Gönderen Konu: sıfır araçlarda LPG MUAYENESİ var mı?  (Okunma sayısı 10440 defa)

leaderhook

sıfır araçlarda LPG MUAYENESİ var mı?
« : Mayıs 19, 2014, 02:32:34 ÖS »
Arkadaşlar merhaba.. İki gün önce 2013 model sıfır elegance civic aldım.. Araç teslimat mayıs 27 dediler.. Sebep olarakta lpg muayenesine ancak randevu bulabildiklerinden bahsettiler.. Böyle durumlarda muayene gerekiyor mu?

xlx99

• Tolga B.
Ynt: sıfır araçlarda LPG MUAYENESİ var mı?
« Yanıtla #1 : Mayıs 19, 2014, 03:45:19 ÖS »
evet. araç lpg işleminden sonra muayeneye giriyor. böylece muayene olmuş araç muamesi görüyor. yani aracınız 0 km bile olsa ilk muayeneye 2 yıl sonra giriyorsunuz

leaderhook

Ynt:
« Yanıtla #2 : Mayıs 19, 2014, 04:51:24 ÖS »
Teşekkürler kardeş..

LT28h cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hondatürk

• ホンダトルコ
« Yanıtla #3 : Mayıs 19, 2014, 08:44:22 ÖS »
gerçek bu ama çok ayıp sonuçta 0 km değilmi bu araç  <^^Seyt

sercanim

• SeRCaN
« Yanıtla #4 : Mayıs 19, 2014, 10:05:12 ÖS »
takip

teachers71

« Yanıtla #5 : Mayıs 20, 2014, 10:02:27 ÖS »
evet. araç lpg işleminden sonra muayeneye giriyor. böylece muayene olmuş araç muamesi görüyor. yani aracınız 0 km bile olsa ilk muayeneye 2 yıl sonra giriyorsunuz
ciddimi yaaa. Bana böyle birşey söylenmedi.. eminim kimse bilmiyordur bunu. :)

2432

« Yanıtla #6 : Mayıs 20, 2014, 10:17:36 ÖS »
trafikteki arkadaş ruhsatımı yine 3 yıl yazmış, muayene istasyonuna gittiğimde 1 yıllık geçikme faiziyle karşılaştım

cagatay54

« Yanıtla #7 : Haziran 21, 2014, 02:21:01 ÖS »
lpg fabrika çıkış diye bişey yoktur.bunu ben anlamadım kimseye.hondanın lpg sistemi için brc ile anlaşması var.lpg için servis brc ye gönderiyor aracı sistem bağlanıp geliyor.daha düne kadar servise lpg li araç almıyolardı şimdi ne oldu.

iskanca

« Yanıtla #8 : Mayıs 04, 2016, 07:18:25 ÖS »
trafikteki arkadaş ruhsatımı yine 3 yıl yazmış, muayene istasyonuna gittiğimde 1 yıllık geçikme faiziyle karşılaştım
Sonuç ne oldu acaba. Şimdi aynı durum bende de mevcut. Ruhsatta 3 sene yazıyor. Hangisi geçerli? Hiç hakkınızı aradınız mı? Yani ruhsatta 3 sene yazıyor. TUVTURK 2 sene diyor. Burda hangisi geçerlidir?

iskanca

« Yanıtla #9 : Mayıs 05, 2016, 12:26:58 ÖS »
Konuyu hortlatacam ama başından geçen arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa memnun olurum. Yeni honda civic eco modeli araba aldım. Araba fabrika çıkışlı tüplü dediğimizden ki öyle birşey olmadığını sonradan öğrendim/anladım. Plakayı taktılar Evrakları elime verdiler. TUVTURK e gidip tadilat muayenesi yaptırıp oradan da trafikten ruhsatımı çıkaracağımı söylediler. TUVTURK e gittim. Aracın muayenesini yaptırdım. 2 sene sonra muayeneye geleceksin dediler. (02.05.2018 Muayene tarihinden 2 yıl) Peki tamam dedim. Trafike gittim. Ruhsatımı çıkardım. 5 dakika sonra ruhsatı incelerken ilk muayene tarihinin 3 sene sonra olduğunu farkettim (02.03.2019 imal tarihinden 3 yıl)

Şimdi ben neye göre muayeneye gideceğim. TUVTURK e göre kendi kayıtları esastır muhakkak. Trafiğe göre de onların kayıtları. Çevirme esnasında sorun yaşarmıyım? Daha doğrusu başından geçen var mı? Oldu ki 3 sene sorun yaşamadım. 02.03.2019 da tuve gidince ceza uygulanır mı? Bu sorularıma tam net cevabı hangi bakanlık yada adres/telefon verir?

Elbette benim önümde uzun bir yol var. Ama yaşayan arkadaşlar varsa bilgilerini paylaşırsa memnun olurum 😊
Biraz araştırınca Turkiye.gov.tr nin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Araç Muayene Sorgulama diye bir sayfası olduğunu buldum. Ordan istenilen bilgileri girip sorguladığım zaman "GİRİLEN PARAMETRELERE GÖRE ARAÇ MUAYENE KAYDI BULUNAMADI." bilgisini (gerçi bilgi mi bilgisizlik mi anlamadım ya) alıyorum.

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #10 : Mayıs 05, 2016, 02:12:08 ÖS »
tüvtürk ile görüşmek ve onlara göre hareket etmek lazım.Trafik çevirmesinde sorun olmaz polisin bakacağı tarih geçerli sonuçta.Araçta yapılan her türlü teknik değişiklikte(renk değişikliği vs.) muayeneye girmesi gerekiyor,lpg fabrika çıkışlıda olsa teknik değişiklik olarak geçer.
   Ayrıca fabrika çıkışlı lpg li civicler önceden bayilerin anlaşmalı brc servislerinde montajı yapılıyordu ama artık üretildiği gebze fabrikalarında yapılıyor.Honda lpg dönüşüm standlarını kendisi kurmuş durumda artık.Kısaca bundan sonraki lpg li araçlar gerçekten fabrika çıkış lpg li oluyorlar.

savas

« Yanıtla #11 : Mayıs 05, 2016, 06:13:39 ÖS »
Madem konu hortlamış bildiğimi yazayım. Honda.com.tr de fiyat listesini açıp sayfanın en alt kısmına bakın veya o yazıyı ben size kopyalıyayım.

'' - LPG sistemli modellerde, araç satış fiyatına LPG kiti, kit montaj işçilik bedeli ve sızdırmazlık testi ücreti dahil olup aracın TUVTÜRK'de yapılacak ilk muayene ücreti ile tescil sırasında ödenmesi gerekli Araç Trafik Tescil Müracaat ve İşlem formu bedeli fiyata dahil değildir. ''

Buna göre honda nın bütün modellerinde LPG UYUMLU olarak üretiliyor ama fabrika çıkışı lpg li olarak geçmiyor. Devamında zaten belirtmiş tüvtürk te yapılacak ilk muayene vs.vs diye yani işin özeti siz bayi den 0 araç alsanız dahi lpg takıldığı için muayene yapılıyor ve her şartta ilk muayeneniz 2 yıl sonra bitmiş oluyor.

Ruhsattaki 3 yıl muhabbetine gelicek olursak muhtemelen trafik memuru nede olsa 0 araç 3 yıl diye yazıyordur dikkat etmemiştir.

iskanca

« Yanıtla #12 : Mayıs 06, 2016, 06:48:09 ÖÖ »
Evet zaten o yazan yazıya istinaden bende aracımı muayeneye götürdüm.
Ama memur sıfır araç diyip geçemez çünkü muayene evraklarına istinaden ruhsatı çıkarıyor. Yani bizim girdiğimiz muayene TADİLAT MUAYENESİ olarak geçiyor. Önünde evrakları.
Ama Oktay beyinde dediği gibi TUVTURK e göre hareket etmek lazım.
Aslında yasal olarak TUVTURK mu ruhsat mı? Bence ruhsat ama 1 sene gecikme parası istendiğinde TUVTURK onu alır 😒