Gönderen Konu: Otomobil ihtiyaç mı lüks mü?  (Okunma sayısı 11224 defa)

luke skywalker

Otomobil ihtiyaç mı lüks mü?
« : Şubat 07, 2011, 09:44:14 ÖS »
Ülkemizde otomobilden alınan vergilere bakarsak bu araçları bize ihtiyaç değil de lüks tüketim maddesi diye sattıklarını düşünüyorum.
Yani ''senin buna ihtiyacın yok kullanmasanda olur,illa alacaksan vergilerine katlan çünkü otomobil lükstür'' diyorlar sanki vergi koyucular yıllardır.
Ne dersiniz arkadaşlar?

wordsman

Ynt: Otomobil ihtiyaç mı lüks mü?
« Yanıtla #1 : Şubat 08, 2011, 07:15:02 ÖÖ »
kişiden kişiye değişir

piscocuk

« Yanıtla #2 : Şubat 08, 2011, 07:48:51 ÖÖ »
gereksiz bir topıc olmuş.bana göre ihtiyaçtır bir başkasına göre lüks..kimse bu benim lüksüm diyemez.herkez ihtiyaç der.ama ayda 1 gün ama hergün.ihtiyacın olduğunda araban olmazsa ozaman lüksmü ihtiyaçmı olduğuna sen karar verirsin

poseidon999

« Yanıtla #3 : Şubat 08, 2011, 08:33:13 ÖÖ »
Lüksün tanımını bilmek lazım onun için.
Değerinin çok üzerinde şatafatlı ve belki ihtiyaç duyulandan çok fazla olan mal ve hizmetlere lüks deniyor.

Şimdi gelelim arabaya eğer yaşantınızda gideceğiniz yerlere bütçeniz dahilinde araba dışında daha hızlı ve daha rahat bir ulaşım aracı yoksa araç lüks değildir.

Özel jetler bile bazen lüks olmayabilir.
Mesela bir holding sahibisiniz ve kimi zaman günde 2 ülkeye çok kısa zamanda ulaşmanız gerekiyor ve tarifeli uçaklar bile bu ihtiyacınızı karşılamıyorsa satın alınan uçak lüks değil ihtiyaçtır.

luke skywalker

« Yanıtla #4 : Şubat 08, 2011, 11:41:43 ÖÖ »
gereksiz bir topıc olmuş.bana göre ihtiyaçtır bir başkasına göre lüks..kimse bu benim lüksüm diyemez.herkez ihtiyaç der.ama ayda 1 gün ama hergün.ihtiyacın olduğunda araban olmazsa ozaman lüksmü ihtiyaçmı olduğuna sen karar verirsin
-Tüm Türkiye'de otomobil sahipleri ve potansiyel müşteriler,otomobilden neden lüks tüketim vergisi alınıyor diye isyan ederken,
-Neden bu kadar lüks eşyalara dayatılan vergiler kadar yüksek vergiler alınıyor derken,
-Medyada bile araç ve benzin vergilendirmesindeki bu aşırılık yıllardır gündemden düşmezken,
-Bir çok ülke arasında en çok araç vergisi alınan ülke diye manşet manşet haberler yapılırken,
-Ö.t.v'de birazcık indirim yapılsa otomobil satışları hemen patlıyor iken,
-Vergiler düşürülsün diye CEO'lar hükümetlerle pazarlıklar yaparken,
-Fabrika çıkışı 21.000 T.L olan bir aracın bilmem kaç T.L'ya tüketiciye ulaştığı bir ortamda,
Yani böyle bir Türkiye'de ve ''forum'' ortamında ''gereksiz bir topic olmuş''demeniz çok gereksizdi bence.

HLKSLR

« Yanıtla #5 : Şubat 08, 2011, 11:47:52 ÖÖ »
80'lerde lükstü,90 lardan sonra ihtiyaç oldu,2000 den sonra tekrar lüks oldu... Diyeceksiniz araç satışları patladı herkeste araba var artık diye ama,çoğu borçla biniyor,veya zaten pahalı olan aracı(vergiler nedeniyle) kredi alıp daha da pahalı halde temin ediyor...Bence günümüzde LÜKS..

piscocuk

« Yanıtla #6 : Şubat 08, 2011, 12:30:32 ÖS »
-Tüm Türkiye'de otomobil sahipleri ve potansiyel müşteriler,otomobilden neden lüks tüketim vergisi alınıyor diye isyan ederken,
-Neden bu kadar lüks eşyalara dayatılan vergiler kadar yüksek vergiler alınıyor derken,
-Medyada bile araç ve benzin vergilendirmesindeki bu aşırılık yıllardır gündemden düşmezken,
-Bir çok ülke arasında en çok araç vergisi alınan ülke diye manşet manşet haberler yapılırken,
-Ö.t.v'de birazcık indirim yapılsa otomobil satışları hemen patlıyor iken,
-Vergiler düşürülsün diye CEO'lar hükümetlerle pazarlıklar yaparken,
-Fabrika çıkışı 21.000 T.L olan bir aracın bilmem kaç T.L'ya tüketiciye ulaştığı bir ortamda,
Yani böyle bir Türkiye'de ve ''forum'' ortamında ''gereksiz bir topic olmuş''demeniz çok gereksizdi bence.

bu saydıkların yüzünden araba lüks diyorsan binme arkadaşım...

kalkıp 1000 TL maaş alıp 60,000 TL lik araba alıyorsan onuda borçla alıyorsan bu lükstür.amaç istediğine yakın ayağını kesen işini gören bir arabaysa lüks değil ihtiyaçtır...

aksini düşünen bence satsın arabasını türkiyede toplu taşıma eksikliği var..arabayla 25 dk gideceğin yere toplu taşımayla 1 saatte gidiyorsun ( anayerler hariç) ayrıca kendimden örnek vereyim halkalıdan topçulara 3 araba değiştirmem + 2km gibi bir yol yürümem gerekiyor halkalıdan e-5 minibüs 1,4 tl metrobüsle edirnekapı 2,5 tl edirnekapıdan topçular 1,4 tl + yürüdüğüm yol x gidiş dönüş = 10,6 TL tutuyor.benim aracım okadar yakmıyor LPG de...

ama senin gönlün olacaksa araba günümüzde lükstür ;)

chevasil

« Yanıtla #7 : Şubat 08, 2011, 03:55:14 ÖS »
benim arabam benım ihtiyaçlarımı karşılıcak şekilde 1.4 aracım aileme ve bana yetiyor ben kendıme ıhtıyaç olarak görüyorum bütceme göre kalkıp 60.000 üzeri araba alırsam bu lüks sınıfına girer.

avans

« Yanıtla #8 : Şubat 08, 2011, 10:26:29 ÖS »
dostum alınan arac senın cebıne dokunmuyosa rahat rata bınıyosan ıhtıyactır..yok cebını yakıyosa arabayı alıp her bındınde cebını yakıyosa o araba luks demektır bence...

mehmet1971

« Yanıtla #9 : Şubat 10, 2011, 11:48:33 ÖÖ »
dostum alınan arac senın cebıne dokunmuyosa rahat rata bınıyosan ıhtıyactır..yok cebını yakıyosa arabayı alıp her bındınde cebını yakıyosa o araba luks demektır bence...

Görüşlerinize aynen katılıyorum.

faw13

« Yanıtla #10 : Şubat 10, 2011, 11:55:58 ÖÖ »
arabaya gelene kadar ne lüksler tüketiyoruz, bugün cep telefonu ihtiyaç mı lüks mü ya da bir bilgisayar, ya da daha da temel bir tüketim ürünü, kırmızı et, bunların hepsi lüks sınıfta vergilendirilmekte, 21.000 TL'lik bir araç 40.000 TL ye geliyor, tamam ama 30 liralık cep telefonu görüşmesi de 55 liraya geliyor, internet lüks mü vs vs vs liste uzar gider, bence hepsi ihtiyaç ama hepsini lüks statüsünde kullanıyoruz, ha gene aynı kapıya çıkar, asgari maaşın varsa telefondan nete girme mesela gibi ama onun bile lüks olmadığı insanlar bolca mevcut

avans

« Yanıtla #11 : Şubat 10, 2011, 09:31:55 ÖS »
arabaya gelene kadar ne lüksler tüketiyoruz, bugün cep telefonu ihtiyaç mı lüks mü ya da bir bilgisayar, ya da daha da temel bir tüketim ürünü, kırmızı et, bunların hepsi lüks sınıfta vergilendirilmekte, 21.000 TL'lik bir araç 40.000 TL ye geliyor, tamam ama 30 liralık cep telefonu görüşmesi de 55 liraya geliyor, internet lüks mü vs vs vs liste uzar gider, bence hepsi ihtiyaç ama hepsini lüks statüsünde kullanıyoruz, ha gene aynı kapıya çıkar, asgari maaşın varsa telefondan nete girme mesela gibi ama onun bile lüks olmadığı insanlar bolca mevcut
valla dostum ılk once mesela bı cep telı alırken ne kadar ıhtıyacın var..yada ne kadar ınternete gırme zorunlulun var veya ne kadar cok resım cektırıyosunkı kac mega pıksel oldu onemlı benım ıcın buna bakarım...bugun bakıyorum herkezde bı ıpone..alana burdakı forumdakı arkadaslarımda yanlıs anlamasın ama..alanlara soruyorum 24 taksıtle alan yok gsm sırketının yaptı kampanyayla vss..alanlar..ben sunu sorarım gercekten ıpone alabılen ve kullanmayı hakeden adamlarla yan yana gelsek..cok afedersınız ama tuvalet kagıdı kadar kalırız..ıponeyı taksıtle alıpta faturayı odıyemeyıp yada konturu olmayıp carı atmanın alemı yok dıye sahsı fıkrım..ne kadar kazancın varsa okadar yekı..gecelerı rahat uyuyalım..
« Son Düzenleme: Şubat 10, 2011, 09:32:49 ÖS Gönderen: avans »

mtl34

« Yanıtla #12 : Şubat 11, 2011, 08:41:49 ÖÖ »
haklısınız arkadaşlar  avans ve  pis cocuk guzel acıklama yapmıs dıyecek laf kalmamıs artık zaten

kayaci26

« Yanıtla #13 : Şubat 11, 2011, 10:53:41 ÖÖ »
Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli listelerde hangi mallar vardır ?

Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli 4 (dört) adet liste vardır.

(I) sayılı listenin A cetvelinde; akaryakıt ürünleri, doğal gaz, LPG ve benzerleri,
(I) sayılı listenin B cetvelinde; akaryakıta katılabilen solvent türevleri, tiner, bazyağ ve madeni yağlar gibi ürünler,
(II) sayılı listede; motorlu kara, deniz ve hava taşıtları,
(III) sayılı listenin A cetvelinde; kolalı gazozlar ve alkollü içkiler,
(III) sayılı listenin B cetvelinde;  tütün ve tütün mamulleri,
(IV) sayılı listede; dayanıklı ve lüks tüketim malları yer almaktadır.

kanunda da belirtildiği gibi otomobil, otomobil de kullandığımız yakıt LÜKS TÜKETİM olarak tanımlanmış...

Evet bizim ülkemiz gibi azgelişmiş ekonomilerde bu tip tüketimler LÜKS maalesef... Çünkü adam gibi çalışmasa da ve çoğu zaman daha çok para ve zaman harcamayı gerektirse bile toplu taşıma hizmeti varsa ve özellikle kamu hizmeti olarak sunuluyorsa (Evet şehir içi ulaşımı belediyeler sağlar ve bir kamu hizmetidir ve amaç sosyal faydayı max yapmaktır, amaç max karlılık değildir ama nerdeee) evden işe ya da başka bişr yere gidip gelmek için özel araç kullanmak lükstür... hatta bu konuda bilindik bir otobüs-dolmuş espirisni hatırlatmak isterim.... dolmuşun içinin çok sıkışık olduğundan şikayet eden yolcuya şöfor ---lüks istiyorsan kendi aracınla gidecen.... der.

Evet değerli dostlar bu konu ekonomik anlamda tam olarak gelişmemiş olduğumuzdan kaynaklıdır.... milli gelirin daha da arttığı ve de tahakkuk eden vergi ile tahsil edilen vergi arasında ki fark kapandıkça hükümetler yeni yasalarla LÜKS TÜKETİM in tanımını değiştireceklerdir diye umut ediyorum....

İşin en acımasız tarafı, bir çok kişinin ilgi alanına girmediğindendir bilinmez ama direk bizim meslk konusu.... yeri gelmişken belirtmek gerekir... insanımız.... ÖTV nin de KDV sini öder....

Nasıl mı ... 100 TL lik bir mala %20 ÖTV uygulanıyor ise 120 TL olur + KDV burdan hesaplanır 120*1,18 = 141,60 TL olur tüketiciye sunulan fiyat... Oysa ki %20 ÖTV + %18 KDV = %38 vergi var diye hesaplamaya çalışırız ama denk gelmez %41,6 çıkar...  çünkü ÖTV nin de KDV sini alırılar sırıtmadan ve yüzünüze bakmadan...

luke skywalker

« Yanıtla #14 : Şubat 13, 2011, 10:18:25 ÖS »
Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli listelerde hangi mallar vardır ?

Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli 4 (dört) adet liste vardır.

(I) sayılı listenin A cetvelinde; akaryakıt ürünleri, doğal gaz, LPG ve benzerleri,
(I) sayılı listenin B cetvelinde; akaryakıta katılabilen solvent türevleri, tiner, bazyağ ve madeni yağlar gibi ürünler,
(II) sayılı listede; motorlu kara, deniz ve hava taşıtları,
(III) sayılı listenin A cetvelinde; kolalı gazozlar ve alkollü içkiler,
(III) sayılı listenin B cetvelinde;  tütün ve tütün mamulleri,
(IV) sayılı listede; dayanıklı ve lüks tüketim malları yer almaktadır.

kanunda da belirtildiği gibi otomobil, otomobil de kullandığımız yakıt LÜKS TÜKETİM olarak tanımlanmış...

Evet bizim ülkemiz gibi azgelişmiş ekonomilerde bu tip tüketimler LÜKS maalesef... Çünkü adam gibi çalışmasa da ve çoğu zaman daha çok para ve zaman harcamayı gerektirse bile toplu taşıma hizmeti varsa ve özellikle kamu hizmeti olarak sunuluyorsa (Evet şehir içi ulaşımı belediyeler sağlar ve bir kamu hizmetidir ve amaç sosyal faydayı max yapmaktır, amaç max karlılık değildir ama nerdeee) evden işe ya da başka bişr yere gidip gelmek için özel araç kullanmak lükstür... hatta bu konuda bilindik bir otobüs-dolmuş espirisni hatırlatmak isterim.... dolmuşun içinin çok sıkışık olduğundan şikayet eden yolcuya şöfor ---lüks istiyorsan kendi aracınla gidecen.... der.

Evet değerli dostlar bu konu ekonomik anlamda tam olarak gelişmemiş olduğumuzdan kaynaklıdır.... milli gelirin daha da arttığı ve de tahakkuk eden vergi ile tahsil edilen vergi arasında ki fark kapandıkça hükümetler yeni yasalarla LÜKS TÜKETİM in tanımını değiştireceklerdir diye umut ediyorum....

İşin en acımasız tarafı, bir çok kişinin ilgi alanına girmediğindendir bilinmez ama direk bizim meslk konusu.... yeri gelmişken belirtmek gerekir... insanımız.... ÖTV nin de KDV sini öder....

Nasıl mı ... 100 TL lik bir mala %20 ÖTV uygulanıyor ise 120 TL olur + KDV burdan hesaplanır 120*1,18 = 141,60 TL olur tüketiciye sunulan fiyat... Oysa ki %20 ÖTV + %18 KDV = %38 vergi var diye hesaplamaya çalışırız ama denk gelmez %41,6 çıkar...  çünkü ÖTV nin de KDV sini alırılar sırıtmadan ve yüzünüze bakmadan...
Demek istediğim bu zaten.İnsanına ''taşıt ve akaryakıtını'' mütevazi vergilerle ulaşılabilir ihtiyaç maddesi gibi sunmayan bir zihniyet altındayız.Koluma taktığım bin TL. saat lüks olsun varsın,onsuz da yaşarım.Ama araç saate benzemez,ihtiyaçtır.
Fransa'da 2 kişiye 1 araç düşerken Türkiye'de 20 kişiye bir araç düşüyordu 1,5 sene önce.(Kaynak; news tv ana haber 2009)

seferad

« Yanıtla #15 : Şubat 14, 2011, 12:26:58 ÖS »
parası olana ihtiyaç olmayana lüx

luke skywalker

« Yanıtla #16 : Şubat 15, 2011, 06:41:32 ÖS »
Satın alma gücü düşük insanımıza,otomobil gibi önemli bir ürünü mütevazi vergilerle layık gören bir yönetimin bu ağır taşıt vergilerini makul oranlara indirmesi dileğiyle.
Değerli yorumlarınız için teşekkürler.

hakangunister

• www.osgun.com.tr
« Yanıtla #17 : Şubat 16, 2011, 10:21:13 ÖÖ »
Lüx yada ihtiyaç kavramı kişiden kişiye değişir. Kişinin bulunduğu konum gereği bazı lüx ler ihtiyaca dönüşebilir.

Şimdi fakir bir insan için Rolex marka saat lüx ün lüx ü dür. Ama zengin bir iş adamı için o bir ihtiyaçtır. Çünkü girdiği ortamlar bulunduğu mekanlar Rolex marka saat takmasını , en kaliteli takım elbiseyi giymesini ve en iyi arabaya binmesini gerektirir. Sen bu zengin adam için lüx yaşıyor diyemezsin. Adam parasını kazanıyor ve içinde yaşadığı ortamın gerekliliklerini yerine getiriyor.

Mesela bir fabrikada çalışan bir işçinin internete giren bir telefona ihtiyacı yok. Ama bir iş adamı yada yönetici için bu bir ihtiyaç. Çünkü mail lere bakmak zorunda internetten anlık şeylere bakmak zorunda falan filan....

Bu tür örnekler çoğaltılabilir.

luke skywalker

« Yanıtla #18 : Şubat 17, 2011, 11:55:44 ÖS »
Kişi başına düşen milli geliri Türkiye`nin 5-10 katı olan AB ülkelerinde, ödenen taşıt vergisi Türkiye`dekinin onda biri, bilemediniz beşte biri kadar...
Çünkü vatandaşına otomobil sahibi olmayı çok görmeyen bir yönetim anlayışı var
Otomobil senin için olmasada olur değil olmazsa olmazdır ey vatandaşım diyor.AB ülkeleri.
Yani kendi vatandaşına layık görüyor aracı,lüks değil.
İngiltere`de aracın emisyon hacmine göre, 2006 model otolardan; BMW X5 ve 520i`ye 160 Sterlin, Peugeut 206`ya 125 Sterlin, Opel Corsa 105 Sterlin, Honda Civic 105 Sterlin, Hyundai Accent 1.6`ya 125 Sterlin, Wolswagen Polo 1.4 ve Golf 1.6 145 Sterlin, Cherokee, Porche Cavrera, Range Rover 4x4, Ferrari Modena, Jaguar x tape, Lamborghini ve Rolse Royce Phantom için 160 Sterlin motorlu taşıtlar vergisi ödeniyor.

Adamlar 2006 Lamborghini'ye 160 Sterlin vergi ödüyor.

ÇaVuŞ

« Yanıtla #19 : Şubat 18, 2011, 07:41:45 ÖÖ »
Abi İstanbul Adına konuşayım İstanbulda Şart Bence Burada yaşayan Abilerim ve Arkadaşlar Biliyor Acill bi işin olunca 30 dk yeri 50 dk gidiyo hondayla 10 dk :)

poseidon999

« Yanıtla #20 : Şubat 18, 2011, 07:58:22 ÖÖ »
Abi İstanbul Adına konuşayım İstanbulda Şart Bence Burada yaşayan Abilerim ve Arkadaşlar Biliyor Acill bi işin olunca 30 dk yeri 50 dk gidiyo hondayla 10 dk :)

Bazen de metro tramvay ile 10 dakikada gideceğin yolu araba ile trafikte 45 dakikada gidiyorsun buna ne demeli ?????

Ben kendi rekorumu kırdım.
Yeşilyurt-Üsküdar
mesafe 30 km
cuma günü iş çıkışı trafiğinde 3,5 saatte gitmiştim.

fearless.32

« Yanıtla #21 : Şubat 18, 2011, 08:59:08 ÖÖ »

Bazen de metro tramvay ile 10 dakikada gideceğin yolu araba ile trafikte 45 dakikada gidiyorsun buna ne demeli ?????

Ben kendi rekorumu kırdım.
Yeşilyurt-Üsküdar
mesafe 30 km
cuma günü iş çıkışı trafiğinde 3,5 saatte gitmiştim.

geçen hafta istanbul'daydım. Yav Isparta'dan bizim köy 45 km. ağır ğaır yarım saatde gidiyorum.
İstanbulda gece 3 de ( bak gece 3 de ha :)  ) şişli etfal'in oradan fatih'e 1.5 saatde gittik yaav. Isparta gibi bi yerden kalkıp istanbul trafiğine girince 1 hafta da kimyam bozuldu yaav :D

a-r-m

« Yanıtla #22 : Şubat 18, 2011, 11:25:01 ÖÖ »
itiyaç mı lüks mü bilmem ama çok masraflı kendileri :D

alp55

« Yanıtla #23 : Şubat 18, 2011, 04:28:07 ÖS »
sahip oldukların ihtiyaç
sahip olamadıkların lüks
ihtiyaç duymazsan almazsın, alırsan lüks
sadece özet
uzatmak isteyen sahip olduklarını yada olamadıklarını sebepleri ile yazabilir

haluk 23

« Yanıtla #24 : Mart 04, 2011, 10:02:35 ÖS »
Son zamlarla birlikte artık kesinlikle lüks.

Yıllık 1000 TL civarında kasko.

Yılda 20.000 km yapan biri için yılda 6400 TL yakıt parası (litresi ortalama 4 TL den 8lt yakıt tüketeceği hesabıyla.).

Yılda 700 TL mtv.

Sadece yağ ve filtrelerin değişeceği iki bakıma yaklaşık 500 TL.

Trafik sigortası yaklaşık 250 TL.

Toplam 6400 + 1000 + 700 + 500 + 250 = 8850 TL cik.

Aylık 1500 TL geliri olan bir memurun 6 aylık geliri demek bu para.

Ki bu en iyimser tahmin. Daha kasko daha fazla tutacağını, bakımlarda balatalar vb de değişeceğini, akaryakıta yine zam geleceğini falan da eklersek düz 10 kaat çalışır :)

Kesinlikle lüks !!!

Haluk