Gönderen Konu: Motor Yıkanır mı?  (Okunma sayısı 33167 defa)

karapilot

Motor Yıkanır mı?
« : Ekim 19, 2010, 09:45:24 ÖÖ »
evet arkadaşlar birçok motor ustasına sordum bu soruyu motor yıkanır mı diye ama her seferinde farklı cevap aldım. kimisi yıkanır abi özel sıvıları var onun yıkanır diyor, kimisi de hayır yıkanmaz mekaniğine zarar verir. diyor .
sizce yıkanır mı?

mali

Ynt: Motor Yıkanır mı?
« Yanıtla #1 : Ekim 19, 2010, 09:49:12 ÖÖ »
yıkanır ama riskli
elektronik aksamın ısanması muhtemel

AL-BAYRAK

« Yanıtla #2 : Ekim 19, 2010, 09:50:39 ÖÖ »
 valla ben aldığım her aRACI yıkattım bi sıkıntı olmadı işi bilen kişiler yapınca sıkıntı olmuyor

mali

« Yanıtla #3 : Ekim 19, 2010, 09:50:48 ÖÖ »
bence en güzeli
sıcak suyla bezle kendin silmek

veya en güzeli wd-40 sıkıp temizlemek

Cecul

« Yanıtla #4 : Ekim 19, 2010, 09:57:56 ÖÖ »
valla ben aldığım her aRACI yıkattım bi sıkıntı olmadı işi bilen kişiler yapınca sıkıntı olmuyor
Katılıyorum. Bir önceki aracımın motorunu, o zamanlar gittiğim serviste yıkamışlardı. Önce, güzelce izole ettiler su girmemesi gereken yerleri. Hiç bir sıkıntı olmadı. Ama çok sık yapılmasına gerek yok bence.

karapilot

« Yanıtla #5 : Ekim 19, 2010, 10:16:09 ÖÖ »
araçlarınız neydi arkadaşlar.

Cecul

« Yanıtla #6 : Ekim 19, 2010, 11:55:25 ÖÖ »
yıkattığım 98 Eure Accord'du

CMYK

« Yanıtla #7 : Ekim 19, 2010, 12:01:07 ÖS »
Benim aracin (94 Civic SI) motoru ilk aldigim zaman (3 ay önce)  SONAX'da yıkatmıstım. Yapilan işlem, ilk once elektrik / elektronik parcalarin ve kablolarin buldugun yerlere koruyucu madde sıkılarak izole edildi. Sonrasinda ılık su püsküterek yikadilar. Son olarak motor koruma maddesi kullanarak motoru, fabrikadan yeni çıkmıs gibi sıfır hale getirdiler. Şuan'a kadar en ufak sorun cikmadi..

34GB4525

« Yanıtla #8 : Ekim 19, 2010, 02:18:05 ÖS »
Sürekli yapılacak bi şey değil senede bir yapılabilri ama iyi kapatmak gerek kritik yerleri ben ykatmıştım alarm sapıttı gece kendi kendine çeliyordu uytmadı mahalleyi ve beni sonra kuryunca geçti :)

karapilot

« Yanıtla #9 : Ekim 19, 2010, 02:43:57 ÖS »
ustalara güvenemiyorum.. bazıları dediğim gibi yıkatabilirsin diyor...

canguder

« Yanıtla #10 : Ekim 19, 2010, 03:22:32 ÖS »
yıkatmazsan daha iyi , ıslak bezle kendin tozlu yerleri silebilirsin ama yıkatmaya kesinlikle karşıyım. ayrıca motorun yıkanması sana + bir hijyen sağlamaz.

hellfire39

« Yanıtla #11 : Ekim 19, 2010, 03:33:22 ÖS »
bence de yıkatmayın, bez ile silin. elektronik aksama zarar verebilir.

Mahir TÜRKMEN

« Yanıtla #12 : Ekim 19, 2010, 03:37:22 ÖS »
Nadir olmak üzere yıkatılabilir tabiki sağlam bir yere gerekli korumalar alındıktan sonra sıkıntı olacagını sanmıyorum ..

mustican

« Yanıtla #13 : Ekim 19, 2010, 05:04:06 ÖS »
burada ben de birsey soyleyeyim...
2 tane honda jazz
1 tane honda civic
1 tane opel astra dizel
1 tane ford focus dizel
Sec er oto da erdogan usta yikadi ozel bir sprey sikarak ...,hic de birsey olmadi  yalniz elektronik aksam olan yerleri izole ediyor ama honda da direk yikiyor...

canguder

« Yanıtla #14 : Ekim 19, 2010, 05:45:41 ÖS »
dizel aracı yıkayabilirsiniz ancak aküyü izole edin. dizel araçlar suda alsa çalışmaya devam eder benzinli gibi değildir. ama iki tip motorunda yıkanmasını tavsiye etmem.

mustican

« Yanıtla #15 : Ekim 19, 2010, 08:41:58 ÖS »
walla ben herkese her turlu tavsiye ederim yikama isini heleki arac japonsa yika gitsin....

sawass

« Yanıtla #16 : Ekim 20, 2010, 01:17:56 ÖS »
Fiat marka araç vardı , bayiye aracı takasta vermeye gitçektik , dedik temiz olsun yıkatalım motorunu falan ,  artık bujileremi su kaçtı ne olduysa araba çalışmadı , adamlar su kaçtı heralde falan değip baya bi hava falan tuttulardı , yolda silkelemişti , ışıklarda stop ettiydi falan :) Yani yıkatılmayıp bezle kabasını alıp , bide özel parlatıcı tarzında bişey sürdümü çiçek gibi olur..

alp55

« Yanıtla #17 : Ekim 22, 2010, 10:01:56 ÖÖ »
motor aksamı suyla yıkanmaz arkadaşlar, suyla yıkayan yerlerden uzak durun
motor gazla, yada plastik aksama zarar vermeyen solventle yıkanır
sonrasında koruma verniği yapılır
her aracı olana tavsiye ederim
motor koruması yapılan motor üzerine kovayla su döksen birşey olmaz

fzthgosm

« Yanıtla #18 : Ekim 23, 2010, 09:56:28 ÖÖ »
yıkatma zaten geri kirleniyor.ben eski arabamı yıkatmıştım bişeyde olmamıştı ancak olmayacagı anlamınada gelmez.bence en güzeli silmek özel spreylerle

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #19 : Ekim 23, 2010, 10:41:44 ÖÖ »
ECU'yu bir poşetle sar,su gelmesin
Bide yıkadıktan sonra bazı araçlarda bujilere su kaçıyor.Çalışmıyor sonra.Bujileri temizledikten sonra,buji yuvasına kompresörle hava sıkın.Sonra problem çözülüyor.
Ama yinede dikkatli olun.
Kolay qelsin.

RoCkWaRyUmM!!!

« Yanıtla #20 : Ekim 23, 2010, 10:46:47 ÖÖ »
Bide yıkadıktan sonra bazı araçlarda bujilere su kaçıyor.Çalışmıyor sonra.Bujileri temizledikten sonra,buji yuvasına kompresörle hava sıkın.Sonra problem çözülüyor.
Kolay qelsin.
şahinimin gözünü sevim :D bujilere bi market poşeti gecir sonra bas mazot sonra suyu :D bunda gözüm yemiyo bi vd 40 uğraşacaz artık bi pazar kıştan sonra yaparım ama :D

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #21 : Ekim 23, 2010, 10:55:57 ÖÖ »
Kolay qelsin.
şahinimin gözünü sevim :D bujilere bi market poşeti gecir sonra bas mazot sonra suyu :D bunda gözüm yemiyo bi vd 40 uğraşacaz artık bi pazar kıştan sonra yaparım ama :D

:)

Fiat Coupe 5 Silindirli 2.0'e yapmıştıkta.Bujilere su kaçmıştı ateşlemiyordu.bobin falan ıslanmıştı.Ordan biliyorum :)
« Son Düzenleme: Ekim 23, 2010, 10:56:46 ÖÖ Gönderen: aRas »

pcvirus

« Yanıtla #22 : Ekim 23, 2010, 12:45:08 ÖS »
ben her arabamın motorunu haftada 1 kez yıkatıyordum
sonrada wd-40 ile temizliyordum
yıkattıgım heryer sadece distributoru kapatıyordu poşetle tamam
motorun pis görünmesine dayanamam

RoCkWaRyUmM!!!

« Yanıtla #23 : Ekim 23, 2010, 12:53:48 ÖS »
Kolay qelsin.

Fiat Coupe 5 Silindirli 2.0'e yapmıştıkta.Bujilere su kaçmıştı ateşlemiyordu.bobin falan ıslanmıştı.Ordan biliyorum :)
al eline komprosörle hava bas :D güzelce bi kurusun sonra 3 marş en fazla biraz tekler 5 dakka sonra herşey düzgün ve tertemiz bi motor :D

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #24 : Ekim 23, 2010, 01:28:43 ÖS »
Kolay qelsin.

al eline komprosörle hava bas :D güzelce bi kurusun sonra 3 marş en fazla biraz tekler 5 dakka sonra herşey düzgün ve tertemiz bi motor :D

aynen öyle :)