Gönderen Konu: Televizyonlarda neden honda reklamı yok?  (Okunma sayısı 21812 defa)

wordsman

Televizyonlarda neden honda reklamı yok?
« : Kasım 11, 2010, 07:09:20 ÖÖ »
Arkadaşlar dikkatimi çekti,
televizyonda hiç honda reklamı görmedim, diğer markaların çarşaf çarşaf reklamı çıkıyor honda'nın hiç reklamı yok, ya da ben rastlamadım. Honda Türkyiye müşteri potansiyelini önemsemiyor mu? yoksa reklama gerek mi görmüyor, ya da başka bir sebep
Sizce neden?

canguder

Ynt: Televizyonlarda neden honda reklamı yok?
« Yanıtla #1 : Kasım 11, 2010, 07:51:54 ÖÖ »
reklama harcama yapmak istemiyorlar. başka açıklaması olamaz. toyota reklamlar sayesinde pazarda büyük pay sahibi oldu. reklam her zaman satışlara katkı sağlar.

Cecul

« Yanıtla #2 : Kasım 11, 2010, 08:06:01 ÖÖ »
Büyük ihtimalle ihtiyaç duymuyorlar. Satışlar iyi gidiyor olsa gerek. Tahmin ediyorum, satışlar belli bir seviyenin altına düştüğü dönemlerde ilan veriyorlardır.
Aklıma gelen diğer bir sebep de, ülkeye göre modellerin değişiklik göstermesi sebebiyle, Türkiye'de satılan modellerin reklamı mevcut olmayabilir. Kendileri de çekmek istemiyorlardır. Hem maliyet oluşacak, hem de kalitesiz olma ihtimali çok yüksek. Honda'nın, Toyota gibi bir reklam yapmasını istemezdim açıkcası. "Çıkarım senle her yola, Toyota". "Benim babam Toyota gibi adam"  >%6rol

Cecul

« Yanıtla #3 : Kasım 11, 2010, 08:06:58 ÖÖ »
Honda... The power of dreams  >=ok

ECEL

« Yanıtla #4 : Kasım 11, 2010, 08:22:16 ÖÖ »
Honda turkiye müdürü değişti belki bir değişim olabilir,  veya yeni kasa cikinca reklamlara baslarlar..

wordsman

« Yanıtla #5 : Kasım 11, 2010, 08:26:01 ÖÖ »
Toyota bence çok güzel yapıyor, reklam çocukların dilinde, geçen pazar günü bizim çocukla, komşunun çocuğunu tiyatroya götürüyorum, bunlar ilkokul 2nci sınıf öğrencisi, bizim arabanın arkasına oturdular ve aralarındaki muhabbet aynen şöyle, komşunun çocuğu diyorki "sizin arabanın hiç reklamı yok televizyonda hiç görmüyorum, sizin araba pek sevilmiyor galiba, bizim arabanın hep reklamı çıkıyor (wolswagen cady)," diyor, bizimkide "bizim araba japonyadan gelmiş belki orda reklamı oluyordur" diyor.
yani demek istediğim gelecek nesil müşteri zeminini şimdiden çocukarı etkileyerek yapabiliyorlar,

sogulcan

« Yanıtla #6 : Kasım 11, 2010, 08:51:49 ÖÖ »
Toyota bence çok güzel yapıyor, reklam çocukların dilinde, geçen pazar günü bizim çocukla, komşunun çocuğunu tiyatroya götürüyorum, bunlar ilkokul 2nci sınıf öğrencisi, bizim arabanın arkasına oturdular ve aralarındaki muhabbet aynen şöyle, komşunun çocuğu diyorki "sizin arabanın hiç reklamı yok televizyonda hiç görmüyorum, sizin araba pek sevilmiyor galiba, bizim arabanın hep reklamı çıkıyor (wolswagen cady)," diyor, bizimkide "bizim araba japonyadan gelmiş belki orda reklamı oluyordur" diyor.
yani demek istediğim gelecek nesil müşteri zeminini şimdiden çocukarı etkileyerek yapabiliyorlar,

Kesinlikle katılıyorum.Türk insanı için reklam özellikle TV reklamı çok önemlidir.Malesef biz araştırmacı bir toplum değiliz.Alışkanlıklarımızdan kolay vazgeçemeyen bir milletiz.Onun için çevremizdeki insanlardan ve eski alışkanlıklarımızdan çok etkileniriz.Bu sebeble yıllarca renault' ya binmedikmi millet olarak.Etrafımda halen yerli arabaların (özellikle reno'nun) Japon arabalarından daha iyi olduğunu söyleyen o kadar çok kişi varki.Onun için Honda'nın satışları ne kadar iyi olursa olsun reklam yapması gerek bence.Coca Cola' nın satışları kötümü ki ha bire reklam yapıyor.Ne demiş yahudi ''100 lira sermayem olsa 25 liraya iş kurar 75 lirasını da da reklamına harcarım.''

canguder

« Yanıtla #7 : Kasım 11, 2010, 09:17:57 ÖÖ »
reno niçin iyi çünkü servisi bol parçası ucuz servis maliyetleri düşük motor hacmi ideal vergisi düşük , yani insanlara maliyeti düşükmüş gibi geliyor ama hondadan daha fazla arıza yaparak bu açığı kapatıyorlar. honda örneğin honda 1 kere arıza yapar 300 lira tutar. reno 3 kere arıza yapar 500 lira tutar. ben hangi ustaya sorsam japon bizim düşmanımızdır diyorlar :) en çok arıza yapan araçlar fransız ve almanlardan bmw olduğunu söylüyorlar. Ama bmw hor kullanılıyor dedim onunda etkisi olur diyorlar. toyota honda mercedes mazda gibi araçları çok övüyorlar.

egc

« Yanıtla #8 : Kasım 11, 2010, 09:23:44 ÖÖ »
Yakın zamanda bol bol honda reklamı gorucez gibi gözüküyor,Hondanın satışları iyi falan gitmiyor pazar payı %3.2'lere kadar düştü,genel müdürleri değişti

Antoni54

« Yanıtla #9 : Kasım 11, 2010, 09:34:30 ÖÖ »
Gerek Varmı Kullanıcıları Reklamını Yapıyor Zaten Sen Bir Honda Alıyorsun Sen Binerken Yanında 3-5 Bakayım Bi Nasıl Arabaymış Diye Binip Bir Kullanıyor Olay Bitiyor Hondanın En Kötü Arabası Bir Çok Aracı Geride Bırakır Bence...

wordsman

« Yanıtla #10 : Kasım 11, 2010, 09:40:35 ÖÖ »
Gerek Varmı Kullanıcıları Reklamını Yapıyor Zaten Sen Bir Honda Alıyorsun Sen Binerken Yanında 3-5 Bakayım Bi Nasıl Arabaymış Diye Binip Bir Kullanıyor Olay Bitiyor Hondanın En Kötü Arabası Bir Çok Aracı Geride Bırakır Bence...

Yok abicim, hondayı ancak eş dosttan bilen ya da önceden kullanan alıyor, onun dışında vatandaş hiç honda kullanmamışsa, çevresinde hondası olan arkadaşı tanıdığı yoksa honda alma ihtimali çok çok düşük, kendimden örnek vereyim, bu arabamdan önce reno9'um vardı, işyerinde 2 arkadaşımda benim arabanın aynısından var,  onların tavsiyesi olmasa honda almazdım herhalde,
bu nedenle reklam şart bence, çünkü tekel değilsinizki birsürü alternatifiniz var

qwertylion

« Yanıtla #11 : Kasım 11, 2010, 09:47:49 ÖÖ »
Büyük ihtimalle ihtiyaç duymuyorlar. Satışlar iyi gidiyor olsa gerek. Tahmin ediyorum, satışlar belli bir seviyenin altına düştüğü dönemlerde ilan veriyorlardır.

honda eylül ayında ithal edilen arabalar arasında 460 adetle 19. sırada, ocak-eylül ayı sıralamasında 3518 adetle 18. sırada. Toyota ise eylül ayında ithal edilen arabalar arasında 2256 adetle 4. sırada, ocak-eylül ayı sıralamasında 17764 adetle yine 4. sırada. (ford ocak-eylül ayında 33.461 ile 1. , vw  27.043 ile 2. , opel 21.882 ile 3. sırada)

yerli üretimde ise honda eylül ayında 865 adetle 4. sırada, ocak-eylül ayı sıralamasında 6764 adetle 4. sırada. Toyota ise eylül ayında 697 adetle 5. sırada, ocak-eylül ayı sıralamasında 4876 adetle yine 5. sırada. (renault ocak-eylül arasında 43.059 adetle 1.)

toplam satışta (yerli+ithal) toyota hondadan çok daha fazla satmış. araçlar arasında anormal kalite farkı olmadığını düşünürsek reklamlar önemli bir rol oynadığını düşünebiliriz.

genel müdür değişikliği bakalım hondada neler değiştirecek?

sogulcan

« Yanıtla #12 : Kasım 11, 2010, 10:03:11 ÖÖ »
Eğitim de reklam da şart :)

poseidon999

« Yanıtla #13 : Kasım 11, 2010, 10:04:19 ÖÖ »
Biz varız ya reklama ne gerek.
15-20 senelik araçları ayakta tutalım reklamını yapalım,
imrenilecek bir araç ve marka haline getirelim sonra gelip servisin biri
müşterisine 2 günlük araçta yazın bozulan silecek için
kullanıcı hatası desin.

Bugünlerde 18-25 yaşlarında gençlerin hayali Honda markasıdır.
Reklamı bizim tarafımızdan karşılıksız olarak yeterince yapılıyor zaten.

aargh

« Yanıtla #14 : Kasım 11, 2010, 10:28:59 ÖÖ »
TOYOTA'nın reklam başarısını gözardı etmek bence yanlış. Kesinlikle satışlarınna olumlu yönde etkisi olduğunu düşünüyorum.
Bayanların ve çocukların gönlünü fethetmiş durumda. Çiçeği burnunda bir HONDA kullanıcısı olarak ben de eşin dostun tavsiyesi ile aracımı aldım. Yoksa aklımda RENAULT vb. markalara ait modeller vardı. HONDA lafı geçtiğinde insanların destur çekmesinden ötürü HONDA kalitesini yaşamak adına gidip Civic aldım.

Reklam konusunda eğer HONDA atak yaparsa kesinlikle satışları daha da artacaktır ve tüketicilere de olumlu yönde yansıyacaktır. Umarım yeni yönetim ile bu konuda olumlu adımlar atılır. PAzar payı artan bir markanın kullanıcı olmak kullanıcı açısından faydalıdır diye düşünüyorum.

canguder

« Yanıtla #15 : Kasım 11, 2010, 10:29:17 ÖÖ »
ben yolda çok görüyorum 99-00 ies'ler güzelce modlamış hep gençler kullanıcısı. gayette şık oluyor. bundan güzel reklam olamaz. ben modlanmış corolla toplasan 1-2 tane görmüşümdür ama hondaya ufakta olsa kullanıcıları aksesuar takıyorlar.en kötüsünden jant eksoz filtre alıyorlar.

wordsman

« Yanıtla #16 : Kasım 11, 2010, 10:37:11 ÖÖ »
Reklam, rekabetin olmazsa olmaz şartıdır diye düşünüyorum.

nzm_civic

« Yanıtla #17 : Kasım 11, 2010, 01:14:44 ÖS »
çocukluğumda 106 gti hastasıydım. ta ki vti ların 106 lara toz yutturduğunu görene kadar. bugün bakıyorum piyasada 106 yok ama hala hondalar dimdik ayakta ve kullanıcıları çok memnun. reklama gelince ise hak veriyorum sizlere.bi honda toyota kadar satılmıyor piyasada.corolla taksi daha çok vardır . honda bir nebze klasını koruyor ve diğer araçlara çizgisinden kolay kolay şaşmıyor. en son hatırladığım 2007 honda civic in reklamıdır :) ondan sonra yapıldı mı bilmiyorum.

mali

« Yanıtla #18 : Kasım 11, 2010, 01:30:49 ÖS »
reklam konusunu bende hep merak ediyorum
gerçekten reklam konusu sıfır
sabit müşterisi olduğundan olabilirmi bilmiyorum
mesela ferrrari poche mercedes bmw (daha yeni yeni reklamlarda sık sık çıkıyor) markalardada reklamı pek yok. ama bu markalar her zaman satılıyor ve yeni bir model çıkınca herkes sırada bekliyor.
 ne olursa olsun en az toyota kadar reklamının yapılması lazım

mali

« Yanıtla #19 : Kasım 11, 2010, 01:33:50 ÖS »
bu arada toyotanın ve renaoult un reklamları süper olmuş
çok akıllıca demeden geçemicem
artık müşterileri çocuklar üzerinden vuruyorlar

canguder

« Yanıtla #20 : Kasım 11, 2010, 01:36:21 ÖS »
evet çocuk aaa baba toyota moyota falan filan alsana ağlamalar sızlamalar derken babası alıverir. hemde 4 kapılı sedan dizel niye alınmasın ?

wordsman

« Yanıtla #21 : Kasım 11, 2010, 01:52:19 ÖS »
Honda belkide Türkiye pazarını toyota ya da diğer markalar kadar önemsemiyordur.

mali

« Yanıtla #22 : Kasım 11, 2010, 02:04:37 ÖS »
bence öyle değil önemsemese Türkiyede fabrika kurmaz
artık bir gerçek otomativ konusunda Türkiyenin çok önemli bir yeri var

Honda belkide Türkiye pazarını toyota ya da diğer markalar kadar önemsemiyordur.

wordsman

« Yanıtla #23 : Kasım 11, 2010, 02:09:19 ÖS »
bence öyle değil önemsemese Türkiyede fabrika kurmaz
artık bir gerçek otomativ konusunda Türkiyenin çok önemli bir yeri var

Türkiyede fabrikayı 20 sene önce kurmuş, o yıllarda hülya avşarlı civic reklamları vardı şu haçback olanların hatırladığım kadarıyla, o günden bu güne belki fikir değiştirmişlerdir. Belki de ekonomik sebeplerden olabilir, Honda en son formule 1'den çekilmişti ekonomik sebeplerden dolayı

adrenaliinn

« Yanıtla #24 : Kasım 11, 2010, 03:24:27 ÖS »
reklam şart.hatta dizel motorda şart.yoksa pazar payı çok geriler.