Gönderen Konu: artık bende gazladım  (Okunma sayısı 5180 defa)

cngz61

artık bende gazladım
« : Kasım 25, 2010, 10:01:35 ÖS »
çok çok düşündükten sonra artık bende gazladım.tercih ettiğim sistem brc my 10.inşallah bi problem çıkmaz.konuşmak için çok erken bakalım...

nisay

Ynt: artık bende gazladım
« Yanıtla #1 : Kasım 26, 2010, 07:20:40 ÖÖ »
Hayırlı olsun üstat.
İnşallah problem yaşamazsan farkı kısa zamanda görüp "keşke daha önce taktırsaymışım" diyeceksin. En azından ben öyle diyorum.
« Son Düzenleme: Kasım 26, 2010, 07:21:39 ÖÖ Gönderen: nisay »

poseidon999

« Yanıtla #2 : Kasım 26, 2010, 07:44:19 ÖÖ »
Yakıta ne kadar az para verip ne kadar çok km yaptığını görünce benzinli iken yaptığın her
kmye acıyacaksın.

Yağını ara ara kontrol etmeni tavsiye ederim.

Hayırlı olsun.

hellfire39

« Yanıtla #3 : Kasım 26, 2010, 09:24:53 ÖÖ »
hayırlı olsun. LPG iyi bir tercih şu zamanda.. ama LPG' li araç arttıkça litre fiyatını da arttırıyorlar hep.

00filozof00

« Yanıtla #4 : Kasım 26, 2010, 10:58:15 ÖÖ »
hayırlı olsun iyigülerde kullan.

wordsman

« Yanıtla #5 : Kasım 26, 2010, 03:20:00 ÖS »
LPG'li araç şöyle oldu, LPG'li araç böyle oldu gibi haberleri gördükçe kıl olacaksın böyle haberlere ve kasıtlı haber yapıldığını düşüneceksin.
Örneğin geçen Eskişehir yolundaki kazada araç hatalı sollama yapmış otobüsle çarpışmış, aracın LPG deposu tarlaya fırlamış bi patlama falan yok, araç benzin deposundan alev almış ve maalesef içindekiler hayatını kaybetmiş. Ölenlere allah rahmet etsin yakınlarınada allah sabır versin.
Diyeceğim o durki bu kazanın lpg ile ilgisi olmamasına rağmen LPG'li araç ......... diye haber yapılıyor.

poseidon999

« Yanıtla #6 : Kasım 26, 2010, 03:34:31 ÖS »
LPG'li araç şöyle oldu, LPG'li araç böyle oldu gibi haberleri gördükçe kıl olacaksın böyle haberlere ve kasıtlı haber yapıldığını düşüneceksin.
Örneğin geçen Eskişehir yolundaki kazada araç hatalı sollama yapmış otobüsle çarpışmış, aracın LPG deposu tarlaya fırlamış bi patlama falan yok, araç benzin deposundan alev almış ve maalesef içindekiler hayatını kaybetmiş. Ölenlere allah rahmet etsin yakınlarınada allah sabır versin.
Diyeceğim o durki bu kazanın lpg ile ilgisi olmamasına rağmen LPG'li araç ......... diye haber yapılıyor.

Ya sorma ismi lazım değil başka bir forumda aynı haber ile ilgili
"yine lpg faciası" diye konu açmışlar ama işin garibi haberde
"lpg tankı tarlaya fırlamış ve yangın benzin deposunun
alev alması sonucu çıktı yazıyor."

Yani atomu parçalarsın ama ön yargıyı asla.
Onun için çok dinleme bu tip ön yargıları he de geç.

LION

« Yanıtla #7 : Kasım 26, 2010, 03:38:07 ÖS »
+1.6 yine de dikkat etmek lazım bende kullanıyorum Allah korusun

PearL GreY MoNsteR

« Yanıtla #8 : Kasım 26, 2010, 04:00:41 ÖS »
ne istiyorLar bu LPG den anLamıyorum tamam LPG de facia sebebi oLabiLir ama hepsimi ?
ni kasıtLarımı var ?
qeçmişten kan davası feLanmı var :D

fakat yinede dikkat etmek lazım ...
sayqıLar...

Salih6993

« Yanıtla #9 : Kasım 26, 2010, 04:10:35 ÖS »
Hayırlı olsun pişman olmayacaksın :) ama bu lpg fiyatları niye bu kdar arttı biraz önce aldım litre fiyatı 2100 bence aşırı pahalı oldu

adyobatik

« Yanıtla #10 : Kasım 26, 2010, 04:50:15 ÖS »
evet lpg uçtu gitti,2000 liraya mal oluyor,aradaki tasarruf %50 lerden ine ine , %25-30 lara indi,birde kapalı otopark falan meselesini alışveriş merkezleri abartmaya başladı,ama yinede km yapan için fırsattır :)

engindelipinar

« Yanıtla #11 : Kasım 26, 2010, 05:02:50 ÖS »
Ben de gaz taktırmayı düşünüyordum ama çalıştığım yerdeki açık otoparka bile LPGli araç almıyorlar. Ben ayda 2.000 km yol yapıyorum ve dolayısıyla yakıta çok para harcıyorum. Sırf bu saçmalık yüzünden satacağım hondamı.

cngz61

« Yanıtla #12 : Kasım 26, 2010, 09:09:57 ÖS »
arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim.dediğim gibi zor bir karar oldu tıpkı anlattığınız hisleri taşıyorm şimdilik problem yok fakat yakıtı nasıl ölçeceğimi pek anlayamadım ben.tam dolduruyorum fakat tabanca attıktan sonrada yine doldurduğumda almaya devam ediyor.acaba tam tabanca attığındamı durmalıyım nasıl ölçebilirim acaba?2.10 a razıyım burada lpg 2.19 :ağlaa

carousal

« Yanıtla #13 : Kasım 26, 2010, 10:41:56 ÖS »
Aracın deposunun %80'inden fazlasını doldurmayın, istasyonlarda pompaların basınç değerleri bile fark ediyor, ayrıca deponun gaz kesme cihazı da çabuk arızalanıyor, kendiniz litre hesabı yaparak alın, böylece hem simit tankınızın şamandırasını bozmamış olursunuz hem de %80 sınırını geçmemiş olursunuz.

Ben hesabı şöyle yapıyorum, mesela 60 liralık gaz alıyorum, araç lpg ile giderken gaz bitene kadar yani benzine geçene kadar gidip yapılan kilometreyi çıkartıyorum. Muhtemelen deponun içerisinde 1 ya da 2 litre gaz kalıyor olabilir, ancak ölçümleri hep böyle yapıp excel'de tablo oluşturdum, girdiğim veri sayısı arttıkça hata payımın düşeceğini tahmin ediyorum, ki böyle de oluyor.

Aldığım her gazın litre fiyatını aldığım  tutarı, aldığım istasyonu ve alım kilometresini excel'de tablolaştırıyorum.  Biraz psikopat işi gibi gelebilir, ama net rakamlar böyle ortaya çıkıyor.

murdogan

« Yanıtla #14 : Kasım 26, 2010, 10:52:59 ÖS »
Aracın deposunun %80'inden fazlasını doldurmayın, istasyonlarda pompaların basınç değerleri bile fark ediyor, ayrıca deponun gaz kesme cihazı da çabuk arızalanıyor, kendiniz litre hesabı yaparak alın, böylece hem simit tankınızın şamandırasını bozmamış olursunuz hem de %80 sınırını geçmemiş olursunuz.

Ben hesabı şöyle yapıyorum, mesela 60 liralık gaz alıyorum, araç lpg ile giderken gaz bitene kadar yani benzine geçene kadar gidip yapılan kilometreyi çıkartıyorum. Muhtemelen deponun içerisinde 1 ya da 2 litre gaz kalıyor olabilir, ancak ölçümleri hep böyle yapıp excel'de tablo oluşturdum, girdiğim veri sayısı arttıkça hata payımın düşeceğini tahmin ediyorum, ki böyle de oluyor.

Aldığım her gazın litre fiyatını aldığım  tutarı, aldığım istasyonu ve alım kilometresini excel'de tablolaştırıyorum.  Biraz psikopat işi gibi gelebilir, ama net rakamlar böyle ortaya çıkıyor.

usta süpersin...

cngz61

« Yanıtla #15 : Kasım 27, 2010, 09:58:00 ÖS »
ben zorlayarak doldurtuyodum verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür  ederim şu şamandra işini bilmiyodum.dikkat edicem buna .yönteminizde bu arada harika >=ok

carousal

« Yanıtla #16 : Kasım 27, 2010, 10:09:26 ÖS »
Malesef çoğu kişi zorlayarak dolduruyor depoyu, hatta aracı sallayıp doldurtanlar bile var. Bunlar tehlikeli, 47 litrelik simit tankın %80'i doldurulmalı, bu rakam da 47. (80/100) = 38 litre'dir. 38 litreden fazla gaz almak tehlikelidir, 47 litrelik tank 38 litreden fazla gaz almaz mı, tabi ki alır, ancak hem kendiniz hem de çevreniz için doğru olan 47 litrelik tanka 38 litreden fazla gaz doldurmamaktır.

Pompacıya depoyu full doldur derseniz kimi yerlerde 47 litrelik depoya 42-43 litre kadar gaz dolumu yapılıyor, bu da simit deponun gaz kesme valfinin arızalı olduğunu gösterir ki bu cihaz simit depolarda çok çabuk bozuluyor. Normalde simit depo üzerindeki gaz kesme valfi tankın %80'i dolunca gaz akışını keser, o sırada zaten pompa atar. Ancak 47 litrelik tank için 38 litreyi geçmemekte yarar var, litre olarak LPG doldurursanız en güvenilir yöntemi uygulamış olursunuz.

Metodumun beğenilmesine sevindim. Ancak kötü bir yanı var, o da yolda lpg bitince araç benzine geçiyor, o esnada benzin ile kilometre yapmak gerekiyor, geçtiğimiz günlerde 20 küsür kilometre benzin ile gitmek zorunda kaldım. Artık deponun tamamen boşalmasını beklemeden lpg alıyorum. Aracı benzinde kullanmaya tahammülüm yok :D

Bu arada zorda kalmadıkça katkılı otogaz kullanmayın arkadaşlar, katkısız gaz en temizi. Aygaz filtreleri tıkıyor. Zorda kalmadıkça Aygaz'dan almıyorum.
« Son Düzenleme: Kasım 27, 2010, 10:12:10 ÖS Gönderen: carousal »

cngz61

« Yanıtla #17 : Kasım 28, 2010, 11:00:35 ÖS »
ipragazı çok methediyolar doğrumudur?