Gönderen Konu: Manuel Vitesten Otomatiğe Geçenler; Memnunmusunuz ?  (Okunma sayısı 15769 defa)

nisay

Manuel Vitesten Otomatiğe Geçenler; Memnunmusunuz ?
« : Temmuz 02, 2012, 03:55:33 ÖS »
Aracım manuel vites. Bundan öncekilerde öyleydi.  ilerleyen dönemlerde araç değişikliği yapmam söz konusu olursa eşimin vites olayını tam olarak kavrayamaması sebebiyle otomatiğe yöneleceğim sanırım.

Manuel vitesten otomatik vitese geçenlerin tecrübelerini merak ediyorum.

deniz

• Co-Admin
Ynt: Manuel Vitesten Otomatiğe Geçenler; Memnunmusunuz ?
« Yanıtla #1 : Temmuz 02, 2012, 04:01:13 ÖS »
Büyük rahatlık :D

kacaman

« Yanıtla #2 : Temmuz 02, 2012, 04:01:49 ÖS »
benim aracım düz vites ve otomatik araç kullandım mercedes, passat, accent, polo, megane, ve şimdi aklımda kalmayan bir çok markanın otomatik modellerini kullandım, eğer siz aracınıza agresif kullanmayı istiyorsanız manuel vitesli olacak, yok ben aracıma sakin binerim derseniz otomatik almak daha konforlu ve rahat.

kacaman

« Yanıtla #3 : Temmuz 02, 2012, 04:02:13 ÖS »
aracımı değiştirmeyi düşünüyorum ve yine düz vites araç almayı planlıyorum.

alimagar

• şeyhmus bilgiç
« Yanıtla #4 : Temmuz 02, 2012, 04:06:35 ÖS »
ben oldum olası otomatiği kullanamıyorum belki rahatlık var ama arada bi agresif kullanmak istesen otomatikte bunu yapamasın  ama bayanlar için  ideal  bu arada aradaki yakıt miktarı azımcanki bi rakam deyil

münzevi

• Co-Admin
« Yanıtla #5 : Temmuz 02, 2012, 04:09:57 ÖS »
Benim ilk aracım olduğu için otomatiğin büyük kolaylık olduğunu söylemem pek birşey ifade etmez, ama aynı durum 15 senelik şoför olan abim için de geçerliyse o zaman bunda bir haklılık payı vardır. Sürekli katılım yapan, her ışıkta katılım moduna giren biri değilseniz manuel ve otomatik şanzıman arasındaki performans farkı sizin için hissedilir dahi olmaz. Hele ki kick down veya spor modu gibi bu ihtiyaca dahi cevap veren bir özelliğe sahip bir aracınız olursa böyle bir fark da kalmaz.

honda2002

« Yanıtla #6 : Temmuz 02, 2012, 04:10:17 ÖS »
Aracım manuel vites. Bundan öncekilerde öyleydi.  ilerleyen dönemlerde araç değişikliği yapmam söz konusu olursa eşimin vites olayını tam olarak kavrayamaması sebebiyle otomatiğe yöneleceğim sanırım.

Manuel vitesten otomatik vitese geçenlerin tecrübelerini merak ediyorum.

Otomatik tamamen rahatlık.
Yazın dondurma yiyerek araç kullanmanın keyfine değer biçilmez :)

Otomatik araç biraz daha güçlü olmalı diye düşünüyorum.
Örneğin 1.4 düz araçtan geçiş yapılacak ise otomatik araç 1.6 olmalı gibi. Bu fark aradaki performans düşüklüğünü tolere etmesi için ;)

Onun dışında otomatik araç manuel kullanıma da imkan vermeli. fd6 daki f1 tipi gibi.
Çünkü bazen hızlı sollama için manuele almak gerekiyor.  

combomix

• FD6
« Yanıtla #7 : Temmuz 02, 2012, 04:10:46 ÖS »
çok büyük rahatlık agresif kullanım filan alakası yok vtec2 d1 d2 d3 var fd6 da ise s modunda aldığınızda istediğiniz devirde atarsınız vitesinizi f1 sayesinde

deniz

• Co-Admin
« Yanıtla #8 : Temmuz 02, 2012, 04:10:52 ÖS »
bu 4. arabam ilk 2si manueldi yakıt falan filan agresiflik dediğiniz tabirde ok ama otomatiğe geçtiğimden beri çok rahat ettim heleki istanbul trafiğinde 10 numara oluyor.arabayı satıp başka alıcak olsam gene otomatik alırım...

honda2002

« Yanıtla #9 : Temmuz 02, 2012, 04:22:12 ÖS »
Manuelden otomatike geçenler dünya varmış diyor.
Acaba otomatikten manuele geçenlerde aynı şeyi düşünüyor mu ? Merak ediyorum.

Ancak şu gerçekki katılımdan katılıma koşanların otomatike bence gereksinimleri yok.

CAGLAR28

« Yanıtla #10 : Temmuz 02, 2012, 05:09:48 ÖS »
kesinlikle çok rahatlık uzun yol olsun ş içi olsun ikisini de işimiz gereği kullanıyoruz ama geçtiğimiz hafta arkadaşımla peşpeşe tatile gittik yakıt olarak da aşırı bi fark yok 160 kuruş ben 145 kuruş o yaktı km başına lpg var ikisi de fd6 manuel ile otm.bence değer o rahatlığa zevk için de olsa devamlı gazlamak da biyere kadar diyorum ben. üstelik otm araçta devir daha güzel 155te 3 bin devirde 5. vites.arkadaşımda 4 bine yakın oluyor aynı hız
« Son Düzenleme: Temmuz 02, 2012, 05:10:30 ÖS Gönderen: CAGLAR28 »

mhmtdnr

• mhmtdnr32
« Yanıtla #11 : Temmuz 02, 2012, 05:14:42 ÖS »
valla fd6 manuel kullanıyorum, 6 gün önce kuzenime 99 ies otomatik aldık, dün yaklaşık 400 km yol yaptım otomatikle, ben agresif kullanıma hastayım kesinlikle otomatik almam Isparta büyük şehir olmadan :) çünkü beni yormuyo şu an için manuel... kullanamadım bi türlü otomatiği hep konvoy arkasında kaldım...

baron12

« Yanıtla #12 : Temmuz 02, 2012, 05:22:01 ÖS »
agresif lik dersen f1 sanzıman alcn yada sporta alcn kulakları kapatcn asfaltı parcalycn :)unutmadan s modunda parcalarken yedekte benzin almayıda unutma yoksa tenha bi yerde biterse kur kuş parcalar alim allah

BGR19

« Yanıtla #13 : Temmuz 02, 2012, 06:39:59 ÖS »
ben otomatikten manuele geçtimi araba sürmek varmış dedim :) daha keyifli ama yorgun olduğumda ya da trafikte otomatiği özlüyorum, kafan rahat oluyor o zaman bas gitsin

bbhnda

« Yanıtla #14 : Temmuz 02, 2012, 07:23:50 ÖS »
2010 a4 oto. kullandım.bunun dışında suberp ,97 polo gibi araçlardada az çok tecrübe ettim.mootr güçlüyse tolere edebiliyor şanzımanı.ama oto. şanzımanlar nazik oluyor kim ne derse desin.ama s moda atıp yürümek ve kick down keyfi bir başka :D

MerT01__civic

« Yanıtla #15 : Temmuz 02, 2012, 07:31:38 ÖS »
manuel candır can :) çok otomatik araç kullandım.. tamam rahatlığına dicek sözüm yok.. ama manuel çok çok daha zevk veriyor :) Adana'da çok trafik yok otomatik manuel bi fark etmiyor..

40 yaşından sonra otomatik düşünebilirim. :)

bbhnda

« Yanıtla #16 : Temmuz 02, 2012, 07:36:35 ÖS »
manuel candır can :) çok otomatik araç kullandım.. tamam rahatlığına dicek sözüm yok.. ama manuel çok çok daha zevk veriyor :) Adana'da çok trafik yok otomatik manuel bi fark etmiyor..

40 yaşından sonra otomatik düşünebilirim. :)

kardeşim oto. güzel ama yaw :D

MerT01__civic

« Yanıtla #17 : Temmuz 02, 2012, 07:40:04 ÖS »
kardeşim güzel cidden çok rahat :) ama burda bir İstanbul gibi trafik yok.. çok zorlamıyor manuelde..

tamamen renk zevk meselesi :D yaşım geçince kesinlikle otomatiğe geçerim ama :)

drmoz

« Yanıtla #18 : Temmuz 02, 2012, 08:50:04 ÖS »
benim fd6 düz vites, eşimin corsası otomatik. şehir içinde büyük kolaylık, dondurmanın yanında çay, çekirdek de yapabiliyorsunuz :D
nihayetinde araçlarımızı %90 A noktasından B noktasına gitmek için kullandığımızdan rahat yolculuk iyidir :)

Mustafa6n

« Yanıtla #19 : Temmuz 03, 2012, 03:41:52 ÖS »
Bencede otomatik artık yeni araçlar da kullanılan otomatikler yakıt performans olarak manuele yaklaştı hatta bazı otomatikler daha ekonomik ve performans veriyor dsg gibi.

honda2002

« Yanıtla #20 : Temmuz 03, 2012, 03:57:23 ÖS »
Bencede otomatik artık yeni araçlar da kullanılan otomatikler yakıt performans olarak manuele yaklaştı hatta bazı otomatikler daha ekonomik ve performans veriyor dsg gibi.

Otomatik, tiptronik, f1 vs güzel de itiraf etmeliyim bazen sıkışık trafikte araya girmek için 2 vites birden düşürmek gerekiyor bunu otomatikte manuel kadar hızlı yapamıyorsun doğal olarak. Gördüğüm tek olumsuz taraf bu.
Bu arada DSG iyi güzel de, Honda da yok ki.

bilalsahin

• Bilal Şahin
« Yanıtla #21 : Temmuz 03, 2012, 04:21:40 ÖS »
Ben manuel aracı daha çok seviyorum bana daha fazla haz veriyor fakat bende eşimden dolayı sanırım geçebilirim otomatiğe ama geçicem araç fk2 1.8 ivtec olur çünkü triptronik. Yani hem hanım mutlu olur hem ben gibi geliyor bana ;)

kayaci26

« Yanıtla #22 : Temmuz 03, 2012, 04:35:40 ÖS »
otomatik her zamam rahat be kardeşim.... hele ki o aracı eşin de kullanıyorsa, otomatiği icat eden adamı daha bir seviyorsun....

ayrıca kalabalık trafikte dur kalk vs debriyaja basmaktan sol ayağım uyuşma yapardı eskidendi . . .

şimdi sol ayak tatile gireli epey tembelleşti... arada bir normal araca binince afallıyorum, ya bunun otomatiği yok muydu, nedne düzünü aldınız gibisinden buz gibi espiriler yaparaktan ortamdaki gerginliği yumşatmaya çalışıyorum falan...

ha bu arada otomatik biraz çok yakar... Dert değil yaksın arkadaş.... Honda nın yaktığı yediği içtiği helallllll . . .

galantus

« Yanıtla #23 : Temmuz 04, 2012, 03:48:42 ÖS »
Bu iş tercih meselesidir. Herkese hitap şekli başkadır. Mesela benim hanımda araç kulanıyor onun unosu var. Satıp sana otomatik bir araba alalım diyorum, yok bee debriyajsız arabamı olurmuş sürdüğüm arabanın vitesini ben değiştirmeliyim diyor:) Bizim buralarda pek trafik yok hatta hiç yok diyebilirim. Yani otomatiğin cok bir anlamı yok. Ben otomatikte kulandım şu an manuel vtec2 sahibiyim. Bana sorarsanız kesinlikle manuel derim. Canım istediğinde gezintide 4. vites 1000 devir sağ şeritte tır tır gidebilmeliyim.İllaki otomatik olacaksada triptonik olmalı bence.

honda2002

« Yanıtla #24 : Temmuz 04, 2012, 03:58:51 ÖS »
manuel araç kullanırken bile bir an evvel 5'i bulayım sonra hiç uğraşmayayım diyordum. :)