Gönderen Konu: HANGİ GAZ FİRMASI DAHA KALİTELİ  (Okunma sayısı 53546 defa)

fero992

HANGİ GAZ FİRMASI DAHA KALİTELİ
« : Ekim 25, 2010, 06:18:17 ÖS »
ARKADAŞLAR  BİRÇOK YERDEN GAZ ALIYORUZ AMA UCUZ GAZ PAHALI GAZ SİZLERİN TESPİT ETMİŞ OLDUĞU EN KALİTELİ ARAÇLARIMIZ İÇİN UYGUN GAZ HANGİSİDİR.

carousal

Ynt: HANGİ GAZ FİRMASI DAHA KALİTELİ
« Yanıtla #1 : Ekim 25, 2010, 07:20:37 ÖS »
Aygaz alalım mı almayalım mı bu konuda net bir fikri olan var mı? Bildiğiniz gibi Aygaz'da satılan otogaz katkılı, son haftalarda reklamı dönen EuroLPG+ denilen gaz da katkılı otogaz sınıfında.

Katkılı otogazın filtreleri ve enjektörleri tıkadığı söyleniyor sıralı sistemli araçlarda. Karbüratörlü araçlarda böyle bir tehlike yok bildiğim kadarıyla.

Sıralı sistem kullananlar Aygaz kullanmalı mı kullanmamalı mı?

Shellgaz, Totalgaz, Exen gaz ( Alpet satıyor ), Milangaz, Lukoil hangisi tercih edilmeli?

Ankara'da fiyatı en düşük otogazı genelde yalnızca LPG satışı yapan Milangaz istasyonları sağlıyor. Buralarda LPG litre fiyatı 1.74 TL. Özellikle Ankara'daki Hondacı arkadaşlar bu 1.74 liralık otogazı tavsiye ediyorlar mı, markası Milangaz gözükse de bu gazın dökme gaz ya da hileli gaz olma ihtimali var mıdır?

Artık sabit bir markadan gaz almak istiyorum, Aygaz'ın katkı olayı canımı sıkıyor. Depodaki shellgaz bitince ya Lukoil'in gazını ya da Totalgaz'ı alacağım, artık belirli bir markanın peşine takılmak istiyorum. Şu 1.74 TL'lik Milangaz'dan almaya da cesaret edemiyorum. Ucuz olmasına rağmen herhangi bir kalabalık hiç yok istasyonlarda.
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2010, 07:22:31 ÖS Gönderen: carousal »

23korg23

« Yanıtla #2 : Ekim 25, 2010, 07:52:38 ÖS »
arkadasım ben kendi tecrubelerimi yazayım herkes kendi tecrubesini yazınca ortak bir fikir oluşur sanıyorum.. yaklaşık 3 yıl aygaz kullandım önceleri katkı yoktu sorunda yoktu katkı çıktı yine devam ettim aygaza ama kış gelince sorunlarım başladı ve araştırınca gördümki aynı sorun katkılı gaz kullananlarda da ortak sorun neyse sorunu ucuz atlattık 2 kez enjektörler temizlendi filtreler temizlendi ve bir daha aygaz almadım.. bi süre nerde ucuz o gazı kullandım ama istikrar için ve yakıt tüketimini hesaplayabilmem için totalgazı tercih ettim ama yaklaşık 2 aydır kullandığım totalgazın son deposunda sorun çıktı ama hemen eklemeliyim şuanda emin değilim kontrolum devam ediyo.. totalgazın son deposunda yolda giderken aniden arac benzine gecerek sinyal vermeye basladı (yalnız lpg bittiğinde farklı oluyodu bu farklı bi sinyaldi ve naptıysam lpgye gecmedi tekrar) kontağı kapatıp acınca arac lpgye geciyodu ve ardından tekrar aynı sinyal sesi ile yine benzine geçiyodu hemen lpg servisine gittim usta dediki depoyu fulle öyle bakalım ve gidip shell gaz aldım baktılar regülatörün basıncı bi yükselip bi düşüyodu o gün onarım yapmadılar akşam saatleri olduğundan ama bikaç gün  benzinde kullandığım aracı tekrar lpgye aldım sorun yoktu ara ara yapıyodu kontağı kapatıp acınca düzeliyo. yani suan depo tam bitince shelgaz alcam eğer sorun çözülür ise demekki ya totalgaz sorunlu yada benim aldığım pompada sorun var. yakında netleşir

ozN

« Yanıtla #3 : Ekim 25, 2010, 08:53:50 ÖS »
markadansa aldıgınız istasyon daha önemli ben 1 sene boyunca hep aynı istasyondan PO gaz aldım cok da memnundum yanlız en son baska bir istasyondan yine PO gaz aldım cok kötü geldi bana su an Shell ipragazı deneme aşamasındayım iiyi gibi ama artık bilemiorum..

yalçınn

« Yanıtla #4 : Ekim 25, 2010, 10:23:35 ÖS »
markadansa aldıgınız istasyon daha önemli ben 1 sene boyunca hep aynı istasyondan PO gaz aldım cok da memnundum yanlız en son baska bir istasyondan yine PO gaz aldım cok kötü geldi bana su an Shell ipragazı deneme aşamasındayım iiyi gibi ama artık bilemiorum..

+10000
istasyon çok daha önemli....

rotasızKAPTAN

« Yanıtla #5 : Ekim 25, 2010, 11:46:33 ÖS »
shell autogas baska bı yerden de almam.

nisay

« Yanıtla #6 : Ekim 26, 2010, 09:20:35 ÖÖ »
Henüz iki kez gaz aldım. İkisinde de Po istasyonundan aldım. Şimdilik sorun yok. Po dan almaya devam edeceğim.

accord55

« Yanıtla #7 : Ekim 26, 2010, 09:30:52 ÖÖ »
ben nerede en uygunsa genelde oradan almaya gayretediyorum, forumda total gaz iyi diye 2,04 den total gazla fulledim göstergem çok çabuk sönmeye başladı, 1 depo ile 260-270 km şehiriçi yol yapıyorum bakalım total ile ne kadar yapacağım..

katkılı hiç almadım hiç kimse tavsiye etmiyor, birde kadoilin otogazı iyi diye duydum ama deneme şansım olmadı henüz..

havuckral

« Yanıtla #8 : Ekim 26, 2010, 01:38:04 ÖS »
Dikkat edin Shell İstasyonlarında LPG pompalarının markası hep 2A Mühendislik, türk malı. Bir standart var Shell istasyonlarında.

accord55 senin tank kaç lt lik. Benimki 47 lt , 42-43 lt alıyor.

carousal

« Yanıtla #9 : Ekim 26, 2010, 05:18:37 ÖS »
Bugün araçtaki gaz tam bitmeden Lukoil aldım, depodaki gaz 60-70 km daha götürürdü tahminim, ancak sonra benzinle gitmek istemediğim için gaz ilavesi yaptım depoya.

1.74 TL'den Lukoil'in gazını aldım, pompacıya da katkı var mı gazda diye sordum, yok dedi. 1.87'lik Aygaz-Shell-Total gibi gazlardan ne farkı var bunun dedim, onlar sadece kendi katkılarını koyuyorlar, bir de reklam marjı vb. farklar var dedi. İstanbul Yolu üzerindeki Vatan Bilgisayar'ın yanındaki Lukoil istasyonundan aldım, eğer araçta bariz probleme sebep olmazsa ( titreme-az km gitme vb.) muhtemelen bu istasyonda sabit kalırım artık.

Ankara'da 1-2 istasyonda değil, bir hayli istasyonda gazı 1.74 TL'den almak mümkün, sanırım bu serbest piyasa ekonomisinin bir avantajı. İstasyonda benzin satışı da var, sadece lpg satılan ve tenha olan tuhaf istasyonlardan da değildi, bakalım deneyeceğiz. Önümüzdeki günlerde gelişmeleri buradan paylaşırım.

melih2323

« Yanıtla #10 : Ekim 26, 2010, 06:34:48 ÖS »
Arkadaşlar en ucuzu hangisi ise onu alın

outcry666

« Yanıtla #11 : Ekim 26, 2010, 08:30:26 ÖS »
Anlamadığım bir konu var.Kaç senelik LPG kullanıcısıyım.Honda olarak söylemiyorum önceki araçlarımda da geçerli.Lukoil nedir ya da Kadoil nedir?Daha yeni yeni reklam yapıp piyasaya girmek istiyorlar.Aysun Kayacı ya da Müslüm Gürses i oynatuıp reklamlarında piyasa yapmak isteyen firmalara nasıl kanarsınız anlamam.geçmişi olmayan firmalar.yolda görsem yemin ederim girmediğim, bitse bile benzinde giderim kardeşim dediğim istasyon bunlar.Benzini Opet den alırdım lpg den önce.Ama lpg den sonra Hayatta girmem.aygaz ın enjektörleri tıkadığı ve filtreyi kirlettiği apaçık bir konu forumda bile aratsanız bulursunuz.Ben de ankaradayım.En temiz PO gazı da bence ankara da Javpet satıyor.orayı sürekli önerirler.reklama girmesin çünkü arkadaşları bilinçlendirmek için söylüyorum.Javpet de 185 civarı gaz ama en kalitelisi orda.bana sorarsanız en kaliteli gaz sıralaması, ipragaz pek biyerde olmasa da ipragaz çok iyi gerçekten.bulamazsam milangaz ve autogas.Shell in sistemi arkadaşın dediği gibi çok iyi.köhne istasyonlar hariç bir çok istasyonda adamlar standardı sağlamış.hatta o kadar dikkat ederim ki, lpg alırken lpg pompasının seri numarasına kadar bakarım kim üretmiş gibisinden.evet doğru shell in bütün pompaları neredeyse 2A mühendislik tarafından yapılmış.1.74 ü geçin ostim de milangaz ı 1.55 den satıyorlardı en son.benim tercihim, sırasıyla ipragaz,milangaz autogas.çok zor durumda kalırsam pogaz veya mogaz.bu gazlardan vazgeçmeyin zaten o şehirde sağdan soldan, forumdan ya da başka yerlerden hangi istasyonun gazının kaliteli olduğu söylenenlere göre kanaatine varırsınız.her opet istasyonu çok düzenlidir.ama aygaz satmaları onların bilen için dezavantajıdır.opet de aygaz olmadığı zaman genelde mogaz satılır. görürsem yol üstü girerim.opt lerin hepsi güzel ama aygz sattığı sürece ve wc ihtiyacı hariç :) girmem.

23korg23

« Yanıtla #12 : Ekim 26, 2010, 08:43:48 ÖS »
arkadasım benim bildiğim kadarıyla mogaz da katkılı onun bi adı vardı ama unuttum şimdi yani mogazda aygazın.. ben milangazı çok merak ediyorum ancak bulamıyorum suan zeytinburnundayım buralarda bulamadım hatta milangaza mail attım cevap bile vermediler zaten kendi sitelerinde bayilerini bile göremiyosunuz bu kadar ilgisiz bir firmanın gazı herkesen olumlu yorum alıyor bende bu yüzden denemek istityorum zeytinburnu ve cevresinde oto milangaz bayii varmı bildiğiniz

accord55

« Yanıtla #13 : Ekim 27, 2010, 08:52:22 ÖÖ »
havuckral,

benim tank kaç lt. bilmiyorum ama en fazla 34-35 lt alıyor..

benim arabada şehiriçi şehirdışı tüketim aynı, ben anlamıyorum bunu ama her seferinde km yi sıfırlıyorum 1 depo ile 270 km yol yapıyor(67-68 tl)
önceden 300 ü bulurdu şimdi 270-280 km yol yapıyor bir depoyla ve bu değer agresif kullansamda aynı sakin kullansamda..

outcry666

« Yanıtla #14 : Ekim 27, 2010, 02:54:23 ÖS »
arkadasım benim bildiğim kadarıyla mogaz da katkılı onun bi adı vardı ama unuttum şimdi yani mogazda aygazın.. ben milangazı çok merak ediyorum ancak bulamıyorum suan zeytinburnundayım buralarda bulamadım hatta milangaza mail attım cevap bile vermediler zaten kendi sitelerinde bayilerini bile göremiyosunuz bu kadar ilgisiz bir firmanın gazı herkesen olumlu yorum alıyor bende bu yüzden denemek istityorum zeytinburnu ve cevresinde oto milangaz bayii varmı bildiğiniz
valla dostum zaten o en son ihtimal mogaz ı en son ihtimal alırım.evet mogaz da katkılı ama aygaz kadr değil.dediğin gibi mogaz ın ki daha değişik.zaten benim elimin altında sürekli ve mutlaka milangaz autogas var.1 kere aldım mogaz o da zorunluluktan.

carousal

« Yanıtla #15 : Ekim 27, 2010, 03:53:46 ÖS »
Alıntı
Lukoil nedir ya da Kadoil nedir?Daha yeni yeni reklam yapıp piyasaya girmek istiyorlar.Aysun Kayacı ya da Müslüm Gürses i oynatuıp reklamlarında piyasa yapmak isteyen firmalara nasıl kanarsınız anlamam.

Kadoil'i bilmem ama Lukoil, Rus firması. Akpet markasını satın aldı ve Türkiye piyasasında yer edinmeye çalışıyor. Aygaz gibi köklü denilen firmaların gazlarını görüyoruz, herkes muzdarip, demek ki iş istasyonlarda bitiyor yalnızca marka güvence sağlamıyor. Ortada koskoca Aygaz gerçeği var.

Ben şimdilik deneme amaçlı gözüme güvenilir gözüken bir Lukoil istasyonundan ( İstanbul Yolu üzeri Vatan bilgisayar yanı ) gaz aldım. Kimsenin kimseye kandığı yok merak etmeyin. Zaten Türkiye'de gazın büyük kısmının çıkış noktası Tüpraş, buradan istasyonlara dağıtılırken hile hurda varsa vardır, ya da Aygaz gibi firmalar kendi katkılarını koyarlar rafineri çıkışında sonrasında da bu gaz istasyonlardan servis edilir.

Lukoil'den memnun kalmazsam Totalgaz'a geçeceğim. Lukoil'in gazının katkısız olması önemli bir tercih sebebi oldu benim için. Aygaz'ın yeni çıkardığı EuroLPG+ da maalesef katkılı. Aygaz'dan 1 kere aldım, forumlarda çok sık memnuniyetsizlikler dile getirilmiş bu sebeple bir daha Aygaz almam yani yolum OPET'e düşmez kolay kolay.

Bu arada ben de birkaç kişiden daha İstanbul Yolu üzerindeki Jandarma Asayiş Vakfı'na ait olan Petrol Ofisi ile ilgili memnuniyet sözleri duydum. Ancak Petrol Ofisi'nin Doğan Holding ile olan ilişkileri sebebiyle yıllardır Petrol Ofisi'ne uğramam.
« Son Düzenleme: Ekim 27, 2010, 03:56:31 ÖS Gönderen: carousal »

ozN

« Yanıtla #16 : Ekim 27, 2010, 04:04:05 ÖS »
valla beni öldürseler bilmedigim gaz almam bizim burda po gaz 2.07 shell ipragaz 2.07 bazı yerlerde var 1.90 1.87 gazım bitse benzine atar devam ederim almaktansa

carousal

« Yanıtla #17 : Ekim 27, 2010, 04:20:38 ÖS »
Ankara'da güzergahım üzerinde ( İstanbul Yolu üzerinde ) benim gördüğüm en pahalı gaz 1.87 TL o da Aygaz-Shell Autogas gibi gazlar, Milangaz 1.74 ama istasyonları biraz fason gözüküyor ve ne zaman geçsem içeride hiç araç yok, Totalgaz 1.85 lira, Lukoil 1.74, Alpet'in sattığı Exen Gaz 1.74 vs vs. gidiyor.

Giren çıkan araç sayısı gözüme Lukoil'de biraz daha fazla olduğu için (Golf ve Octavia gaz alıyorlardı ben de cesaret edip girdim) gidip oradan aldım gazı, sonuçta Lukoil müdavimi değilim ben de ilk defa aldım, şu an için bir problem yok ancak tam kilometre hesabını yapınca (10 küsür gün sonra) inşallah buradan sonuçları paylaşırım.

http://www.lukoil.com.tr/

Rusya'nın 2. en büyük ve dünyanın 12. en büyük petrol üretim şirketi[1]. 2007'de YUKOS hisselerinin Rosneft tarafından satın alınmasına kadar[2], LUKoil Rusya'nın en büyük petrol üretim şirketi olmuştur
http://tr.wikipedia.org/wiki/Lukoil

Lukoil'i övmek için demiyorum, sonuçta ben de 1 kere buradan gaz aldım ancak o kadar da küçümsenecek bir marka da değil, en azından Kadoil ile bir tutulmasın yahu. :D

accord55

« Yanıtla #18 : Ekim 28, 2010, 09:17:04 ÖS »
her depomu ölçüyorum, totali övenlere sesleniyorum; sonuç tam bir rezalet hemde özellikle totalin gazını aldım (bazı total istasyonlarında farklı marka gaz satılabiliyor) bir depoyla en az 270-280 km yol yaparken totaldan fullediğim depoyla 240 km zor yaptım üstelik uzun yolda..

daha da total almam...bu arada şimdi bizimgaz dan doldurdum 1.74 den 125 km yol yaptım hala 2 ışık yanıyor yani eski değerini raharlıkla yakalayacağa benziyor.

nisay

« Yanıtla #19 : Ekim 28, 2010, 10:15:02 ÖS »
her depomu ölçüyorum, totali övenlere sesleniyorum; sonuç tam bir rezalet hemde özellikle totalin gazını aldım (bazı total istasyonlarında farklı marka gaz satılabiliyor) bir depoyla en az 270-280 km yol yaparken totaldan fullediğim depoyla 240 km zor yaptım üstelik uzun yolda..

daha da total almam...bu arada şimdi bizimgaz dan doldurdum 1.74 den 125 km yol yaptım hala 2 ışık yanıyor yani eski değerini raharlıkla yakalayacağa benziyor.

po'yu denemenizi tavsiye ederim.

havuckral

« Yanıtla #20 : Ekim 28, 2010, 11:44:45 ÖS »
2A mühendislik ten teknik destek için başvurdum. Eğer aracımızın az yakmasını istiyorsanız doğru değerleri ulaşmak için iyi bir LPG istasyonun sürekli aynı pompadan gaz alın. Ayrıca tankınızı asla tam boşalmasına izin vermeyin. Mesela tankınız 40 lt alıyorsa, tankınızda 10 lt LPG kaldığında tekrar dolum yapın. Benim tank 300 km gidiyor. 200 km de bir dolum yolunu izleyeceğim. Kimya derslerinden aldığımız derse göre gaz doğası gereği içinde bulunduğu kabın hacmini alır.

P. V = n. R. T

Yukarıdaki denkleme göre kütle azaldıkça, tankımızın hacmi sabit olduğu için basınç düşecektir. Yani tankımız daki gaz incelecektir.

Bakalım sonuç ne olacak
« Son Düzenleme: Ekim 28, 2010, 11:45:38 ÖS Gönderen: havuckral »

23korg23

« Yanıtla #21 : Ekim 29, 2010, 01:36:01 ÖS »
2A mühendislik ten teknik destek için başvurdum. Eğer aracımızın az yakmasını istiyorsanız doğru değerleri ulaşmak için iyi bir LPG istasyonun sürekli aynı pompadan gaz alın. Ayrıca tankınızı asla tam boşalmasına izin vermeyin. Mesela tankınız 40 lt alıyorsa, tankınızda 10 lt LPG kaldığında tekrar dolum yapın. Benim tank 300 km gidiyor. 200 km de bir dolum yolunu izleyeceğim. Kimya derslerinden aldığımız derse göre gaz doğası gereği içinde bulunduğu kabın hacmini alır.

P. V = n. R. T

Yukarıdaki denkleme göre kütle azaldıkça, tankımızın hacmi sabit olduğu için basınç düşecektir. Yani tankımız daki gaz incelecektir.

Bakalım sonuç ne olacak

hocam iyi güzel de depodaki gaz halinde değilki sıvı halinde adı üstünde likit petrol gazı.. gaz haline regülatör dönüştürüyo yani regülatöre gelene kadar sıvı halde. ben böyle biliyorum

carousal

« Yanıtla #22 : Ekim 29, 2010, 05:21:20 ÖS »
Ben de lpg'nin yüksek basınç altında sıvı halde olduğunu biliyorum (yanlış biliyor olabilirim), hatta eskiden evlere tüp gaz gelirdi, artık doğalgaza geçildiği için alınmıyor, o tüpü sallayınca içinden sesi duyulurdu. Tüpün içinde gaz olsa ses gelmez, sıvı olduğu için sesi geliyordu.

amadeus

« Yanıtla #23 : Ekim 30, 2010, 06:31:24 ÖÖ »
1.4 99 otomotik honda 3 kapı,yeni lpg taktırdım,depo 64 liraya doldu,tam 305 km yaptım,yakıt harcaması nasıl arkadaşlar normalmi? bu arada gazı opetten aldım.Km yi karışık yaptım,ağırlık şehir dışı,benzine geçene kadar kullandım.

outcry666

« Yanıtla #24 : Ekim 31, 2010, 08:28:34 ÖS »
1.4 99 otomotik honda 3 kapı,yeni lpg taktırdım,depo 64 liraya doldu,tam 305 km yaptım,yakıt harcaması nasıl arkadaşlar normalmi? bu arada gazı opetten aldım.Km yi karışık yaptım,ağırlık şehir dışı,benzine geçene kadar kullandım.
önce kendinizi tanıtırsanız sevinirim.

Konuyla alakalı olarak, carusel arkadaşım ben aygaz ı hiç övmem hatta nefret ederim hayatta da almam.ama lukoil istediği kadar rusya' nın bilmem kaçıncısı olsun.ama daha yeni yeni piyasaya giriyor.ne benzin ne de gaz konusunda Türkiye' de kanıtlamış değil.onun için ben hayatta güvenmem ondan dedim nasıl alıyorsunuz diye.ama şunu gördüm shell autogas herkesin ağzından çıkıyor gördüğüm kadarıyla 3 veya 4 üncü sırada olsa da.haklılar.gerçekten autogas iyi bir gaz.tabi artık arkadaşların aldığı belli bir gaz markası vardır o şehirde.ya şehirlerarası? Mesela ben size örnek vereyim.ankaradan sivas a gidiyorsunuz.ya da ben mesela ankara'dan adana' ya malum adanalıyız.ama siz olsanız yol üstünde shell görseniz mi durursunuz yoksa lukoil mi?ben bundan bahsediyorum.shell in bütün istasyonlarında standartları sağlamışlar.lukoil kendi gazını satıyordur ama mesela konya civarında neden meramgaz gibi abuksubuk bir marka satıyor.ama shell her zaman ya ipragaz ya autogas satıyor.aracımı 2009 ocak ta aldım.LPG takılalı 8 ay oldu ve şu anda 51000 de yani ikinci senesine daha 3 ay var.o kadar yol yapan birisi olarak izlenimlerimi anlatıyorum.demek istediğim bu.ya lukoil ama mesela kalegaz ya da meramgaz satıyor nasıl olsa lukoil diye girebilir misiniz?