Gönderen Konu: 2010 Premium Manuel Civic için Honda Servisinde BRC (Simit Depo ile) LPG Fiyatı?  (Okunma sayısı 6124 defa)

zyber

Geçen hafta benzinle şehirler arası 90-99km hızda 630 km gittim.
Depoyu fullediğim yerde yine fullettim. 170 TL benzin aldı.
Bu da km de yaklaşık 27 kuruş demek.
Hal böyleyken LPG taktırmak mantıklı mıdır?

2010 Premium Manuel Civic için Honda Servisinde BRC (Varsa Simit Depo ile..) LPG Fiyatı olarak 2500 TL fiyat verdi servis.
Sizce fiyat nasıl?

Şu depoyu şu şekilde taktır.
Sakın şunu yaptırma
şuna dikkat et..
Mutlaka şunu iste...
Şu bayide şu serviste şu kadara taktırabilirsin vb.

Gibi alternatif çözüm ve yönlendirmeleriniz var mı?

tyler78

Şehirler arası zaten az yakan bir araç. Aracı sürekli şehirdışı için kullanacaksanız tabii ki taktırmaya çok da gerek yok bana kalırsa. Ama şehiriçinde 45 kuruşa çıkan, hatta geçen bir tüketimi var.

Yetkili servis bana da 2300 tl çıkarmıştı. Ben şehrimdeki yetkili BRC servisine 1800'e taktırdım honda montajı. Bu fiyat gördüğüm kadarıyla çoğu yerde aynı. Honda servisindeki değil de delmeli, kesmeli montaj isterseniz fiyat 1600 civarlarına düşebiliyor ki tavsiye etmem.

zyber

Serviste taktıracağım ancak en uygun yapan servis arayışındayım ve de bazı tecrübeleri duymak istemiştim.
Simit tüp var mı honda servislerde yoksa bağajın büyük kısmını kaplayan  tek tüp tipi mi var?

xlx99

• Tolga B.
Ayni tempo ile ustelik otomatik vites bir arac ile 0,17 tl yakiyorsunuz lpg li olursa. Karar sizin?

av.ak

• av.ak
honda için brc my11 kit ve pipolu sistem daha mı ıyı dıyorsunuz

Ouzhan_

Bende çok git gel içerisindeyim ilk muayenesi aralıkta muayeneyle bir çıkarayım diyorum. uzun yolda kokluyorda şehiriçi manuel olmasına rağmen 45-50 kuruş. özellikle istanbul trafiğinde

Ouzhan_

Şehirler arası zaten az yakan bir araç. Aracı sürekli şehirdışı için kullanacaksanız tabii ki taktırmaya çok da gerek yok bana kalırsa. Ama şehiriçinde 45 kuruşa çıkan, hatta geçen bir tüketimi var.

Yetkili servis bana da 2300 tl çıkarmıştı. Ben şehrimdeki yetkili BRC servisine 1800'e taktırdım honda montajı. Bu fiyat gördüğüm kadarıyla çoğu yerde aynı. Honda servisindeki değil de delmeli, kesmeli montaj isterseniz fiyat 1600 civarlarına düşebiliyor ki tavsiye etmem.
@tyler78 yapılan montajtan memnun musun? herhangi bir problem yaşadın mı montaj veya sonrasında ?

Baskent_Lee

Ben 3 gün önce BRC tüp taktırdım. 48lik simit tüp Ankarada BRC yetkili servisinde 1650 liraya 10 ay taksitle taktırdım. Aracı geçen hafta Alanyadan aldım ve gelirken benzinde 33-34 kuruş civarı bişey yaktı ama zaten her araba uzun yolda az yakıyo asıl mesele şehiriçi yani

tyler78

Başlarda gaz kokusu problemi yaşadım. Montajı yapan usta depo yeni olduğu için içerisinde hava olduğunu, depoyu doldurdukça havayı attığını, havayla beraber çiğ gaz da attığından koku yaptığını ve zamanla geçeceğini söylemişti. Öyle de oldu zaten. Onun dışında şu an sorunsuz şekilde kullanıyorum. Bin km'de kontrole gittim. Ücretsiz olarak bir kontrolünü yaptılar bilgisayara bağlayıp. Sorun çıkmadı.

Tek derdim benzini biraz fazla kullanması. 50 tl'lik gaz yakıyorsa 10 tl'lik de benzin yakıyor. Usta "onun ayarı var, istersen benzin tüketimini iyice kısabilirim ama motor için arada benzin püskürtülmesi daha iyi olur. Ben ayarları motorun iyiliğini düşünerek yaptım." dedi. Ben de bırak o zaman öyle dedim.

Ouzhan_

Başlarda gaz kokusu problemi yaşadım. Montajı yapan usta depo yeni olduğu için içerisinde hava olduğunu, depoyu doldurdukça havayı attığını, havayla beraber çiğ gaz da attığından koku yaptığını ve zamanla geçeceğini söylemişti. Öyle de oldu zaten. Onun dışında şu an sorunsuz şekilde kullanıyorum. Bin km'de kontrole gittim. Ücretsiz olarak bir kontrolünü yaptılar bilgisayara bağlayıp. Sorun çıkmadı.

Tek derdim benzini biraz fazla kullanması. 50 tl'lik gaz yakıyorsa 10 tl'lik de benzin yakıyor. Usta "onun ayarı var, istersen benzin tüketimini iyice kısabilirim ama motor için arada benzin püskürtülmesi daha iyi olur. Ben ayarları motorun iyiliğini düşünerek yaptım." dedi. Ben de bırak o zaman öyle dedim.
lpg den önce ne yakıyordun şimdi ne yakıyorsun ? performans olarak ne kadar etkiledi ?  :)

Baskent_Lee

honda için brc my11 kit ve pipolu sistem daha mı ıyı dıyorsunuz

Hondalara en uyumlu lpg nin BRC olduğunu söylüyo herkes. Zaten BRC taktırdığınızda BRC nin yetkili servislerinin hepsi pipolu yöntemi uyguluyo. Bu yöntemle herhangi bir delme vs işlem uygulanmadan yani motorun orjinalliği bozulmadan takılıyo ve performanstaki kayıp en aza indiriliyo

tyler78

Lpg'den önce 40-45 kuruş yakıyordum. Şimdi 30 kuruş yakıyorum. Şehir dışında uzun süreli sabit hızdan dolayı daha da düşüyor ama şehir dışı için sağlıklı bir ölçüm yapmadım henüz.

Açıkçası 25 kuruşa düşer diyordum ama olmadı. O açıdan biraz hayalkırıklığına uğradım diyebilirim. 27'e kadar düşürebiliyorum dikkatli kullanırsam ama insanın altında Civic olunca yakacağını bile bile basıyor işte. :)

Hesaplama şöyle: 50 tl'lik gaz alıyorum 2.64-65 civarlarında. 200 km sonra gaz bitiyor, benzine atıyor. Benzinde de 1 tık falan düşüyor. Bir 10 liralık yani. Toplamda 60 tl ile 200 km gitmiş oluyorum. Lpg şehiriçi sabit 10 lt/100km yakıyor gibi geliyor bana. Sadece gaz düşünürsek km'de 26.5 kuruşa geliyor.

Ouzhan_

Lpg'den önce 40-45 kuruş yakıyordum. Şimdi 30 kuruş yakıyorum. Şehir dışında uzun süreli sabit hızdan dolayı daha da düşüyor ama şehir dışı için sağlıklı bir ölçüm yapmadım henüz.

Açıkçası 25 kuruşa düşer diyordum ama olmadı. O açıdan biraz hayalkırıklığına uğradım diyebilirim. 27'e kadar düşürebiliyorum dikkatli kullanırsam ama insanın altında Civic olunca yakacağını bile bile basıyor işte. :)

Hesaplama şöyle: 50 tl'lik gaz alıyorum 2.64-65 civarlarında. 200 km sonra gaz bitiyor, benzine atıyor. Benzinde de 1 tık falan düşüyor. Bir 10 liralık yani. Toplamda 60 tl ile 200 km gitmiş oluyorum. Lpg şehiriçi sabit 10 lt/100km yakıyor gibi geliyor bana. Sadece gaz düşünürsek km'de 26.5 kuruşa geliyor.
şehir içi 9 şehir dışı 6 litre yakıyorum aşşağı yukarı sizinle hemen hemen aynı sayılır. 60 tl ye 200 km süper  :)

bilgin

• bilgin
65 liralık gaz alıyorum otomatik aracıma 180-190 arası bitiyor. İşin aslı aracım fazla ısınmadan biniyorum gaza da hemen geçiyor gibi fazla uzun sürmüyor uzun yolda en az 120 130km hızla 21 kuruşa kadar düşmüştü ama şehir içi 320-350 arası yakıyor tabi ben devir saatini zorlayarak binerim o vuuuuvvvvvv sesini duymam lazım vitesi atmadan benzinde binsem heralde şu an 550 kruş filan yakardı havalarda soğudu ki...

HONDAHAN

Siz ; 2010 manuel premium
Ben; 2010 otomatik elegance

Araçlarımız şehir içinde 100 km de 10 litre benzin , 11 litre lpg yakar.
Simit tank isterseniz 48 litrelik takarlar. Ancak siz 33-34 litreden fazla gaz alamazsınız. (Yapısı gereği belli bir yüzdesi boş kalıyormuş, çok anladığım işler değil.) Aldığınız bu 33-34 litre ile de şehir içinde 300 km yol yaparsınız. Her üç depo LPG de 50 TL lik benzin harcarsınız ( Sadece sabah ve akşam birer kez çalıştırıyorsanız. Malum ilk çalıştırma benzinle oluyor. )  

yani bu hesaba göre : 100 litre gaz     = 265,00
                                  10 litre benzin =   50,00
                                    / 900 km       =    0,35 krş ş.içi km deki yakıt sarfiyatı. ( hadi düz vites olduğu için sizinki de olsun olsun 0,32-0,33 krş. ) 
Garantiden dolayı servis aracılığı ile taktıracaksanız şunu bilin ki garantiniz sadece o serviste geçerli devam ediyor.! Bir başka servise yolunuz düşerse motorla ilgili sıkıntınızı garanti kapsamına almıyorlar. Dikkat.!
Garanti sürenizin ne kadar kaldığıyla vereceğiniz fark arasında siz karar verin. sonuçta servis aracılığı ile montajla kendi taktırmanız arasında en az 500-600 lira oynayacak. Değer mi ? Ben değer dedim çünkü taktırdığımda garantimin bitmesine daha 4 sene vardı.
Performans düşüşü tabiki oluyor, bunu sadece yüklüyken hızlanmak istediğinizde ve rampada hissedersiniz, onu da az daha gaza yüklenmekle tolore edersiniz.
Otoparklar hiç umurumda değil, lpg kullanımı çoğaldığı için birçoğu zaten gir abi gir diyor, demeyen yerde de dışarı bırakıyorum, nolacak.
Yılda 10.000 den aşağı yapıyorsanız çokta gerek yok derim. Tasarruf tasarruftur ama az biniyorsanız siz tolore edene kadar arabayı satarsınız bişeye benzemez. Amma yazdım haa... :)
« Son Düzenleme: Kasım 18, 2013, 02:59:29 ÖS Gönderen: HONDAHAN »