Gönderen Konu: Farklı LPG Sistemlerinin Bileşenleri - Karşılaştırmalı  (Okunma sayısı 16990 defa)

concrete

• AKIŞ LPG SİSTEMLERİ
Regülatörler,

Motor soğutma suyunu ve motora giden lpg yi alırlar ve sıcak su sayesinde lpg yi ısıtarak gas halde motora gitmesini sağlarlar. Önemli olan, motor devirdaimine engel olmadan suyu içeride çok dolaşması ve böylelikle lpg yi, ne kadar fazla ve hızlı geçerse geçsin gas hale çevirebilmesidir. Bu nedenle yapıldığı malzeme ve hacmi önemlidir.
Yüksek devirlerde lpg akışı çok hızlanacağından regülatörün performansı belirleyici olur. Bu sebeple ayarlarda lpg ye üst devir sınırı konur ve siz araç lpg de gidiyor sanırken, yani panelde yeşil ışık yanarken aslında benzin de gidiyorsunuzdur. Regülatör performanlı ise bu üst sınırı ya çok yukarda tutabilirsiniz ya da hiç kullanmazsınız. Bu durumu tüketicinin bilmesi ve anlaması hemen hemen imkansızdır.

Regülatörün motor suyunu doğru yerden ve çok uzun olmayan bir mesafeden alması gerekir. Araçların devirdaiminde olası sıkıntılar bazen regülatörün yerinin veya su alma noktasının sonradan değiştirilmesini, gerektirebilir

Ayrıca motor suyunun sıcaklığını okuyarak sisteme ne zaman benzinden lpg ye geçmesi gerektiğinin sinyalini verir.

Sırasıyla
ROMANO
EUROKA - ATIKER
INKAGAS BMD

HEPSİ YANYANA.

concrete

• AKIŞ LPG SİSTEMLERİ
Ynt: Farklı LPG Sistemlerinin Bileşenleri - Karşılaştırmalı
« Yanıtla #1 : Ocak 07, 2011, 12:27:33 ÖS »
Enjektörler;

Enjektörler ECU dan aldığı sinyallere göre motora lpg enjekte eden parçalardır. Enjektörlerin motora lpg verme kapasitesi, aracın silindir başına düşen beygir gücüne uygun olmalıdır. Gereksiz büyük olursa fazla yakıt tüketimi, küçük olursa güç kaybı yaşanır.

Enjektörler zaman içerisinde ısı ve vibrasyondan deforme olmayacak kalitede malzemeden yapılmış olmalıdır. Enjektörlerin gelen sinyallere cevap verecek hızda çalışması gerekir. bunun sürekli olabilmesi için periyodik bakımlarda temizlenmeli ve kontrol edilmelidir. Enjektörlerin tıkanma ihtimalini yok etmek için periyodik bakımlarda filtrelerin değiştirilmesi gerekir.

Aracın lpg de konforunu düşürmemek için yüksek sesli olmamaları tercih edilir. Bazı markalar orjinallerinin taklitleri enjektörler kullanırken, bazıları kaliteli enjektör markalarını kullanırlar; yine bazıları da kendi kaliteli enjektörlerini imal eder.

Montaj yapılacak aracın şekil ve yer durumuna göre Rail (grup) yada tekli enjektörler kullanılır.

Özellikle rail enjektörlerin kaput içinde vibrasyon olan bir noktaya serbest olarak bırakılması ilave ses yaratabilir.

İNKAGAS enjektörler tek 2 ohm ile çalışan enjektörlerdir. Bu sebeple çok hızlı çalışabilirler. Ayrıca özel bir ses önleme sitemi olduğundan ilk bir kaç yüz km den sonra benzin enjektörlerinden sessiz çalışırlar. İnkagas rail enjektörlere filtre, gas basınç sensörü ve gas ısı sensörü entegre edilmiştir. Her biri kolayca ayrı ayrı değiştirilebilir. Gas kaçak ya da güç düşmesi durumunda hemen gazı keser ve ECU ya sinyal gönderir.

Sırasıyla;

ROMANO, (tekli enjektör)
EUROKA - ATIKER,
INKAGAS,
HEPSİ YANYANA

ed35

« Yanıtla #2 : Ocak 07, 2011, 12:28:15 ÖS »
Teşekkür ederiz Landi varmı acaba?

concrete

• AKIŞ LPG SİSTEMLERİ
« Yanıtla #3 : Ocak 07, 2011, 12:28:52 ÖS »
LPG Boruları;

Regülatör ile lpg yakıt tankı arasında lpg borusu kullanılır. LPG borusunun nerelerden geçemeyeceği yönetmelikte tanımlanmıştır ve ilk sızdırmazlık raporu alınırken ve tüvtürk muayenesinde kontrol edilir. Yanlış uygulama varsa bu kontrollerden geri döner.

Bakır boru elastik olmadığından aracın kaputundan en arkaya kadar her istenilen en güvenli yolu izlemesi mümkün olmayabilir. Ayrıca her ne kadar yalıtımlı olsa da, bu yalıtımın zarar görmesi halinde, oluşan bir elektrik kaçağını lpg tankına kadar iletmesi ihtimal dahilindedir. Özellikle birleşim noktaları vibrasyonlardan etkilenebilir. Ciddi darbelerde ezilme ve kırılma ihtimali vardır.

Avrupada termoplastik borular kullanılmaktadır. Termoplastik lpg borusu elastik olduğundan bir çok arzu edilen güzergehtan, fazla zorluk yaratmadan döşenebilir. Elektrik iletmez. Vibrasyon ve darbelere karşı son derece dayanıklıdır.

Termoplastik LPG borusu Türkiye'de sadece INKAGAS BMD markasında kullanılmaktadır.

Sırasıyla,

BAKIR BORU
TERMOPLASTİK BORU
BORULAR YANYANA

concrete

• AKIŞ LPG SİSTEMLERİ
« Yanıtla #4 : Ocak 07, 2011, 12:30:01 ÖS »
ECU;

ECU, LPG sisteminin beynidir. Tüm iletişimi yöneten eletronik devredir ve yönetimi yüklü olan yazılımı üzerinden yapar. Firmaların yazılımları prensipleri itibarı ile birbirlerine oldukça benzerler, birbirlerinden ilham almışlardır.

ECU bir elektronik devre olduğundan, araçtaki tüm devreler gibi dış etkenlerden korunmaları esastır. Araçta dış etkenlerden en az etkilenecek yere konması ve muhakkak sabitlenmesi gerekir. ECU da oluşan arızalar dış müdahale ile giderilemez ve giderilmeye çalışılması arzu edilmez.

Korunması esas olduğundan, her ne kadar korunaklı bir dış kutunun içinde de olsalar, yine de aracın şekli imkan verdiği taktirde aracın yolcu kabininin içine konması tercih edilebilir. Bu işlem ilave bir işçilik gerektirir. Kabin içine yerleştirilmiş ECU yu araçta arayıp bulamayan ustaya da rastladığımı ifade etmeliyim.

Sırasıyla,
ROMANO,
EUROKA,
ATIKER,
İNKAGAS BMD,
ECU LAR YANYANA.

concrete

• AKIŞ LPG SİSTEMLERİ
« Yanıtla #5 : Ocak 07, 2011, 12:30:57 ÖS »
Gas valfi;

LPG tankı ile regülatör arasındadır. ECU dan gelen komutlar doğrultusunda depodan regülatöre lpg akışını açar ya da kapatır.

Çok fazla birşey söylemeye gerek yok; her valf gibi işlevini tam olarak yerine getirecek, zamanla yorulmayacak malzeme ve işçilik kalitesi ile imal edilmiş olması gerekir. Üzerine entegre edilmiş filtre bulunur. Etkin çalışıp çalışmadığı bakımlarda kontrol edilmelidir.

INKAGAS BMD marka gas valfinin bobininin üzerinde etkin olup olmadığını gözle kontrolde anlamamıza imkan veren led ışık vardır.

Sırasıyla,

ROMANO VALF,
EUROKA - ATIKER VALF,
INKAGAS BMD VALF,
VALFLER YAN YANA.

concrete

• AKIŞ LPG SİSTEMLERİ
« Yanıtla #6 : Ocak 07, 2011, 12:31:18 ÖS »
Arkadaşlar,

Bu başlığı, başka bir başlıktaki konuşmalar bu şekilde ayrı bir başlık açmanın faydalı olacağı görüşü ile neticelendiği için açtım.

Ben profesyonel olarak LPG işindeyim. Burada karşılaştırdığım parçalar şu anda elimde oldukları için karşılaştırılmıştır. Başka markalar da elimde olsaydı, onları da karşılaştırırdım.

Bu başlığın amacı, farklı markaların bileşenlerinin yan yana görülmesi durumunu oluşturarak, tüketicilerin tüm markaları karşılaştıracak bir referans veriye sahip olmalarını sağlamaktır. Herhangi bir ürünü kötülemek amacı asla güdülmemiştir.

Euroka ve atiker markalarının aynı resimlerde geçmesinin sebebi, bu bileşenlerin her iki markada da aynı olmasıdır.

Bu başlığı açmamın sebebi de, başlığa bakanın akıcı bir şekilde tüm karşılaştırmaları ard arda görmesini sağlamaktır.

Umarım bir çok kişi fayda sağlar.

concrete

• AKIŞ LPG SİSTEMLERİ
« Yanıtla #7 : Ocak 07, 2011, 12:31:54 ÖS »
Daha detaylı bilgi almak isteyeler, bu başlık üzerinden, ya da

http://www.akislpg.com/Contact/?LanguageID=1

adresindeki iletişim formu üzerinden irtibat kurabilirler.

Tekrar ifade edeyim, bu başlık, reklam ve satış amaçlı değildir; tamamen iletişim ve paylaşım amaçlıdır.

murdogan

« Yanıtla #8 : Ocak 07, 2011, 06:05:37 ÖS »
merhaba.

inkagas bmd lpg kiti ne zamandır türkiyede ve kaç tane bayisi var

teşekkürler.

concrete

• AKIŞ LPG SİSTEMLERİ
« Yanıtla #9 : Ocak 08, 2011, 03:55:17 ÖÖ »
1 yıla yakın bir süredir Türkiye'de. Şu anda 30 adet bayisi var. Bayi sayısı hızlı bir şekilde artıyor.
www.inkagas.com

macavtec

« Yanıtla #10 : Ocak 09, 2011, 04:04:44 ÖÖ »
Merhaba ;

Team Honda Turkey ' in bu kadar reklam içerikli bir yazıya nasıl müsade ettiğini anlamış değilim ki daha önce bu yüzden bir çok üyenin siteden atıldığını biliyorum. İlginç !!!

concrete

• AKIŞ LPG SİSTEMLERİ
« Yanıtla #11 : Ocak 09, 2011, 04:06:29 ÖS »
Merhaba ;

Team Honda Turkey ' in bu kadar reklam içerikli bir yazıya nasıl müsade ettiğini anlamış değilim ki daha önce bu yüzden bir çok üyenin siteden atıldığını biliyorum. İlginç !!!

Reklam için yazmadım dedim ya. Elimdeki kitleri açıkladım. Hatta elimde olmayan bir kiti de edinip açıkladım.

Gerek görülürse, faydadan çok zarar verir denirse silinir. Çok sıkıntı veriyorsa Moderatör'e bir mesaj atın, silinsin.

macavtec

« Yanıtla #12 : Ocak 09, 2011, 06:14:20 ÖS »
Bana sıkıntı vermiyor arkadaşım ;ama bu sitede bu şekilde direkt reklam yapılmasına izin verilmiyor diye biliyorum.Siz reklam yapmıyorum diyorsunuz ama bu apaçık firmanızın ve ürünlerinizin reklamı.

Merhaba ;

Reklam için yazmadım dedim ya. Elimdeki kitleri açıkladım. Hatta elimde olmayan bir kiti de edinip açıkladım.

Gerek görülürse, faydadan çok zarar verir denirse silinir. Çok sıkıntı veriyorsa Moderatör'e bir mesaj atın, silinsin.

ed35

« Yanıtla #13 : Ocak 09, 2011, 06:27:16 ÖS »
Merhaba ;

Katılıyorum , yardım amaçlı olsaydı üstteki soruya bir cevap verme tenezüül'ünde bulunabilirdiniz...

concrete

• AKIŞ LPG SİSTEMLERİ
« Yanıtla #14 : Ocak 09, 2011, 06:46:59 ÖS »
Merhaba ;

Katılıyorum , yardım amaçlı olsaydı üstteki soruya bir cevap verme tenezüül'ünde bulunabilirdiniz...

Bigisayarın önünde nöbet tutmuyorum ki. Cevap vermediğim bir soru olmadı bu sitede. Her soruya cevap vermeye çaışıyorum. Eleştiriye de veririm.

Silin gitsin. İNKAGAS benim firmam değil. Benim bir çok markanın montajını yapan bir firmam var. Yukarıda birbirleri resimlerini yanyana korduğum markalar ben de olanlar. Bunların iyi ve kötü yönlerini okuyanlara bırakarak objektif ve teknik bilgiler verdim. Yukarıdaki markaların biri için diğerierinden daha iyi şeyler yazmışsam, yazdıklarım objektif bilgilerdir. Ve daha kaliteli olan gibi daha kalitesiz olan da benim markam. Nasıl böyle bir reklam olur, biraz düşünün lütfen.

Bu başlık kalsın da demiyorum. Silinsin gerçekten, sıkıldım desteksiz şuçlama duymaktan. Tüm internette varsa buna benzer açıklalayıcı ve görsel bir anlatım, oradan okur herkes. Boşuna vakit harcamışım.

concrete

• AKIŞ LPG SİSTEMLERİ
« Yanıtla #15 : Ocak 09, 2011, 06:52:18 ÖS »
Yukarıda ''Landi Var mı?'' şeklinde bir soru var. Burası satış amaçlı değil yaklaşımıma sadık ve samimi olduğum için bu başlığa ''gel sana şunu verelim'' anlamında bir cevap yazmadığımı farketmiyor musunuz?

Gece gece canımı sıkıldı.

Sevgili Moderatör,

Bu başlığı tekrar değerlendirip, gereğini yapmanızı umuyorum.

Selamlar,

maribal

« Yanıtla #16 : Ocak 09, 2011, 07:01:11 ÖS »
verdiğiniz bilgileri oldukça faydalı buldum  paylaşıma teşekkür

kacaman

« Yanıtla #17 : Ocak 09, 2011, 07:04:05 ÖS »
ben de yazılarda daha çok bilgi verdiği kanısındayım

concrete

• AKIŞ LPG SİSTEMLERİ
« Yanıtla #18 : Ocak 09, 2011, 07:20:21 ÖS »
Faydalı olduğunu düşünen ve düşünmeyenlere en azından okudukları için teşekkür ediyorum.

Tekrar okudum yazdıklarımı, şu cümleyi de yazayım bari;

Piyasada kalitesiz denebilecek, iyidir denebilecek ve gerçekten kaliteli olan çok sayıda marka var. Ama siz lpg sistemi taktıracağınız zaman bileşenlerin kaliteli olanları ve olmayanları arasındaki farkı, bu ürünleri yanyana göremediğiniz için farketme şansına sahip değilsiniz. Bir yerde bunların yanyana en azından resimlerini görmeden, ''Çok iyi bir usta bana git şunu taktır dedi'  gibi yaklaşımlarla bir ürün seçmek zorundasınız. Dileyen böyle seçer, dileyen de başka türlü.

Artık, düştüğüm durum nedeniyle, buraya cevap yazarken son derece rahatsızım.

kacaman

« Yanıtla #19 : Ocak 09, 2011, 07:26:10 ÖS »
ortada düşülmüş bir durum bence yoktur, iyi niyetli olduğunuza inanıyorum, elbetteki insanlar yorum yapacaklardır, bilgiler için teşekkürler.

bydmrblk

« Yanıtla #20 : Ocak 09, 2011, 09:02:13 ÖS »
bilgilendirici yazılarınız için teşekkür ediyorm arkadaşım.

jee

« Yanıtla #21 : Ocak 10, 2011, 10:19:24 ÖÖ »
concrete ellerinize sağlık. Paylaşımlarınızı takip ediyorum çok açıklayıcı ve faydalı bilgiler sunuyorsunuz bizlere. Teşekkürlerr

Tankado

« Yanıtla #22 : Ocak 10, 2011, 06:19:18 ÖS »
 teşekkürler.

macavtec

« Yanıtla #23 : Ocak 12, 2011, 06:51:06 ÖS »
Bilgisayarın önünde nöbet tutmuyorsunuz zaten zamanınız yok .Maşallah her sitede insanlara yardımcı olmak için çalışıyorsunuz ,reklamla uzaktan yakından alakası yok :))

Toyota Clup 
http://www.toyotaclubtr.com/yakit/farkli-lpg-sistemlerinin-bilesenleri-karsilastirmali/

Ford Clup
http://www.fordclubtr.com/forum/Farkl-Lpg-Sistemlerinin-t200176.html

Arizide bilmem ne
http://www.arazideyiz.com/lpg/4364-farkli-lpg-sistemlerinin-bilesenleri-karsilastirmali.html

Fiat Clup
http://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/23309-farkli-lpg-sistemlerinin-bilesenleri-karsilastirmali.html

Merhaba ;

Bigisayarın önünde nöbet tutmuyorum ki. Cevap vermediğim bir soru olmadı bu sitede. Her soruya cevap vermeye çaışıyorum. Eleştiriye de veririm.

Silin gitsin. İNKAGAS benim firmam değil. Benim bir çok markanın montajını yapan bir firmam var. Yukarıda birbirleri resimlerini yanyana korduğum markalar ben de olanlar. Bunların iyi ve kötü yönlerini okuyanlara bırakarak objektif ve teknik bilgiler verdim. Yukarıdaki markaların biri için diğerierinden daha iyi şeyler yazmışsam, yazdıklarım objektif bilgilerdir. Ve daha kaliteli olan gibi daha kalitesiz olan da benim markam. Nasıl böyle bir reklam olur, biraz düşünün lütfen.

Bu başlık kalsın da demiyorum. Silinsin gerçekten, sıkıldım desteksiz şuçlama duymaktan. Tüm internette varsa buna benzer açıklalayıcı ve görsel bir anlatım, oradan okur herkes. Boşuna vakit harcamışım.

concrete

• AKIŞ LPG SİSTEMLERİ
« Yanıtla #24 : Ocak 12, 2011, 07:39:30 ÖS »
Bilgisayarın önünde nöbet tutmuyorsunuz zaten zamanınız yok .Maşallah her sitede insanlara yardımcı olmak için çalışıyorsunuz ,reklamla uzaktan yakından alakası yok :))

Toyota Clup 
http://www.toyotaclubtr.com/yakit/farkli-lpg-sistemlerinin-bilesenleri-karsilastirmali/

Ford Clup
http://www.fordclubtr.com/forum/Farkl-Lpg-Sistemlerinin-t200176.html

Arizide bilmem ne
http://www.arazideyiz.com/lpg/4364-farkli-lpg-sistemlerinin-bilesenleri-karsilastirmali.html

Fiat Clup
http://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/23309-farkli-lpg-sistemlerinin-bilesenleri-karsilastirmali.html

Merhaba ;

Doğrudur. Hepsinde de aynı şekilde bilgilendirici tarzda yazıyorum. Hepsinde de ismim aynıdır; Başlıklarımda aynıdır. Kendini gizlemeye gerek duymayan insanlardanım. Sitemde  ''hakkımızda'' başlığını okursanız, firmamın kuruluş amacı ile de örtüştüğünü görürsünüz.

www.gezenbilir.com

Bunu atlamışsınız.

''Bilmem ne'' dediğiniz sitede çok değerli insanların paylaşımda bulunduğu çok nadide bir sitedir. Bu sitede sitenin kendi reklamı dışında tek bir reklam bulamazsınız.

Beni bu sitelerden insanlara da sorun.

Burada yazdıklarımın dışında her siteden özel mesajlar da alıyorum. Verdiğim cevaplar sayesinde belki her cevap verdiğim kişi için söyleyemem ama bir çok kişiyi tonla para harcayıp rezil olmaktan kurtarıyorum.

Peki sizin amacınız nedir? İnsanlara verdiğim cevaplarımı yanlış buluyorsunuz? Ya da faydasız mı buluyorsunuz? Bildiğim ve yaptığım işi anlatmam size neden bu kadar dert oluyor?

Siz de bildiğiniz ve yaptığınız işle ilgili paylaşımda bulunsanıza. LPG işi ile ilgili paylaşımlarımı kır kahvesinde mi yapayım? İnsanlar bildiklerini paylaşması yanlış mıdır?