Gönderen Konu: Passat CC 2.0 TDI 170 DSG Test Ettim  (Okunma sayısı 5543 defa)

Serhat Atan

Passat CC 2.0 TDI 170 DSG Test Ettim
« : Mayıs 30, 2009, 06:51:40 ÖS »
Dün okula Vw temsilcileri gelip stand açmışlar.Fiyatlar,modeller hakkında bilgi veriyorlardı ve isteyenlere test sürüşü yaptırıyorlardı.Test aracı olarak 1.4 TSI Scirocco ve Golf,2.0 TDI 170 Passat CC getirmişler.Scirocco ve Golf manuel şanzımandı ve açıkçası 2 araç da o kadar dikkatimi çekmediği için ve de DSG şanzımanı merak ettiğim için Passat CC testi için kayıt yaptırdım.
Allahtan çoğunluk Scirocco için başvurmuş da ben hiç sıra beklemedim.Hemen araca geçtim.

Açıkçası Vw'nin beğenimi kazanan tek aracı diyebilriim ama Vw'yi o kadar da sevmediğim için yine de bir önyargıyla gittim aracın başına.Fakat ne yalan söyleyeyim Yiğidi öldür hakkını yeme derler ya aynen öyle.Araç gerçekten kaliteli,şık,rahat ve bir o kadar da performanslı.

Araca oturdum ve ilk başta koltuklar dikkatimi çekti.Yarı deri yarı kumaş karışımı ama olabildiğine sportif bir tasarıma sahipti ön koltuklar.Elektrik ayarlı filan diye bahsetti yanımdaki danışman ama ben pek ayarını filan kurcalamadım sadece koltuğu geriye çektim o kadar.Aracın anahtarını yuvasına soktum fakat ilk basışta çalıştırmadı buna bir anlam veremedim.İkinci basışta aldı marş.Elektronik el freni yapmışlar ki el frenini indireyim diye elimi sağa attım ama kol yok.Sonra solda düğmsi varmış ona basıp da indirdim artık.

Aracın motorunu az çok tahmin edebiliyordum çünkü daha önce 140'lık Tdi Passat kullanmıştım.Bu da 170'likmiş.Hızlanmaları gayet başarılıydı ve benim için de fazlasıyla yeterliydi.

DSG şanzıman ilk etapta sanki diğer otomatikler gibi hissettirdi bana fakat gaza her dokunuşumda "tak tak" hemen vites değiştirmesiyle diğer otomatik şanzımanlardan farkını hissettirdi.Hususi geri döndüğüm yerde tam olarak durup dip gaz kalktım ve gram pati filan olmadan yine aynı serilikle 1,2,3,4'e kadar geliverdi.Tüm bunlar yaklaşık bir 5 saniyede filan oldu.Tabi bunda motorun torku ve gücünü de unutmamak gerek.Belki ilk defa kullandığımdandır ya da motorun bu kadar güçlü olup şanzımanın bu kadar iyi olmasındandır;bence 170TDI+DSG büyük bir ahenk içinde çalışıyor.

Gittiğimiz yollar hep çukurluydu,bozuktu(Okulun otoparktan çıkıp Yenibosna Metro arkasından Ataköy'ün içinden dönüp geldik,bilenler bilir artık o yolun hâlini..)Fakat aracın içinde o bozuklukları hissetmek epey zor.Süspansiyon sistemi çok başarılı.

Ayrıca virajdan dönerken de hususi gaz vererek döndüm ama ne bir sapma ne de kayma gösterdi araç.

Hele ki gerçek anlamda bir panik fren yapmak nasip oldu ki tam bir yerden dönerken Megane II'nin biri aniden karşıma çıkıp el freni ile dönünce bir anda frene asıldım ve yaklaşık 70 km/h'den bir anda duruverdi araç.Fren sistemini de o arkadaş sayesinde test edebildik.

Daha sonra ise arkadaşım geçti bu sefer ben arkaya geçtim.Fakat arka kısımda oturmak da rahattı,özellikle diz mesafesi bakımından.Yanlız sadece arka kısım belki aracın tasarımından dolayı da olabilir nedense biraz daha basık gibi duruyordu.Sadece o az sıkıntı verdi gibi.Bunun haricinde önde oturanla beraber arkada oturan da boy olarak da rahat ediyor.

Araçtaki özellikler ise donanım seviyesini bilmyorum ama benim kullandığım araçta sadece Sunroof yoktu.Onun haricinde herşey vardı.Bi-xenon farlar da dahil.Teybinde navigasyon vardı ama çalıştıramadık nedense.Satıcı en sonunda hâlâ İstanbul'da dahi doğru sürüst çalışmıyor sistem dedi geçti.Doğru yanlış bilemem.

Ses sistemi normal bir kullanıcı için fazlasıyla yeterli.

Klima sistemi de gayet yeterliydi.Kısacık test sürüşünde bile hemen gereken soğutmayı yaptı.

Yakıt olarak birşey diyemeyeceğim çünkü hem bir anda gaza yüklenmeler,dipgaz yapmalar ve normal gaz vermeler yaparak kullandım.O yüzden bir hesap çıkmaz bundan doğal olarak.Fakat danışmanın dediğine göre baya bi ekonomikmiş.

Son olarak fiyatı ise 52.000 Euro'ymuş.Fiyatı ise benim için elbet baya bi pahalı.Sonuçta öğrenci adamız.Ama bir CLS'ye göre ya da Maserati Quattroporte'ye göre ucuz.Fakat onların sağladığı bakışların aynısnı üzerinize çekmenizi sağlıyor.

Kısaca böyle.Umarım faydalı olmuştur.

Bu da kullandığım aracın içiyle aynı olan temsili bir resim.Resim çekecektim fakat sıra olduğu için çekemedim.

hakangunister

• www.osgun.com.tr
Ynt: Passat CC 2.0 TDI 170 DSG Test Ettim
« Yanıtla #1 : Mayıs 31, 2009, 12:45:21 ÖS »
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Gerçekten bu aracı almayı düşünenler için açıklayıcı olmuş. Bende sizin gibi VW 'i pek seven bir insan değilim. Fakat Passat CC ler gerçekten hoş...

Bad Boy Baby

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mayıs 31, 2009, 01:04:20 ÖS »
52.000 vermem hatta doğuşa vermem...o paraya ne kral arabalar var beaa..

hakangunister

• www.osgun.com.tr
« Yanıtla #3 : Mayıs 31, 2009, 02:23:03 ÖS »
haklısın tabi alp 52 bin euro param olsa bende vermem tabi ki ama gene VW arabalarının içinde en hoş olanı bence. Hem cabrio hem bir ağırlığı var aracın. Hani 4 kişilik bir spor araba isteyenler için güzel bir araç.

altunparmak

« Yanıtla #4 : Mayıs 31, 2009, 02:25:18 ÖS »
passat cc cok güsel bi arac ama cok cok pahalı bi fıyatı war bence ;)

et302gti

« Yanıtla #5 : Mayıs 31, 2009, 02:40:34 ÖS »
paylaşım için tşkkrler...

Serhat Atan

« Yanıtla #6 : Mayıs 31, 2009, 05:49:43 ÖS »
Fiyat elbette pahalı.Hatta dün sahibinden'e baktımn bu araç için,aynı özellikte sunrooflu olanı 72 milyardı.70'e alınır alınacak olduktan sonra.Değer kaybına bakın:)

fikito

« Yanıtla #7 : Mayıs 31, 2009, 06:41:12 ÖS »
çok güzel araç ama o paraya neler neler alınır :) legend alırım daha iyi :)

yalçınn

« Yanıtla #8 : Mayıs 31, 2009, 09:29:14 ÖS »
bencede fiyatı çook pahalı tıpkı diğer ww ler gibi...

asmaz

« Yanıtla #9 : Mayıs 31, 2009, 10:15:04 ÖS »
paylastıgınız bilgiler için tesekkür ederim...aracı bu kadar detaylı anlattıgınız içinde.en kısa zamanda showroomda görmeye gidicem sadece meraktan :)

nikky

« Yanıtla #10 : Mayıs 31, 2009, 10:57:07 ÖS »
bende çok beğendim güzel olmuş gerçekten.. ama fiyat konusunda arkadaşlara katılıyorum c200k alırım o paraya

Serhat Atan

« Yanıtla #11 : Haziran 01, 2009, 01:25:15 ÖÖ »
@asmaz
Rica ederim.Okuduğunuz için ben teşekkür ederim.

@nikky
Hocam zevkler tartışılmaz ama bu araç C serisi gibi değil.C Serisi artık o kadar çoğaldı ki.Bana göre bile bir neden bu CC almak için.Tabi sıfır değil;ikinci el:)
Özellikle tasarım konusunda CC daha üstün bana göre.En azından camlarda direk yok.Subaru'lar gibi.

mehmet1971

« Yanıtla #12 : Haziran 01, 2009, 05:04:03 ÖS »
bana da grmek nasip oldu mükemmel bir araç ama çokkkkkk paraaaaaaaa bize uymaz

fikito

« Yanıtla #13 : Haziran 01, 2009, 06:49:59 ÖS »
bu arada abi sen kültür hukukda mısın ?? :)