Gönderen Konu: 98 1.4 otomatik atiker lpg  (Okunma sayısı 6972 defa)

06 E 5317

98 1.4 otomatik atiker lpg
« : Şubat 19, 2011, 09:51:11 ÖS »
selam arkadaşlar aracımda atiker marka sıralı sistem lpg takılı bulunmaktatır aracım şehir içi 235 ile 285 krş arası yakmaktatır sizce normalmi yoksa çokmu yakıyor aracım bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

MuraaatS

Ynt: 98 1.4 otomatik atiker lpg
« Yanıtla #1 : Şubat 19, 2011, 10:02:36 ÖS »
Öncelikle kendinizi Sizi Tanıyalım bölümnde kendinizi tanırsanız seviniriz..

http://www.teamhondaturkey.com/forum/sizi_taniyalim-b19.0/

06 E 5317

« Yanıtla #2 : Şubat 19, 2011, 10:14:46 ÖS »
bulamıyorum orayı :))

chevasil

« Yanıtla #3 : Şubat 19, 2011, 10:18:00 ÖS »
selam arkadaşlar aracımda atiker marka sıralı sistem lpg takılı bulunmaktatır aracım şehir içi 235 ile 285 krş arası yakmaktatır sizce normalmi yoksa çokmu yakıyor aracım bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

1.4'e göre cok. normalı 20 krş şehir içi.

06 E 5317

« Yanıtla #4 : Şubat 19, 2011, 10:22:20 ÖS »
20 kuruş deil kardeşim normal sürüşte 23,5 kuruş ama biraz devirsiz kullanayım 28,5 kuruş yakıyo bundan önce araçta ekogas vardı ama hiç memnun deildim atiker tatktırdım italyan yazılımlı ekogaz varken aracım 30 kuruş ile 36,0 kuruş arası yakıyodu ve sürekli ayar istiyodu atikerden çok memnunum sence şimndiki yaktıgım oran normalmi?

chevasil

« Yanıtla #5 : Şubat 20, 2011, 11:46:48 ÖÖ »
20 kuruş deil kardeşim normal sürüşte 23,5 kuruş ama biraz devirsiz kullanayım 28,5 kuruş yakıyo bundan önce araçta ekogas vardı ama hiç memnun deildim atiker tatktırdım italyan yazılımlı ekogaz varken aracım 30 kuruş ile 36,0 kuruş arası yakıyodu ve sürekli ayar istiyodu atikerden çok memnunum sence şimndiki yaktıgım oran normalmi?

normal olan 200 krş kardeş sana yukarıda söyledim. atıker bayısıne gıt bılgısayara baglasınlar arabayı ayarını yapsınlar. eger ayarlarda bısey yoksa hava filtrene buji'lerine bi kontrol ettır. onlarda cok yakmasına sebep olur.

Yamazaki

« Yanıtla #6 : Şubat 20, 2011, 12:46:32 ÖS »

bendede 1,4 is hb var BRC takılı 20 kuruş şehir içi

23korg23

« Yanıtla #7 : Şubat 20, 2011, 01:58:27 ÖS »
arkadaslar bu şehir içinin tarifi yok.. hangi şehrin içi? tayinim çıkıp istanbula gelince ( eski rakamlarla sehir içinde 170-180 yakan arac 200-210 lara cıktı)  yani hangi şehirde ve hangi güzergahta arac kullandığınıza göre değişir yani mutlaka 20 kuruş yakcaksın yoksa fazla yakıyo aracın demek cok yanlış... çünki aracı 20 kuruş yakan kişi belki aynı yerde kullansa 25 yakcak bunu bilemiyoruz.. dur kalk ve beklemenin fazla olduğu trafkte ölçüm çok ama çok saglıksızdır ama yinede ölçeriz :) ben sabah 2 km gidip akşam 2 km dönüyorum e haliyle çok fazla yakıyo ama hangi arac olsa hangi marka sistem olsa bu şekilde zaten fazla yakar motor tam yeni ısınmışken gideceğim yere ulaşmış oluyorum...
AEB yazılımlı atiker den memnun olan cok sanıyorum SAFEFAST diye geçiyor.. güle güle kazasız belasız kullanın....

chevasil

« Yanıtla #8 : Şubat 20, 2011, 03:28:24 ÖS »
arkadaslar bu şehir içinin tarifi yok.. hangi şehrin içi? tayinim çıkıp istanbula gelince ( eski rakamlarla sehir içinde 170-180 yakan arac 200-210 lara cıktı)  yani hangi şehirde ve hangi güzergahta arac kullandığınıza göre değişir yani mutlaka 20 kuruş yakcaksın yoksa fazla yakıyo aracın demek cok yanlış... çünki aracı 20 kuruş yakan kişi belki aynı yerde kullansa 25 yakcak bunu bilemiyoruz.. dur kalk ve beklemenin fazla olduğu trafkte ölçüm çok ama çok saglıksızdır ama yinede ölçeriz :) ben sabah 2 km gidip akşam 2 km dönüyorum e haliyle çok fazla yakıyo ama hangi arac olsa hangi marka sistem olsa bu şekilde zaten fazla yakar motor tam yeni ısınmışken gideceğim yere ulaşmış oluyorum...
AEB yazılımlı atiker den memnun olan cok sanıyorum SAFEFAST diye geçiyor.. güle güle kazasız belasız kullanın....

haklısınız ortalama baz alarak konustum ben cunkı 23 ile 28 krş arası dediği için. aslında hesaplamaların en dogrusu litre olarak yapılandır. depoyu doldurun lpg bıttıgınde kac km'de yapıyorsunuz. o lıtreyı km'ye böldügünüzde en dogrusu cıkacaktır. arabayı seri yada sakin kullanmakta fark edıyor ama tum kullanıcılar ortalama 21 krş üstüne cıkmıyorlar. o yuzden fazla yakıyor demiştim. cunkı ben benzınde 28 krş yakıyorum benmde 1.4 is sedan cuma gunu lpg taktırcam bende.

kayaci26

« Yanıtla #9 : Şubat 20, 2011, 05:25:23 ÖS »
arkadaslar bu şehir içinin tarifi yok.. hangi şehrin içi?  yani hangi şehirde ve hangi güzergahta arac kullandığınıza göre değişir yani mutlaka 20 kuruş yakcaksın yoksa fazla yakıyo aracın demek cok yanlış... çünki aracı 20 kuruş yakan kişi belki aynı yerde kullansa 25 yakcak bunu bilemiyoruz.. dur kalk ve beklemenin fazla olduğu trafkte ölçüm çok ama çok saglıksızdır

+++1

aynen katılıyorum....

Bir de her kim hangi araca binerse binsin... Aracın LPG tüketimi benzin tükeminden bağpımsız bir kavram değildir...

100km de ki litre bazlı benzin tüketimi 7 litre olan bir araç aynı şekilde LPG ile sürülse 8,5 litre LPG yaka bilemedin 9 litre olsun...

Bundan fazlası ÇOK YAKIYOR demektir.

asosundan

« Yanıtla #10 : Şubat 21, 2011, 12:05:57 ÖS »
peki otomatik ile manuel fark edermi arkadaşlar bendede98 Hb otomatik var tahminen ne yakması lazım ?

chevasil

« Yanıtla #11 : Şubat 21, 2011, 02:06:12 ÖS »
peki otomatik ile manuel fark edermi arkadaşlar bendede98 Hb otomatik var tahminen ne yakması lazım ?

otomatik manuel fark eder tabiki. tahminen dıye bırsey yok km'de litre hesabı yapılır. ama manuele göre fazla yakar otomatik.

copil34

« Yanıtla #12 : Şubat 21, 2011, 02:23:33 ÖS »
Kardeş normal yakıyor sanırım seninki..

Bendede atiker sistem var.Aldığımda aracın üzerinde vardı söktürmedim..

aracım 1.4 otomatik 98 model 205x40x17 jant ve açık hava filtresi var,buna rağmen 25 Krş yakıyor.
Fakat arkadaşlarında dediği gibi bujileri bi gözden geçir..

Ben arabayı aldım yağı suyu tamamdı fakat bujileride değiştirmek istediğimde inan bana sanki
bujiler 98 yılında araca bir takılmış bir daha çıkartmamışlar gibi kapkara çıktı..Polen fitresini değiştirmeye geldiğinde sıra,tam bir şok yaşadık, Adam polen filtresini çıkartmış ve yeri boştu,iki kilo pislik çıktı filtrenin yerinden..

ayrıca orta susturucu patlaktı...Bunları yaptırmadan önce inan 30 kuruştan fazla yakıyordu ..Fakat şuan dediğim gibi 25 Krş yakıyor...

Aslında bi servisine götürüp ayar yaptırmak lazım...

Kazasız belasız kullanımlar dilerim...

kayaci26

« Yanıtla #13 : Şubat 21, 2011, 04:20:09 ÖS »
Atker LPG yi taktırıp taktırmama hususunda epeyce tartışma yaşadığım bir dostum firmanın verdiği fiyatı uygun bulup gidip takdırdı... aracı 98 iES düz vites... kasım 2008 de takılan LPG sistemi ilk bakışta yüksek enjektör sesinin vermiş olduğu rahatsızlık dışında iyi gibi görünüyordu... ama aracı düz vites olmasına rağmen hiç bir şekilde benim A/T nin yakıt verisine inanmıyordu... ama sorun çıkarmadığı için memnundu... 2 yıl geçti.... kasım 2010 da muyene olayına gitti... LPG sistemi sınıfta kaldı... neyseki garantinin bitmesine 3 - 5 gün var... 200 TL civarı parça değişimi işçilik garanti kapsamında halledildi...

Aracın yakıtından ve performansından olan şikayetleri bitmedi tabii ki . . . benim 25 kuruş tüketime karşılık 30 kuruşun üstündeki yakıt tüketimi canını çok sıkmış olacak ki... bu gün 21 şubat ta LPG sisteminin iyileşmesi için toplam 400 TL masrafı duyunca...
söktürmeye karar verdi...

Az önce servisten aradı . . .
Veee söktürdü...
Benzinle binse daha karlı olacağı düşüncesinde . . .

yürüyeni iyi de sorun çıkarmaya başladı mı . . . Felaket... 2 yılı bir kaç ay geçen kullanımında 25.000 km LPG ile sürmüş aracını . . .

23korg23

« Yanıtla #14 : Şubat 21, 2011, 04:33:35 ÖS »
Atker LPG yi taktırıp taktırmama hususunda epeyce tartışma yaşadığım bir dostum firmanın verdiği fiyatı uygun bulup gidip takdırdı... aracı 98 iES düz vites... kasım 2008 de takılan LPG sistemi ilk bakışta yüksek enjektör sesinin vermiş olduğu rahatsızlık dışında iyi gibi görünüyordu... ama aracı düz vites olmasına rağmen hiç bir şekilde benim A/T nin yakıt verisine inanmıyordu... ama sorun çıkarmadığı için memnundu... 2 yıl geçti.... kasım 2010 da muyene olayına gitti... LPG sistemi sınıfta kaldı... neyseki garantinin bitmesine 3 - 5 gün var... 200 TL civarı parça değişimi işçilik garanti kapsamında halledildi...

Aracın yakıtından ve performansından olan şikayetleri bitmedi tabii ki . . . benim 25 kuruş tüketime karşılık 30 kuruşun üstündeki yakıt tüketimi canını çok sıkmış olacak ki... bu gün 21 şubat ta LPG sisteminin iyileşmesi için toplam 400 TL masrafı duyunca...

Veee söktürdü...

yürüyeni iyi de sorun çıkarmaya başladı mı . . . Felaket... 2 yılı bir kaç ay geçen kullanımında 25.000 km LPG ile sürmüş aracını . . .

sistemi hangi servis taktıysa tebrik etmek lazım.. hata aralığı bu kadar geniş olan ve motoru neredeyse sorunsuz olan ies lerde bile smktürecek kadar kötü bir montajı nasıl başarmışlar :)

Yamazaki

« Yanıtla #15 : Şubat 21, 2011, 11:18:15 ÖS »

otomatik manuel fark eder tabiki. tahminen dıye bırsey yok km'de litre hesabı yapılır. ama manuele göre fazla yakar otomatik.

bendeki otomatik hb 1.4 brc takılı her gün kartal-şaşakın arası 20 km gidiş 20 km geliş 40 km yapıyo 60 tl lik gaz alıyorum her hafta 280-300 km yapıyorum toplamda 1 haftada

wordsman

« Yanıtla #16 : Şubat 28, 2011, 11:47:16 ÖÖ »

Veee söktürdü...

sistemi hangi servis taktıysa tebrik etmek lazım.. hata aralığı bu kadar geniş olan ve motoru neredeyse sorunsuz olan ies lerde bile smktürecek kadar kötü bir montajı nasıl başarmışlar :)

Evet bu konuda hemen atikeri suçlamak ne kadar doğru?