Gönderen Konu: yeni araç alacağız, civicmi? bravo mu?  (Okunma sayısı 27850 defa)

adyobatik

yeni araç alacağız, civicmi? bravo mu?
« : Nisan 12, 2010, 03:45:38 ÖS »
arkadaşlar yeni bir araç alacağız arkadaşa,benim sözüme güvenir,kafamızda 2 araç var, ya yeni makyajlı kasa bravo alacağız,yada civic premium, bravoda 1.6 litre turbodizel, 120 beygir, 300NM tork var,
civici zaten biliyorsunuz 125 beygir,
şimdi bunların ikiside dolu araçlar,ikisindede knfor namına ne arasanız var,hata bravoda biraz fazlası var,deneme sürüşü yaptım çok çok fena kaçıyor,performans konusunda şu anda rakip tanımaz gibime geliyor bravo,ancak 150 beygirlik benzinliler baş eder,ama diğer yandan gönlümüzde honda taraftarı,tabi birde bu işin yakıt tarafı var,civic benzinli bravo dizel,buyur burdan yak?cebimiz ve mantığımız bravo diyor ( bu arada kasası çok şık,çok hoşumuz gitti,donanım konforda süper) ama honda markasındanda vazgeçmk istemiyoruz,sizce??
her yönüyle,
performans
konfor
yakıt tüketimi
donanım
hangisi tercih edilmeli?

focusn70

• Ahmet
Ynt: yeni araç alacağız, civicmi? bravo mu?
« Yanıtla #1 : Nisan 12, 2010, 04:35:47 ÖS »
senede 20000km den fazla yol yapılıyosa dizel iyidir bence ama ben fiat arabasına ısınamıyorum bir türlü

adyobatik

« Yanıtla #2 : Nisan 12, 2010, 04:37:43 ÖS »
aslına bakarsan bende fiat sevmem,eskiden beri şahinlerde büyüdük falan,soğuğumdur,ama bravo diğerlerinden farklı olmuş,işçilik bile diğer fiatlara göre üstün,malzeme kalitesi falan,işte aynı fiyat olunca ikisi?civic konusunda zaten şüphemiz yok,

civic46

« Yanıtla #3 : Nisan 12, 2010, 04:44:17 ÖS »
  yakıt olarak ilk başta avantajlı gelebilir ama...
1-Dizel araçların bakımı ve çıkarabileceği olası problemler benzinlilere göre daha masraflı (bu fiat olunca olasılık daha da artıyor)
2-Sağlamlık ve performans açısından Honda ile Fiat kıyaslanamaz
3-uzun süre kullanacaksanız 100-150 bin km civarında dizel motor halk arasında bitmiş motor anlamına geliyor ;)
4-"Honda Civic kullanıyorum" demek ile fiat bravoya biniyorum demek arasındaki fark parayla satın alınamaz :))

focusn70

• Ahmet
« Yanıtla #4 : Nisan 12, 2010, 04:49:23 ÖS »
efendi kullanıyorum 320 krş yakıyo civic premium 19000km de dizel 200 krştan fazla yakmaz ben kullansam dizele 180 krş yaktırırım hodanın bakımlarıda pahalı dizel araba gibi hem çok yakıyo hem bakım pahalı havası karızması var bide 2. eli iyi maşallah :)

mehmet1971

« Yanıtla #5 : Nisan 12, 2010, 04:55:57 ÖS »
Bende biraz dizel taraftarıyım ama.  Bugün arkadaşın dizel opelinin sürekli su eksiltmesi ve motor sesinin çok kötü durumda olması düşündürüyor...

ursus

« Yanıtla #6 : Nisan 12, 2010, 05:12:00 ÖS »
bravo al. ayrıca fiat'ın yedek parçası honda'dan ucuz. hem dizel hem 120 beygir. ayrıca 300 tork var. üstelik bravo hafif olmalı civic'e kıyasla. tercih meselesi bi yerde.

onur34

« Yanıtla #7 : Nisan 12, 2010, 05:12:27 ÖS »
dizel arac yakıt bakımından bıraz avantajlı oluyor tabıkıde ama honda yıda sakin kullannırsan çok fazla yakmaz.honda kullanıyorum yenı bır arac alsam gıne honda derım :D
Şeklımiz , Tarzımız , Her yerde Farkımız .... ;)

emre16

« Yanıtla #8 : Nisan 12, 2010, 05:40:14 ÖS »
bence burdaki en önemli kriter bravonun dizel olması ve motorununda çok güçlü olması eğer çok yol yapılıyorsa bravo.Ama senede 15-20.000km aşılmıyorsa HONDA dan vazgeçilmez ismi,görüntüsü,karizma ve şekli yeter...

integtant_83

« Yanıtla #9 : Nisan 12, 2010, 08:46:23 ÖS »
Dizeli avantajlı kullanırsın ama elden çıkaracağın kilometreyi düşünürsen biraz zor çıkar elden. Honda ikinci elde iyi. Mazotun litre fiyatı az değil. Daha az arabaya binerim dizel-benzin farkını kapatırım diyorsan boşver fiatı. Eğer kilometrem hızlı ilerler diyorsan kesinlikle dizel araç.

a-r-m

« Yanıtla #10 : Nisan 12, 2010, 09:07:02 ÖS »
100binden sonra sat satabilirsen o arabayı. ayrıca 120hp olması da tamam ii performans sağlar ama yüksek devirlerdeki honda performansında daha iisini bulursun. honda alacaksan yaktığına katlanacaksın. bence honda!..

kartal54

« Yanıtla #11 : Nisan 12, 2010, 10:30:13 ÖS »
100binden sonra sat satabilirsen o arabayı. ayrıca 120hp olması da tamam ii performans sağlar ama yüksek devirlerdeki honda performansında daha iisini bulursun. honda alacaksan yaktığına katlanacaksın. bence honda!..
Arkadaşa katılıyorum... 100binden sonra dizel arabayı satamazsın ve hatta değerinin çok altına iner ki oradan kaybettiğin para yakıta ödediğine eş değer olur... Ayrıca bu 100bin km içinde turboda enjektörlerde (ki enjektörlerdeki arızaları servis karşılamıyor ve Türkiye'deki dizel yakıt kalitesi de kötü) problem çıkarsa olacak masraf da cabası...
Gönül ister 1.6 120hp 300nm araca binmek... İçim gitmedi değil ama bir CIVIC'e değişilmez herhalde...

ursus

« Yanıtla #12 : Nisan 12, 2010, 10:40:14 ÖS »
hayır ortada şöyle bir durum var. dizel araçlar daha yeni yeni 110 beygir olmuşken burda 120 beygirlik bir güçten söz ediyoruz. hem dizel hem 120 beygir. bizim ki 125 beygir 145 tork, o araç 120 beygir 300 tork. göz var izan var.

egc

« Yanıtla #13 : Nisan 13, 2010, 07:45:51 ÖÖ »
ikisi ile de deneme sürüşü diyorum ben,nedense dizellere hala ısınamadım,bravonun 105 bg olan bi dizel versiyonu vardı sanırım kullandıgım test aracı oydu sırf denemek icin gitmiştim ama sonuc aynı hüsran tork hissi gercekten ilk bakısta cok ii hissi versede aslında biraz uzun yola cıktıgınızda o kadarda ii olmadıgnı anlıyosunuz,Kaldıkı hersey güç ve performans degil hondanın rahatlıgı daha ön planda kanımca

adyobatik

« Yanıtla #14 : Nisan 13, 2010, 05:39:59 ÖS »
genel fikir olarak honda ortaya çıkıyor gibi,aslına bakarsanız bende şu anda ies kullanıyorum,1 yıla kadar değiştirrim bende aracı,bu aracın testine çıkmasam burda konusunu bile açmam,ama araç fena kaçıyor yaa,120 ile giderken gaza dokun yeterki,anında 180 oluvermişsin,bizde dizel focus var,onda bile böyle hızlanma yok,bizi düşündüren olay birçoğunuzunda bahsettiği gibi 3-5 yıl sonra satılmaya kalkılsa nasıl olur,50-60 binde satsan tamam kaybettirmezde,şöyle 130-140 binlerde dizellere kimse yanaşmıyor,şahsen bende yanaşmam,yada aynı paraya civic alıp lpg taktırıp sadece motor garantisini bitireceğiz,direk benzinliye zaten binilmez,hem 40 bin para sayılacak hemde gönlünce binilmicek :) o zaman 3-4 yaşında BMW 3.20 alıp binerim,onada az binerim bunada :) yani ya civic alıp direk gazlıcaz,yada dizel alıp 150 bin kullandığımıza sayıp o zamanki kaybı önemsemiyeceğiz,bu arada fiatta 5 yıl garanti veriyor,350 lira fark verince 5 yıl oluyor garanti,yorumlar arttıkça yeni şeyler gelişiyor,buda güzel oluyor

musclemurat

« Yanıtla #15 : Nisan 13, 2010, 11:15:11 ÖS »
Arkadaşlar fiatın motoru anlatılmış ama 0-100 ü ve son hızı civic kadar iyi değil ne yazık ki. Ayrıca o bir fiat ve kişisel kanaatim çirkin <783^2
Azami Sürat 195
0-100 Hızlanma 10,5
Aracın Torku 300

Civic her türlü iyidir   :|D

Utku Ataç

« Yanıtla #16 : Nisan 14, 2010, 08:07:02 ÖÖ »
Fiat araba ise civic otomobil .hiç bi aracı güzel değil fiatların.civic diyorum

MePHi

« Yanıtla #17 : Nisan 14, 2010, 08:46:48 ÖÖ »
bende bir civic kullanıcısı olarak
bravoyu teste gittim.gerçekten çok şaşırdım işçilik süper hele o motor nasıl ivmeleniyor şaşarsınız sessizde.cam tavan vardı birde komple mükemmel.bence hem gidiş hem yakıt hem servis avantajı açısından bravo derim.
geçen bi alman dergisinde bu sınıf araçların hepsi toplamışlardı civic-leon-megane-golf-bravo-astra falan vardı hepsi dizeldi. orda ilk defa bi alman 1. olamamıştı çok şaşırmıştım bravo 1. olmuştu.hemde alman dergisinde.

34GB4525

« Yanıtla #18 : Nisan 14, 2010, 08:47:19 ÖÖ »
Yaw abi şakamısınız yaa honda istenir ve alınır karşılaştıma yapacaksanız bnce bmw toyota opel wv vs bunlarla karşılaştırın fiatta araba diyen kaç kişi var ki ? Bunlar bnm şahsi düşüncelerim ;)

canguder

« Yanıtla #19 : Nisan 14, 2010, 09:02:12 ÖÖ »
honda 125 hp 152 nm torka sahip 145 değil. ayrıca hızlanma verileri civic lehine. Bravo için o kadar para verilmez. Eğer illaki dizel almak istiyorsan corolla bakabilirsin. Japonlardan şaşma derim.Avrupada binek olarak mercedes bmw dışında otomobil üretiyorum diyen marka bulamazsın.Spor otomobilleri ayırıyorum tabiki.

MePHi

« Yanıtla #20 : Nisan 14, 2010, 09:16:53 ÖÖ »
dizel için toyota mı?
toyota hem motor olarak 1.4 hem tork eğrisi  bu 2 araca göre çok düşük hemde çekiciliği az daha çok emekli arabası gibi
ayrıca  dizelde şuan en iyi marka fiat.
hatta o kadar iyiki opele suzukiyede dizel motorlarını satıp kullanıdrtıyorlar(bknz astra-corsa-comba-splash-sx4-swift)
bravodaki motor 1.6 dizel sınıfının tartışmasız lideri.hem yakıt hem ivmelenme  hemde çevrecilik konusunda.

1 kaç dipnot vereyim beğenilmeyen fiatla ilgili:
fiat 2006-2007-2008-2009 en çevreci araçlar üreten marka
krizde tek zarar etmeyen marka hatta büyümeye gidip
amerikan chrysler 'ı satın aldı 1-2 seneye nitrodan başlamak üzere fiat amblemi görmeye başlıycaz.

fiat sempatizanı gibi konuştum ama  hayatında bravoya binmemiş insanların böyle atıp tutmasına sinir oluyorum
tamam kardeşim binmediysen dersin bravoyu bilmem ama civic şöyle iyidir böyle iyidir dersin
ama bilmediğin mal hakkında konuşmıycaksın.şahsi fikrim

hunace

« Yanıtla #21 : Nisan 14, 2010, 09:19:49 ÖÖ »
buraya yeni civic alacak arkadaslar da yaziyor. allah kazasiz belasiz kullansın diye temenniler ediyoruz. ama simdi birilerinin yeni bravo kullanacağını duyunca gerçekten bi kıskançlık duydum  :lovee param olsa yeni civic alırdım diye düşünmemiştim hic ama şimdi bunu yeni bravo düşündürüyor. yeni bravo derim ben.
kazasiz belasız inşallah.

not: bravoyu değerlendiren arkadaşlar onu fiatın genel imajından uzak değerlendirsinler. cünkü gercekten bravo yu iyi yapiyor adamlar.
« Son Düzenleme: Nisan 14, 2010, 09:22:06 ÖÖ Gönderen: hunace »

canguder

« Yanıtla #22 : Nisan 14, 2010, 09:31:04 ÖÖ »
kullandığım fiat marka araçlar
1.3 dizel fiorino 2009 model
1.3 dizel albea 2004 model
1.3 dizel punto 2007 model
1.6 benzinli tipo 98 model
2.0 sxa tempra 97 model
1.3 dizel linea 2008 model
1.4 benzinli palio 2000 model
1.6 benzinli marea

abartmış gibi olmak istemem ama bunun haricinde kia rio 1.4 , mini cooper , yeni civic , mercedes c180 , honda hrv , audi a6 2.0 tdi , ford focus ghia , şahin , doğan , kartal vs vs sayısız araç kullandım. hepsini en azından 1 kere alıp 40-50 km kullanmışlığım vardır. Bu araçlar arasında beni 3 tanesi etkildi ;

mercedes audi honda. o yüzden gerisi yalan diyorum.Bravo kullansam yine saydığım markalardan geri kalacağını biliyorum.

alican_07

« Yanıtla #23 : Nisan 14, 2010, 09:32:26 ÖÖ »
hondayla şehir içi yapacağınız 20000 km sonunda 6000lira ile 6500 lira arası bi yakıt parası ödersiniz fakat bravo ile yapacağınız 20000 km sonunda 3600lira ile 4100 lira arası yakıt parası verirsiniz 20000 km de araba 3 defa bakıma girse ve dizel olduğu için her birinde 150 lira fazla bakım masrafı çıksa 450 lira eder gene cebinizde fazladan 1950 lira para kalır ayrıca parça konusunda fiat çok uygun bazı arkadaşların dediği gibi fiat öyle sık sık arıza açan bi araba değildir o arkadaşlar fiat ı tofaşla karıştırıo fiat denince akıllarına şahin doğan gelio galiba sanırım ondan bölr bi kanıya vardılar bizim şirket araçlarının hepsi dizel palio arabaların hepside 100000 km nin üzerinde daha maşşallah tık diyen araba yok yolda kalan yok sadece 10000 kmde bir bakıma gidiolar yağ filtre değişimi ondan sonra yallah devam ve ben bakım masrafı olarak ta honda dan 150 lira fazla masraf çıkmayacağını garanti ederim sadece dizellerin bakımı pahalı diyen arkadaşlar için böyle bi örnek verdim bizim koca transporter tht antalya bilir sitede fotoları da var buluşmada çekilmişti  bakıma girince 6,5 lt yağ alıyor filtreler değişiyor orjinali ile yağ da fabrikada kullanılan yağ ile aynı marka toplam 160 lira gibi bi bakım masrafı oluyor ki bravo o kadar yağ almaz veparçaları da(filtreleri) volkswagen kadar pahalı değil. karar sizin.

hunace

« Yanıtla #24 : Nisan 14, 2010, 09:32:38 ÖÖ »
Arkadaşlar fiatın motoru anlatılmış ama 0-100 ü ve son hızı civic kadar iyi değil ne yazık ki. Ayrıca o bir fiat ve kişisel kanaatim çirkin <783^2
Azami Sürat 195
0-100 Hızlanma 10,5
Aracın Torku 300

Civic her türlü iyidir   :|D

hızlanma olarak fabrika verileri pek doğru olmuyor, nasi ölçüyorlar bilemiyoruz.
ama dizellerin kalkiştaki durumunu zaten biliyoruz, böyle karşilaştirmak pek adil olmayabilir.
üstelik yeni bravo, yeni civicten 100kg daha ağır.
« Son Düzenleme: Nisan 14, 2010, 09:33:56 ÖÖ Gönderen: hunace »