Gönderen Konu: BRC - Honda LPG Sıralı Gaz Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey.  (Okunma sayısı 287669 defa)

recepakkalp

Ynt: BRC - Honda LPG Sıralı Gaz Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey.
« Yanıtla #550 : Ocak 02, 2015, 03:45:26 ÖÖ »
USTAM BEN 1 HAFTA ÖNCE HONDA VTEC 2 ARABA ALDIM.ARACIMA LPG TAKTIRMAK İSTİYORUM.ŞUAN ARTVINDE YASIYORUM.ARAÇ ANKARADA VE ORADAN GELKMEDEN TAKTIRMAK ISTIYORUM.DAHA ÖNCEKI ARAÇLARIMDA LPG YUZUNDEN ÇOK DILIM YANIDIGI ICIN SIZDEN ALLLAH RIZASI İÇİN BANA ANKARADA BU İŞİ BILEN BRC NIN IYI BIR MONTAJ YERINI YADA USTASINI TAVSIYE ETMENIZ.CUNKU YASADIGIM YERDE EN YAKIN SANAYİİ 250 KM UZAKLIKTA.YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM.BIRDE ARACIMA PİPOLU YONTEMMI UYGULANMASI GEREK MONTAJLAMA YAPILIRKEN.CUNKU BNDE ARACIMI DELDIRMEK ISTEMEM.

ASVTEC19

• Moderator
« Yanıtla #551 : Ocak 02, 2015, 04:47:19 ÖS »
Merhaba ;

Aynı sorunu benzinde yaşamıyorsanız , sorun lpg kiti ile ilgili. Bu sorunu biran önce düzelttirin aksi halde araçta stop sorunu başlayabilir , bu ise ciddi sıkıntılara neden olabilir. Selamlar...

Mehmet abi merhaba sizle eski aracım Tipo 2.0 ie ye LPG takmıştık şimdiki aracımda okcan lpg kiti var ancak debriyaja bastığımda devir sıfıragelip araç kendini sonradan topluyor bu uzun sürmüyor bunun bir zararı varmıdır birde çözüm olarak ne önerirsiniz kolay gElsin iyi geceler

Cherkess

« Yanıtla #552 : Ocak 02, 2015, 05:13:19 ÖS »
Mehmet abi merhaba sizle eski aracım Tipo 2.0 ie ye LPG takmıştık şimdiki aracımda okcan lpg kiti var ancak debriyaja bastığımda devir sıfıragelip araç kendini sonradan topluyor bu uzun sürmüyor bunun bir zararı varmıdır birde çözüm olarak ne önerirsiniz kolay gElsin iyi geceler

Bu sorunu genelde akü zayıfsa yapar. Artı gaz basıncı normal mi ve boğaz kelebeği temiz mi mutlaka baktırın. Özellikle de gaz basıncı ve Aküye dikkat edin.
Benzinde yapmaz zaten LPG de yapar.

Kasko yok muska var 😁

muhammedyl

« Yanıtla #553 : Ocak 03, 2015, 03:58:45 ÖÖ »
Aküyü değiştirmem gerekiyor zaten iki gün çalışmasa nerdeyse Marş almayacak gibi oluyor inşallah akü değişince düzelir

hamzaffo

« Yanıtla #554 : Ocak 03, 2015, 04:37:51 ÖS »
Benim araç 2011 honda city
Araca 50bin bakımında sübap ayarı yapıldı
Ancak sübap ayarı yapılmadan önce çıkardığı motordan gel tıkır tıkır sesi gelmeye başladı. Bu ses 2700 devir üzeri geliyor ve araç iyice ısınınca kesiliyor ve araç benzinde iken bu ses yok. Ayrıca aracın çekişinde de düşüklük var gibi psikolojik mi bilmen.Sebebi nedir sübaptan mı yapıyor..sübap ayarı 6 bin km de bozulur mu 150 tl verip yaptırdık tekrar mı yapılacak
« Son Düzenleme: Ocak 03, 2015, 04:40:31 ÖS Gönderen: hamzaffo »

Cherkess

« Yanıtla #555 : Ocak 03, 2015, 06:34:15 ÖS »
Benim araç 2011 honda city
Araca 50bin bakımında sübap ayarı yapıldı
Ancak sübap ayarı yapılmadan önce çıkardığı motordan gel tıkır tıkır sesi gelmeye başladı. Bu ses 2700 devir üzeri geliyor ve araç iyice ısınınca kesiliyor ve araç benzinde iken bu ses yok. Ayrıca aracın çekişinde de düşüklük var gibi psikolojik mi bilmen.Sebebi nedir sübaptan mı yapıyor..sübap ayarı 6 bin km de bozulur mu 150 tl verip yaptırdık tekrar mı yapılacak
Tıkır tıkır sesi subap vurmasından olur genelde. O ayar yanlış yapılmıştır muhtemelen. Ya da çekiş de düştü diyorsunuz yatak vuruyor da olabilir ama subap vurması yüksek ihtimal gibi.

Kasko yok muska var 😁

hamzaffo

« Yanıtla #556 : Ocak 03, 2015, 06:40:48 ÖS »
İyi de şimdi yine 150 tl mi vercem bu ne saçma iş yahu. Bu kadar çabuk ayar kaçar mı

Cherkess

« Yanıtla #557 : Ocak 03, 2015, 07:12:45 ÖS »
İyi de şimdi yine 150 tl mi vercem bu ne saçma iş yahu. Bu kadar çabuk ayar kaçar mı
Ayar tutmamış ki kaçsın.

Kasko yok muska var 😁

hamzaffo

« Yanıtla #558 : Ocak 03, 2015, 07:39:26 ÖS »
Vay arkadaş yaw...
Bi şu benzin ibresinin düşmesi bi de bu sübap meselesinden dolayı nefret ettim araçtan.
Bu ayarın tuttuğunu nsl anlarız bu ne yaman iştir ya

Cherkess

« Yanıtla #559 : Ocak 03, 2015, 10:25:59 ÖS »
Vay arkadaş yaw...
Bi şu benzin ibresinin düşmesi bi de bu sübap meselesinden dolayı nefret ettim araçtan.
Bu ayarın tuttuğunu nsl anlarız bu ne yaman iştir ya
Ben Citroen C4 üm varken de o ibre düşme olayını yaşıyordum sırf bu yüzden 5 kere yolda kaldım.
Çözüm buldum 1 lira gibi bir maliyeti var şamandıradan gelen kablolara bir Direnç ve bir de buton bağlıyorsun Düğmeye Basılı tutup yarım kontak yapıyorsun depoyu yeniden okuyor honda da olur mu bilemiyorum denemek lazım.
Bir diğer çözüm ise Asla yarım depo altına düşmezse yakıt depodaki yakıtı ara ara okuyor yol bilgisayarı.
Sivas ya da Kayseri deyseniz buton olayını deneyebiliriz.

Kasko yok muska var 😁

hamzaffo

« Yanıtla #560 : Ocak 04, 2015, 04:29:05 ÖS »
Kocaeli deyim ben.
Bi de bahsettiğim ses olayı hareket halinde oluyor yani araç boşta iken istediğin kadar gaz ver o tıkır tıkır ses gelmiyor. Sübap bu sesi sadece hareket halinde mi yapar

hamzaffo

« Yanıtla #561 : Ocak 04, 2015, 04:31:11 ÖS »
Kocaeli deyim ben. Bu arada bahsettigim tıkır tıkır sesi araç hareket halindeyken geliyor araç boşta iken istediğin kadar gaz ver ses yok. Sübap bu sesi sadece hareket halinde gaz yiyince mi yapar

ASVTEC19

• Moderator
« Yanıtla #562 : Şubat 11, 2015, 11:15:32 ÖÖ »
FS Otogaz'a gidip aracınızı gösterebilirsiniz

Kocaeli deyim ben. Bu arada bahsettigim tıkır tıkır sesi araç hareket halindeyken geliyor araç boşta iken istediğin kadar gaz ver ses yok. Sübap bu sesi sadece hareket halinde gaz yiyince mi yapar

obkavi

« Yanıtla #563 : Şubat 11, 2015, 12:48:29 ÖS »
Merhaba,

2010 elegance otomatik civic ve brc honda kiti takılı performans çok düşük gazı biraz açınca arıza lambası biraz kısınca yine arıza lambası yakıyor bu ayardada performans çok düşük kalıyor ne yapmalıyım

ASVTEC19

• Moderator
« Yanıtla #564 : Şubat 11, 2015, 03:15:20 ÖS »
İşi bilene götürün. Gaz ayarı biraz açıp biraz kısma ile olmaz. Bir çok kriteri var.

Merhaba,

2010 elegance otomatik civic ve brc honda kiti takılı performans çok düşük gazı biraz açınca arıza lambası biraz kısınca yine arıza lambası yakıyor bu ayardada performans çok düşük kalıyor ne yapmalıyım

azmican

« Yanıtla #565 : Şubat 25, 2015, 08:45:46 ÖÖ »
Selamlar hocam alperd arkadaşımzda olduğu gibi bendede 2007 honda civic hb i-shift var sizin gibi bende gölge bayisi diye gidip 2a izmir otogaz da lpg işlemini yaptırdım nazilliden gidip de. Dönüş yolunda sorun yoktu 2-3 gün sonra sizin ki gibi anlık titreme yapar oldu uzun yolda . Aradım erhan beyle görüştüm buji dedi 100.000 km ye yakın zaten değişmesi gerekli olabilir diye düşündüm . buji değiştikten sonra sorun çözülmeme durumu olduğunu yazınızı okuyunca şüphelendim .bu yaptırdığınız işlem nekadar tuttu acaba aynısını montaj yaptırıdğım yere gidp bunları istiyorum ben desem yaparlarmı acaba .

fatih12

« Yanıtla #566 : Şubat 27, 2015, 02:48:57 ÖS »
Selamlar, 2011 otomatik honda civic aracım  var. Araçta BRC marka LPG mevcut Anlatacağım sorun sadece LPG'de yaşanıyor. Araç yavaşlayınca stop ediyor. Örneğin ışıklar ya da kasislere yaklaşırken. Servise gittiğimde sübap ayarlarından kaynaklandığını söylediler. sübap ayarları yapıldı ve bujiler değişti. Sorun düzelmedi. Defalarca ayar yaptırmama rağmen bu sorun devam ediyor. Zaman zaman sarı motor ikaz lambası yanıp sönüyor. Stop etme sorununu nasıl aşarım acaba saygılar... Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

jvega

« Yanıtla #567 : Şubat 27, 2015, 07:43:13 ÖS »
Selamlar, 2011 otomatik honda civic aracım  var. Araçta BRC marka LPG mevcut Anlatacağım sorun sadece LPG'de yaşanıyor. Araç yavaşlayınca stop ediyor. Örneğin ışıklar ya da kasislere yaklaşırken. Servise gittiğimde sübap ayarlarından kaynaklandığını söylediler. sübap ayarları yapıldı ve bujiler değişti. Sorun düzelmedi. Defalarca ayar yaptırmama rağmen bu sorun devam ediyor. Zaman zaman sarı motor ikaz lambası yanıp sönüyor. Stop etme sorununu nasıl aşarım acaba saygılar... Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

LPG MAP Sensörü arızası olabilir mi ?

ASVTEC19

• Moderator
« Yanıtla #568 : Mart 02, 2015, 10:43:57 ÖS »
Hangi ildesiniz?

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #569 : Mart 03, 2015, 12:52:02 ÖÖ »
Mehmet hocam selamlar,yukarıdaki soruna benzer şikayetler çokça mevcut malesef.Debriyaja basıldığında devrin en dibe düşüp yerine gelmesi olayı.Ben ve bir çok arkadaşımda bu sorun var aracı boşa atınca devir düşmesi titremesi sonradan toparlaması hatta stop edenler var benzinde hiç olmayan bu sorun lpg de neden yapar.Bununla ilgili bir açıklama yaparsanız çok seviniriz,neden olur ne yapmalıyız.
« Son Düzenleme: Mart 03, 2015, 12:54:20 ÖÖ Gönderen: oktayoo »

alperd

• alperd
« Yanıtla #570 : Mart 03, 2015, 08:15:44 ÖÖ »
Benim tecrübe ettiğim kadarı ile sorunun kaynağı Montaj ve Ayar.
Ne BRC Kitinde ne de Honda'larımızda sorun var.
Benzinle yağ gibi akan araçlarımızda LPG ile teklemeler, stop etmeler, stop eder gibi olmalar, bariz performans düşüklükleri gibi yan etkiler hep bundan.
Tabiki ustamız detayı daha iyi bilir...

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #571 : Mart 03, 2015, 09:30:08 ÖÖ »
Benim tecrübe ettiğim kadarı ile sorunun kaynağı Montaj ve Ayar.
Ne BRC Kitinde ne de Honda'larımızda sorun var.
Benzinle yağ gibi akan araçlarımızda LPG ile teklemeler, stop etmeler, stop eder gibi olmalar, bariz performans düşüklükleri gibi yan etkiler hep bundan.
Tabiki ustamız detayı daha iyi bilir...

size katılıyorum,bendeki lpg kiti Atiker Fast System kendi çabalarımla bazı hataları düzelttim ve memnunum.Ayar kablosu aldım kendi ayarımı kendim yapıyorum,filtremi değiştiriyorum. :)
 montajdaki hataların bazıları;
 -map sensörü filtreden önce takılmış lpg sıcaklık sensörü map içinde olduğundan filtre edilmemiş gazla temas halinde,olması gerektiği gibi doğru yere aldım.
 -Emme manifoltu vakum hattı silindire yakın yerden alınmıştı iptal ettirip boğaz kelebeğin hemen girişine aldırdım.
 -enjektör kütüğündeki nozuller 1.8mm her araca standart gelen nozuller takılıyor.Araç hacim ve gücüne uygun nozulleri alıp kendim taktım. 1.6 ies 120bg. için en uygunu 2.2mm. gaz basıncı 1.20bar.
 -Atiker Fast System in güzel olan özelliklerinden Lpg sıcaklık düzeltme ve Basınç düzeltme ayarlarını öğrenip uyguladım.Ustalarımız bu ayarlara hiç girmiyor maalesef.

Kısaca Mehmet ustam ve netteki bilgili ustalardan baya bişeyler öğrendim,sağolsunlar.Aracımdan ve lpg kitimden memnunum çok şükür fakat debriyaja basınca benzinde yavaşça inerek yerine oturan devir ibresi,lpg de daha hızlı inip olması gereken yerin altına düşüp sonra yerine oturuyor,her zamanda yapmıyor acaba bu neden oluyor bunu araştırıyorum.bende sorun yok ama aracı stop edenlerin olduğunu duyuyorum forumlarda.Benim aracım toparlarken onlarınki toparlayamayıp stop ediyor sorunun kaynağı aynıdır diye düşünüyorum.öğrenmeye çalıştığım bu sorun ne? neden yapar ?

alperd

• alperd
« Yanıtla #572 : Mart 03, 2015, 10:54:02 ÖÖ »
Benzinde de hafif yapıyorsa o rölanti dalgalanmasını önce boğaz kelebek temizliği yetmezse sibop ayarı diye biliyorum...

obkavi

« Yanıtla #573 : Mart 03, 2015, 11:53:20 ÖÖ »
İstanbul Anadolu yakasında adam gibi iş yapan ayar yapan BRC swervisi önerirmisiniz ?

smoks34

« Yanıtla #574 : Mart 06, 2015, 10:13:59 ÖÖ »
arkadaşlar merhaba,
civic eco dream lpgli aracımın bütün bakımları yetkili serviste yapılmıştır. bugün tekrar periyodik bakım için maslak çitfkurtlar servisine aracımı bıraktım. orada öğrendiğim yeni bir şey lpg li araçlara 40000 km de sübap ayarının yapılması gerektiğiymiş, ancak bugüne kadar aracımı aldığım ve devamlı olarak servise götürdüğüm honda marmara bayisi ve servisinde bu şekilde bir bilgi verilmedi. daha sonra honda türkiyeden de araştırdığım kadarı ile 40000 sübap ayarı yapılması gereken bişeymiş. bu gibi durumlarda benim gibi kandırılmasını kimsenin istemem yapılacak olan sübap ayarı 100 tl ancak bunu müşterisine iletmeyen yaptıkları her işin sorunsuz ve kaliteli olduğunu zanneden bir çok servis var en azından ileriki zamanlarda belki bu bilgi birilerinin işine yarar.