Gönderen Konu: 1.4 is yakit sorunu  (Okunma sayısı 6001 defa)

oukanns

• OUKANNS
1.4 is yakit sorunu
« : Nisan 26, 2011, 09:40:08 ÖS »
Arkadaslar arac 97 model otomatik vites.zavoli sirali sistem var. 80 tl ye tam 300 km gittim. Yani km de 0,27 tl yakiyo bana biraz fazla geldi.bide arac gaz yemiyo sanki cok yavas hizlaniyo acaba benim tup ayarinda bi sorun mu var . 3000 devire kadar arac sanki gitmiyo.bide arac sürekli saga cekiyo.ozellike chevasil nikli izmirli arkadas(umarim nick dogrudur) senin cevabini bekliyorum.190 km hiz yapiyorum demissin ben denedim arac 150 a kadar cabuk cikiyo ama bu hizdan sonra cok agir hizlaniyo en fazla 170 i gordu.benim motor bitik mi acaba yoksa bir iki bakimla halledilebilir mi.

chevasil

Ynt: 1.4 is yakit sorunu
« Yanıtla #1 : Nisan 27, 2011, 11:04:40 ÖÖ »
benim yorumumu beklemişsin arkadaşım bende 1.4 is sedan manuel 2000 model kulanıcısıyım. senin vitesin otomatik olması yakıtı biras olsa artırır. benım araca 2 ay oldu lpg taktıralı zavolli evo pan sistemi taktırdım. ilk kullandıgımda ustam 3 depo hesap yapma demişti 3 depo bitir ayar yapalım demişti.Ayara gittim ve ayarlandı sonucu söyleyim suan şehir içi 30lt gaz ile 350km şehir içi yol gidiyorum.branın hesabına göre 0.18krş yakıyor.(düzgün ayar kalibrasyon cok önemli aracın gidişatını bile etkiliyor). gelelim hız konusuna önceden benzınde 190km hıza cıkabiliyordum şimdi lpg'de 180 km hızı görüyorum bıraz daha zorlasam belki 190 görür ama gerek yok. bu hızı 4.viteste görüyorum.otomatik olmasının dezavantajı olabılırmı acaba dıye soruyorum? bakımlarını bir yaptır kardeşim. yag,yag filtresi,hava filtresi,buji falan bi bakım yaptır o hızı rahat görebilirsin. gelelim arabanın saga cekmesi olayına izmir'de isen sana bir usta tavsiye edeyım git görüş. yoksa bölgende bir ön düzenci bul işini saglam yapan arabayı lifte kaldrıp baksın ön düzende degişeceklerin listesini al rot ve rotilleri kontrol ettir güzel bir rot ve balans ayarı ile araban saga cekmeyecektır.

23korg23

« Yanıtla #2 : Nisan 27, 2011, 02:22:10 ÖS »
chevasil lpgnin litresini kaçtan alıyosunuz? eger burdaki gibi 2.3 ten alıyosanız hesapta hata var ve km de 0.197 lira yakmış oluyosunuz.. oukonns arkadas sizin verdiğiniz cevabı baz aldığından yazma geregi duydum.. kazasız belasız günler :)

chevasil

« Yanıtla #3 : Nisan 27, 2011, 04:22:16 ÖS »
chevasil lpgnin litresini kaçtan alıyosunuz? eger burdaki gibi 2.3 ten alıyosanız hesapta hata var ve km de 0.197 lira yakmış oluyosunuz.. oukonns arkadas sizin verdiğiniz cevabı baz aldığından yazma geregi duydum.. kazasız belasız günler :)

shell'den 2.05tl alıyorum ben izmir/menemen'de yasıyorum rafınerıye yakınım hesap 0.17 küsürat cıkıyor ben 0.18 krş yazıyorum. litre olarak yazdım kafa karışıklıgı yaratmasın dıye sonradan türklirası olarak yazdım.

oukanns

• OUKANNS
« Yanıtla #4 : Nisan 30, 2011, 06:51:26 ÖS »
Chevasil tesekur ederim yorumun icin.ben petrol ofisinden aliyorum acaba fark eder mi gazin markasi. Bu arada hangi gazi önerirsiniz arkadaslar.ben 30 litre gazla 260 km gidiyorum agresif kullandigimda söylenemez. benim en az bi 300 km gitmem lazim. ha bide bu düsük devirlerde ki hizlanma sorunu neden olabilir ona tam bi cevap alamadim. Özellikle 1. Viteste gazin sonuna kadar basmama ragmen arac baygin baygin hizlaniyo.3000 devire kadar araba kagni gibi.arac gaza bastigim zaman gec tepki veriyo. Baska otomatik vites araclarda kullandim opel astra gibi ama o hic boyle degildi.

oukanns

• OUKANNS
« Yanıtla #5 : Nisan 30, 2011, 06:52:52 ÖS »
Cevap biraz gec oldu ama. Bi turlu giremedim nete.

Antoni54

« Yanıtla #6 : Nisan 30, 2011, 06:55:09 ÖS »
ßence Yakıt İyi Çokta Kötü Sayılmaz Aracına İyi ßakarsan Üzmezsen Oda Seni Üzmen Lpg Ayarlarını Düzenli Yaptırıyormusun Ve ßakım..Ama Dediğim gißi ßence O Kadarda Kötü değiL Yakıtın..

oukanns

• OUKANNS
« Yanıtla #7 : Nisan 30, 2011, 07:12:27 ÖS »
Yakiti gectimde bu dusuk devirlerdeki yavaslik niyedir acaba

havuckral

« Yanıtla #8 : Nisan 30, 2011, 08:43:38 ÖS »
Lastik hava basınçlarını da kontrol et. Tek etken bu değildir belki ama eğer basınç değerlerinde farklılık varsa düzeltttiğinde hem yakıta hem de sağa sola çekmede bir nebze hafifleme olacaktır.

Tavsiyem ayda bir lastik havlarını kontrol et. Hava koşulları ve kullanıma bağlı olarak değişebiliyor.

chevasil

« Yanıtla #9 : Nisan 30, 2011, 10:29:58 ÖS »
Chevasil tesekur ederim yorumun icin.ben petrol ofisinden aliyorum acaba fark eder mi gazin markasi. Bu arada hangi gazi önerirsiniz arkadaslar.ben 30 litre gazla 260 km gidiyorum agresif kullandigimda söylenemez. benim en az bi 300 km gitmem lazim. ha bide bu düsük devirlerde ki hizlanma sorunu neden olabilir ona tam bi cevap alamadim. Özellikle 1. Viteste gazin sonuna kadar basmama ragmen arac baygin baygin hizlaniyo.3000 devire kadar araba kagni gibi.arac gaza bastigim zaman gec tepki veriyo. Baska otomatik vites araclarda kullandim opel astra gibi ama o hic boyle degildi.

kardeş ben 30 litre ile 350 km yol gıdıyorum shell kullanıyorum. aracın neden gıtmıyor olabılır subap ayarı gerekiyor olabılır gercekten bozuksa arabayı sagırlastıryor. sesli calışma varsa motorunda subap ayarı gelmiştir şık şık şık dıye calısır motor subap ayarını yapınca rahatlar.2. si lpg ayarına baktır o da etkıler gidişatı. 3. aracını bır bakıma sok yagını tuzunu degıstır :)

oukanns

• OUKANNS
« Yanıtla #10 : Nisan 30, 2011, 11:24:51 ÖS »
Peki Ata sanayida önerebileceğin bir usta var mı? İşinin ehli.

chevasil

« Yanıtla #11 : Mayıs 01, 2011, 02:18:27 ÖS »
Peki Ata sanayida önerebileceğin bir usta var mı? İşinin ehli.

ata sanayi girşten 3. sokaktan gir paşa rot balans'ın oldugu sokakta honda power var orası gayet ilgili ve işinin ehli birileri.

oukanns

• OUKANNS
« Yanıtla #12 : Mayıs 01, 2011, 03:07:02 ÖS »
Eyvallah Hocam

anonem

« Yanıtla #13 : Mayıs 09, 2011, 05:58:13 ÖS »
merhabalar, ben de 1.4 is sedan manuel 2000 model kulanıcısıyım. arabayı alalı 1 hafta oldu gerçi ama kullandığım kadarıyla memnunum.
bir sorum var, haftasonu denedim ankarada şehir içi- şehir dışı karışık kullandım 33 kuruş yakıyor araç. yani tamamen şehir içinde kullansak 35 kuruş falan edecek ki bu malum biraz tuzlu oluyor.
bizim arabalara hangi marka-tip lpg en uygunudur sizce? kullananlar biliyordur, gerekçeli açıklamalar yaparsanız çok dua ederim :)

anonem

« Yanıtla #14 : Mayıs 09, 2011, 06:08:12 ÖS »
chevasil, aynı arabadan kullandığın için özellikle senin mesajını bekliyorum

chevasil

« Yanıtla #15 : Mayıs 09, 2011, 11:38:34 ÖS »
chevasil, aynı arabadan kullandığın için özellikle senin mesajını bekliyorum

sagol dostum teşekürler. bende benzinde kullanıyordum aracı 2 ay öncesine kadar malum zamlardan dolayı aracım 30 krş'a dayanmıştı. gecen sene aynı dönemde 20 krş yakıyordu. şimdi ise zavolli evo pan sistemi taktırdım cok araştırdım bu işte usta cok önemli kalibrasyonu yapamadımı cok ugraştırır bulundugun bölgde saglam bir lpg ustası bul araştır. izmirdeysen sana yer tarif edeyım bornova 3. sanayi ege otogaz ben orda taktırdım işinin ehli biri. suana kadar bir sıkıntı yaşamadım aracım 100 km'de 9 litre yakıyor şehir içi. sehir dışını daha denemedim.