Gönderen Konu: 1.6 ies sıcak motor rölanti sorunu  (Okunma sayısı 13143 defa)

neyseo35

1.6 ies sıcak motor rölanti sorunu
« : Ocak 20, 2011, 08:51:36 ÖS »
herkese selam.arkadaşlar motor soğukken ilk gaza geçişte tekleme problemi yaşadığım için tamirci buji, buji kablosu,distribütör kapağı,hava filtresi gibi parçaları değiştirdi ilk gaza geçiş rahatladı şimdide motor ısındıktan sonra rölantide azalma problemi yaşıyorum düşüyor kalkıyor gaz yeme problemi oluyor  tamirciyle görüştüm gaz ayarı yaptıklarını fakat biraz kilometre yaptıktan sonra yeniden ayar yapacaklarını söyledi.sizce başka bir sebebi olabilirmi bu problemi yaşayan yada duyan arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.araçta zavolli takılı.taktıralı 3000 km kadar oldu.

neyseo35

Ynt: 1.6 ies sıcak motor rölanti sorunu
« Yanıtla #1 : Ocak 21, 2011, 07:35:24 ÖS »
arkadaşlar bu sorunu bilen kimse yokmudur acaba?

yalçınn

« Yanıtla #2 : Ocak 21, 2011, 07:48:44 ÖS »
Benzin de de aynı problemi çıkartmıyorsa başka bir lpg ustası bulun derim...

23korg23

« Yanıtla #3 : Ocak 22, 2011, 12:19:45 ÖS »
sorun lpg kalibrasyonundan gibi  görünüyor... deneme yanılma yoluyla anlayabilirsiniz.. arac boşta calışırken lpg den benzine alın sonra tam tersini yapın devir ibresi oynuyorsa ayarda sorun var demektir.. eğer boşta devir oynamıyorsa (çok minik oynamaları dikkate almayabilirsiniz) gaza basın mesela deviri 30000 de sabit tutun devir sabit dururken benizne alın ve aracın tepkisine bakın.. ama zaten ustanız demiş ayar yapcaz diye.

fearless.32

« Yanıtla #4 : Ocak 22, 2011, 12:58:37 ÖS »
Benim bildiğimde lpg takıldıktan sonra 1000 km de 4000 km de olmak üzere 2 ayardan geçiyor. Ayar yaptırdıktan sonra belli olur herşey usta. Şimdilik başka bir masrafa girme derim ben.

neyseo35

« Yanıtla #5 : Ocak 29, 2011, 09:31:17 ÖÖ »
herkese selam arkadaşlar.yukarıda yazdığım problemler bir türlü geçmeyince sübap ayarı yaptırdım fakat ayarları normalmiş tamirci sübaplar arızalanmış olabilir dedi.bende şimdilik beklemeye aldım  hem lpg de hemde benzinde rölanti titremesi ve gaz yememe problemi yaşıyor.sizce sübap arızası olabilirmi.300-400 masrafla hallolur diyor ustalar.sübaplar değişirse düzelirmi tamircilerinde ne dediği belli olmuyor sübap der motoru indirirler.

kayaci26

« Yanıtla #6 : Ocak 29, 2011, 10:27:07 ÖÖ »
arkadaşım bırak harcanmayı Allah aşkına... tütreme yapacaksa yapsın, gaz yemeyecekse yemesin... En kötü bir yerlerde kalırsınız çekici ile gidersiniz Usta önüne... araç LPG ile 3 - 5 bin km yapacak sonra sıkıntı aramaya başlayacaksın. . .

Buji + Buji Kablosu + Distribitör Kapağı + Hava Filtresi + Bilmem kaç kere ayar  işçilik vs... Daha da sübap ayarı + sübaplar değişecekmiş falan da filan da. . . .

Arkadaşım bu konular maalesef çooook yanlış biliniyor ve sürekli eksik bilgiden masraf ettiriliyor...

Simdi senin araçta BENZIN li kullanım da sıkıntı var mı . . . yani aracın rolantisi - ilk çalışması - çekişi - yakıt verileri falan . . . Bu konuda iyiden iyiye emin ol... Sonra LPG ustanı ve motor ustanı değiştir...

Benim araba 99 model 1.6i ES, 200.000 km yi devirdi, 150.000 de tüplendi... Fabrikanın taktığı buji kabloları - distribitör kapağı üstünde ve burası Eskişehir -15 dereceyi de gördüm... hjer sabah TEK MARŞ . . . her şey de yerli yerinde . . .

dediğim gibi HARCANIP DURMA . . .

kolok

« Yanıtla #7 : Ocak 31, 2011, 07:48:09 ÖÖ »
sübap ayarı bozuk olan araba  benzindede aynı sorunu yapar anladığım kadarıyla senin sorun lpg ile ilgili yapacağın iş belli boşa para harcama işi bilen bir gazcıya güzel bir kalibrasyon yola devam >%Sakin

kolok

« Yanıtla #8 : Ocak 31, 2011, 07:54:57 ÖÖ »
Şunuda belirtmeden geçemeyeceğim Memlekette usta  gibi usta çok az önüne gelen usta olmuş oysa herşey çok basit belirli arızaların bir kaynağı olur eskiden ustaya giittinmi motorun çalışmasından bilirdi çok iyi hatırlıyorum o ankara iskitlerde(yıkıldı şimdi balicilerin yeri) hatrı sayılır ustaları ; şimdi onu değiştir bunu değiştir resmen deneme yanılma yapıyorlar sorun hallolmayınca bide şunu yaptır bunu yaptır ;sanki bu araba sahipleri merkez bankası genel müdürü para basıyor buradan tüm arkadaşlarıma sesleniyorum önünüze gelene bırakın motora baktırmayı kaportayı bile açtırmayın...LÜTFEN  sağ duyulu olmayın arabanızın tamirinde .

Ghostman

« Yanıtla #9 : Şubat 02, 2011, 11:32:20 ÖS »
benzer bir sorunum vardı, ama sadece sabahları gaza geçtikten sonra tekleme, gaz yememe durumu vardı, LPG ci aynen buji filtre vs.vs. baktır dedi. neyseki motorcu arkadaşımızdı ve sorun olmadığını benzinde test ettikten sonra söledi.LPG de sorun var dedi. LPG ustası kabul etmedi. bu sefer lpg ye geçiş sıcaklığını artırmış motor ısınmıyormuş fln. bu seferde araç lpg ye zor geçiyordu. geçtikten sonrada yine tekleme yapıyordu. neyse usta değiştirdim, makinaya bağladı test etti ve çırr çırr diye öten enjektörler di sanırım problemli olduğunu söledi, garantiden değiştirildi, güzel bi kalibrasyonda yapıldı. hem yakıt serfiyatım azaldı.hem tekleme ortadan kalktı. ama benim benzinde giderken bi sıkıntım yoktu belirtim.
arkadaşlar bu sorunu bilen kimse yokmudur acaba?

ForEnginePOWER

« Yanıtla #10 : Şubat 03, 2011, 03:19:39 ÖÖ »
gaz sisteminin map sensörüne de baktır derim abicim bence bu çok etkiler çok ısınıp etkilenmiş olabilir bu sensör gaz sistemini PC ye bağlattırıp baktırt değerler nasıl ama sağlam olduğunu düşünseler bile Lpg map sensörünü bi değiştirip baksınlar sebebi bu olabilir...

rodin33

« Yanıtla #11 : Mart 08, 2011, 05:00:42 ÖS »
biraz geç olmuş ama bilgi olması açısından yazmak istedim.bende de 1.6 ies var aynı sorun fazla olmamakla birlikte bendede vardı.rölanti ibresi yukarı aşağı oynuyor du.araştırdım biraz merak biraz ilgi problemin arkadaşın dediği gibi map sensörü yahut oksijen sensöründen kaynaklı olabilir.ayrıca temizlenmez değiştir diyenler olabilir haklı olma ihtimalleri var fakat temizliği bir dene.gaz kelebeğinin üstünde map sensörü var onu sök dikkat et hassas bir parçadır ben kürdanın ucuna pamuk sarıp pamuğa würth ün balata spreyinden sıkıp nazikce içine sokup sildim map sensörünün yuvasını da tabi.bir parça faydası oldu fakat bu sefer rölanti 1 veya üstünde seyrediyordu.bu sefer egzoz manifodunun korumasını söküp oksijen sensörünü çıkardım karalar bağlamıştı deterjan tiner yok fayda etmedi amma sonra 1-2 kaşık limon tuzuna biraz kaynar su döktüm sensörün ucunu yatırdım.pas ve kir resmen döküldü.iyice sildim kuruttum ertesi gün sabırsızlıkla taktım bastım marşa ibre o biçim maşallah kımıldamıyo bile tavsiye ederim.