Gönderen Konu: 2011 CIVIC ime BRC taktırdım ama ruhsata henüz işletmedim YARDIM  (Okunma sayısı 8209 defa)

hero_01

2011 CİVİC ARACIMA GECEN HAFTA brc taktırdım ama henuz ruhsata ısletmedım..
acıkcası pek de anlamıyorum bu muayene ruhsat ıslerınden..
sımdı ne yapmam gerek ve bana malıyetı ne kadar olur arkadaslar..
muayene olur yenıden yaptırman gerekır fılan dedıler..bıldıgım kadarıyla  araclarda
 3 yıldı muayene surewsı..bılgısı olan varsa ve yardımcı olursa cok sevınırım..

bozkan38

Ynt: 2011 CIVIC ime BRC taktırdım ama ruhsata henüz işletmedim YARDIM
« Yanıtla #1 : Şubat 11, 2012, 09:47:53 ÖS »
öncelikle makinemühendisleri odasından sızdırmazlık raporu alıyosun sonra şoförler odasından ek1 belgesi alıyosun sora tüv e gidip muayene oluyosun ordan belgelerinle emniyete gidip ruhsatını alıyosun bukadar. ek1 belgesi tüv muayene istasyonlarının yanında şoförler odasının büroları oluyor ordan 15tl ye alınıyor+ sızdfırmazlık 25tl + 148tl muayene+ 70tl emniyete rusat için.
1.http://lpgrandevu.mmo.org.tr/
2.http://www.tuvturk.com.tr/

battalgazi

« Yanıtla #2 : Şubat 11, 2012, 09:52:48 ÖS »
sızdırmazlık artık sorgulanmıyor deniyor diğerlerş aynen arkadaşın yazdıgı gibi

bozkan38

« Yanıtla #3 : Şubat 11, 2012, 09:57:33 ÖS »
ilk kez alıcağı için lpg ruhsatı alması lazım onun içinde mecburen sızdırmazlık alıcak diye biliyorum. ama ondan sonraki muayenelerde sızdırmazlık istenmiyor.

ed35

« Yanıtla #4 : Şubat 11, 2012, 10:57:51 ÖS »
ilk kez alıcağı için lpg ruhsatı alması lazım onun içinde mecburen sızdırmazlık alıcak diye biliyorum. ama ondan sonraki muayenelerde sızdırmazlık istenmiyor.
+1 olay bu şekilde işliyor,ilkinde mecburi ama daha sonrakilerde değil ;)
Tabi bu işlemleri yapmak için eğer ki büyük şehirde iseniz 1 tam gününüzü feda etmeniz gerekecek,çok yorucu bir iş :)

hero_01

« Yanıtla #5 : Şubat 12, 2012, 11:29:07 ÖÖ »
arkadaslar hepınıze cok tesekkuler..ınsallah en kısa surede yaptırırım..

mali

« Yanıtla #6 : Şubat 13, 2012, 03:26:50 ÖÖ »
bozkan gerekenleri yazmış ;)

bende yeni taktırdım ve işletmedim
3 sene muayenesi var
lpg takan yer sorun çıkarmıyorsa projeyi sonra al sonra işlet.
ben öyle yapmayı düşünüyorum

ed35

« Yanıtla #7 : Şubat 13, 2012, 09:26:07 ÖÖ »
bozkan gerekenleri yazmış ;)

bende yeni taktırdım ve işletmedim
3 sene muayenesi var
lpg takan yer sorun çıkarmıyorsa projeyi sonra al sonra işlet.
ben öyle yapmayı düşünüyorum
Bir ay süresi vardı zannedersem proje tarihinden sonra.

CAGLAR28

« Yanıtla #8 : Şubat 13, 2012, 09:30:29 ÖÖ »
Allah göstermesin geçen ışıkta duruyorum arkadan taksi vurdu arka tampon ve lpg nin şamandırası değişti başta bizim kaskodan yapıldığından eğer ki işli olmasaydı ruhsatta d ayazmasaydı poliçeye de ekletmesek karşılamazdı.muayene var diye kaçarken daha büyük işler açma ihtimali de var bunu da göz önünde bulundurun derim.şamandıra 220 tl meselabi tek.

AL-BAYRAK

« Yanıtla #9 : Şubat 13, 2012, 09:32:26 ÖÖ »
1.5 yıldır işletmedim muayene geldi işletmem lazım....

ama kıl bir polis denk gelirse  çok yüklü cezası var... şükür şu ana kadar bana denk gelmedi

ed35

« Yanıtla #10 : Şubat 13, 2012, 09:32:51 ÖÖ »
Allah göstermesin geçen ışıkta duruyorum arkadan taksi vurdu arka tampon ve lpg nin şamandırası değişti başta bizim kaskodan yapıldığından eğer ki işli olmasaydı ruhsatta d ayazmasaydı poliçeye de ekletmesek karşılamazdı.muayene var diye kaçarken daha büyük işler açma ihtimali de var bunu da göz önünde bulundurun derim.şamandıra 220 tl meselabi tek.
Şöyle bir şey var arabada lpg var ancak ne ruhsata işli ne de kaskoda belirtilmiş ve kaza yaptınız araba pert oldu,kasko şirketine göre farklılık göstermekle birlikte para ödemesi bile yapmayan firmalar var ;) Hem ruhsata işletin hem de kaskoda belirtin,bu sayede pert durumunda hem alacağınız para artar hem de başınız ağrımaz ;)

poseidon999

« Yanıtla #11 : Şubat 13, 2012, 09:34:26 ÖÖ »
Lpg servisinden sana dosya içinde evraklar verecekler bu evraklarla 1 AY İÇİNDE
Direkt muayeneye gidiyorsun.
(Önceden sızdırmazlık raporu alınıyordu makina mühendisleri odasından ama artık alınmıyor.)

Muayeneden geçtikten sonra ruhsattaki yakıt cinsinin yazdığı sayfanın değişmesi için trafiğe gidiyorsun
artık herhangi bir trafik şube yapıyor online sisteme geçtiler. İlla aracının kayıtlı olduğu trafik olması gerekmez (yine lpg evrakları yanında olacak).

Ruhsatının yeni sayfası sana lpg işlenmiş olarak 1-2 gün içinde ya postalanır ya da gider kendin alırsın.

Toplam olarak da muayene parası 150 küsür + ruhsat işlemleri tek yaprak 46 TL + Ek1 10 TL

toplamda 200 tl gibi bir rakama halledersin.

Hayırlı olsun.

« Son Düzenleme: Şubat 13, 2012, 09:35:23 ÖÖ Gönderen: poseidon999 »

CAGLAR28

« Yanıtla #12 : Şubat 13, 2012, 09:35:11 ÖÖ »
sadece pert durumunda değil diyorum ya bir buçuk yıldır kazam yok maltepede ışıkta duruyorum kütt arkadan girdi dedim geberticem ben bunu baktım tek tampon yoksa arabanın orjinalliği gitse kurtulamazdı elimden :)  bunu bile karşılamazdı kasko.lpg ben de ilk takınca 3ay filan gezdim o şekilde ama gerek yok aslında

bozkan38

« Yanıtla #13 : Şubat 13, 2012, 10:07:37 ÖÖ »
Ben lpg yi trabzon honda servisinde taktırdım 1650 ye brc my11 sonra ruhsata işlettim ve hemen kaskoyada 38tl fark ödeyerek lpg yi dahil ettirdim. Arkadaşların dediği gibi lpg den kaynaklanmasa bile kasko şirketi bahane edip hasarınızı ödemeyecektir.bence işletin kafanız rahat olsun.

ilker öztürk

« Yanıtla #14 : Şubat 13, 2012, 05:33:47 ÖS »
lpg yi taktırdık,proje ve faturayı aldık fakat işletmedik

1 sene sonra işletmeye gittiğimizde bu aldığımız fatura ve proje geçerli olmuyormu?

lpg yi ruhsata işletmeden kaskoya ekletemezmiyiz?

ed35

« Yanıtla #15 : Şubat 13, 2012, 06:51:36 ÖS »

1 sene sonra işletmeye gittiğimizde bu aldığımız fatura ve proje geçerli olmuyormu?

Maalesef 1ay geçerliliği var,1 sene sonra tekrar proje vs. almanız gerekir
2.sorunuza gelince;ruhsatta işli gözükmediği için kasko onu dahil etmez çünkü sizden ruhsat fotokopinizi ve bilgilerinizi vs. alıyorlar ;)

ilker öztürk

« Yanıtla #16 : Şubat 13, 2012, 07:25:15 ÖS »

Maalesef 1ay geçerliliği var,1 sene sonra tekrar proje vs. almanız gerekir
2.sorunuza gelince;ruhsatta işli gözükmediği için kasko onu dahil etmez çünkü sizden ruhsat fotokopinizi ve bilgilerinizi vs. alıyorlar ;)

teşekkurler ,hemen işletmek daha karlı   ozaman

ceash

« Yanıtla #17 : Şubat 16, 2012, 04:39:28 ÖS »
Lpg servisinden sana dosya içinde evraklar verecekler bu evraklarla 1 AY İÇİNDE
Direkt muayeneye gidiyorsun.
(Önceden sızdırmazlık raporu alınıyordu makina mühendisleri odasından ama artık alınmıyor.)

Muayeneden geçtikten sonra ruhsattaki yakıt cinsinin yazdığı sayfanın değişmesi için trafiğe gidiyorsun
artık herhangi bir trafik şube yapıyor online sisteme geçtiler. İlla aracının kayıtlı olduğu trafik olması gerekmez (yine lpg evrakları yanında olacak).

Ruhsatının yeni sayfası sana lpg işlenmiş olarak 1-2 gün içinde ya postalanır ya da gider kendin alırsın.

Toplam olarak da muayene parası 150 küsür + ruhsat işlemleri tek yaprak 46 TL + Ek1 10 TL

toplamda 200 tl gibi bir rakama halledersin.

Hayırlı olsun.

arkadaşlar ben 11 .02.2012 günü lpg montajını kocaeli honda da 2400 TL'ye yaptırdım,
13.02.2012 günü Makine mühendisleri odasından LPG Sızdırmazlık raporu aldım ( İlk montaj olduğu için mecburi) 25 TL
daha sonra şoförler odasından EK-1 Belgesi düzenlendi 10 TL
14.02.2012 muayeneye gittim burada aracımın muayenesi yapıldı 148 TL
aracım 2011 model olması nedeni ile ekzos muayenesine gerek olmadığı söylendi ( Ekzos muayene bedeli 25 TL  + 4 TL Ruhsat Parası )
aynı gün trafik tescile gittim ve burada işlemler yapıldıktan sonra 68 TL Ruhsat yaprak parası Verdim yani toplamda 25 + 10 + 148 + 68 = 251 TL para ödedim aracım Anadolu Sigortadan kaskolu olması nedeni ile kaskoya LPG Kit Bedeli olarak 2400 TL bedeli ile bildirmem sonrası 9 TL karşılığında sigortaya dahil edildi yani LPG montajı bana 2.660 TL ye mal oldu serviste ise kasko işletme harici işlemler için 2750 TL talep edilmekte ilgilenen arkadaşların bilgisine   

poseidon999

« Yanıtla #18 : Şubat 16, 2012, 04:42:36 ÖS »
Arkadaşlar çok özür dilerim bir yanlışlık yaptım.
Sadece ilk montajda sızdırmazlık alınıyor.
Sürç-ü lisan ettik affola.