptırmam gerektiğini söyledi. Bugünde termosdatı değiştirmek için motor ustasına gittim. O da hava filtresinin tüplü araçlarda dolu olması gerektiğini aksi durumda yakıtın çok olacağını değiştirmememi söyledi. İki arada bir derede kaldım sizce arkadaşlar?

yalçınn

« Yanıtla #2 : Mart 23, 2010, 08:47:09 ÖS »
ilk defa duyuyorum hava filitrsinin dolu olması gerektiğini...

vtec power

« Yanıtla #3 : Mart 24, 2010, 08:24:09 ÖÖ »
Çok şaşırdım, ben bir yaşıma daha girdim ha :)
Böyle birşey doğru olabilirmi ya hayret ettim, hava filtre değişiminden gaz ayarı bozuluyormu yahu?
Mantıklı gelmiyor bana, ayar bozulmasın diye pis filtreylemi dolaşmak gerek?

Tufan_ucler

« Yanıtla #4 : Mart 24, 2010, 12:58:20 ÖS »
bunu söyleyen nasıl bir ustadır şaşırdım kaldım. Böle ustalardan uzak durun hem size hem arabanıza yazık eder. Benimde aracım 95 model civic ex servisten gittim aldım hava filtresini orjinal 30 tl ustama taktırttım o da orjinal istedi yan sanayiler oraya tam oturmuyor zaten. lpg de hava önemli tamam fazla havayı sevmez ama bunu kirli hava geçirmeyen filtre ile sağlamak çok mantıksızca iyi bir lpg ustasına götür o gereken ayarı yapar. Anadolu yakasında isen usta tavsiye edebilirim.

odemirel

« Yanıtla #5 : Mart 24, 2010, 06:38:23 ÖS »
teşekkürler arkadaşlar ben amasyadayım bugün konuyu arkadaşlarıma falan sordum işten anlayan kişiler ve 10 kişiden 9 u eski hava filtresiyle devam etmemi söyledi bende şaşırdım kaldım :)

Tufan_ucler

« Yanıtla #6 : Mart 25, 2010, 09:44:51 ÖÖ »
nasıl böyle birşey söylüyorlar anlamıyorum. Arabanın sağlığı açısından servise git tertemiz orjinal hava filtreni al sonra doğru iyi bir lpg ustasına git ustam ayar yap de. 4 senedir kullanıyorum ben lpg böle birşey ilk defa duyuyorum.

motorun sağlığı açısındna temiz filtre takmalısın.

ustanın yaptığı olayda filtreye hava gelen borunun ucunu bantla kısıyor böylece az hava giriyor ama arkadaşlarının dediği bu bu az hava alma olyı tıkalı bitik hava filtresi ile olmaz çok yanlış.

sakın öle yaptırma sana tavsiyem.

istanbuldaysan gel ben sana yardımcı olurum. 

zedrix

« Yanıtla #7 : Mart 25, 2010, 09:57:21 ÖÖ »
karbıratorlu araclarda özellıkle kısın gaz ayarı yapılırken hava kazan gırısı bantlanır.
sebebıne gelınce
gaz ayarını cok kısarlar dolayısı ile gerekli hava miktarınıda kısmaları gerekir bunun yontemıde dolu fıltre veya karb. ağızını bantlamaktır.
mantıklı olan tabıkıde yeterli miktarda gaz ve hava nın karışmasıdır.
lpg li araçlarda da dikkat ettiyseniz filtre daha çabuk kirlenir.
gaz ayarı benzine oranlar daha hassastır.
aldığınız lpg markası bile ayarda değişiklik yapabilir.
dolu bir filtrede ayar yapıldı ise temiz filtre takıldığında yenıden ayar yapmak gerekebilir.

Tufan_ucler

« Yanıtla #8 : Mart 25, 2010, 10:03:44 ÖÖ »
ben aracıma lpg taktırdığımda eski orjinal olmayan filtre vardı.
Gittim orjinal yeni filtre aldım taktım araba gitmemeye başladı afalladı çok yaktı egzosdan sğrekli gaz kokusu veriyordu sonra ayar yapmaya götürdüm bantla hallettiler bu işi.

ama dolu filtre olayı bana hiç mantıklı gelmiyor.

civic-murat

« Yanıtla #9 : Mart 31, 2010, 04:21:30 ÖS »
teşekkürler arkadaşlar ben amasyadayım bugün konuyu arkadaşlarıma falan sordum işten anlayan kişiler ve 10 kişiden 9 u eski hava filtresiyle devam etmemi söyledi bende şaşırdım kaldım :)
merhaba arkadasım bende amasyalıyım merzıfon sanayı sıtesıne gıdersen orda ustgel kaporta var kendısı dayım olur ısmı mustafadır. yanına gıdersen eger cok ıyı motor ustası tanıdıkları var. sana orada gereklı bılgıyı verırler. saygılar..

asvtec

« Yanıtla #10 : Mart 31, 2010, 09:31:11 ÖS »
+1

nasıl böyle birşey söylüyorlar anlamıyorum. Arabanın sağlığı açısından servise git tertemiz orjinal hava filtreni al sonra doğru iyi bir lpg ustasına git ustam ayar yap de. 4 senedir kullanıyorum ben lpg böle birşey ilk defa duyuyorum.

motorun sağlığı açısındna temiz filtre takmalısın.

ustanın yaptığı olayda filtreye hava gelen borunun ucunu bantla kısıyor böylece az hava giriyor ama arkadaşlarının dediği bu bu az hava alma olyı tıkalı bitik hava filtresi ile olmaz çok yanlış.

sakın öle yaptırma sana tavsiyem.

istanbuldaysan gel ben sana yardımcı olurum.