Gönderen Konu: bu ses benı hondadan resmen soguttu....  (Okunma sayısı 7723 defa)

avans

bu ses benı hondadan resmen soguttu....
« : Haziran 06, 2010, 07:10:11 ÖS »
mereba arkadaslar..yaklasık 2 aydır 2010 elegance sahıbyım..cumartesı gunu aldım zamandan berı ılk defa uzun yola cıkmak nasıp olan aracımla...ıstanbuldan yalova cınarcıga yazlımıza aılemı bırakmak sebebıyle yol yaptım..aracta 4 kısı bagaj azına kadar demımde ona yakın doluydu...yanlız bılırsınız yazlık yolları bıraz bozuk olur...cukurlara gırıp cıktıkca hızım fazla deyıl..40 60 arası arkadan gelen o tak tak sesı benı acayıp sekılde arabadan bı anda soguttu..nıhayetınde 2010 model bı arabadan gelmemesı gereken bı sestı...60 yasında olan annem bıle bu nasıl yenı araba bole sesmı gelır yenı arabadan deyınce bısey dıyemedım bende sasırmıstım cunkı...bende sıyrılmak ıcın araba yuklu ondan yapar dedım..hemen donup bana daha oncekı arabamda 2005 makyajlı kasa cıvıc tı..okadar onunlada gıdıp geldık hatta daha yukluydu o yapmıyoduda bu nıye yapıyo dıyınce...bısey dıyemedım halıyle...onun akabınde servısı aradım olayı anlattım...servıs danısmanı bana..aracın yol tutusu daha ıyı olması ıcın hondanın bunu yapmıs oldunu soleyınce..yapılacak bıse olmadını soleyınce..dahada uzuldum..nıhayetınde eskı kasasında olmayan seyın yenısınde olması bıraz soru ısaretıne sebeb oldu kafamda...bunu hakkında bılgısı olan arkadaslar varsa paylasım yapılırsa sevınırım..bırde servıs danısmanı lastık havasının normalde 32 olması gerekıyor dedı..sız 48 yada 49 yaparsanız ses bıraz daha duzelırdedı ama bu bana gore hıc mantıklı deyıl...yorumlarınızı beklıyorum dostlarım....

mali

Ynt: bu ses benı hondadan resmen soguttu....
« Yanıtla #1 : Haziran 06, 2010, 07:14:51 ÖS »
o nasıl bir danışmanmış o kadar havayla araba çakıl taşından yine seker
pinpon topu gibi gezer
daha önce paylaşılmıştı özellikle yüksek hızla çukura girince çok kötü bir ses geldiği söylenmişti
galiba bu genel bir sorun

civic46

« Yanıtla #2 : Haziran 06, 2010, 08:06:24 ÖS »
lastik havasını sakın arttırmayın 30 en uygunu mümkünse nitrojen bas,yol tutuşu ve viraj kabiliyeti için süspansiyonlar sertleştirilmiş bu sebepten new civiclerde o ses var hatta makyajsız olanlarda daha fazla ses var bizzat karşılaştırdık.

avans

« Yanıtla #3 : Haziran 06, 2010, 08:08:47 ÖS »
ne bılım dostum..korkum aynı paraya 2009 passat vardı arkaasım ısrarla onu alaım dedı ben caydım..kullandıkca bu arabadan sogumaktan korkuyorum...bakalım kısmet...

seferad

« Yanıtla #4 : Haziran 06, 2010, 08:12:16 ÖS »
kardeş o ses bizdede var o yayların yumuşaklıgından diye düşünüyorum o yüzden spor yay belki kesin bilmemekle birlikte bende yakında yay taktıracagım sırf o problem yüzünden o viraj miraj hikaye ne alakası var asıl sert olsa daha iyi yol tutar

seferad

« Yanıtla #5 : Haziran 06, 2010, 08:14:16 ÖS »
kardeş o ses bizdede var o yayların yumuşaklıgından diye düşünüyorum o yüzden spor yay belki kesin bilmemekle birlikte bende yakında yay taktıracagım sırf o problem yüzünden o viraj miraj hikaye ne alakası var asıl sert olsa daha iyi yol tutar
aldıgın arabada ruh var gençe hitap ediyor tabiki passat daha kaliteli araç ancak arabada ne bilim şekil olacak ben böyle düşünüyorum allah kaza bela vermesin zamanla alişacaksın kütlemelere çiziklere seslere kafana takmamaya çalış beyaz almakla çok iyi yapmışın

avans

« Yanıtla #6 : Haziran 06, 2010, 08:15:13 ÖS »
bırde arkadaslar yenı cıvıclerde araba yuklendıkce arka tekerler / \ bu konuma gelıyormus bole bı durum soz konusumu..bılen varmı...

avans

« Yanıtla #7 : Haziran 06, 2010, 08:17:55 ÖS »
beyaz almak ıcın ne mucadeleler verdım bı bılsen ama deydı sagolasın...zaten bende senın dusundum gıbı dusundum ıcın passatı ıstemedım..
« Son Düzenleme: Haziran 06, 2010, 08:19:18 ÖS Gönderen: avans »

kacaman

« Yanıtla #8 : Haziran 06, 2010, 09:14:47 ÖS »
/  \ şeklini evet alıyor
araçlarımızın yayları yumuşak, spor yay takarak giderilebilir
ön yayları da unutmamak gerek başka bir sıkınıtı yok, ses sorun var demek anlamına gelmez, karakteri böyle, bu arabayı üreten firma, aile otomobili olarak üretmiş ve aynı zamanda sporcu kişiliği olsun demiş, ikisinin ortası olunca ancak bu kadar oluyor, sadece spor olsa o yollara giremezsiniz bile, sadece aile için üretilse, bu kadar bizlere hitap etmez ve zevk vermez karar sizin yay alıp taktırt kurtul, başka bişey kalmadı söylenecek... arabalarımız gerçekten iyi arabalar, kıymetini bilelim...

emre16

« Yanıtla #9 : Haziran 06, 2010, 09:20:26 ÖS »
bence aracınız çok güzel gözüküyor avatardan bile.Ses olayına gelince bu yeni kasaların hepsinde var galiba çoğu kez gündeme gelmişti fakat söylenildiği gibi amortisörler yumuşak olduğu için bozuk yollarda dahada çok salınım yapan amortisörler vurma gibi bir ses yapabilir.Ancak bu tam tersi olsaydı aynı yolda spor bir yay belki sorunu çözer ama bu seferde tıpkı doblolar gibi işkence söz konusu olabilirdi....(sert ve gergin olduğu için salınım az olacağından bu sefer tepkiyi kabine verecekti)

emre16

« Yanıtla #10 : Haziran 06, 2010, 09:22:00 ÖS »
/ \ :D örneğini bende çok gördüm şaştım kaldım.Kacamana %100 katılıyorum.

kacaman

« Yanıtla #11 : Haziran 06, 2010, 09:23:18 ÖS »
/ \ :D örneğini bende çok gördüm şaştım kaldım.Kacamana %100 katılıyorum.
teşekkürler

avans

« Yanıtla #12 : Haziran 06, 2010, 09:30:24 ÖS »
evet dedıklerınıze katılıyorum..yol tutusundan cok memnunum..hatta bugun yazlıktan donerken engebelı yollardan vırajlara hızla gırerken ondekı aracların fren ısı yanarken benım ayamın hala gaz pedalında olmasından anlıyorum ama..hala hondanın ne olursa olsun..bunu bı sekılde gıdermemesı benı sasırtmadı deıl...

kacaman

« Yanıtla #13 : Haziran 06, 2010, 09:39:12 ÖS »
süspansiyon eseneme açıklığı çok kısa yani yük olunca daha da azalan bu alan tümsekli bir yerden geçerken takoza dayanıyor ses bu şekilde oluşuyor, yay yumuşak konforlu olsun diye, yol tutuş artsın diye bu esneme aralığı dar tutulmuş, yayı sertleştirseniz konfor azalacak, en iyisi araba içinde dengeli yük dağılımı yapmaya çalışın
ben sürücü olarak solda oluyorum, araca binen şişman birisini ön koltuğa rica ediyorum, diğerlerini de göz kararı oranlayıp yer gösteriyorum tabiki kimselere fark ettirtmeden, bagaja koyduğum yükü en ağır olanını iki tekerin tam arasına gelecek şekilde merkezleyip koltuğa kadar yaslıyorum, full depo kullanmıyorum yeteri kadar yakıtla yükümü azaltıyorum, hatta istersen stepneyi çıkart , 1 tüp lastik spreyi yanına al idare eder. böylece süspansiyon esneme alanını geniş tutmaya çalışıyorum, fakat 5-6 yetişkin binip, bagajı fulleyip, bu duruma yapacak bişey yok, bu tip durumlar için toros sw almak gerek ;D

avans

« Yanıtla #14 : Haziran 06, 2010, 09:44:12 ÖS »
evet dostum soledıklerın kulaga hos gelıyor...yedek lastı cıkrmak mantıklı..zaten sarjlı supurgem var havada basa bılıyo..o herzaman arabamda..zaten patlasa bıle tekrar sısırıp lastıkcıye kadar gıdıyorum..dıyer soledıklerınıde ılk fırsatta yapmaya calısıcam..sagol...

avans

« Yanıtla #15 : Haziran 06, 2010, 09:47:04 ÖS »
bıde sunu srmak ıstıyorum ..bu olay zamanla saselere baskı yapıp bı sıkıntı cıkarırmı acaba...

kacaman

« Yanıtla #16 : Haziran 06, 2010, 09:53:20 ÖS »
sorun kalmayacağına emin ol
30kg stepne ve müştemilatı
30kg fullenmeyen depo =60kg diyelim yaklaşık olarak
fakat bu yük tekil olarak arka tekere doğrudan etki ediyor ön tekerlere ağırlık etkisi çok azdır, bir de süspansiyon esnemesi sırasında 60kg lik bu yükün oluşturduğu momentten kaynaklanan gerilimi hesaplarsak sanırım 150kg yi bulan bir yükten kurtulmuş olursun, biraz abartı gelmez umarım formül şu
yükseklik x 1nevton(9,81kg)X 60kg mımız sanırım açıklayabildim, bir de arkadaki bu yükümüzün en son destek noktamız olan arka tekerleklerin yere bastığı noktalardan, yükümüzün merkezi halde düşündüğümüz tekil yükünün moment eğrisine yine aynı formüle yakın bu sefer sinus cosinus falan giriyor uzun hesap, kısacası çok faydasını göreceksin emin ol...

avans

« Yanıtla #17 : Haziran 06, 2010, 09:56:58 ÖS »
tamam fıkırlerınız bana mantıklı geldı..en azından o sesı cekmektense denemeye deyer...yanlız kusura bakmayın..olaylara bıraz matematıksel gırmıssınız pek anlayamadım...ama ozet olarak ne anlatmak ıstedınızı fazlasıyla anladım...emeyınıze salık tesekkur ederım...

kacaman

« Yanıtla #18 : Haziran 06, 2010, 09:58:00 ÖS »
şase zarar görmesin diye esnemenin son noktasına gelmeden plastik takozla esneme söndürülüyor, bu ses onun sesi, takozun yumşak olan kısımı ezilerek yavaşlatıyor ve sıkışma bitimine kadar söndürülememiş yük plastiğin sıkışma oranı bitiminde sertçe durduruluyor, tak tuk o ses zaten
şaseye vurması için çok daha sert yük olması gerek o kadar yük sadece kazada falan ortaya çıkar sadece, yük önce lastiğimizin esneme payında sönmeye başlıyor artanını amartisör ve yay tekip ediyor, dahada sönmezse yük plastik takoz ve en son takozumuzun serleşen tabanı işlemi bitirip yükü durduruyor, ve tak tuk o kadar...

avans

« Yanıtla #19 : Haziran 06, 2010, 10:04:43 ÖS »
vaybe..gercekten verdınız bılgıler cok acık ve net...cok tatmın oldum...ben pıyasada en ıyı tamırcıyım dıyen adamlar sızın kadar bılgı sahıblını  bırakın..yetkılı servıste bıle bunu bana acıklıya bılıceklerını sanmıyorum..zaten yukarda yazdım adam bana lastık havasını 48 cıkar dıyodu.... tebrık ederım...

kacaman

« Yanıtla #20 : Haziran 06, 2010, 10:15:51 ÖS »
teşekkür ederim, benimkisi sadece tecrübe biliyorsunki tecrübe yediğimiz kazıkların bileşkesi oluyor.
sormak isteğin mekanik elektronik herneyse elimizden gelen bilgi ve deneyimi aktarmak isterim, THT üyeleri benim nazarımda özel insanlar, aile efradından gibi ...

mehmet1971

« Yanıtla #21 : Haziran 06, 2010, 10:34:19 ÖS »
M.Ali gene döktürmişsün. Dostum bizim araçlar gerçekten çok güzel ve problemsiz. İlk aldığımda bende benzer sorounlardan dolayı soğumuştum. Ama gün geçtikçe aracıma daha çok ısındım. Her yıkamamdan sonra yeni almış bir araca biniyor gibi oluyorum. Bu arada yaşadığım sorunların hepsini hallettim. Bu arada istetme yerine lpg taktık. arkaya çokta yüklü binmiyorum. Aldığımdan beri bi defa vurdu( o dediğiniz tak sesi).

emre16

« Yanıtla #22 : Haziran 06, 2010, 10:35:32 ÖS »
bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler bi anda kendimi lise fizik dersinde hissettim...48 hava bunu bi servis yetkilisinin söylemesi çok vahim zaten tr deki özel servislerde bilgi donanımı çok eksik.Birgün babamla toyota plazasına gittik herneyse satış elemanına bilmiyormuş gibi abi bu vvt-i neyin nesidir dedim ve abi bana verdiği cevap:"hareketli supap sistemi" deyince kendimi gülmemek için zor tuttum.Durum gerçekten çok vahim....

kacaman

« Yanıtla #23 : Haziran 06, 2010, 10:43:38 ÖS »
gittiğim servisteki elektrik ustasını ve mekanik ustasını kesinlikle sözlü sınavına tabii tutarım, sorduklarıma cevap alamazsam aracımı güvenmem kesinlikle, sanayi esnafıda beni pek sevmez bu sebepten

avans

« Yanıtla #24 : Haziran 23, 2010, 09:39:42 ÖS »

Ad: dsc00667ts.jpgBüyüklük: 346Kb