Gönderen Konu: GAZA GEÇİŞTE TİTREME  (Okunma sayısı 14460 defa)

airman

GAZA GEÇİŞTE TİTREME
« : Ocak 05, 2011, 05:22:26 ÖS »
MERHABA ARKADAŞLAR. ARACIM 2007 CİVİC OT. YAKLAŞIK 3 AY ÖNCE ZAVOLİ TAKTIRDIM. AMA SON BİR KAÇ GÜNDÜR SABAHLARI GAZA GEÇİŞLERDE STOP EDECEKMİŞ GİBİ TİDREME OLUYOR. HATTA BİRKERESİNDE MOTOR IŞIĞI YANIP SÖNMEYE BAŞLADI VE GAZ YEMEDİ. ARACI KAPATI YENİDEN ÇALIŞTIRIP BENZİNLE GİTTİM. YOLDA GAZA ALDIĞIMDA AYNI PROBLEM OLMADI. SERVİS SOĞUKLARDAN OLABİLİR DEYİP GAZA GEÇME ISISINI 5 DERECE YÜKSELTTİ. DÜN BUGÜN AYNI PROBLEM YİNE OLDU. SERVİSE GİTMEDEN ÖNCE BİRDE SİZLERİN FİKRİNİ ALMAK İSTEDİM...

yalçınn

Ynt: GAZA GEÇİŞTE TİTREME
« Yanıtla #1 : Ocak 05, 2011, 05:41:36 ÖS »
yakıtınızı değiştirdiyseniz ondan olabilir.Kalitesiz yakıt yani...

airman

« Yanıtla #2 : Ocak 05, 2011, 05:46:43 ÖS »
aygaz haricinde ilkdeffa shell den aldım ve o akşamın sabahındora problem başladı. o bittikten sonra aygazdan tekrar aldım fakat problem devam ediyor 2 gündür

yalçınn

« Yanıtla #3 : Ocak 05, 2011, 05:56:19 ÖS »
Büyük ihtimalle yakıttan sıkıntınız değiştirmezseniz iyi olur...
geçmiş olsun...

wordsman

« Yanıtla #4 : Ocak 05, 2011, 06:11:11 ÖS »
gaza geçiş dereceniz nedir?

koraygeo

« Yanıtla #5 : Ocak 05, 2011, 08:06:28 ÖS »
tecrübeyle sabitlenmiştir sorun bujilerde büyük ihtimalle...bendede aynı sorun vardı devir düşüyor araba titriyor istop edecekmiş gibi oluyor gaz verince kendine geliyordu..servise götürdüm nedendir bilinmez ama aracıma 1.4 motor araçlar için uygun olan buji takılmış(eski sahibi takmış) buji değişti sorun bitti..yalnız söyle bir sorunlar karşılaşacaksınız servis uzaksa boşuna gitmeyin çünkü lpg li araçlarda  titreme rölanti oynamasına servis müdahale etmiyor lpg den deyip geçiyor..sizi lpg servisine yönlendirecek mutlaka..ama siz mutlaka makinaya bağlatıp bujileri kontrol ettirin..şimdi diyeceksiniz bu sorunu neden benzinde yapmıyor ? güzel soru :) benzin sıvı olduğu için akışı ve yanması daha kolay oluyor lpg ise gaz olduğundan buji yakma işlemini tam gerçekleştiremiyor..yani buji sorunlu olsada benzinde idare edebiliyor ama gaz da tam yakmayı gerçekleştiremez ve araç silkelere titrer..benim başıma gelen aynı olaydı,enjektör tıkalı-yanlış montaj-kötü yakıt gibi ihtimaller de var ama düşük ihtimaller..
MERHABA ARKADAŞLAR. ARACIM 2007 CİVİC OT. YAKLAŞIK 3 AY ÖNCE ZAVOLİ TAKTIRDIM. AMA SON BİR KAÇ GÜNDÜR SABAHLARI GAZA GEÇİŞLERDE STOP EDECEKMİŞ GİBİ TİDREME OLUYOR. HATTA BİRKERESİNDE MOTOR IŞIĞI YANIP SÖNMEYE BAŞLADI VE GAZ YEMEDİ. ARACI KAPATI YENİDEN ÇALIŞTIRIP BENZİNLE GİTTİM. YOLDA GAZA ALDIĞIMDA AYNI PROBLEM OLMADI. SERVİS SOĞUKLARDAN OLABİLİR DEYİP GAZA GEÇME ISISINI 5 DERECE YÜKSELTTİ. DÜN BUGÜN AYNI PROBLEM YİNE OLDU. SERVİSE GİTMEDEN ÖNCE BİRDE SİZLERİN FİKRİNİ ALMAK İSTEDİM...

Nehir_gozlum

« Yanıtla #6 : Ocak 06, 2011, 08:45:18 ÖÖ »
Mrb aynı sorun bende de var ama benimki ne gazın kalitesizliğinden nede bujilerden. Lpg yi sürekli aynı yerden alıyorum bujilerimide yeni değiştirdim serviste orjinal. Bendeki sorun sabahları veya motor soğukken ısınmadan çalışır çalışmaz hemen gaza geçiyor ayar yaptılar derece yükselttiler ama çözülmedi. Hala aynı bende sabahları ilk çalıştırırken benzine alıyorum ısınınca gaza manuel geçiş yapıyorum çözüm bulan varsa yazarsa sevinirim.

23korg23

« Yanıtla #7 : Ocak 06, 2011, 04:03:22 ÖS »
nehir gözlüm sizin sorununuz biraz daha farklı yani siz ecuye yüklediğiniz ayarda gaza gecişi sağlayamıyorsanız yani ecu sağlayamıyorsa ya ecu arızalıdır yada lpg nin sıcaklık sensörü arızalıdır... diğer arkadasın durumu ise sanki rolantideki ayarın fakir olmasından kaynaklanıyor gibi ama yeni oldu dediği için tam yorum yapamıyorum

Nehir_gozlum

« Yanıtla #8 : Ocak 07, 2011, 04:35:25 ÖÖ »
nehir gözlüm sizin sorununuz biraz daha farklı yani siz ecuye yüklediğiniz ayarda gaza gecişi sağlayamıyorsanız yani ecu sağlayamıyorsa ya ecu arızalıdır yada lpg nin sıcaklık sensörü arızalıdır... diğer arkadasın durumu ise sanki rolantideki ayarın fakir olmasından kaynaklanıyor gibi ama yeni oldu dediği için tam yorum yapamıyorum

Haklısın benim sorunum dediğin gibi olabilir ecu denedim eniştemin aracındaki ile aynı marka lpg var onun ecu yu taktım onda da aynısını yaptı tek sorun sıcaklık sensörü kaldı yarın onada bi baktırcam bakalım.
« Son Düzenleme: Ocak 07, 2011, 04:36:42 ÖÖ Gönderen: Nehir_gozlum »

airman

« Yanıtla #9 : Ocak 09, 2011, 08:00:28 ÖÖ »
lpg takılan servise götürdüm arkadaşlar. problem gaz enjektörlerindenmiş. enjektörler gönderilip ayar yapılacakmış 2,2 değerinde olan bir birimi (adını hatırlayamadım) 2,7 mi ne yükselteceklermiş. kış şartlarına daha iyi uyum sağlayacak ve sorunlar piter dediler. çarşamba gelecek ayarlı enjektörler. ama arkadaşın dediği gibi bujilerede bakmak gerekir. çok teşekkürler

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #10 : Ocak 09, 2011, 08:33:21 ÖÖ »
lpg takılan servise götürdüm arkadaşlar. problem gaz enjektörlerindenmiş. enjektörler gönderilip ayar yapılacakmış 2,2 değerinde olan bir birimi (adını hatırlayamadım) 2,7 mi ne yükselteceklermiş. kış şartlarına daha iyi uyum sağlayacak ve sorunlar piter dediler. çarşamba gelecek ayarlı enjektörler. ama arkadaşın dediği gibi bujilerede bakmak gerekir. çok teşekkürler

Hımm geçmiş olsun.

23korg23

« Yanıtla #11 : Ocak 09, 2011, 02:14:33 ÖS »

umarım sorununuz çözülür ama nozulların 2.2 den 2.7 ye çıkarılması ile ilgili bir sorun olduğunu sanmıyorum bence 2 nedeni olabilir.
1- ya enjektörlerin debi ayarı bozuktur
2- ya da kalibrasyondaki hatadandır... ki bu hata 3 aydır kendini göstermemiş çünki aracın orjinal ecusundeki değerlerin sapıtması zaman almaktadır hemen sapıtmaz.
inşaallah ben yanılıyorumdur ve sorunlarınız hallolur..
aklıma bir ihtimal daha geldi zayıf ihtimal ama söyliyim eğer lpgnin ısı sensörü ısıyı olduğundan daha fazla algılayıp erken lpgye geçiriyorsa ondan da olabilir. tabi bu ısı sensörü nedir nasıldır bilmiyorum ama ısıyı algılayan bişey vardır ki bu ısı bilgisi ecuye gönderiliyor..
« Son Düzenleme: Ocak 09, 2011, 02:17:35 ÖS Gönderen: 23korg23 »

macavtec

« Yanıtla #12 : Ocak 09, 2011, 02:20:13 ÖS »
+1
@23korg23 lpg konusunda çok deneyimlisiniz.

umarım sorununuz çözülür ama nozulların 2.2 den 2.7 ye çıkarılması ile ilgili bir sorun olduğunu sanmıyorum bence 2 nedeni olabilir.
1- ya enjektörlerin debi ayarı bozuktur
2- ya da kalibrasyondaki hatadandır... ki bu hata 3 aydır kendini göstermemiş çünki aracın orjinal ecusundeki değerlerin sapıtması zaman almaktadır hemen sapıtmaz.
inşaallah ben yanılıyorumdur ve sorunlarınız hallolur..
aklıma bir ihtimal daha geldi zayıf ihtimal ama söyliyim eğer lpgnin ısı sensörü ısıyı olduğundan daha fazla algılayıp erken lpgye geçiriyorsa ondan da olabilir. tabi bu ısı sensörü nedir nasıldır bilmiyorum ama ısıyı algılayan bişey vardır ki bu ısı bilgisi ecuye gönderiliyor..

kayaci26

« Yanıtla #13 : Ocak 09, 2011, 07:10:19 ÖS »

merhabalar... konuyu çeşitli arıza ihtimalleri üzerinde değerlendirmiş arkadaşlar... hepsi de olabilir... ancak en son da değinilen bir konu var o da sıcaklık meselesi... zaten servis de bunu size söylemiş...

Yani LPG bildiğimiz üzere gaz halde bulunan bir yakıt ve enjektöre ulaşmadan önce regülatöre girer ve burada motor suyu sıcaklığının etkisiyle sıvılaşır ve sıvı halde enjetöre dolayısı ile yanma odasına gider...  Sabah ilk çalıştırmalarda ortam ısısı -5 derece ise örneğin motor suyu ısısı da yaklaşık olarak o değerde oalcaktır... LPG ayarı yapılırken hani ( bilenler bilir VE , VEYA kavramları vardır... )  35 C de ve 30 saniye de şeklinde ayar yapıldı ise araç, 35 C ve 30 saniye şartından her ikisinide sağlamadan LPG ye geçmez... yani 35 C ye gelinceye kadar belki 2 dakika geçer... Amma 35 C veya 30 saniye şeklinde ayar yapıldı ise araç 35 C ısınmayı beklemeden 30 saniyeik sürenin bitimini takiben direkt LPG ye geçer... EEE başta ne dedik, LPG motor suyu sıcaklığı ile regülatörde sıvı hale geçer . . .  motor suyu sıcaklığı LPG yi sıvılaştıracak kadar ısınmadı ise LPG yanma odasına yarı yarıya gaz halde geçecektir ve dolayısı ile istenen yanma gerçekleşmeyecek ve motor tekleyecektir... 

Benim bu anlattıklarım arkadaşımızn aracının sadece sabahlları ilk çalıştırmada teklediği varsayımından yola çıkılarak yapılmış yorumdur... eksiği çoktur, uzman değilim ama LPG sistemlerinde regülatörün görevi konusuna bakılırsa anlatıklarımın manasını daha iyi değerlendirebilirsiniz...

23korg23

« Yanıtla #14 : Ocak 10, 2011, 01:57:37 ÖS »
kayaci26 sizin bahsettiğiniz hangi sistemede var bilmiyorum ama tartarinide yani AEB yazılımlarında 35 derece sağlandıktan sonraki gecikmedir o dediğiniz 30 saniye.. yani siz o 30 saniyeyi 10 saniye yapsanız bile regülatördeki ısı 35 derecey ulaşmadan lpgye gecmez arac ve 35 derce olduktan 10 saniye sonra gecer... bu arkadasın sorunu regülatörden de olabilir çünki regülatör hem lpgyi ısıtır hemde ısıyı ecuye bildiriyormuş onu da bugün öğrendim

kayaci26

« Yanıtla #15 : Ocak 10, 2011, 05:43:42 ÖS »
benim LPG Tartarini ve yukarıda anlattıklarım bizzat programdan gördüklerim ve ustasından öğrendiklerimden ibarettir.. belirttiğim gibi işin tekniğini çok iyi bilmiyorum ancak... saniye ve ısı kavramı anlattığım şekli ile işliyor... 

Bir de 35 C olayı 25 C ye kadar indirilebiliyor Tartarinin yazılımında...belki de sorun düşük ısıda LPG ye geçme komutu ile alakalıdır...

23korg23

« Yanıtla #16 : Ocak 10, 2011, 05:58:39 ÖS »
yazılımda olan şey şudur.. regülatör ısısı -40 ile 120 arasında değiştirilebiliyor ama tabiki 35 yada 40 olmalı.. diğeri ise aynen şöyle yazıyor ''benzin-gaz değişimi için gecikme'' ve buda 0 ile 250 arasında bir değer alabiliyor ancak servis manuelinde tavsiye edilen değer 30 sn dir. ustanın bahsettiği şudur.. eğer motor sıcaksa ya da mesela yaz aylarında lpg ye gecilecek süreyi ayarlıyoruz. yani önce ısının gerekli seviyeye yükselmesi gerekiyor ki sonra bir geciş ve gecikmesi söz konusu olsun... yazılım eğer kısıtlı yazılım ise yukarıda bahsettiğim değerleri girmenize izin vermez sadece 25sn ile 30sn arasında bişey girersiniz.  arakadasın konusunu dağıttım özürdilerim.

tmrak

« Yanıtla #17 : Ocak 12, 2011, 03:09:49 ÖÖ »
arkadaslar yardim
benim de gaza geciste titreme ve stop edecekmis gibi oluyor ama motor sogukken oluyor motor yavas yavas isindikca ben elimle kapatip aciyorum gazi titreme siddeti gittikce azaliyor herzaman degil ama bazen stop edecekmis gibi oluyor 5 gundur aynisi bir kere stop etti motor iyice isininca rolanti normal seviyeye geliyor gazida  ist. maslak opetten fulledim birde regulator ve enjektorler yeni degisti lpg kiti brc

Nehir_gozlum

« Yanıtla #18 : Ocak 12, 2011, 08:43:29 ÖÖ »
Bende de benzer sorun vardı ve lpg ustam regülatördeki ısı sendörünü değiştirdi şimdi çözüldü sorunum

Nehir_gozlum

« Yanıtla #19 : Ocak 12, 2011, 08:47:21 ÖÖ »
Motor soğukken ise benimde aynıydı manuel geçiriyordum aracı gaza. Sabahları çalıştırdığında hemen gaza geçiyor ise aracın regülatördeki ısı sensöründendir.

Bende de benzer sorun vardı ve lpg ustam regülatördeki ısı sendörünü değiştirdi şimdi çözüldü sorunum

tmrak

« Yanıtla #20 : Ocak 14, 2011, 03:34:56 ÖÖ »
arkadaslar yardim
benim de gaza geciste titreme ve stop edecekmis gibi oluyor ama motor sogukken oluyor motor yavas yavas isindikca ben elimle kapatip aciyorum gazi titreme siddeti gittikce azaliyor herzaman degil ama bazen stop edecekmis gibi oluyor 5 gundur aynisi bir kere stop etti motor iyice isininca rolanti normal seviyeye geliyor gazida  ist. maslak opetten fulledim birde regulator ve enjektorler yeni degisti lpg kiti brc

dun servise gittim 2 dakikada bilgisayardan rolati ayarini yapti ve sorun ortadan kalkti ama benim aklimin ermedigi konu sorun olmayan aracta neden rolati problemi cikiyor ve ayar tekrar yapilinca ortadan kalkiyor bu ayar boyle bozulurmu hep, ustanin dedigi regulator ve enjektorlerin degismesinden dolayi diye bir cevap verdi tatmin etmedi beni cevabi ama simdilik sorun yok gibi

23korg23

« Yanıtla #21 : Ocak 14, 2011, 08:05:34 ÖÖ »
regülatörün değişmemesi lazım ancak enjektörlerinizin tipine göre ayarının bozulma ihtimali vardır ancak eger valtek enjektör kullanıyorsanız ve debi ayarları kaçmışsa bunu yine enjektörü söküp debilerini eşitleyerek gidermesi lazımdı.. ayrıca ben yine sorunun temelde arabanızda orjinal ecu değerlerinin zamanla sapıtmasına bağlıyorum buda sağlıksız lpg ayarından kaynaklanıyor ileride aynı sorunun çıkması muhtemel.. şimdilik geçmiş olsun diyelim

emr3__34

« Yanıtla #22 : Ocak 14, 2011, 11:12:23 ÖÖ »
Herkese tekrardan merhaba aynı problemi bende yaşamışdım aracımda bende sizlerin yaptığı gibi bujilere baktırdım bişi çıkmamışdı sonra lpg servisine gidip lpg gaz filtrelerini değiştirdim sorun çözüldü. birde soğuk havalarda arabayı ilk çalıştırdığımızda benzin gibi direkt çalışmasını beklememiz gerekiyormuş benim aracımda romano marka lpg kiti mevcuttu servisde montaj yapan usta araç ilk çalıştığında kış aylarında lpg ' de motorun ısınma süresi 4 dk.demişdi. yani ufakdanda olsa titreme yapabilir demişdi. çünkü yakıt karışım oranları lpg ile benzinin farklıymış benzin daha çabuk yandığı için aracın rolantide sıkıntı yaratmıyormuş neyse bende bıldıklerımı yazdım umarım yardımcı olmuşuzdur .. ama dediğim gibi ilk önce bujileri gösterin sonrasında ise gaz filtrelerine bir bakdırın !

kolok

« Yanıtla #23 : Ocak 16, 2011, 06:43:19 ÖS »
emr3__34 kardeşim olaya hakim olmuş bende şunu ilave etmek isterim aracın ecu sunun map haritasından hangi devirlerde sıkıntı varsa o değerleri yükseltmenizi tavsiye ederim işi bilen bir ustaya yoksa yalandan bir map ayarı yapar paranızı alır sizde o ustaya sonrasında hayırlı dua okursunuz dikkat işi bilen ustaya...

tmrak

« Yanıtla #24 : Şubat 22, 2011, 10:17:12 ÖÖ »
simdi ise arac sabah calistidiginda benzinden gaza geciste titriyor sonra ben kendim benzine alip gaza gecince ise hicbir sekilde titreme olmuyor bunu gaz kalitesinden yaparmi acaba 3 depodur fullpetten aliyorum motor sicakken istop ediyorum calistirinca benzinden gaza gecerkende hic titremiyor olmuyor. sebebi ne olabilir sisce yakisinda ve cekisinde bir problem yok aracim 2006 1.6 es otm 
« Son Düzenleme: Şubat 22, 2011, 10:18:28 ÖÖ Gönderen: tmrak »