Gönderen Konu: civic hb1.8 lpg ile yakıt tüketimi  (Okunma sayısı 10457 defa)

arifsevinc

civic hb1.8 lpg ile yakıt tüketimi
« : Kasım 23, 2012, 05:57:09 ÖS »
merhaba arkadaşlar. honda civic hb 1.8 aracıma brc lpg taktırdım. öncelikle yakıt tüketimi şehir içi 24-26 litre ile 200-220km yapıyor. şehir dışı ise 300km yapıyor. lpgyi ilk taktırdığımda sanki daha az yakıyordu. sonra bu çok yakıyor diye gittim ve %10 kısalım dediler daha fazla yakmaya başladı gibi. son olarak da bunu çok merak ediyorum;
    yol bilgisayarında benzinde iken şehir dışı yakıt tüketimi 6 lt gösteriyordu. aynı yolda şimdi lpgde iken yol bilgisayarı 8.5 gösteriyor. bu lpgden dolayı mı böyle acaba? yol bilgisayarı lpg yakıtını da 3 aşağı 5 yukarı doğru gösterir m? cevaplayana arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

mali_vet

Ynt: civic hb1.8 lpg ile yakıt tüketimi
« Yanıtla #1 : Kasım 23, 2012, 06:24:13 ÖS »
hocam taktırdıgınız yere gidin optimum ayar için yol ayarı yapmaları lazım %10 kısma fln ilk defa duyuyorum kaldıki öle bi durumda arıza ısıgıda yanar yol bilgisayarıda bu yuzden o sekildedir. benim 1.8 de de brc var s.ici sıkısık trafikte 100km de 9.5 10 lt lpg yakıyor yol bilgisayarında 8- 8.5 lt yazıyor

carousal

« Yanıtla #2 : Kasım 23, 2012, 07:59:14 ÖS »
Yol ayarı yapmayan yerlerde LPG taktırmayın arkadaşlar. 3-4 saatte LPG sistemi takıyorlar artık araçlara, sonra da herkes yakıt değerlerinden şikayetçi.

ASVTEC19 zamanında piyasada düzgün LPG ayarı yapamayan çok sayıda usta olduğunu söylemişti.

23korg23

« Yanıtla #3 : Kasım 23, 2012, 10:42:41 ÖS »
arıza ışığınız yanmıyor mu? öyle görünüyorki gazı fakirleştirdikleri için yakıtınız artmış zaten göstergenin 6 litreden 8,5 litreye çıkmasıda bununla ilgili görünüyor araç fakirde olduğundan benzin enjeksiyon süresini uzatıyor ve aracın kendi beynide daha fazla benzin yaktığını düşünüyor tabi bu sırada motora yakıt olarak benzin değil lpg gidiyor eğer bu tahminlerim doğruysa bir süre sonra arıza ışığınız yanacaktır.. önemli olan gazı kısmak yada açmak değildir ideal yanmayı yakalayabilmektir yani gazı kısarsanız fazla yakar açarsanız yine fazla yakar

arifsevinc

« Yanıtla #4 : Kasım 24, 2012, 11:02:30 ÖS »
cevaplayan arkadaşlara çok teşekkür ederim.  şu anda yakıt tüketimi şehir içinde yol bilgisayarı ile 11 lt gösteriyor. 70tl gaz ile yaklaşık 200km gidiyor. arıza ışığı yanmadı ama ara sıra çok nadiren araç istop ediyor. bir de gazı çok verince yani birinci vites 6000 devirin üzerine çıkınca gazdan benzine geçiyor. gaza ayağımın ucuyla bile dokunsam hız göstergesinin yanındaki eco yeşil ışıklarının hepsi hiç yanmıyor. yani genellikle ekoda gidemiyorum 90a sabitlesem bile 4 ışık yanıyo. ayar için tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı?
« Son Düzenleme: Kasım 24, 2012, 11:03:57 ÖS Gönderen: arifsevinc »

mali_vet

« Yanıtla #5 : Kasım 27, 2012, 06:55:59 ÖS »
Malesef anlattiklariniza göre gaz ayariniz rezalet durumda hangi ildesiniz? Ayrıca 1.8 hb benzindede 70 liraya 200 km gidebilir ayar yaptirana kadar benzinde binin daha iyi.
« Son Düzenleme: Kasım 27, 2012, 06:58:43 ÖS Gönderen: mali_vet »

arifsevinc

« Yanıtla #6 : Kasım 28, 2012, 09:49:08 ÖS »
Malesef anlattiklariniza göre gaz ayariniz rezalet durumda hangi ildesiniz? Ayrıca 1.8 hb benzindede 70 liraya 200 km gidebilir ayar yaptirana kadar benzinde binin daha iyi.
istanbuldayım. bugün izmirden istanbula geldim. geçen ay gelirken yol bilgisayarı benzinde 6.5 gösteriyordu. bu defa lpgde 8.5 gösteriyor. yük durumları aynı. lpg bu kadar etkilermi acaba? bir de bugün yol bilgisyarı 8.2 gösterirken 34lt gazla 390 km yol geldim.

mali_vet

« Yanıtla #7 : Kasım 29, 2012, 07:51:32 ÖS »
ankaradan didime aynı  araç ile lpg de radar olmadığını farkettigim yollarda 130 140 yolun devamını goremedigimdede 115 km ortalama hız ile gittim ve yol bilgisayarı didime vardığımda 7.2 yazıyordu aracda 2 kişi ve bavullar vardı.  390 km s.iç ise normal ama şehirler arası ise fazla

arifsevinc

« Yanıtla #8 : Kasım 29, 2012, 10:43:19 ÖS »
ankaradan didime aynı  araç ile lpg de radar olmadığını farkettigim yollarda 130 140 yolun devamını goremedigimdede 115 km ortalama hız ile gittim ve yol bilgisayarı didime vardığımda 7.2 yazıyordu aracda 2 kişi ve bavullar vardı.  390 km s.iç ise normal ama şehirler arası ise fazla
7.2 süper ben 90a sabitlesem bile göremiyorum o kilometreyi. yeni bi ayar yaptırayım yol testini 2 defa gitmeme ve söylememe rağmen yapmadılar son bir kez daha gidip yaptırcam. şu anda şehir içi 10.5 full trafik değil. çoğu zaman yaklaşık 60-70 ilr gidiyorum. hatta 1ve 2.vitesi kullandığım zamanlar 14 litreyi bile gördüm.

hbrave

« Yanıtla #9 : Kasım 29, 2012, 11:01:54 ÖS »
70 liraya tam 190 km gibi gidiyorum sehir ici dur kalk cok az oluyor yogun olmayan saatlerde.ayni litre ile uzu. Yolda otobandan 270km yol 120 km sabit hizla fazla zorlamadan.

arifsevinc

« Yanıtla #10 : Kasım 30, 2012, 04:03:57 ÖS »
70 liraya tam 190 km gibi gidiyorum sehir ici dur kalk cok az oluyor yogun olmayan saatlerde.ayni litre ile uzu. Yolda otobandan 270km yol 120 km sabit hizla fazla zorlamadan.
benim değerler ile aynı hemen hemen.
şu anda yeni ayar yaptırdım. yol ayarı yapıldı. benzin ile lpg arasında fark çıkmış. %20 lpg arttırıldı. yani gazı açtı. şu anda daha fazla yakacağını düşünüyorum ama, inşallah yanılıyorumdur.
« Son Düzenleme: Kasım 30, 2012, 04:05:53 ÖS Gönderen: arifsevinc »

mali_vet

« Yanıtla #11 : Kasım 30, 2012, 05:28:59 ÖS »
son sıfırladıgımdan bu yana 279 km yapmısım ve shell den 60 lira civarı tırlayıp 64 tl de durdu pompa hesaplayınca km de 228 krs oluyor kmnin 140 km si sehirdısı 100 km hızla (cruze control ile) gerisi sıkısık trafikli sehir icinde yapıldı yol bilgisayarında 8 lt yazıyordu hesaplayınca 8.8lt lpg tüketmiş

yanlıs anlasılmasın bu degerleri lpg ile yakalamak mumkun ve ustalarınıza bunu belirtin demek icin yazdım. araclara ayar yapamayıp size bu araba 1.8 cok yakması normal gibi bi bahanesi olmasın daha bu gun aldım gazı guncel ve gercek verilerdir.

buarada aracımda brc var ama pipolu sistem yok. pipolu sistem takılmıstı pipolardan hava alıp fakire düsürdügü icin degiştirildi ve hatta klasik manifold delinmesi seklindede degil montaj manifoldun icine subapların yakınına kadar ısıdan etkilenmeyen hortumlardan gonderdiler belkide bu yuzdendir fark. saygılar

arifsevinc

« Yanıtla #12 : Kasım 30, 2012, 07:52:34 ÖS »
son sıfırladıgımdan bu yana 279 km yapmısım ve shell den 60 lira civarı tırlayıp 64 tl de durdu pompa hesaplayınca km de 228 krs oluyor kmnin 140 km si sehirdısı 100 km hızla (cruze control ile) gerisi sıkısık trafikli sehir icinde yapıldı yol bilgisayarında 8 lt yazıyordu hesaplayınca 8.8lt lpg tüketmiş

yanlıs anlasılmasın bu degerleri lpg ile yakalamak mumkun ve ustalarınıza bunu belirtin demek icin yazdım. araclara ayar yapamayıp size bu araba 1.8 cok yakması normal gibi bi bahanesi olmasın daha bu gun aldım gazı guncel ve gercek verilerdir.

buarada aracımda brc var ama pipolu sistem yok. pipolu sistem takılmıstı pipolardan hava alıp fakire düsürdügü icin degiştirildi ve hatta klasik manifold delinmesi seklindede degil montaj manifoldun icine subapların yakınına kadar ısıdan etkilenmeyen hortumlardan gonderdiler belkide bu yuzdendir fark. saygılar
sizin pipolu sistem olmayışından olabilir o zaman. çünkü ben 70 tl ile şehir dışı yakalıyorum o kmyi. siz nerede yaptırmıştınız ayarlarınızı ve lpg dönüşümü

mali_vet

« Yanıtla #13 : Kasım 30, 2012, 10:42:25 ÖS »
Brc ankara bölge bayii mavi denizlerde yapıldı ama dediğim gibi pipolu sistem ilk bir iki ay sorunsuzdu ama sanırım zamanla yerinden oynayıp hava alıyormuş fakir karışım hatası verip arıza isigida yakiyordu bikac kez gittim cozemediler en son gittiğimde yeni bi usta gelmiş adam tam bi profesyonel lpg konusunda özellikle teknik sorular sordum gerçekten bilgilimi diye benden testi geçti sonra zaten yol ayarını aracın kendi beynine bağladığı aletle benzindeki verilere göre bi yandanda lpg beynine bağladığı laptopla ayar yapması ve yaptığı ayarin suana kadar kusursuz olması nedeniyle forumdaslarada tavsiye sebebimdir.

Buarada ben aracimi manuel modda kullanıyorum bununda otomatik kullanıma göre tüketime etkisi olduğu düşüncesindeyim çünkü araclarimiz benzinde ekonomik olsun diye normal kullanımda 2bin devir civarında kullanıyor bunu sağlamak içinde sürekli fazladan vites değiştiriyor anlık tuketime bakarsanız vites geçişlerinde 20lt ye kadar çıktığını görürsünüz bu durum benzinde ekonomik olabilir ama lpg nin en verimli yandığı devir 2500 3000 devir araligidir ben keyfi gazlamalar hariç manuel olarak aracimi şehir içinde bu aralıkta surerim hatta vites degistircegim zaman 3200 lere çıkarım bu sayede hem düşük devirde lpgnin verimsiz yanması sonucu fazladan lpg sarfiyatı engellenir hemde gereksiz vites degisimlerindeki tüketim olmamış olur.saygılar

arifsevinc

« Yanıtla #14 : Aralık 01, 2012, 09:29:34 ÖÖ »
Brc ankara bölge bayii mavi denizlerde yapıldı ama dediğim gibi pipolu sistem ilk bir iki ay sorunsuzdu ama sanırım zamanla yerinden oynayıp hava alıyormuş fakir karışım hatası verip arıza isigida yakiyordu bikac kez gittim cozemediler en son gittiğimde yeni bi usta gelmiş adam tam bi profesyonel lpg konusunda özellikle teknik sorular sordum gerçekten bilgilimi diye benden testi geçti sonra zaten yol ayarını aracın kendi beynine bağladığı aletle benzindeki verilere göre bi yandanda lpg beynine bağladığı laptopla ayar yapması ve yaptığı ayarin suana kadar kusursuz olması nedeniyle forumdaslarada tavsiye sebebimdir.

Buarada ben aracimi manuel modda kullanıyorum bununda otomatik kullanıma göre tüketime etkisi olduğu düşüncesindeyim çünkü araclarimiz benzinde ekonomik olsun diye normal kullanımda 2bin devir civarında kullanıyor bunu sağlamak içinde sürekli fazladan vites değiştiriyor anlık tuketime bakarsanız vites geçişlerinde 20lt ye kadar çıktığını görürsünüz bu durum benzinde ekonomik olabilir ama lpg nin en verimli yandığı devir 2500 3000 devir araligidir ben keyfi gazlamalar hariç manuel olarak aracimi şehir içinde bu aralıkta surerim hatta vites degistircegim zaman 3200 lere çıkarım bu sayede hem düşük devirde lpgnin verimsiz yanması sonucu fazladan lpg sarfiyatı engellenir hemde gereksiz vites degisimlerindeki tüketim olmamış olur.saygılar
benim araç bir defa arıza ışığı yaktı başka da yakmadı. şimdiki yeni ayarlarda daha kullanamadım ama hafta sonu kullanıp sonucu yazarım. inşallah fazla yakmaz. dediğiniz gibi 2500-3000 devir aralığına dikkat edicem. çünkü ben biraz sert kullanıyorum. ve kullandığım yerlerde yokuş var. şehir içi 250 yapsa yeter bana. 1 defa yaptım aslında. ama bir defa da 160km yaptım. bakalım kullanıp sonuçları yazarım teşekkür ederim

mali_vet

« Yanıtla #15 : Aralık 01, 2012, 12:21:02 ÖS »
Rica ederim s.içi 250krs 10lt lpg eder ve gayet güzel olur çünkü bundan önceki aracim astra h di 1.6 105 bg di oda 10 lt lpg yakardi ki twinport teknolojisi ile  sınıfında az yakan bi araç olarak bilinir

arifsevinc

« Yanıtla #16 : Aralık 09, 2012, 07:15:10 ÖS »
Rica ederim s.içi 250krs 10lt lpg eder ve gayet güzel olur çünkü bundan önceki aracim astra h di 1.6 105 bg di oda 10 lt lpg yakardi ki twinport teknolojisi ile  sınıfında az yakan bi araç olarak bilinir
yeni aldığım 70 tl.lik gaz bugün bitti. 260km yaptım. ortalama tüketim 8.2ye düştü. yol ayarı işe yaradı. inşallah böyle devam eder. yeni konu açtım ama devir göstergesinde gaza yüklenince araba ileri atılmadan bir anda 2000den 3000e çıkıyor. vites değiştirdikten sonra oluyor 3000 de 2 sn falan kalıyorn sizin arabada var mı böyle birşey?

agundur

« Yanıtla #17 : Mayıs 26, 2013, 02:03:12 ÖS »
Herkese merhaba,
bende 2009 model tam otomatik civic hb var. Lpg taktırdım daha 3 gün oldu. Lpgye geçişler güzel benzin gaz araç çalışması güzel memnunum ama sorunum şu, lpg simit tank takıldı fakat stepnenin yeri tam kapanmadı ve tank sanki yamuk duruyor. 45lik tank takıldı, acaba tank büyük mü geldi bide üzerindeki kapakta tam kapanmıyor boşluk oldu 5-6 cm kötü durdu yani. ustaya sorduğumda arka kısım dar şase var orada kesmedik orayı istersen keser oturturuz dedi ama anlamadım.konuyla ilgili çözüm varsa bekliyorum arkadaşlar. Yada gidip daha küçük tank taktırıcam sorun çözülürmü? olmazsa da söktürücem lpg'yi bagajın o hali moralimi bozdu açıkcası. simit tüp taktıran bu sorunu yaşayan oldumu? şimdiden teşekkürler <783^2

mali_vet

« Yanıtla #18 : Temmuz 25, 2013, 09:05:18 ÖS »
Herkese merhaba,
bende 2009 model tam otomatik civic hb var. Lpg taktırdım daha 3 gün oldu. Lpgye geçişler güzel benzin gaz araç çalışması güzel memnunum ama sorunum şu, lpg simit tank takıldı fakat stepnenin yeri tam kapanmadı ve tank sanki yamuk duruyor. 45lik tank takıldı, acaba tank büyük mü geldi bide üzerindeki kapakta tam kapanmıyor boşluk oldu 5-6 cm kötü durdu yani. ustaya sorduğumda arka kısım dar şase var orada kesmedik orayı istersen keser oturturuz dedi ama anlamadım.konuyla ilgili çözüm varsa bekliyorum arkadaşlar. Yada gidip daha küçük tank taktırıcam sorun çözülürmü? olmazsa da söktürücem lpg'yi bagajın o hali moralimi bozdu açıkcası. simit tüp taktıran bu sorunu yaşayan oldumu? şimdiden teşekkürler <783^2
benim aracımda simit 30 yada 35 lik var takmadan önce bagajı cekiçle dövüp egimini düzeltmişlerdi ve altdaki halıyla kaplı kapak tam oturuyor sizde kücük tank koydurun

ilker060734

« Yanıtla #19 : Eylül 12, 2014, 09:25:41 ÖÖ »
slmlar benim aracımada 35lt lik tank takılmış tam kapanıyor ama 28 lt alıyor hemen bitiyor 40 tl lik taktırmak istiyorum

alperd

• alperd
« Yanıtla #20 : Eylül 12, 2014, 09:33:15 ÖÖ »
merhaba arkadaşlar. honda civic hb 1.8 aracıma brc lpg taktırdım. öncelikle yakıt tüketimi şehir içi 24-26 litre ile 200-220km yapıyor. şehir dışı ise 300km yapıyor. lpgyi ilk taktırdığımda sanki daha az yakıyordu. sonra bu çok yakıyor diye gittim ve %10 kısalım dediler daha fazla yakmaya başladı gibi. son olarak da bunu çok merak ediyorum;
    yol bilgisayarında benzinde iken şehir dışı yakıt tüketimi 6 lt gösteriyordu. aynı yolda şimdi lpgde iken yol bilgisayarı 8.5 gösteriyor. bu lpgden dolayı mı böyle acaba? yol bilgisayarı lpg yakıtını da 3 aşağı 5 yukarı doğru gösterir m? cevaplayana arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Vay be 2 yıl önceki konu ama ben yeni taktırdım tıpatıp aynı sorun oldu.
90'la sabit giderken 5 litre civarı gösteren yol bilgisayarı 8 civarına çıktı.
"Delta P" adında bir değer var onu 1400 mbar yapmışlar 1200-1250'ye düşürünce sorun düzeliyor. Ortalama yakıt da 10,5 litreden 8,6 litreye düştü.

alperd

• alperd
« Yanıtla #21 : Eylül 22, 2014, 03:08:02 ÖS »
Evet bir üstteki mesajıma ilave olarak aracıma yetkili serviste Sübap Ayarı yapıldı ve sözde buna uygun LPG ayarı yapıldı ama aracın tüm ayarı kaçtı.
Bir başka yere gidip Delta değerini yine 1200-1250 civarı yaptırdım tam iyi oldu derken deneme amaçlı Gazı tam köklediğimde 6000 devirde aracın Benzine geçtiğini fark ettim. (Normalde 6000 devir yapmadığım için bunu geç tespit etmiş de olabilirim.)

En son tekrar basıncı 1500-1530 civarına çektik ve şimdi İDEAL ayarı bulduk gibi.
Yanlış yönlendirme olmasın diye son durumu paylaşayım dedim...

ilker060734

« Yanıtla #22 : Ekim 07, 2014, 01:39:16 ÖS »
arkadaslar bende simit tank var 35 lt lik fakat 30 lt alıyor neden 40 lık takılmıyor