Gönderen Konu: cıvıc pipolu montaj  (Okunma sayısı 21091 defa)

cıvıcem

cıvıc pipolu montaj
« : Ekim 06, 2010, 11:31:42 ÖÖ »

son anda u dönüşü ile prinsten brc ye dönüş yaptım.. prinsin subab yağlama sitemi ile 2.500 tl buşan maliyeti brc ile arasında 1.000 tl fark olması sebebiyle brc taktırıyorum aracıma

fakat usta pipolu montajın cıvıcte randımanlı olmayacağını söyledi,oysaki forumdan takip ettiğim kadarıyla birçok arkadaş pipolu montaj yaptırdı... kafam karıştı?

esrallkay

Ynt: cıvıc pipolu montaj
« Yanıtla #1 : Ekim 06, 2010, 11:37:05 ÖÖ »
daha yenı taktırdık arkadaşımın aracına  2010 civic brc marka.onada pipolu onerdiler.1 hafta oldu bir sıkıntıda yaşamadı

cıvıcem

« Yanıtla #2 : Ekim 06, 2010, 11:40:59 ÖÖ »
anlamadım bende genelde bütün cıvıclere pipolu sistem uygulanıyor,ustayla tekrar konuşucam arabayı bırakırken...

esrallkay

« Yanıtla #3 : Ekim 06, 2010, 11:45:55 ÖÖ »
arkadaşımın taktırdığı yer samsunun en iyi tüp takan yeri.eğer bir sorun oluyorsa zaten o şekilde takmazlardı

asvtec

« Yanıtla #4 : Ekim 06, 2010, 12:41:36 ÖS »
Ivtec cıvıclerede pıpolu montaj gayet mantıklı.Usta takmak ıstemıyorsa pıpolu montajın zahmetlı oldugundandır.Teknık anlamda faydası var zararı kesınlıkle yok.Bılgılerınıze...

rotasızKAPTAN

« Yanıtla #5 : Ekim 06, 2010, 01:04:08 ÖS »
pipolu yöntem bende taktırdım delme filan yok 3 hafta oldu gayet düzgün.asvtec kardeşim bu yöntemin başka artıları var mı yakıtta performansta ?

washer

« Yanıtla #6 : Ekim 06, 2010, 08:19:54 ÖS »
pipo olayı için ben de bir soru sorayım,malum benzin enj.leri direk silindirin içine benzini püskürtecek şekilde fabrikasyon olarak montajlıdır,pipo denen ara bağlantı kullanıldığında enjektör orjinal yuvasından yaklaşık bir-bir buçuk  cm kadar uzaklaşmakta yani mesafe artmakta,peki bu durum çok ince hesaplamalara ayarlamalara bağlı olan  benzin yanma odasına en uygun şekilde ulaştırılması açısından sıkıntı yaratmaz mı,benzinin katedeceği mesafe az da olsa artıyor,bu bir sorun yaratır mı?

asvtec

« Yanıtla #7 : Ekim 07, 2010, 04:43:31 ÖÖ »
Arkadaşlar ;

Sıralı sistem montajlarında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi lpg gaz giriş yerlerinin yanma odasına en yakın noktadan yapılmasıdır.Klasik sıralı gaz montajlarında gaz nipeli takılırken bu mesafe araçların manifolt yapısı nedeniyle her zaman benzin enjektörlerine en yakın noktadan yapılamamaktadır.Çok geriden takılan gaz nipelleri lpg gazının yanma odasına gideceği mesafeyi artırmaktadır.Diğer bir konu tüm benzin enjektörleri emme manifoltuna yaklaşık 45 dereceye yakın bir açı ile monte edilmiştir bunun nedeni yakıtın yanma odasına en doğru açıyla gönderilmesidir.Klasik gaz nipeli takma işleminde yine bu açıya uyulamaz.

Gaz pipolu montaj sayesinde lpg gazı yanma odasına en yakın noktadan en doğru açıyla gönderilir ,bunun tabiki yakıta ve performansa olumlu etkisi vardır fakat bu işlem sonrası araç diğer klasik lpg montajlarına göre %10 daha performanslı %10 daha tasarruflu olacak diyemeyiz fakat sıralı sistem montajında gaz girişi konunsunda yapılması gereken son nokta budur bundan ötesi yoktur.
Ayrıca gaz nipeli uygulaması yapılırken döküm manifoltlu araçlarda manifolt sökülmeden yapılacak delme işlemlerinde muhakkak motora çapak gidecektir ,bu ise çok sıkıntılı durumlara yol açabilir , pipolu montaj sayesinde böyle sıkıntılı bir durumda ortaya çıkmayacaktır.

http://(edit:reklam içerikli kelime)/duyurular.php?haber_id=7

ENJEKTÖR MESAFESİNİN UZAMASI.

Gaz pipolu montaj her araca uygun değildir.Gerek araçların enjektör ve manifolt yapısı gereği piponun takılamaması ,gerekse takılan aparatlar sebebiyle enjektör mesafesinin uzaması her araca gaz piposu takılmasını engeller.Konumuz yeni i-vtec civic ise ; bu araca takılan gaz pipolarının benzindeki yanma oranlarına en ufak bir etkisi olmamaktadır.Defalarca gözlemlediğim gibi montaj öncesi aracın benzindeki AFR ve SFT değerleri  lpg montajı sonrası kesinlikle değişmemektedir.Bilgilerinize...
« Son Düzenleme: Ekim 07, 2010, 04:45:41 ÖÖ Gönderen: asvtec »

cıvıcem

« Yanıtla #8 : Ekim 07, 2010, 04:57:54 ÖÖ »

asvtec çok teşekkürler bilgilendirmeler için... valla ben ustayla konuşucam eğer hala pipo olayına sıcak bakmazsa orda taktırmayı düşünmüyorum...

cıvıcem

« Yanıtla #9 : Ekim 07, 2010, 05:01:02 ÖÖ »

asvtec bizim cıvıclere peki piposuz montajyapılsa performans kaybı veya başka sıkıntılar çıkabiliyormu?

asvtec

« Yanıtla #10 : Ekim 07, 2010, 06:49:28 ÖÖ »
Piposuz montajda sıkıntı çıkmaz ama iyisi verken ne gereği var ? Bir de şu olay var ; döküm manifoltu delerken muhakak motora çapak gidiyor ve büyük risklere gebe ; i-vtec gibi plastik manifoltlu araçlarda büyük oranda çapak motora gitmez ama ufak plastik parçalar subaba yapışabilir(düşük bir ihtimal olsa dahi) ,subabın çok az da olsa açık kalmasına neden olabilir bu ise performans ve yakıt oranına olumsuz etki edebilir.Bu sebeble pipolu montajda fayda var ,manifoltu deldirmeye gerek yok.Çoğu farklı marka araç sahibi pipolu montaj istemesine rağmen araçları uygun olmadığı için pipo takılamıyor ,bizim araçlarımız pipoya son derece müsait ,bu sebeble takılmasında fayda var diye düşünüyorum ,bilgilerinize...

asvtec bizim cıvıclere peki piposuz montajyapılsa performans kaybı veya başka sıkıntılar çıkabiliyormu?

nadirgoktan

« Yanıtla #11 : Ekim 07, 2010, 07:02:54 ÖÖ »
Cem abi hayırlı olsun. pipolu sistem kullanıp 1-2 yılı deviren arkadaş var mı acaba? ben opelime taktırmıştım ilk 1 ay sorun yoktu ama ondan sonra yaşamadığım sorun kalmadı. o yüzden 1-2 yıl kullanan arkadaşlar izlenimlerini yazabilirler mi acaba? tekrar hayırlı olsun abicim. iyice araştırmadan sakın taktırma abi.

cıvıcem

« Yanıtla #12 : Ekim 07, 2010, 09:27:49 ÖÖ »
Cem abi hayırlı olsun. pipolu sistem kullanıp 1-2 yılı deviren arkadaş var mı acaba? ben opelime taktırmıştım ilk 1 ay sorun yoktu ama ondan sonra yaşamadığım sorun kalmadı. o yüzden 1-2 yıl kullanan arkadaşlar izlenimlerini yazabilirler mi acaba? tekrar hayırlı olsun abicim. iyice araştırmadan sakın taktırma abi.

nadircim teşekkürler kardeşim... bayadır araştırıyorum ve brc nin yaygın servis ağı ve fiyat uygunluğu nedeniyle prinsten vazgeçtim açıkçası... yarın bigün bi sıkıntı olsa istanbulda bile 3-4 prins servisi varken zorluk yaşayabileceiğimi düşündüm açıkçası.

brc bu konuda daha kurumsal ve muhatap bulunabilecek bir firma olarak geldi bana ve bu yüzden brc taktırıcam... valla nadirim ben açıkçası her riski göze aldım,sıkıntı olacağını pek düşünmüyorum ama eğer olursada brc garantisinden alan hallolur heralde...

cıvıcem

« Yanıtla #13 : Ekim 07, 2010, 09:29:56 ÖÖ »
asvtec dostum tekrar teşekkürler ilgine... taktıracağım yerin (özmarmara kadıköy ) merkeziyle görüştüm ve pipo uygun olacağını söylediler,ilk konuştuğum usta buranın şubesiydi... açıkçası senin bu forumlardaki pipo yöntemiyle ilgili yazdıklarından sonra manifoldu deldirerek taktırmak içime sinmedi.. o yüzden senden aldığım referanslarada dayanarak özmarmarada pipolu montaj yaptırıcam... 

asvtec

« Yanıtla #14 : Ekim 07, 2010, 09:56:27 ÖÖ »
Öz Marmara Mehmet Erdoğan iyi bir BRC bayisidir.Şimdiden hayırlı olsun.

asvtec dostum tekrar teşekkürler ilgine... taktıracağım yerin (özmarmara kadıköy ) merkeziyle görüştüm ve pipo uygun olacağını söylediler,ilk konuştuğum usta buranın şubesiydi... açıkçası senin bu forumlardaki pipo yöntemiyle ilgili yazdıklarından sonra manifoldu deldirerek taktırmak içime sinmedi.. o yüzden senden aldığım referanslarada dayanarak özmarmarada pipolu montaj yaptırıcam... 

cıvıcem

« Yanıtla #15 : Ekim 07, 2010, 11:04:48 ÖÖ »
Öz Marmara Mehmet Erdoğan iyi bir BRC bayisidir.Şimdiden hayırlı olsun.

sağolasın... inaşllah bir çok kullanıcı gibi bizde memnun kalırız....

washer

« Yanıtla #16 : Ekim 07, 2010, 04:07:47 ÖS »
Arkadaşlar ;

Sıralı sistem montajlarında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi lpg gaz giriş yerlerinin yanma odasına en yakın noktadan yapılmasıdır.Klasik sıralı gaz montajlarında gaz nipeli takılırken bu mesafe araçların manifolt yapısı nedeniyle her zaman benzin enjektörlerine en yakın noktadan yapılamamaktadır.Çok geriden takılan gaz nipelleri lpg gazının yanma odasına gideceği mesafeyi artırmaktadır.Diğer bir konu tüm benzin enjektörleri emme manifoltuna yaklaşık 45 dereceye yakın bir açı ile monte edilmiştir bunun nedeni yakıtın yanma odasına en doğru açıyla gönderilmesidir.Klasik gaz nipeli takma işleminde yine bu açıya uyulamaz.

Gaz pipolu montaj sayesinde lpg gazı yanma odasına en yakın noktadan en doğru açıyla gönderilir ,bunun tabiki yakıta ve performansa olumlu etkisi vardır fakat bu işlem sonrası araç diğer klasik lpg montajlarına göre %10 daha performanslı %10 daha tasarruflu olacak diyemeyiz fakat sıralı sistem montajında gaz girişi konunsunda yapılması gereken son nokta budur bundan ötesi yoktur.
Ayrıca gaz nipeli uygulaması yapılırken döküm manifoltlu araçlarda manifolt sökülmeden yapılacak delme işlemlerinde muhakkak motora çapak gidecektir ,bu ise çok sıkıntılı durumlara yol açabilir , pipolu montaj sayesinde böyle sıkıntılı bir durumda ortaya çıkmayacaktır.

http://(edit:reklam içerikli kelime)/duyurular.php?haber_id=7

ENJEKTÖR MESAFESİNİN UZAMASI.

Gaz pipolu montaj her araca uygun değildir.Gerek araçların enjektör ve manifolt yapısı gereği piponun takılamaması ,gerekse takılan aparatlar sebebiyle enjektör mesafesinin uzaması her araca gaz piposu takılmasını engeller.Konumuz yeni i-vtec civic ise ; bu araca takılan gaz pipolarının benzindeki yanma oranlarına en ufak bir etkisi olmamaktadır.Defalarca gözlemlediğim gibi montaj öncesi aracın benzindeki AFR ve SFT değerleri  lpg montajı sonrası kesinlikle değişmemektedir.Bilgilerinize...

süper 10 numara olmuş tşk ederim

luca55

« Yanıtla #17 : Ekim 07, 2010, 04:43:34 ÖS »
beyler asvtec arkadasımız bu konuda hem bılgılı hemde işini severek özenle yapan bırısıdır.kendısıyle yuzyuze hıc gorusme sansım olmadı ama bırkac defa telefonda gorustuk ve kendısı sağolsun çorumdan samsuna geldi benım aracımın ayarını yaptı.kendım götürüp tanısmak isterdım ancak ısımden dolayı arkadasımla  yolladım aracımı.kendısıne tekrar teşekkür ederim.brc dogru tercıh derim bende.samsunda olupta karar veremeyen varsa gelsın aracımdan bakabılır pipolu sistem

asvtec

« Yanıtla #18 : Ekim 07, 2010, 05:03:04 ÖS »
Luca Dostum benim için büyük zevkti ,inşallah seneye draglarda ya da team honda organizasyonlarında tanışırız.selamlar...

beyler asvtec arkadasımız bu konuda hem bılgılı hemde işini severek özenle yapan bırısıdır.kendısıyle yuzyuze hıc gorusme sansım olmadı ama bırkac defa telefonda gorustuk ve kendısı sağolsun çorumdan samsuna geldi benım aracımın ayarını yaptı.kendım götürüp tanısmak isterdım ancak ısımden dolayı arkadasımla  yolladım aracımı.kendısıne tekrar teşekkür ederim.brc dogru tercıh derim bende.samsunda olupta karar veremeyen varsa gelsın aracımdan bakabılır pipolu sistem

luca55

« Yanıtla #19 : Ekim 07, 2010, 05:10:02 ÖS »
heee beyler bıde soylemeden edemeyecem eskıden arabam 2 cı vıtes benzınde 83 yaparken sımdı brc tupte 2 vıtes 92 yapıyor asvtec ayarı beyler bu :)))

cıvıcem

« Yanıtla #20 : Ekim 07, 2010, 05:10:10 ÖS »
 asvtec artık tüm brc bayilerinde yeni my-10 montajı yapılıyor heralde değilmi,yani bizde yeni ve güncel versiyonmu taktırıcaz acaba

nadirgoktan

« Yanıtla #21 : Ekim 07, 2010, 06:19:15 ÖS »
 asvtec hocam civic için brc de en uygun olan model hangisi acaba hocam birde ankaradan çoruma gelsek aynı gün içinde takılır mı? yoksa mecitözünde akrabarlada mı yatmak zorunda kalırız :)

luca55

« Yanıtla #22 : Ekim 07, 2010, 06:43:29 ÖS »
kendısını arayıp randevu alırsanız aynı gunde takılıyor arkadaslar ben sabah bıraktım ogleden sonra aldım hatta aynı gun gıdıp muayenesını bıle yaptırdım

luca55

« Yanıtla #23 : Ekim 07, 2010, 06:44:57 ÖS »
nadirgöktan eger coruma asvtec ın yanına gıdersen onun vti ınıda gormenı tavsıye ederım 380 bg lik bi canavar.ben uzaktan gorebıldım sadece drag katılımlarında ama yolum duserse coruma mutlaka ugrayacam yanına

cıvıcem

« Yanıtla #24 : Ekim 08, 2010, 04:53:33 ÖÖ »

nadirim valla bence hiç düşünme git çoruma derim.. asvtec arkadaşımız bu konuda çok tecrübeli ve güvenilir... ben şahsen istabnbulda olmasam mutlaka giderdim... ama çorum baya uzak bana....