Gönderen Konu: BRC - Honda LPG Sıralı Gaz Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey.  (Okunma sayısı 287627 defa)

ASVTEC19

• Moderator
Arkadaşlar Merhaba ;

Lpg sıralı otogaz sistemleri hakkında bir çok forum sitesinde bilgimiz ve tecrübemiz dahilinde bilgiler vermeye çalışıyorum.Team Honda TR 'de de bir dönem yazıyordum fakat yönetim ile görüşmemiz neticesinde Bundan sonra Team Honda TR'de ayrı bir başlık altında  BRC lpg sıralı sistemleri ve diğer lpg markaları hakkında bilgiye ihtiyaç duyan ya da soru ve sorunları olan forum üyeleri ile sürekli bilgi paylaşımında bulunmak üzere burdayım.Herkese iyi forumlar...

Mehmet ÖZENÇ
Nam-ı Diğer Adıyla kadranıyla ASVTEC

« Son Düzenleme: Ocak 21, 2013, 02:37:56 ÖS Gönderen: SPoRTeXHauST »

Mehmetttt

Ynt: BRC - HONDA LPG SIRALI GAZ HAKKINDA BİLMEK İSTEDİĞİNİZ HERŞEY.
« Yanıtla #1 : Ocak 21, 2013, 11:39:35 ÖÖ »
Arkadaşlar Merhaba ;

Lpg sıralı otogaz sistemleri hakkında bir çok forum sitesinde bilgimiz ve tecrübemiz dahilinde bilgiler vermeye çalışıyorum.Team Honda TR 'de de bir dönem yazıyordum fakat yönetim ile görüşmemiz neticesinde Bundan sonra Team Honda TR'de ayrı bir başlık altında  BRC lpg sıralı sistemleri ve diğer lpg markaları hakkında bilgiye ihtiyaç duyan ya da soru ve sorunları olan forum üyeleri ile sürekli bilgi paylaşımında bulunmak üzere burdayım.Herkese iyi forumlar...

Mehmet ÖZENÇ
Telif hakkı isterim Mehmet Bey. :)
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2013, 02:36:30 ÖS Gönderen: SPoRTeXHauST »

ASVTEC19

• Moderator
Ynt: BRC - HONDA LPG SIRALI GAZ HAKKINDA BİLMEK İSTEDİĞİNİZ HERŞEY.
« Yanıtla #2 : Ocak 21, 2013, 11:59:42 ÖÖ »
Çok yaratıcı bir hitaptı.Sorun değil, veririm. :)

Arkadaşlar Merhaba ;

Mehmet ÖZENÇ
Telif hakkı isterim Mehmet Bey. :)
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2013, 02:36:35 ÖS Gönderen: SPoRTeXHauST »

münzevi

• Co-Admin
Ynt: BRC - Honda LPG Sıralı Gaz Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey.
« Yanıtla #3 : Ocak 21, 2013, 02:49:15 ÖS »
Diğer markalara karbüratörlü sistemlerin de dahil olduğunu umarak bir soru sormak istiyorum. Geçtiğimiz günlerde forumda açılan bir başlık vesilesiyle karbüratörlü araçlarda lpg'de kullanım sonucu benzinle kullanımda sorunlar baş gösterdiğini öğrenmiş oldum. Benzin borularının çatlaması ve karbüratördeki bazı parçaların kuruması gibi sorunlarla karşılaşmamak için uygun benzinde kullanım aralığı ne olmalıdır aydınlatırsanız sevinirim.

ASVTEC19

• Moderator
« Yanıtla #4 : Ocak 21, 2013, 03:17:01 ÖS »
Merhaba Münzevi ;

Sizin de belirttiğiniz gibi karburatörlü araçların sürekli lpg'de kullanması sonucunda benzin hortumlarının ıslanmaması ve akabinde aşırı sıcak ve soğumanın etkisi ile yıprandığı gözlemlenmektedir.Bunun için periodik bir kullanım zamanı söylemek zor fakat dönem dönem benzinde kullanıp ve yılda 2 defa bu hortumların kontrol edilmesinde fayda var.Selamlar...

Diğer markalara karbüratörlü sistemlerin de dahil olduğunu umarak bir soru sormak istiyorum. Geçtiğimiz günlerde forumda açılan bir başlık vesilesiyle karbüratörlü araçlarda lpg'de kullanım sonucu benzinle kullanımda sorunlar baş gösterdiğini öğrenmiş oldum. Benzin borularının çatlaması ve karbüratördeki bazı parçaların kuruması gibi sorunlarla karşılaşmamak için uygun benzinde kullanım aralığı ne olmalıdır aydınlatırsanız sevinirim.

flamethrower

« Yanıtla #5 : Ocak 21, 2013, 07:39:45 ÖS »
mehmet bey diğer sitelerdeki yazıları da zaman zaman okuyup istifade ediyoruz teşekkürler.

bir soru benden gelsin
aracım 31 litre lpg ile 350 km yol yapabiliyor şehir dışı şartlarında.
yol bilgisayarı ortalaması benzinde 5.3  - 5.5 litre idi, lpg de bu ortalama 6.8 - 7 düzeyine çıktı. her gün 65 km aynı yol, aşağı yukarı aynı şartlar...
deneme yapmak için iki - üç kez benzinde kullandım yine 5.4, 5.5 değerlerini yakalıyorum. benzinde kullandıktan sonraki ilk turu da düşük yakıt tüketimi ile gidebiliyorum. sonra yol bilgisayarı yine 7 litreler gösteriyor ve menzil düşüyor. tasarrufu çok az düzeyde.

yol bilgisayarı lpg yi ölçmüyor ama belli ki onu da yanıltan bir şeyler var...siz ne dersiniz...

ASVTEC19

• Moderator
Merhabalar ;
Sehirler arasi mesafede 31 lt ile 350 km demek ; 8.8 Lt\100 km lpg tuketimi demek.
Yol bilgisayarlari aracin krank devir sensoru ve enjeksiyon tetikleme sinyallerine gore calisir , bu demek oluyor ki lpgde iken de aracin krank devir sensoru ve enj. Msleri calistigi icin lpgde iken de yol bilgisayariniz calisacak demektir fakat Lpgdeki gercek tuketimi hesaplamak icin yol bilgisayarindaki degerin %20 fazlasini hesaba eklemek gerek.Sizin orneginizde aracin yol bilgisayari verisi Lpgde iken 7Lt\100 gosteriyorsa gercekte bu deger 8.4 Lt olmali.Fakat benzinde aracinizin yakit tuketimi 5.5 Lt olduguna gore Lpgde gercek tuketimin 6.6 olmasi gerekiyor,fakat sizin tuketiminiz yol bilgisayarinda 7 lt gercekte ise  8.8 Lt seviyelerinde bu demek oluyor ki lpgde yakit ayariniz dogru degil.Dogru ayarlanmis bir kalibrasyon sonucu lpgdeki yakit tuketiminiz 7lt\100 kmlere dusebilir.Selamlar...

ultrakif

« Yanıtla #7 : Ocak 21, 2013, 08:46:24 ÖS »
Mrhb Aracım Honda Civic 1.4 is 97 model manuel 177 binde atiker sıralı sistem 42 litrelik simit tank ile kit takıldı ilk aldığım lpg de 100 km de 29 tl lik gaz aldım şehir içi şehirler arası 370 km ye 85 tl yakıt aldım fakat şimdi şehir içinde 175 km oldu 2 göz yanıyo bazen 1 göze dahi düşüyo ben bişiy anlamadım bu işten acaba son lpg alddığım yerden hava mı basıldı aklıma tek bu geliyo yardımcı olursanız  sevinirim

ASVTEC19

• Moderator
Merhaba Ultrakif ;
Yakit olcumunuzu seviye ledlerine gore yaptiginizda yanilabilirsiniz.Lpg tankindaki gaz tamamen bittiginde sorunuzu tekrar sorun, bakalim belirttiginiz lt ile kac km gideceksiniz.Selamlar...

ozN

« Yanıtla #9 : Ocak 21, 2013, 09:02:02 ÖS »
simit lpg de gösterge ısıklarına güven olmaz sürekli farklı seyredio :D km olarak daha dogru olcumö yapabilrsiniz

sakir42

« Yanıtla #10 : Ocak 21, 2013, 09:17:28 ÖS »
Ustam Kit MTM ve BRC nedir?Kalite ve üretim yeri?

ultrakif

« Yanıtla #11 : Ocak 21, 2013, 09:21:23 ÖS »
usta tankın üstündeki  göstergelere de baktım nerdeyse çeyreğin altında yakıt var

flamethrower

« Yanıtla #12 : Ocak 21, 2013, 09:23:28 ÖS »
Merhabalar ;
Sehirler arasi mesafede 31 lt ile 350 km demek ; 8.8 Lt\100 km lpg tuketimi demek.
Yol bilgisayarlari aracin krank devir sensoru ve enjeksiyon tetikleme sinyallerine gore calisir , bu demek oluyor ki lpgde iken de aracin krank devir sensoru ve enj. Msleri calistigi icin lpgde iken de yol bilgisayariniz calisacak demektir fakat Lpgdeki gercek tuketimi hesaplamak icin yol bilgisayarindaki degerin %20 fazlasini hesaba eklemek gerek.Sizin orneginizde aracin yol bilgisayari verisi Lpgde iken 7Lt\100 gosteriyorsa gercekte bu deger 8.4 Lt olmali.Fakat benzinde aracinizin yakit tuketimi 5.5 Lt olduguna gore Lpgde gercek tuketimin 6.6 olmasi gerekiyor,fakat sizin tuketiminiz yol bilgisayarinda 7 lt gercekte ise  8.8 Lt seviyelerinde bu demek oluyor ki lpgde yakit ayariniz dogru degil.Dogru ayarlanmis bir kalibrasyon sonucu lpgdeki yakit tuketiminiz 7lt\100 kmlere dusebilir.Selamlar...
mehmet ustam çok teşekkürler yol bilgisayarı ölçmez deyip işin içinden sıyrılmadığın için. araçta BRC sistem var senin de yakından tanıdığın fs otogazda takıldı. ustalarla yola da çıktık, aracın gaz değerlerinin benzin ile örtüştüğünü söylediler. obd' den bakmadılar, ki önceki aracımda LFT denen şey yüzünden bir dönem fazla yakmıştım...önerin nedir, benzinde gezip program mı attırayım, aküyü mü söküp takalım...

ASVTEC19

• Moderator
Merhaba ;
Lpg ayari EOBD ile yapilirsa hatasiz bir kalibrasyon olur.LFT'yi sifirlamak icin belirttiginiz yontemler yapilabilir fakat gerek yok; eobd cihazindan LFT nin durumuna gore SFT ayarlanabilir.Ornegin yolda ( 7.00 ms - 9.00 ms ) LFT -10 olsun siz bu durumda SFT yi +10 seviyelerine ayarladiginiz bir sure sonra LFT 0.0 degerine gelecektir.Tabi ayni ayar rolanti bolumu icinde gecerli olacak.Selamlar...

ASVTEC19

• Moderator
KitMtm ve BRC cheresco - Italya'da BRC fabrikasinda uretilmektedir.Yaklasik 5 yil once BRC nin TR'de iki distiributoru vardi ( Turital -2A Muh) .Italyanlar 2A Muh. Ile tek distiributorluk anlasmasi imzaladi ve Turitali iptal etti.Turitalin bir kisim bayileri 2A 'dan BRC bayiligi aldi ama bir kisminin talebi 2A tarafindan reddedildi.Iste bu ortada kalan bayilere malzeme tedarigi icin Italyanlar MTM denen kiti Turkiye'de piyasaya sundu. MTM gerek bayi agi gerekse Distirbutor gucu bakimindan zayif bir markadir.Bu urun BRC servis agina dahil degildir.BRC servisleri bu urune servis ve garanti hizmeti vermemektedir.Ama urun kalitesi bakimindan kalitelidir.

flamethrower

« Yanıtla #15 : Ocak 21, 2013, 09:53:57 ÖS »
Merhaba ;
Lpg ayari EOBD ile yapilirsa hatasiz bir kalibrasyon olur.LFT'yi sifirlamak icin belirttiginiz yontemler yapilabilir fakat gerek yok; eobd cihazindan LFT nin durumuna gore SFT ayarlanabilir.Ornegin yolda ( 7.00 ms - 9.00 ms ) LFT -10 olsun siz bu durumda SFT yi +10 seviyelerine ayarladiginiz bir sure sonra LFT 0.0 degerine gelecektir.Tabi ayni ayar rolanti bolumu icinde gecerli olacak.Selamlar...

.

eobd bütün brc bayilerinde var mı mehmet ustam?

sft +10 olarak ayarlanınca lft yi düzeltip kendisi bir sorun haline dönüşür mü? çünkü şu an çok yakma dışında kalkışlar ilk çalışma vs. güzel, ya da değil araç otomatik olduğu için hataları göstermiyor...

tabi bunları yaptırabilirsek, derdimizi sizden başkasına anlatamıyoruz, normaldir deyip geçiştirmelerden bıktım...ustalarda da haklılık payı var akşamdan sabaha ne şikayetler alıyorlar kim bilir...

ASVTEC19

• Moderator
Merhaba ;
LFT ye gore SFT yi ayarladiginizda ; yani -10 olan LFT yi + 10 SFT seklinde ayarladiginizda bir sure sonra LFT ve SFT 0 yani nerdeyse mukemmel  ayar olacaktir.Malesef her lpg servisi EOBD ile ayar yapamayabiliyor.

Abdullah14

« Yanıtla #17 : Ocak 22, 2013, 07:31:12 ÖÖ »
bundan bir ay önce 2008 model city aldım. aracımı aldığım arkadaş, istanbulda BRC marka 2 yıl garantili lpg montajını geçtiğimiz temmuz ayında yaptırmış. lpgden yana sıkıntım yoktu ancak bu hafta sonu izmitte yetkili servise aracımın motorundan gelen bir sesten ötürü gittim ve yetkili servis ustası o sesin motorun lpg beynine çarpmasından ötürü olduğunu gösterdi ve montajının mutlak suretle yenilenmesini söyledi. dolayısıyla şu an bir mağduriyetim söz konusu.. ben boludayım ve burada da BRC yetkili servisi mevcut. oraya gidersem montaj yenileme noktasında garantiden ötürü yardımcı olurlar mı? yoksa bunu istanbul yapmış biz garanti olarak yardımcı olamayız deyip işi istanbuldaki BRCye atıp benden ne koparırsak mı derler?

ozN

« Yanıtla #18 : Ocak 22, 2013, 08:20:11 ÖÖ »
ne istanbuldaki nede boludaki garantiden yapmaz bence

Abdullah14

« Yanıtla #19 : Ocak 22, 2013, 08:58:40 ÖÖ »
ne istanbuldaki nede boludaki garantiden yapmaz bence
haklısın bende öyle düşünüyorum... ama benim anlatmak istediğim şey bunda müşterinin suçu ne acaba?
neyse bakalım bu bizim yorumumuz. bakalım yetkili arkadaşımız ne yorum yapacak? sonuçta mutlak suretle böyle durumlarla karşılaşmışlardır onlar..

ASVTEC19

• Moderator
« Yanıtla #20 : Ocak 22, 2013, 08:59:55 ÖÖ »
Merhaba Abdullah Bey ;

Lütfen bu konuyu ozenclerotogaz@hotmail.com adresine mail atın ,mailde iletişim bilgilerinizi ve aracınızın şase ve plakasını da gönderin.BRC 2A Müh. ile görüşüp sorununuzu çözdüreyim.Selamlar...

bundan bir ay önce 2008 model city aldım. aracımı aldığım arkadaş, istanbulda BRC marka 2 yıl garantili lpg montajını geçtiğimiz temmuz ayında yaptırmış. lpgden yana sıkıntım yoktu ancak bu hafta sonu izmitte yetkili servise aracımın motorundan gelen bir sesten ötürü gittim ve yetkili servis ustası o sesin motorun lpg beynine çarpmasından ötürü olduğunu gösterdi ve montajının mutlak suretle yenilenmesini söyledi. dolayısıyla şu an bir mağduriyetim söz konusu.. ben boludayım ve burada da BRC yetkili servisi mevcut. oraya gidersem montaj yenileme noktasında garantiden ötürü yardımcı olurlar mı? yoksa bunu istanbul yapmış biz garanti olarak yardımcı olamayız deyip işi istanbuldaki BRCye atıp benden ne koparırsak mı derler?

babangida

« Yanıtla #21 : Ocak 22, 2013, 09:04:34 ÖÖ »
Bana verdiğiniz bu bilgi biraz saçma geldi. Normal şartlarda tüketim benzine göre 1.5 litre fazla olması lazım değil mi zaten LPG nin yanma gücü benzine göre fazla (107 oktan benzinin en babası 98 oktan) Lpg deki tasarruf espirisi fiyat konusunda litre bazında herzaman tüketim (100 km de 1.5 litre) fazla bence 5.5  litre benzin de 7 litre gazda çok bişeyi değiştirmez. hesap şöyle(5.5X4,78=26.29/100= 26.3 KURUŞ BENZİN    7X2.39=16,73/100 16.7 KURUŞ GAZ) tasarruf budur zaten lpg de

Abdullah14

« Yanıtla #22 : Ocak 22, 2013, 09:09:05 ÖÖ »
Merhaba Abdullah Bey ;

Lütfen bu konuyu ozenclerotogaz@hotmail.com adresine mail atın ,mailde iletişim bilgilerinizi ve aracınızın şase ve plakasını da gönderin.BRC 2A Müh. ile görüşüp sorununuzu çözdüreyim.Selamlar...

ilgilendiğiniz için teşekkür ederim Mehmet Bey. en kısa zamanda size dönüş yapacağım. kolay gelsin..

babangida

« Yanıtla #23 : Ocak 22, 2013, 09:23:52 ÖÖ »
Merhabalar ;
Yol bilgisayarlari aracin krank devir sensoru ve enjeksiyon tetikleme sinyallerine gore calisir , bu demek oluyor ki lpgde iken de aracin krank devir sensoru ve enj. Msleri calistigi icin lpgde iken de yol bilgisayariniz calisacak demektir fakat Lpgdeki gercek tuketimi hesaplamak icin yol bilgisayarindaki degerin %20 fazlasini hesaba eklemek gerek.Sizin orneginizde aracin yol bilgisayari verisi Lpgde iken 7Lt\100 gosteriyorsa gercekte bu deger 8.4 Lt olmali.Fakat benzinde aracinizin yakit tuketimi 5.5 Lt olduguna gore Lpgde gercek tuketimin 6.6 olmasi gerekiyor,fakat sizin tuketiminiz yol bilgisayarinda 7 lt gercekte ise  8.8 Lt seviyelerinde bu demek oluyor ki lpgde yakit ayariniz dogru degil.Dogru ayarlanmis bir kalibrasyon sonucu lpgdeki yakit tuketiminiz 7lt\100 kmlere dusebilir.Selamlar...
    Normal şartlarda lpg benzine göre 1.5 litre fazla yakar. Lpg nin yanma gücü(107 oktan) benzine göre(babası 98 oktan) fazladır bence normal göstergeniz 5.5 litre ,,6.8 litre bir tuhaflık yok Artı litre bazında tassruf yok daha fazla yakıyor fiyat ta tassruf lpg de örnek vereyim 5.5x4.78=26,29/100:26.3 kuruş lpg de 6.8x 2,3916.25/100:16.2 kuruş  hesaplama böyledir. Bende 2011 civic var ben lpg de yol bilgisayarını 5.6 düşürüyorum birazda kullanımdan farkeder yanlışım varsa kusura bakmayın

ASVTEC19

• Moderator
« Yanıtla #24 : Ocak 22, 2013, 09:33:57 ÖÖ »
Merhaba babangida ;

Hangi bilgi saçma geldi? Detaylı yazar mısın ?

Bana verdiğiniz bu bilgi biraz saçma geldi. Normal şartlarda tüketim benzine göre 1.5 litre fazla olması lazım değil mi zaten LPG nin yanma gücü benzine göre fazla (107 oktan benzinin en babası 98 oktan) Lpg deki tasarruf espirisi fiyat konusunda litre bazında herzaman tüketim (100 km de 1.5 litre) fazla bence 5.5  litre benzin de 7 litre gazda çok bişeyi değiştirmez. hesap şöyle(5.5X4,78=26.29/100= 26.3 KURUŞ BENZİN    7X2.39=16,73/100 16.7 KURUŞ GAZ) tasarruf budur zaten lpg de