Gönderen Konu: Motor Yıkanır mı?  (Okunma sayısı 33173 defa)

karapilot

Ynt: Motor Yıkanır mı?
« Yanıtla #50 : Kasım 14, 2010, 12:59:18 ÖÖ »
arkadaşlar nasıl olur bişiycik olmaz dersiniz...sizce yağlı  kalması mı kötü pas tutuması elektirik aksamının zarar görmesi mi?

pcvirus

« Yanıtla #51 : Kasım 14, 2010, 01:07:18 ÖÖ »
arkadaşlar nasıl olur bişiycik olmaz dersiniz...sizce yağlı  kalması mı kötü pas tutuması elektirik aksamının zarar görmesi mi?
bende sana şunu söyliyim
sen yağmurlu havalarda dolaşıp aracını park ettiğin zaman
aracının motorun altından içeri su alır doğal olarak be senin motorunun yüzeyi yağlı deilse ilerde paslanma yapar
motor yıkama sadece su ile yapılmıyor

karapilot

« Yanıtla #52 : Kasım 14, 2010, 01:09:26 ÖÖ »
bende sana şunu söyliyim
sen yağmurlu havalarda dolaşıp aracını park ettiğin zaman
aracının motorun altından içeri su alır doğal olarak be senin motorunun yüzeyi yağlı deilse ilerde paslanma yapar
motor yıkama sadece su ile yapılmıyor

peki anlamadığım konu şu madem yıkatma zarar vermiyorda neden yetkili servisler neden yasaklıyor?

pcvirus

« Yanıtla #53 : Kasım 14, 2010, 01:10:47 ÖÖ »
birde şu var
eğer sağı soluyla oynanmamış bir araç ise kes biç bantla olayı gibi
kabloların hepsi yalıtımlı  zaten
herkesin kendi fikri valla ben şahsen motorumun eli yüzü toz pislik içinde binmem
ha illa yıkamak mı gerekir o ayrı en azından açıp bi bezle silerim

pcvirus

« Yanıtla #54 : Kasım 14, 2010, 01:11:59 ÖÖ »
servisin yasaklamadıgı birşey varmı
adamlar tabiki hiçbirşeyi riske etmeyecek
adam arkaya ek sis farı takmanı bile kabul etmiyor oysaki bi tane kablo çekiyorsun o kadar
peki sen neden zaralı olduğunu düşünüyorsun ??

karapilot

« Yanıtla #55 : Kasım 14, 2010, 01:14:34 ÖÖ »
silmek daha güvenli ve  zararsız...
sadece suyla yıkamıyor demişsiniz başke ne ile yıkanıyoR?

pcvirus

« Yanıtla #56 : Kasım 14, 2010, 01:24:36 ÖÖ »
yıkamacıların kullandıgı ilaçlar var

PearL GreY MoNsteR

« Yanıtla #57 : Kasım 19, 2010, 10:52:29 ÖS »
yıkamacıların kullandıgı ilaçlar var

aracımın eski sahibinin yeni aracını adam yıkıyordu bir ilaç vardı bide su yıkıyordu
adamın teki geldi yıkıyosunda çalışcakmı dedi sonra sen merak etme dedi
diqeride çaLışmassa diyince adam gitti 2. kere marşa bastı ve tıkır tıkır çaLışıyordu ...

turhan_edd

« Yanıtla #58 : Kasım 19, 2010, 11:03:49 ÖS »
dizel aracı yıkayabilirsiniz ancak aküyü izole edin. dizel araçlar suda alsa çalışmaya devam eder benzinli gibi değildir. ama iki tip motorunda yıkanmasını tavsiye etmem.

cangüder arkadaşım senin bahsettiğin dizeller eski nesil dizellerdi şimdiki dizellerin benzinlilerden pek bi farkı kalmadı heleki şu common railler yokmu her yeri sensör içinde elektrikli enjektörler vs vs en güzeli motorunuzda yağ kaçağı gibi kirletici olaylar yoksa yıkatmayın dikkatlice silin derim
« Son Düzenleme: Kasım 19, 2010, 11:10:28 ÖS Gönderen: turhan_edd »

RoCkWaRyUmM!!!

« Yanıtla #59 : Kasım 22, 2010, 12:36:39 ÖS »
arkadaşlar motor korumayı bilemem ama (yorumuma o yüzden o hariç) ilaç dedikleri sey sulandırılmış mazot sadece :D beklediğinde yağları gevşetiyor ve tanzikli suyla temizlik sağlanıyor bu kadar başka bi sihri yok yani. şahsen ben yeni aracımı yıkatmam ama karbüratörlü araclarda distribütöre bi poşet gecirmek hep yeterli gelmişti. yeni aracım biraz kalabalık gözüküyo gözüme elektronik cok fazla şey var sanki ondan yıkatmayı tercih etmedim henüz, etmem gibide gözüküyor.

karapilot

« Yanıtla #60 : Kasım 22, 2010, 01:39:41 ÖS »
ilaç eğer sıvıysa sonuçta SU var için de değil mii???

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #61 : Kasım 22, 2010, 08:31:58 ÖS »
Herkes motor yıkayamaz,motor yıkamanında belli bir prensipleri vardır.

İlaçla yıkanır genelde,yıkamacılarda gördüğünüz püskürtülen beyaz şey ilaçtır.Lekeyi yerinden çıkartır.Sıvı bişeydir ama püskürttüğü için sıvı olarak işlemez.Herhangi bir zararı yoktur.İlaç sıkıldıktan sonra tazikli suyla yıkanır,ama herkes yıkayamaz.Beyin,sensör...vs yerlere su kaçırmamak gerekir.Poşetle sarmamız gereklidir.Yoksa problem çıkartabilir.Ama işi bilen kişi hiç bişey sarmadanda,motora ve motorun yakınlarında bulunan hiç bir parçaya zarar vermeden yıkar.
( Bizim yıkamacıyı örnek verecek olursak eğer hiç sorunsuz yıkıyor. :) )

PearL GreY MoNsteR

« Yanıtla #62 : Kasım 22, 2010, 10:23:46 ÖS »
Herkes motor yıkayamaz,motor yıkamanında belli bir prensipleri vardır.

İlaçla yıkanır genelde,yıkamacılarda gördüğünüz püskürtülen beyaz şey ilaçtır.Lekeyi yerinden çıkartır.Sıvı bişeydir ama püskürttüğü için sıvı olarak işlemez.Herhangi bir zararı yoktur.İlaç sıkıldıktan sonra tazikli suyla yıkanır,ama herkes yıkayamaz.Beyin,sensör...vs yerlere su kaçırmamak gerekir.Poşetle sarmamız gereklidir.Yoksa problem çıkartabilir.Ama işi bilen kişi hiç bişey sarmadanda,motora ve motorun yakınlarında bulunan hiç bir parçaya zarar vermeden yıkar.
( Bizim yıkamacıyı örnek verecek olursak eğer hiç sorunsuz yıkıyor. :) )

yeterince açıkLayıcı oLmuş...
sanırsam konuya nokta koyuLdu....

pcvirus

« Yanıtla #63 : Kasım 22, 2010, 10:48:08 ÖS »
anlamayan kalmamıştır umarım
pufff

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #64 : Kasım 23, 2010, 09:01:30 ÖS »
anlamayan kalmamıştır umarım
pufff

ahahaha  >%6rol  >%6rol  >%6rol

karapilot

« Yanıtla #65 : Kasım 24, 2010, 12:00:30 ÖS »
evet kalmamıştır bence de ...
artık yıkamazlarr...
:D

DJSTRONGER

« Yanıtla #66 : Mart 28, 2011, 03:37:47 ÖS »
civic den önceki aracım opeldi ve yıkattığımda aracım ilk 3 marjda çalışmadı sonra bir hafta boyunca tekledi... fakat civicde ben bu problemden ziyade elektronik aksamların yoğunluğundan dolayı gelebilicek bi zarardan korkuyorum... hala karar veriyorum hondanın motoru yıkanırmı ?? bence muhakkak temizleniyordur ama bilmediğimiz bir yöntem mi var acaba ?

karapilot

« Yanıtla #67 : Mart 28, 2011, 07:38:05 ÖS »
civic den önceki aracım opeldi ve yıkattığımda aracım ilk 3 marjda çalışmadı sonra bir hafta boyunca tekledi... fakat civicde ben bu problemden ziyade elektronik aksamların yoğunluğundan dolayı gelebilicek bi zarardan korkuyorum... hala karar veriyorum hondanın motoru yıkanırmı ?? bence muhakkak temizleniyordur ama bilmediğimiz bir yöntem mi var acaba ?

tereddüte ne mahal?
yıkanmaz. en azından tavsiye.

efsane_001

« Yanıtla #68 : Mart 28, 2011, 09:18:53 ÖS »
yıkanır ama sağlam güvenilir bir yer olduğu sürece

karapilot

« Yanıtla #69 : Mart 28, 2011, 09:44:11 ÖS »
yıkanır ama sağlam güvenilir bir yer olduğu sürece

tavsiye etmem.

vtecesref

« Yanıtla #70 : Mart 29, 2011, 09:35:24 ÖÖ »
bende yıkanırmı yıkanmazmı tereddutteyım silmek en dogrusu sanırım..en son nıssan qashqaı mı gecen sene yıkattım 1 saat sonra satısını yaptım:))

ÇaVuŞ

« Yanıtla #71 : Mart 29, 2011, 10:10:53 ÖÖ »
Normal Yıkamacılara Değil Özel Yerleri Var Onun Su Kaçacak Yerlere Karşı Önlem Alıyolar ...

HLKSLR

« Yanıtla #72 : Mart 29, 2011, 10:16:29 ÖÖ »
Motor yıkanır arkadaşlar,hiçbir sıkıntı olmaz,önemli olan motorun soğuk olması ve ehil kişiler tarafından yapılması.. Kimseye güvenemiyorum diyorsanız,yetkili servise gidin yıkatın.Doğabilecek bir sorunda servis garantiniz olur en azından. Ben kendim yıkıyorum ve sorun yaşamadım bu güne kadar..

piscocuk

« Yanıtla #73 : Mart 29, 2011, 11:03:53 ÖÖ »
ben sonaxta 106gti yıkattım ilk önce çalıştı biraz tekledi vee sonra aynen devam.eğer okadar narin bir arabada böyle sorunsuz oluyorsa hondada bişicik olmaz.tabi olmaz dendi diyede hayddaa diyip suyla dalmak olmaz.arkadaşlarında yazdığı gibi her işin bir yolu yordamı var :)

luke skywalker

« Yanıtla #74 : Nisan 06, 2011, 11:08:35 ÖS »
Kullanım kitapçığında yazıyor:Motor yıkanmasını tavsiye etmiyoruz diye.2004 civic sedan.
Ama ben yıkattım bir sorun çıkmadı.