Gönderen Konu: 2008 civic BRC Zorlayınca Benzine Geçiyor..  (Okunma sayısı 12452 defa)

ciciwelet

2008 civic BRC Zorlayınca Benzine Geçiyor..
« : Mayıs 08, 2010, 11:53:04 ÖS »
Yav 2008 civic elegance ım var BRC tüplü depo full iken  no problem ama suan 2 ışık kaldı yani hemen hemen 4/3 ünü kullandım qeriye 4/1 i kaldı tüpün ufacık bir yokuş görünce hemen benzine geçiyor,araabam smg f1 seyir halindeyken benzinden tüpe tekrar atıyorum 10 sn sonra geri benzine atıor düzlüğe qeldiğimde bişi yok..Depo full iken bole bişe yoktu problem nedir neyden kaynaklanır çözümü nedir arakadaşlar ..Ltf Yardım.. Canımı çok sıkıyor ya...

sturan

Ynt: 2008 civic BRC Zorlayınca Benzine Geçiyor..
« Yanıtla #1 : Mayıs 09, 2010, 12:02:13 ÖÖ »
Hocam bence bir sorun yok.Bende aracıma (2009 dream) brc pipolu sistem takdırdım.Şu an 2. depoyu kullanıyorum lpg 'de.İlk depoda yakıt bitmeye yakın aynı sorun bende de olmuştu.Moralim oldukça bozuldu.İşten anlayanlara sordum, onlara göre sorun lpg basıncıyla alakalı.Yani araçtaki yakıt bitmeye yakın basınç azalıyor, zoru görünce benzine geçiyor.Basınç yetmiyor heralde.En iyisi yarım deponun altında kullanmamak sanırım.

ciciwelet

« Yanıtla #2 : Mayıs 09, 2010, 12:07:34 ÖÖ »
Ama Neden oyle olsunki,Tam depo kullanamıyoruz zaten 47 lt lik depoya 42 43 lt tüp alıyorum e bunun 4/1 ini kullanmassak ne anladık bu işten ki :(
acaa diyom ayarını biraz açtırsam düzelirmi ama  o  zamanda fazla yakıcak off yhaa :(((

sturan

« Yanıtla #3 : Mayıs 09, 2010, 12:16:36 ÖÖ »
Bence takdırdığın yere bir göster.Benim aracımda son bir kaç litre kala geçiyor.Örneğin şu an son ışık yanıp sönüyor, yaklaşım 80 -90 km dha yol gider son 20- 30 km kala bu sorun gerçekleşiyor.

ciciwelet

« Yanıtla #4 : Mayıs 09, 2010, 12:18:45 ÖÖ »
hmm tmm hocam saol da bulunduqum ilde brc servisi yok artık 1 hafta sonra felan il dışına gidip yaptıim bari saolasın..

fzthgosm

« Yanıtla #5 : Mayıs 09, 2010, 12:19:31 ÖÖ »
şamandıra basınç ayarı ile alakalı bişeydir çok büyütülecek bişey oldugunu zannetmiyorum gidersin ekrar taktırdıgın yere güzel bir ayar çekerler olmadı hala yapıyorsa şamandırayı değiştirirler.hala olmamışsa bizim nissandaki olay başına gelmiş olabilirler çünkü anlattıgın olayı biz 2 yıl çektik kimse anlamadı en sonunda yeni yetme bir elektrik ustası buldu lpg beynine mi ne yetersiz elektrik gidiyormuş ondan yapıyormuş.neyse uzatmaya gerek yok önce taktırdıgın yere git şamandıraya baksınlar

Gs_KuRTuLuS

« Yanıtla #6 : Mayıs 09, 2010, 12:20:49 ÖÖ »
Bu durum sizin lpg sisteminizdeki yada aracınızdaki bir sorun değil arkadaşlar.
İçinizi ferah tutun.
Aynı durum bende de oluyor depodaki lpg az iken yani çeyreğin altına düşünce yüksek devirde kullanırsam arabayı benzine geçiyor.

Bu benim için bir problem arz etmiyor fakat sizin için ediyor ise ince ayar falan yapılarak sorun çözülür diye tahmin ediyorum

Hiç moralinizi bozmayın. Arabanız güzel seçtiğiniz kit markası güzel içinizi ferah tutun.

sturan

« Yanıtla #7 : Mayıs 09, 2010, 12:42:37 ÖÖ »
Eyvallah dostum, sağol.Valla ben çok memnunum dediğin gibi takdırdığımız kit 10 numara.Uyum süper.Bu arada @fzthgosm, senin yorumlarını uzun süredir dikkate alıyorum, lpg takdırmam da etkili isimlerdensin, sağol :)

kacaman

« Yanıtla #8 : Mayıs 09, 2010, 08:52:21 ÖÖ »
sorun yok
gaz basıncının devir yüksekliğinde motoru doyuramaması olay bu, gaz basıncını ecu dan ayar yapıyorlar, sorun yok.

fzthgosm

« Yanıtla #9 : Mayıs 09, 2010, 01:19:33 ÖS »
Eyvallah dostum, sağol.Valla ben çok memnunum dediğin gibi takdırdığımız kit 10 numara.Uyum süper.Bu arada @fzthgosm, senin yorumlarını uzun süredir dikkate alıyorum, lpg takdırmam da etkili isimlerdensin, sağol :)

yardımcı olabilmişse ne mutlu bana.sorun yok diyorsunuz ama arkadaşlar benim arabamda son 1 litre kalana kadar devir kesiciye dahi girsem benzine geçmiyor(devir kesiciye girme şansım yok sadece olayı abartılı şekilde anlatmak istedim 6500 de benzine geçiyor zaten) benzine geçmiyor.yani çeyrek depo kalınca yapması çokta mantıklı gelmedi bana.neticede bir sorun teşkil etmez ama neden benim gibi lpg bittiginde hangi pompaya yaklaşırsan yaklaş 27,5-28 litre sabit yakıt almayasın.ister hesap yaparsın ister kullanımına göre ne kadar yakıt yaktırıyorsun onun bilirsin.

ciciwelet

« Yanıtla #10 : Mayıs 09, 2010, 01:29:34 ÖS »

yardımcı olabilmişse ne mutlu bana.sorun yok diyorsunuz ama arkadaşlar benim arabamda son 1 litre kalana kadar devir kesiciye dahi girsem benzine geçmiyor(devir kesiciye girme şansım yok sadece olayı abartılı şekilde anlatmak istedim 6500 de benzine geçiyor zaten) benzine geçmiyor.yani çeyrek depo kalınca yapması çokta mantıklı gelmedi bana.neticede bir sorun teşkil etmez ama neden benim gibi lpg bittiginde hangi pompaya yaklaşırsan yaklaş 27,5-28 litre sabit yakıt almayasın.ister hesap yaparsın ister kullanımına göre ne kadar yakıt yaktırıyorsun onun bilirsin.
İşte bende bundan bahsediyorum neden çeyrek depoda yapsınki daha 2 lamba yanıyor gerçi 1 yanmaya başladı ve kırmızı yandığında yapsa neyse aklımı kurcalıyor en kısa zamanda ayar yaptırıcam...
birde araba smg f1 deviri kullanan zaten kendisi fazla basmıyorumda 4000 devire gelince vites değiştiriyor ama 3500 devirde tak atıyor benzine :(((

hunace

« Yanıtla #11 : Mayıs 09, 2010, 01:38:34 ÖS »
Yav 2008 civic elegance ım var BRC tüplü depo full iken  no problem ama suan 2 ışık kaldı yani hemen hemen 4/3 ünü kullandım qeriye 4/1 i kaldı tüpün ufacık bir yokuş görünce hemen benzine geçiyor,araabam smg f1 seyir halindeyken benzinden tüpe tekrar atıyorum 10 sn sonra geri benzine atıor düzlüğe qeldiğimde bişi yok..Depo full iken bole bişe yoktu problem nedir neyden kaynaklanır çözümü nedir arakadaşlar ..Ltf Yardım.. Canımı çok sıkıyor ya...

kaç km oldu LPG de kullanali.. sizin büyük ihtimalle LPG filtreniz tıkanmış. brc de 30TL ye değişim yapiliyor.

ciciwelet

« Yanıtla #12 : Mayıs 09, 2010, 10:23:06 ÖS »
Ben arabayı alalı yaklasık olarak 10 gun oldu tup takılalı tam 13 ay olmuş o bakımdan bilgim yok şuan 56.650 km de araba...

hunace

« Yanıtla #13 : Mayıs 10, 2010, 10:11:59 ÖÖ »
Ben arabayı alalı yaklasık olarak 10 gun oldu tup takılalı tam 13 ay olmuş o bakımdan bilgim yok şuan 56.650 km de araba...

aygaz falan da kullaniyorsan kesin tıkanmıştır lpg filtren. filtreyi değiştir büyük ihtimalle düzelir.

fzthgosm

« Yanıtla #14 : Mayıs 10, 2010, 10:38:09 ÖÖ »
evet filtre daha önce değişmemişse ve kullanılan lpg genellikle katkılı diye satılanlardansa(aygaz,mogaz) filtre tıkalı olup yeterli lpg geçişine izin vermezse özelliklede depo basıncı düşük oldugu az akaryakıt kaldıgı zaman yapabilir

emre16

« Yanıtla #15 : Mayıs 10, 2010, 03:29:05 ÖS »
yroumların hepsi mantıklı bayır yukarı çıkarken veya tam gaz giderkenn motora daha fazla basınçlı yakıt ister lpg kitide bunu karşılayamıyorsa direk benzine atar bu regülatörden de kaynaklanabilir,filtredende,şamandırada olabilir....ama ciddi bi sorun değil bi ayar yaptırırsanız düzelir.Bir sorum olucaktı lpg de yakıt tüketimi yarı yarıya indi mi?hiç hesap kitap yaptınız mı acaba ne yakıyor diye??

ciciwelet

« Yanıtla #16 : Mayıs 12, 2010, 10:05:24 ÖÖ »
yroumların hepsi mantıklı bayır yukarı çıkarken veya tam gaz giderkenn motora daha fazla basınçlı yakıt ister lpg kitide bunu karşılayamıyorsa direk benzine atar bu regülatörden de kaynaklanabilir,filtredende,şamandırada olabilir....ama ciddi bi sorun değil bi ayar yaptırırsanız düzelir.Bir sorum olucaktı lpg de yakıt tüketimi yarı yarıya indi mi?hiç hesap kitap yaptınız mı acaba ne yakıyor diye??
tşk ederim yorumun için,sorun içinse lpg alıyorum 42 43 litre dun 45 aldı 450 km kadar gittim f1 sansuman olmasına rağmen
buda 92 TL oluyor hesabını siz yapın :)

ciciwelet

« Yanıtla #17 : Mayıs 12, 2010, 10:06:14 ÖÖ »
yani dunku aldığımla gitmedim onceki ile 42 litre ile gittim 450 km kadar ...

emre16

« Yanıtla #18 : Mayıs 12, 2010, 08:24:49 ÖS »
hesapladım 45lt ye göre 204krs yakmıs iyi bi rakam...

ciciwelet

« Yanıtla #19 : Mayıs 13, 2010, 01:12:59 ÖS »
ama bu arada bayada bastım :) yani dahada düşük ollabilirdi,,,

aygaz kullanıyorum galiba filtreyi değşmeliyim bi bakalım değistirdikten sonra size son durumu yazacağım...

cancin

« Yanıtla #20 : Mayıs 13, 2010, 11:41:44 ÖS »
Aracın  lpg sisteminin basıncıyla ilgili bir durumdan kaynaklanıyor..  Fakat bu basınç ecu dan artırılmaz ecudan sadece değeri okursunuz , regulatör de tam ortada bir vida başı var vidayı cevirerek  basınç azaltılır yada yukseltilir , yukseltilmesi lazım , sakın kendiniz yapmayın çünkü bu yükseltme olayından sonra tekrar bilgisayarla ayar yapmak lazım, yeni basınç değerinize göre enjektörlerin açık kalma süreleri map haritası yenilenmeli, ayar  kablonuz yazılımınız varsa kendinizde yapabilirsiniz, basıncı çok artırmayınız  %10 - %20  , mesela  1 bar ise  1.1 bar yapıp denemekte fayda var.
« Son Düzenleme: Mayıs 13, 2010, 11:43:11 ÖS Gönderen: cancin »

ciciwelet

« Yanıtla #21 : Mayıs 14, 2010, 09:37:56 ÖÖ »
teşekkür ederim umarım en kısa zamanda baktırıcağım...

dRiFtiNg_aLoNg

« Yanıtla #22 : Mayıs 27, 2010, 10:05:11 ÖÖ »
tüpü komple boşaltıp doldurun... benzin istasyonlarından bazıları gaz yerine resmen hava basıyor....

arkadaşımın 80 ytl dolan tüpüne bi pompacı 110 tl lik gazbasmıstı baya bi tartışmıştık pompacıyla sorun bundan kaynaklanıyor bence...

bende aracıma tüp taktırıcam ama karar veremedim brc mi zavoli mi taksam diye düşünüyorum...

ciciwelet

« Yanıtla #23 : Mayıs 31, 2010, 09:07:48 ÖS »
Arkadaşlar sizle tekrar bi olayı paylaşacağım aldığım tüp katkılıydı ve tüpü aldığım yeri değiştirdim ve şu olayla karşılaştım.depom 47 lt lik ve 45 litre tüp aldım yaklaşık 370 km gittikten sonra tekrar tüp almak istedim daha ışıklar sönmemişti 4 üde yanıyordu ve aldığım tüp ise 25 lt aldım yani 25 lt tüp ile 370 km qitmişim lira hesabına gore 52 tl ile 370 km??Bu mükemmel bir sonuç değilmi??Ayrıca artık gazdan benzine atma derdide yapmadı??Kendi Kendine olay çözüldü...