Gönderen Konu: 2010 HOnda CRV LPG tüketim Verileri  (Okunma sayısı 22665 defa)

opn21

• OPN21
2010 HOnda CRV LPG tüketim Verileri
« : Eylül 13, 2013, 04:46:51 ÖS »
Arkadaşlar Selam. CRV kullanıcıları LPG tüketimlerini burada paylaşabilirler mi ?
BEn araca LPG ' yi yeni taktırdım .
Şehir içi ölçme fırsatım olmadı.
Fakat şehirler arası yolda 10 LT civarı LPG tüketimi olmaktadır.

opn21

• OPN21
Ynt: 2010 HOnda CRV LPG tüketim Verileri
« Yanıtla #1 : Eylül 23, 2013, 10:56:54 ÖÖ »
Kendim yazıp kendim cevaplıyorum ama maalesef forumda CRV kullanıcıları pek aktif değil.
Hatta CRV kullanıcısda yok sanırım.
Şehir içi tüketim verileri :
Opet ten 28,3 Lt * 2,65 = 75 TL  gaz aldım. Şuan 208 km de birazdaha gider sanırım.
37 kuruştan az yakıyor araç şehir içinde.
40 krş a kadar razıyım zaten tüketim.1700 kg araç.

serhatkay

« Yanıtla #2 : Eylül 28, 2013, 10:02:21 ÖS »
Merhaba, bende 2008 CRV var. 2010-2011 LPG li bir model almayı düşünüyorum.
şu an şehir içi 11Lt ortalama yakışı var. Buda yaklaşık 55kr/km eder.
sizin dediğiniz şekilde yakıyorsa LPG de çok iyi.
benim bir sorum olacak size, ben günde sadece 2km (sabah işe gidiş) + 2km (akşam dönüş) rutin yol yapıyorum.
bu durumda LPG devreye girer mi? Yani ekonomik olur mu?
Tabi iş harici uzun süreli yolculukta mutlaka sizin dediğiniz gibidir eminim.
ama kısa mesafede ne olur onu merak ediyorum. teşekkürler.

ozN

« Yanıtla #3 : Eylül 29, 2013, 10:24:14 ÖS »
soguk bi memleketse zor girer :D

tunci

« Yanıtla #4 : Eylül 30, 2013, 10:19:13 ÖÖ »
Her defasında depoyu doldurup ölçüm yapmak için fişleri saklıyorum. Şehir içi 11-14 litre arası (trafiğe ve mevsime göre değişiyor), şehir dışı 9-11 litre arası (yük durumuna ve hıza göre değişiyor). Geçen hafta bütün fişlerdeki km ve litreleri topladım, ortalama karışık tüketim 12 litre çıktı. Yani şehir içi, dışı, yaz, kış kullanımında 12 litre lpg tüketimi fena değil. Tabi bakımlarını, sübap ayarlarını vs. aksatmadım hiç.

sercanim

• SeRCaN
« Yanıtla #5 : Eylül 30, 2013, 10:41:02 ÖÖ »
şu crvlere hastayım

tunci

« Yanıtla #6 : Eylül 30, 2013, 11:37:41 ÖÖ »
Civic ler de güzel, her an bi tane alabilirim :)

ozN

« Yanıtla #7 : Ekim 01, 2013, 08:46:45 ÖÖ »
kocaman araba ancak okadar yakar :D

opn21

• OPN21
« Yanıtla #8 : Ekim 04, 2013, 04:46:33 ÖS »
arkadaşlar araç 1610 kg şoförle birlikte 1700 kg.
Yol bilgisayarında 10-11 lt civarı gösteriyor . Lpg de 12-13 lt civarı yakıyor şehiriçi 35 krş süper rakam bence bu araç için.
Sabah akşam toplamda 4 km kullanmak için bence lpg ye gerek yok . Fakat dediğiniz gibi uzun yol yaparım gezerim derseniz o zaman taktırabilirsiniz. Ruhsata işletme vs. masrafları ile birlikte 2.000 TL ' ye mal olur size.
Hesaplamayı yapıp ona göre karar verebilirsiniz ama bence gerek yok. LPG sıcaklık ayara göre 30-40 dereceye ulaştığında devereye giren bir sistem , Çalıştırıp beklerseniz aracı yola çıkamdan LPG 'ye geçer ama burdada rölantide benzin kaybı olacak. KArar sizin tabiki.Fakat tek handikap Benzin ibresinin sürekli düşmesi ve stop edince tekrar yükselmemesi araçta benzin deposu full fakat benzin ışığı yanıyor bu çok sinir ve psikolojimi bozuyor. BRC ye yazdım ama geri dönüş olmadı.bakalım hayırlsı.

SeRHaT

« Yanıtla #9 : Ekim 19, 2013, 04:13:14 ÖS »
Arkadaşlar Merhaba
Aracıma (2011 Honda CR V) 3 hafta önce prins vsi2 markalı lpg sistemini Ankara Özbek prins servisinde taktırdım. Montaj işçilik ilgi ve alaka süper. Takıldıktan sonra da gittiğimde aynı ilgi alaka devam etti. Çok titiz ve sizin isteklerinizi göz ardı etmeden ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar.Bu yüzden prins taktırmayı düşünen arkadaşlara Özbek servisi  şiddetle öneririm.
Araca turuncu renkli khein enjektör ve 56 L lik simit tank takıldı. Lpg  Dolum ucunu benzin dolumun yanına orijinal dolum ağzı koyarak depo kapağının altına yerleştirilmesini istemiştim ve yapıldı. (bazıları ince uç takarak yapıyormuş dolum yaparken farklı bir aparat daha kullanılması gerekiyormuş)  1 depo ile ortalama 430-470 km yol gidebildim.
Uzun yol ölçümüm Bagaj full dolu ve 3 kişi (toplam ağırlık araç dahil  2.200kg civarı)   2150 km yol yaptık (Ankara-Erzurum gidiş-geliş ve şehir içi gezme dahil) 570 TL gaz aldım. çoğu zaman hız sabitleme ile 110 ile gittim.şehir içi pek ölçüm imkanım olmadı. Bu arada lpg Ankara da daha ucuz. Ankara da 2,45 iken Sivas tan 2,92 ye Erzurum dan 2,70 gaz aldım. hep Ankara dan alsaydım daha da az yakacaktı :) Bu büyüklükteki araç için harika değerler ortalama 27 kr. sadece 2150 km de 400 TL gibi bir kar. mükemmel. benzinle gitmiş olsaydım 900-1000 TL arası yakacaktı.
Tam 3 yıl lpg taktırsam mı taktırmasam mı diye düşündüm. en son 3 yıllık garanti bitti ve taktırdım. Benzin ve lpg arasında herhangi bir fark hissedemedim. şimdilik mutluyum. umarım sıkıntı çıkarmaz. zaman zaman bilgi paylaşmaya çalışırım. herkese iyi günler

opn21

• OPN21
« Yanıtla #10 : Ekim 21, 2013, 03:12:58 ÖS »
Serhat Hocam sizin araçtada lpg ile giderken benzin kullnıyormuş gibi benzin ibrasi düşüyormu ?
Daha doğrusu düşüyordurda , aracı stop edip tekrar çalıştırdığınızda eski seviyesine geliyormu ?
Beni maraçta sürekli benzin ışığı yamıyor. Araca her seferinde benzin almaktan usandım artık benzin alacak yerde kalmadı.
Bilgi verirsen sevinirim . Benim araçta BRC MY11 kit takılı.

tunci

« Yanıtla #11 : Ekim 21, 2013, 03:57:29 ÖS »
Ben arabayı aldım 6-7 ay boyunca benzin lambası sürekli yandı, benzin lambasının sönmesine yetecek kadar miktardan daha fazla hatta yarım depoya yakın benzin aldığım halde sönmüyordu. Sonra kendiliğinden düzeldi.

bhonda

« Yanıtla #12 : Ekim 21, 2013, 04:36:27 ÖS »
sonra kendiliğinden düzelmesini umut ediyoruz. benim arabadada 4 te 3ü dolu olursa düşmüyor orda kalıyo ama daha az ise bitiyo gösteriyo

fotoaktuel

« Yanıtla #13 : Ekim 21, 2013, 04:54:55 ÖS »
aracım 2003 model atiker kit var. 40 litre ile 280-310 km arası gidiyor. sakin sürüşte az yakıyor bana göre.

tunci

« Yanıtla #14 : Ekim 21, 2013, 07:12:28 ÖS »
Ben 25 litreyle 220 km yapıyorum, 2002 model ve atiker var ama @fotoaktuel'in dediği gibi kullanıma göre çok farkediyor. 1. nesil cr-v ler yakıt konusunda daha cimri sanki.

civic_dream

« Yanıtla #15 : Ekim 21, 2013, 08:30:32 ÖS »
2008 2009 düşünüyorum aslında da bu yakma konusu kafamı çok karıştırıyordu sanırım çok değil o kilodaki araca göre

tunci

« Yanıtla #16 : Ekim 21, 2013, 08:43:31 ÖS »
Bu yazıyı internette buldum, bir cr-v kullanıcısı objektif olarak çok güzel özetlemiş. Yakıt konusuna değinmemiş hiç, lpg kullanan araçlar için yakıt fazla olabilir ama benzinli araçların çoğuyla aynı ya da daha az tüketimi var.
"Aracın içi gerçekten son derece rahat ve geniş, gerek ön gerek arka kısımda rahat ve ferah ferah oturmak mümkün. Tavanyüksek, diz mesafeleri gayet yeterli. Aracın arka koltuklarının gerektiğinde 60 MM ye kadar arkaya çekilebilir olması, çok uzun boylu insanların bile rahatça sığabilmesi anlamına geliyor.

Bagaj zaten kocaman ve koltukların tamamen katlanabilme özelliği sayesinde ön koltuklardan bagaj kapağına kadar yaklaşık 2 kişilik bir yatak büyüklüğünde bir alan ortaya çıkıyor.

Stepne boşluğunun üzerine konmuş piknik masasıda bir başka güzellik. Aracta her tarafta bir cep, bir göz bir alan var ve dışarda pek birşey kalmıyor.

İçi çok lüks değil. Parça deri döşeme koltuklar, kol dayama ile oldukça rahat bir kullanım sunuyorlar. Direksiyondan kollu otomatik vites ve ön konsoldaki el freni biraz alışma gerektirmesine rağmen alıştıktan sonra son derece rahat. Vites ve el freni buraya alınınca yolcu koltuklarının arası da son derece ferah. Hatta aradaki masa katlanarak arka tarafa direk geçmek bile mümkün.

Elektrikli cam sunroof en sevdiğim olmazsa olmaz özelliklerden.
Araçta otomatik klima ve standart CD çalar var, başka fazla bir elektronik akşam yok. Elektrikli, ısıtmalı yan aynaları da unutmayalım. Standart müzik sistemi 4 hoparlörü ile bence başarılı.

Aracın kullanımı son derece rahat, vites otomatik, yüksek görüş, rahat koltuklar, güçlü motor, oturaklı yürüyen aksam ve amortisörler ile kullanımı çok keyifli. Tek kötü yanı arka görüş gerçekten sınırlı. Özellikle kafalık takılı ise fazla birşey gözükmüyor. Ama dert değil kameralı park sensörü olduğundan geri vitese takınca zaten arkama çok bakmıyorum, geniş yan aynalar ve kamera yeterli oluyor.

Şehiriçinde çukurmuş, su birikintsiymiş, banketmiş düşünmeden seyahat edebilmek keyif...
Hafif arazi tecrübelerimdede bir sıkıntı yaşamadım, gerek ben gerek arkada oturanlar bozuk toprak zeminde dik yokuş çıkış ve inişlerde problem yaşamadan çıktım indim, durdum kalktım. "

civic_dream

« Yanıtla #17 : Ekim 21, 2013, 08:59:05 ÖS »
valla bir an yaşadım bu anlatılanları

tunci

« Yanıtla #18 : Ekim 21, 2013, 09:23:25 ÖS »
Çevrende cr-v kullanan varsa küçük bir gezinti fena olmaz :)

SeRHaT

« Yanıtla #19 : Ekim 22, 2013, 10:12:55 ÖS »
opn21

hocam araçla giderken benzin de düşme oluyor fakat araç çalışmadığında belli bir süre sonra depo seviyesi eski haline dönüyor. ama ne kadar sürede resetlediğini bulamadım daha. eşimin aracında (citroen c3- bu araçta da brc takılı) resetleme yok. bende ona benzin almaktan sıkıldım.her gaz alışımda 20-25 TL lik benzin de alıyorum.

resetleme ile ilgili olarak usta herhangi bir işlem yapmadı. sadece ayarlar menüsünden  trip a bilgilerini sıfırladı. oda kontrol etmek için.
Mesela yol bilgisayarı LPG tüketimi gösteriyor. ben saçma bi benzin tüketimi gösterir diye beklerken ekran da lpg tüketimi görmek hoşuma gitti. istersen Ahmet ustayı (prins ankara özbek servisi) arayıp sorabilirsin. sana daha detaylı bilgi verecektir çünkü sorun olursa bi role takmaktan bahsediyordu fakat bende gerek kalmadı.

Prinste yol ayarı diye bi olay varmış 1000 km den sonra yapılıyormuş.(parçalar biraz çalışmaya alıştıktan sonra yapılması daha uygun oluyormuş.) Ahmet ustayla çıktık yola ben sürdüm o bilgisayardan ayarlarını tamamladı. sonuç: rölanti de fakir, hareket halinde zengin karışımla çalışmış.yol bilgisayarı herhangi bir hata vermedi. heralde yakıt tüketimi bu ayarlamadan sonra biraz daha düşecek gibi. LPG den sonra gerçekten binilecek araç oldu CR V. Bu ayın sonunda serviste yıllık bakım yaptıracam bakalım servisteki abilerimiz ne diyecek tüple ilgili :)

Bu arada opn21  senin araç suan ne kadar tüketiyor?

kacaman

« Yanıtla #20 : Ekim 23, 2013, 06:45:56 ÖÖ »
crv leri beğeniyorum.

opn21

• OPN21
« Yanıtla #21 : Ekim 23, 2013, 09:21:10 ÖÖ »
Serhat hocam lpg tüketimini araç yol bilgisayarında görmek gerçekten süper bişey. Röleyi biliyorum ama , pek tavsiye etmiyorlar ,
bu benzin ibresi düşme olayı tüm araçlarda var fakat , stop ettikten sonra tekrar seviye eski haline dönüyordu daha önce kullandığım araçlarda. Fakat japon ve fransız araçlarında bu sıkıntı var dedi kime sorduysam. Benim tüketim yol bilgisayarında 10,2 lt gösteriyor Bunun %25 fazlası lpg lt olarak tam tutuyor şimdilik şehir içinde 12-13 lt lpg tüketimi var. 33-35 krş civarı şehir içi tüketim. (lpg litre fiyatı 2,60 PO )
Şehir içinde bu 3.depom daha fazla şehir dışı kullandım. Şehir dışı uzun yol tüketim 140ı fazla geçmeden. 25-26 krş yakmıştı.
Araç 1600 kg fakat bu değerler bence çok süper değerler hep böyle kalsa keşke.
Bende prins taktıracaktım fakat BRC honda anlaşması olduğu için aracın garanti bozulmadı 2016 ya kadar devam ediyor. O yüzden BRC taktırdım. Chevrolette LPG den dolayı aracımı garntiye sokmadılar.

SeRHaT

« Yanıtla #22 : Ekim 25, 2013, 08:48:51 ÖS »
opn21 
ben garanti konusunu araştırdım.BRC de taktırsan 3+3 olan garanti süremizin +3 lük kısmı iptal oluyormuş. Ancak şöyle bir durum olabilir LPG yi takan servis kendi garantisi altına almıştır. bunu da iyice kesinleştirmek gerekiyor. Allah göstermesin sıkıntı olupta arkanızda durmazlar.

opn21

• OPN21
« Yanıtla #23 : Kasım 19, 2013, 01:15:57 ÖS »
Garanti yüzünden zaten basım yandı birdaha olmaması için mücadele veriyorum.
Son 3 depo tüketim paylaşayım.
Araç 340-350 km ye ulaştığında depoyu tekrar dolduruyorum . 110 TL 'lik (42 lt civarı Lpg alıyor , 2,63 opet yada po) LPg alıyor yol bilgisayarında 11,5-12 lt gösteriyor. 37,5-40 krş civarı şehir içi tüketim söz konusu.
Bence gayet iyi bir değer sizlerin nasıl ?

Emir_TR

« Yanıtla #24 : Kasım 27, 2013, 07:56:15 ÖÖ »
aslında hesaba göre 340km :110tl ise tüketim 0,32tl/km demektir yani 12lt/100 km doğruluyor.

eğer bu şekilde ise gerçekten başarılı civic imi yeni sattım 10,5lt/100km LPG yakıyordu.

%15 fark gayet normal bence