Gönderen Konu: Polomu jazzmı?  (Okunma sayısı 13810 defa)

platin

Polomu jazzmı?
« : Ekim 09, 2011, 06:40:57 ÖS »
Arkadaşlar eşime otomatik bir araç almayı düşünüyorum 2 arac arasında kaldım polo ve jazz..

Polo dsg sanzıman aracı kiraladım yokuslarda mkemmel sekilde kaydıyor, el freni cekili sekilde dik yokuslarda da kaydırıyor ve dik egimli noktalarda aracı park etmeye calısınca kaydırma buyuk bir problem oluyor..

Yeni cıkan Jazz cvt sanzımanlarda yokusta kaydırma gibi problemler varmıdır? Yeni alan ve kullanan arkadaşlar cevaplandırırsa memenun olurum..

kolok

Ynt: Polomu jazzmı?
« Yanıtla #1 : Ekim 09, 2011, 06:56:10 ÖS »
Alman araba kullanan biri olarak almanı poluyu tek geçerim...POLO

AhmetCvc

« Yanıtla #2 : Ekim 09, 2011, 06:57:24 ÖS »
Önce Kendinizi tanıtmanızı Öneririm ve Eğer dediginiz gibi kaydırma Poloda Var da jazz da Yoksa jazz Alın derim diğer durumlarda polo Al derim. Hondanın diğer markalara tercih edilecek Araçları civic Ve accord dur Tabi artık pek o da olmuyor gerek Dizel olmaması gerekse turbosuz olması nedeniyle.

kolok

« Yanıtla #3 : Ekim 09, 2011, 07:02:19 ÖS »
hiç tereddüt etme bende honda kullandım şu anda vw patenti seat ibiza'm var çok memnunum ...

Bulent2100

• Excel Forum
« Yanıtla #4 : Ekim 09, 2011, 07:56:04 ÖS »
2007'de sıfır Polo aldım, manuel vites 1.4 motor.
Çektiğim sıkıntıyı ben biliyorum!
-Rampada durdum, zor kalktı, stop ede ede...
-Önüme araç çıkıp, yavaşladığımda hızlanmadı, devam aheste aheste...
-Rüzgarlı havalarda 110-120, normal havalarda 140'tan sonra yolda tutmak zordu...
-Yakıt olarak da ekonomik değildi, performans olarak da iyi değildi...
Hele küçük arabada o kamyon direksiyonu, aldığım günden satana kadar hiç hoşuma gitmedi...
1,5 yıl dayanıp, Honda bayiine gidip bıraktım, Civic alıp arkama bakmadan kaçtım. :)
Zor ama bir daha VW alırsam tek Transporter veya Caravelle alırım.
Polo, Golf, Jetta; işim olmaz!.. :(

Yeni Jazz otomatik sanırım tam otomatik, yedi ileri vites.
Tasarım olarak da Polo'dan çok daha güzel.

Ancak neye karar verirsenz verin, mutlaka test sürüşü yapın.

Seat kullanmadım ama bir arkadaşım Leon (full) almıştı, ben Civic alırken... Öve öve bitirememişti ama o sattı, benim henüz satmaya niyetim yok. ;)
« Son Düzenleme: Ekim 09, 2011, 07:58:51 ÖS Gönderen: Bulent2100 »

gecetilkisi

« Yanıtla #5 : Ekim 09, 2011, 08:32:37 ÖS »
Tek kelime polo derim bende,1 kaç kez kullandım, yol tutus gidiş guzel. Birde Alman olması, jazz la karsılastırmayın benim fikrimde budur.

platin

« Yanıtla #6 : Ekim 09, 2011, 08:36:03 ÖS »
Arkadaşlar manuel vites arac alacak olsam bu kadar dusunmezdim, işin içine otomatik şanzıman girince araştırmadan almak istemiyorum..

Jazz ile ilgili test sürüşü için, bayilerde araç olmadığından foruma danışmak istedim... Özellikleride kaba taslak aşağıdaki gibi sıraladım.. Polonun tek begendigim yanı arabanın tok ve saglam olması gerisi soru işareti...

POLO 1.4 COMFORTLİNE DSG   JAZZ FUN
ŞANZIMAN    ?   ?
İÇ HACİM GENİŞLİĞİ   -   +
YAKIT TÜKETİMİ   -   +
GÖRÜŞ AÇISI   -   +
GÜVENLİK (HAVA YASTIGI SAYISI)   -   +
CAM TAVAN   -   +
ESP   -   +
OTOMATİK YANAN FARLAR, SİLECEKLER, YOL BİLGİSAYARI, HIZ SABİTLEYİCİ, CRUSE CONTROL, SİS FARLARI   -   +
DJİTAL KLİMA   -   +
ALAŞIMLI JANTLAR   -   +
İÇ MEKAN GÖRÜNTÜSÜ   +   -
ARACIN METAL KALİTESİ   +   -

floyd

« Yanıtla #7 : Ekim 09, 2011, 09:12:48 ÖS »
bence jazz alın. jazzlar cvt değil i-shift şanzımanlı. f1 şanzıman. geçişler biraz rahatsız edebilir başta ama kısa zamanda alışırsınız. benim aracım dsg, tatilde easytronic (i-shift ın aynısı) kullanmak zorunda kaldım. walla 1 gun surdu rahatasız olmam vites geçişlerinden. 2. gun alışıyor insan. ishift de yokuş kalkış desteği olması lazım. var diye biliyorum. ama dsg de de olması lazım. bende ki dsg dmesela çok kısa tutuyor. 2 sn kadar. belki ondan ayarlama sıkıntınız olmuştur. gerçi polo 7 ileri dsg. ayrıca dsg ile esp de standart olması lazım ama yok diyorsunuz.
sonuç olarak şanzıman olarak polo çok önde ama jazz da kötü değil.
motor olarak polo 80 hp olması lazım, jazz 100 beygir. yakıt tuketimini bilmiyorum ama jazz sınıfında en az yakan olması lazım. bu açıdan jazz çok onde. bagaj hacmi olarak da jazz 400 lt civarı olması lazım (tabi bagajın yukseklık avantajı var., ayrıca bagaj bolumunu genişletici bi kaç koltuk ileri geri hareketleri vs oluyo. koltuk yatırma dışında, o da çok güzel).
donanımı incelemişsiniz zaten, jazzz çok önde. deri koltuklu olanlar filan da var.ayrıca tip olarak da çok  güzel araç bence .

platin

« Yanıtla #8 : Ekim 09, 2011, 09:24:44 ÖS »
bence jazz alın. jazzlar cvt değil i-shift şanzımanlı. f1 şanzıman. geçişler biraz rahatsız edebilir başta ama kısa zamanda alışırsınız. benim aracım dsg, tatilde easytronic (i-shift ın aynısı) kullanmak zorunda kaldım. walla 1 gun surdu rahatasız olmam vites geçişlerinden. 2. gun alışıyor insan. ishift de yokuş kalkış desteği olması lazım. var diye biliyorum. ama dsg de de olması lazım. bende ki dsg dmesela çok kısa tutuyor. 2 sn kadar. belki ondan ayarlama sıkıntınız olmuştur. gerçi polo 7 ileri dsg. ayrıca dsg ile esp de standart olması lazım ama yok diyorsunuz.
sonuç olarak şanzıman olarak polo çok önde ama jazz da kötü değil.
motor olarak polo 80 hp olması lazım, jazz 100 beygir. yakıt tuketimini bilmiyorum ama jazz sınıfında en az yakan olması lazım. bu açıdan jazz çok onde. bagaj hacmi olarak da jazz 400 lt civarı olması lazım (tabi bagajın yukseklık avantajı var., ayrıca bagaj bolumunu genişletici bi kaç koltuk ileri geri hareketleri vs oluyo. koltuk yatırma dışında, o da çok güzel).
donanımı incelemişsiniz zaten, jazzz çok önde. deri koltuklu olanlar filan da var.ayrıca tip olarak da çok  güzel araç bence .

Jazzlarda i shift sanzıman yerine cvt sanzıman var artık.. Dsg ile ilgili de baska forumlarda da baktım polo araclar geriye kaydırıyorlar, kiraladıgım aracta oyle idi.. sahibinden comda gecenlerde bir ilan gordum aracın geriye kaydırmasından dolayı 150 km de aracını satıyor..

Bulent2100

• Excel Forum
« Yanıtla #9 : Ekim 09, 2011, 09:27:43 ÖS »
POLO 1.4 COMFORTLİNE DSG ----------------------------------------- JAZZ FUN+ 1.4 (CVT)
Şanzıman:DSG ----------------------------------------------------------------  Otomatik: Sürekli değişken oranlı şanzıman (CVT) 
Motor/Hacim/Güç/Tork: 1.4 / 1390 / 85 PS / 132 Nm -------------------- 1.4 /1339 / 100 PS / 127 Nm
YAKIT TÜKETİMİ: Ş.İÇİ=7,7 / Ş.DIŞI=4,7 / ORT.=5,8 ---------------------- Ş.İÇİ=6,9 / Ş.DIŞI=4,7 / ORT.=5,5
GÜVENLİK (HAVA YASTIGI SAYISI):  ??? ----------------------------------- Sürücü, yolcu, yan, perde mevcut
CAM TAVAN: 2.180 ilave fiyat -------------------------------------------------- Fiyata dahil
OTOMATİK YANAN FARLAR, SİLECEKLER: ??? ----------------------------- Otomatik yanan farlar, Yağmur sensörlü silecekler EVET
HIZ SABİTLEYİCİ: ??? ------------------------------------------------------------ Mevcut
SİS FARLARI: ??? ---------------------------------------------------------------- Mevcut
DİJİTAL KLİMA: ??? ------------------------------------------------------------- Polen filtreli otomatik klima
ALAŞIMLI JANTLAR: ??? ------------------------------------------------------- 16 inç alüminyum alaşımlı jant
FİYAT: 39.000 (Metalik farkı: +800, Panaromik cam tavan: +2.180 ) ------------ 40.500 (Metalik renk ve cam tavan dahil)

Jazz özellikleri için: http://www.honda.com.tr/teknik_detay.aspx?model=10
Polo özellikler için: http://binekarac.vw.com.tr/polo-donanim.aspx (Bakıp yazıyordum ama site açılmaz oldu, devam edemedim.)

platin

« Yanıtla #10 : Ekim 09, 2011, 09:40:29 ÖS »
Listre fiyatları farklı olabilir fakat indirim oranları da farklı olduğu için satış fiyatları birbirine çok yakın denebilir...

floyd

« Yanıtla #11 : Ekim 09, 2011, 09:43:41 ÖS »
cvt olsun önemli değil. hatta daha güzel.  geçişler belli olmaz. cvt iyidir. tek kotu yanı var yuksek torklu araçlara dayanmıyor. dizel focuslarda vardı, onların torkuna dayanmıyordu sonra kestiler üretimini. mercedes b serisi bile cvt şanzıman. jazz da sorun hiç sorun olmaz. olsa idi, tekrar piyasada olmazdı. hem olsa ne olur. 5 yıl garantisi var aracın.
polo dediğiniz gibiymiş. ote yandan donanım filan rezalet. 4 airbag var galiba. hız sabitleyici yok. abs dışıonda hiç bişi yok. asr vs bile yok. fun lar dışında da manuel klima imiş. jazz çok onde görünüyor. ama jazzdan seri galiba.(tabi bir anlamı  varsa sizin için)

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #12 : Ekim 09, 2011, 10:04:49 ÖS »
dizel almayacaksanız polonun hiç bir esprisi yok. donanım nerdeyse yarı yarıya.
iç hacim öyle.  DSG kullanım olarak zevklidir belki ama ilerde sorun çıkarır mı muamma.

Almanlar sağlamdır filan demeyin jazzın da euro ncap da 5 yıldızı var.

Dizel olsa direk polo al derdim. yakmıyor kokluyor namussuz.

NeFeR

« Yanıtla #13 : Ekim 09, 2011, 10:41:10 ÖS »
İç dış görünüm olarak kesinlikle Jazz.Arkadasın dedigi gibi dizel olmayacaksa polo almak bence mantıksız.

adnyldz

« Yanıtla #14 : Ekim 09, 2011, 11:15:28 ÖS »
Gel gelelim arkadaşların dediği gibi dizel tercih edilmiycekse jazzı tek geçerimm...

drmoz

« Yanıtla #15 : Ekim 09, 2011, 11:32:25 ÖS »
yukarıdaki yorumlara katılıyorum.
dizel alacaksanız kesinlikle polo, hele bir de 1.2 TDI çıkarmış, ilginç bir motor ama sıfır civic fiyatına satıyorlar :D
benzinli alacaksanız kesinlikle jazz alın.
polo'nun 75 bg lik önceki modeli vardı, fena gitmiyordu, arabada 3 kişi full bagaj ile otobanda uzun süre (15-20 dakika kadar :) ) 195 civarı gitmiştim (gerçi 195'i bulması 5 dakikayı buldu :) ), aracın içinde tatlı motor sesinden başka anormal ses almıyordu. tabi evlenip civic alınca 175 ten ötesini göremedim :D
« Son Düzenleme: Ekim 09, 2011, 11:34:16 ÖS Gönderen: drmoz »

platin

« Yanıtla #16 : Ekim 10, 2011, 07:36:22 ÖÖ »
Arkadaşlar Honda Jazz CVt şanzıman kullanan yok mu aramızda? yokuşta geriye kaydırıyor mu? performansı nasıl yorum yazabilir misiniz?

mali

« Yanıtla #17 : Ekim 10, 2011, 04:22:18 ÖS »
jazz benim çok hoşuma gitti
jazz çok güzel olmuş
bence jazz
polo dıştan çok güzel ama iç mekan soğuk geliyor bana

Grafink

« Yanıtla #18 : Ekim 10, 2011, 04:31:30 ÖS »
Usta şimdi sıfır caz cam tavanlı full+mega full 40 bin lira... Boş polo, e o da 38-40 binlira... :D

mali

« Yanıtla #19 : Ekim 10, 2011, 04:37:59 ÖS »
jazz gerçekten çok güzel olmuş
onu görünce nerdeyse civicten vazgececektim :D
bence ikisininde birebir görmen lazım

TURQAZ

« Yanıtla #20 : Ekim 10, 2011, 05:10:13 ÖS »
eşinize sorun kafanız rahat etsin  :)

platin

« Yanıtla #21 : Ekim 10, 2011, 10:51:33 ÖS »
Arkadaşlar yeni jazz alan kimse yokmu?

floyd

« Yanıtla #22 : Ekim 10, 2011, 11:02:01 ÖS »
Eger geri kaydirip kaydirmadigini merak icin soruyorsaniz % 90 kaydirmaz. Geri kaydiranlar yari otomatik olanlar. Yani bildgimiz baski balata var, debriyaj yok, debriyaja sizin yerinize bir robot kol basiyor. Cvt yari otomatik degil. Dsg, ishift, mcp, auto6R, easytronic, dualogic, mmt hepsi yari otomatik.. Bunlarin cogunda da yokus kalkis destegi ( hill holder) oluyor zaten

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #23 : Ekim 11, 2011, 09:04:31 ÖÖ »
Geri kayma olayı 2 saniye sonra oluyor ki bunu özellik olarak koymuşlar bence iyi bir olay. CVT şanzımanda olmaması lazım. Onlar tam otomatik gibi çalışıyor. Zaten yazar hill holder diye.

En iyisi servise sormak. test etmek.

Eski kasa jazz çok kullandım ama yenisine binemedik daha.

platin

« Yanıtla #24 : Ekim 11, 2011, 09:07:17 ÖÖ »
Bir kısım bayiler kaydırabildiğini bir kısım ise kaydırmadığını söylüyor.. Test aracı da hiç bir bayide yok.. Olsa test edip fun beyaz kırmızı yada gümüş rengini alacağım.. Ama araç yok, forumda kullananda yok yada yazmıyor..