Gönderen Konu: 1.8 civic hb buji seçimi  (Okunma sayısı 6579 defa)

taraa76

• taraa76
1.8 civic hb buji seçimi
« : Nisan 21, 2012, 09:17:24 ÖS »
iyi akşamlar arkadaşlar. forumda lpgli araçlarda buji seçimi diye bir konu var. daha çok sedanlarla ve anladığım kadarıyla 1.6 motorlarla ilgili.ancak benim aracım 2009 model civic hb 1.8 ishift. i vtec motor. ingiltere üretimi. bu gibi farklılıklar buji seçimimde etkili olacak mı? ngk lpg6 diye iridyum bujiden çok bahsedilmiş. benim aracıma da uyar mı? ayrıca buji kablosundan bahsedilmiş. buji ve/veya buji kablosunu değiştirmemin bir yararı olur mu? şimdiden ilginize teşekkür ederim..

taraa76

• taraa76
Ynt: 1.8 civic hb buji seçimi
« Yanıtla #1 : Ağustos 19, 2013, 07:43:32 ÖS »
Merhabalar. Buji seçimi diye konu ararken yine benim açtığım bir konuyu buldum. Acaba yine kendi kendime mi yazışıcam yoksa konuyla alakası olan arkadaşlar yardımcı olacakmış bana merak ediyorum:) kısaca LPG li 1.8 ishift aracıma taktırabileceğim kaliteli bir buji adı/kodu istiyorum.yetkili servis kesin pahalı söyleyecek.özel serviste de ne taktığını bilemeyeceğim. Bazı yurtdışı sitelerinden de getirebilirim ama hangi buji tipi bizim araçlara uygun bilemiyorum. Şimdiden teşekkürler.

bilalsahin

• Bilal Şahin
« Yanıtla #2 : Ağustos 20, 2013, 07:29:26 ÖÖ »
Merhaba arkadaşım öncelikle sana tavsiyem o bulduğun konu içine yazman daha çabuk cevap almanı sağlayacaktır. Çünkü ilgili arkadaşlara bildirim gidecektir.
Ayrıca burada konuma cevap verilmiyor diye sitem etmen bence doğru değil. Sonuç olarak bilgisi olan, paylaşmak ve yardım etmek isteyen cevap verecektir. Cevap verilmesi anında da olabilir, bir kaç günüde bulabilir.
Soruna gelecek olursak. Şuan aracın LPG'li ve bir sorun yaşamıyorsun. Neden bu değişimlere gitmek istiyorsun anlam veremedim!
Ayrıca bahsetmiş olduğun o buji kablosu ve bujiler bildiğim kadarı ile senin aracına uymuyor.
Senin aracında buji yerine tamircilerin bobin dediği bir parça var. Ayrıca satılan buji kablosu gibi ortada olan bir kablo takımıda motorunda yok!
İllaki değişim yapmak istiyorum diyorsan yetkili servise danış senin aracın için olan bir ürün olup olmadığına dair bilgi verirler.
Umarım yardımcı olabilmişimdir, iyi günler.
« Son Düzenleme: Ağustos 20, 2013, 07:30:28 ÖÖ Gönderen: bilalsahin »

taraa76

• taraa76
« Yanıtla #3 : Ağustos 20, 2013, 08:53:04 ÖS »
Oncelikle cevabiniz icin tesekkur ederim. Sitem konusuna gelince :-) orda esprili bir dil kullandigim saniyordum. Buji ile ilgili bir konu aramasi yaptim ve o kunuda 1 seneyi geckin sure once yine benim tarafimdan acilmis olunca yazayim dedim .yoksa tabiki herkes istediği konuya cevap yazma özgürlüğüne sahip. Niye kimse yanit yazmamis ki diye bir sey anlasildiysa yanlis anlaşılmış.  Ikinci olarak lpg li araclarda buji degisiminin daha erken yayapilmasi gerektigi yonunde belki dogru belki yanlis seyler okudum. Iridyum bujilerin cok ovuldugunu okudum.sadece aracima uyan modeli ogrenmek istedim. Ama tavsiyenize uyup once servise soracağım.  Teşekkür ederim tekrar...

bilalsahin

• Bilal Şahin
« Yanıtla #4 : Ağustos 21, 2013, 10:17:14 ÖÖ »
Rica ederim yanlış anlamayın size kızmak manasında yazmadım fakat her arkadaşımız bilgisi olsada duyarlı olup yardımcı olmuyor sadece bunu belirtmek istedim bende!
Unutmayın ama sizin araçta buji yok onun yerine bobin denilen malzeme var onunda iridyum olanı henüz çıkmadı piyasaya diye biliyorum!
Eğer bir bilgi alırsanız ve paylaşırsanız da bizlerde bilgi sahibi olur memnun oluruz :)

taraa76

• taraa76
« Yanıtla #5 : Ağustos 21, 2013, 09:45:10 ÖS »
Tabiki ne demek. Eğer bisey ogrenirsem yazarim. Ayrica eger dediginiz gibi henüz piyasaya cikmadiysa servisler bunlarin  değişimi için bizi opeceklerdir. :-)  Elleri güçlü şu anda. ..

Antoni54

« Yanıtla #6 : Ağustos 21, 2013, 10:26:16 ÖS »
Bobin Sadece Ateşleme Sisteminin Bir Parçasıdır Buji Nasıl Yok ????

bilalsahin

• Bilal Şahin
« Yanıtla #7 : Ağustos 22, 2013, 07:48:14 ÖÖ »
Tabiki ne demek. Eğer bisey ogrenirsem yazarim. Ayrica eger dediginiz gibi henüz piyasaya cikmadiysa servisler bunlarin  değişimi için bizi opeceklerdir. :-)  Elleri güçlü şu anda. ..
Aynı araçtan bende var manuel amcam özel servis değişimi için 160TL'den falan bahsediyordu. Ancak bizim araçlarınki 100.000km'de falan değişiyormuş.
Servis ne der hiç merak edip sormadım!

bilalsahin

• Bilal Şahin
« Yanıtla #8 : Ağustos 22, 2013, 07:51:31 ÖÖ »
Bobin Sadece Ateşleme Sisteminin Bir Parçasıdır Buji Nasıl Yok ????
Dostum bende biliyorum ateşleme parçası olduğunu ama bizim araçlardaki ürün buji değilmiş ve ustalar bu ürüne bobin diye tabirde bulunuyor. Aşağıdaki linkte görebilirsiniz !..
http://e-store.ilkcard.com/urundetay.aspx?No_=TkdLLVU1MDgx

KafzieL

« Yanıtla #9 : Ağustos 22, 2013, 09:18:37 ÖÖ »
Dostum sana NGK-U5081  buji-bobinleri tavsiye ederim. Zaten NGK Honda'nın orijinali.

taraa76

• taraa76
« Yanıtla #10 : Ağustos 22, 2013, 12:30:54 ÖS »
Teşekkürler.  Bu aksam servise gideceğim.  Unutmazsam bu konuyu da sorayim....