Gönderen Konu: Kıyaslar mısınız ? Clio & Polo & Civic  (Okunma sayısı 12302 defa)

Ranay

Kıyaslar mısınız ? Clio & Polo & Civic
« : Eylül 10, 2014, 05:27:51 ÖS »
Herkese Selam :)

ilk kez araç alıyor olacagım, ve sürücülügüm de biraz acemilik var haliyle :)  teknik olarak arac konusunda bilgim cok zayıf hatta yok denebilir.

Fazla kullanım icin değil , belki hafta sonu gezmek bazen mesai lere gitmek icin kullanmak amacı ile alıyor olacagım genel olarak heves , özenç :)
tabi durum ileride ne gösterir bilemiyorum.

Bir kaç model arasında kaldım ilk olarak  hback almayı düsünüyordum ve aklımda ki modeller

99 model polo  1.6
2000-2004 peugeot 206  1.6xt
Renault Clio 1.4 Dynamique hb 

olarak şekillenmişti fakat   peugeotların cok yıpranmıs oldugunu duydum genel olarak bilinçsiz gençlerde aşırı hız yaparak hırpalandıgı için

daha sonrasında da   bir kaç tavsiye üzerine şu modellere yöneldim

bmw 1993  520i
honda civic 1999 sedan

15.000 tl   bütçe ile  bu araclardan hangisini , hangi sebep ile tavsiye edersiniz yada ne önerirsiniz , Fikirlerinizi soyler yardımcı olursanız sevinirim :)

aklıma uygun gelen araçlarıda seçeneklere ekledim ankette, gerci bmw içinde  cok üzer, ağlatır diyorlar yorumları bekliyorum ^^  Tşk.

alperd

• alperd
Ynt: Kıyaslar mısınız ? Clio & Polo & Civic
« Yanıtla #1 : Eylül 10, 2014, 05:52:11 ÖS »
97-99 Honda Civic 1.4 olabilir ancak 15-16 bin civarına sanırım.
Otomatik olsa iyi olur bence.
Diğerlerini boşver zaten.
BMW masraflı
Peugeot dökük
Polo ve Renault dar
Honda iyidir :)
« Son Düzenleme: Eylül 10, 2014, 05:53:20 ÖS Gönderen: alperd »

Cherkess

« Yanıtla #2 : Eylül 10, 2014, 06:32:29 ÖS »
BMW yi bir alınca sevinirsin bir de satınca.
Pejo reno Citroen bu üç fransızdan uzak dur.
Polo nun temizini bulmak çok zor bulursan kaçırma.
Honda gayet sorunsuzdur ama bu dediğin fiyata 10 yaşın altında araç bulman zor bulabildiğin en temizini al pert olmamak kaydıyla kaput ve bagaj kapağı ve tavanda boya olmayan boyalı araçları tercih et.
Boyasız bulmak imkansız zaten.
Jazz
Mitsubishi colt
Ve mazda nın küçük modellerine de bakabilirsin.
Suzuki swift lere de baksan olur.
Ile de Japon olsun. 

Özgür Kızılkaya

Ranay

« Yanıtla #3 : Eylül 11, 2014, 06:51:40 ÖÖ »
Peki  aldıktan  sonra  genel olarak hangi  sürprizlere  açık olmalıyım ?

ysr

• Yasir
« Yanıtla #4 : Eylül 11, 2014, 07:03:52 ÖÖ »
Aslında tamamen şans işi araba almak arkadaşımda bir 206 vardı 93.000 de kız gibi bakıyordu arabaya sattı 18.000 tl ye... Vaktin varsa araştır biraz daha kışın gelmesini bekle fiyatlar biraz düşsün. Bu saydığın araçlardan renodan ve bmw den kesinlikle uzak dur diğerlerinin biraz temizi iş görür tabi biz hondacıyız honda al deriz :) honda için konuşuyorum motor problem çıkarmaz kolay kolay yağını suyunu eksik etme yeter ilk araç için 1.4 civic ideal otomatikte al keyfine bak ama uyarı yapayım hastalık yapıyor honda bugün arabamı değişmek zorunda kalsam ya yeni kasa civic olur ya da vtec 2 :)

Elazığ'dan gönderilmiş :)

Ranay

« Yanıtla #5 : Eylül 11, 2014, 07:07:47 ÖÖ »
Teşekkür ederim  ya sonuçta  genciz  anlamam da   honda  cezb ediyor  ;-)   yalnız  otomatik  vites  neden tavsiye  ettiniz   çok  sorun çıkartır  masraflı  olur diyorlar genelde

Suan  fiyatlar  uygun degil mi
« Son Düzenleme: Eylül 11, 2014, 07:08:55 ÖÖ Gönderen: Ranay »

ysr

• Yasir
« Yanıtla #6 : Eylül 11, 2014, 07:16:41 ÖÖ »
Hondanın otomatiği kolay kolay sorun çıkarmaz ve manuel hamallık :) bugün kü aklım olsa kesin otomatik alırdım :):):)

Ranay

« Yanıtla #7 : Eylül 11, 2014, 07:19:30 ÖÖ »
Teşekkür ettim  arastirmaya  başlıyorum  bakalım  inşallah dişe değer birsey bulurum  otomatik istemiyorum gerçi   ;-)

Yalnız  bu bütçeye  çok da ilan yok gibi  sahibinden de

alperd

• alperd
« Yanıtla #8 : Eylül 11, 2014, 07:35:55 ÖÖ »
Teşekkür ederim  ya sonuçta  genciz  anlamam da   honda  cezb ediyor  ;-)   yalnız  otomatik  vites  neden tavsiye  ettiniz   çok  sorun çıkartır  masraflı  olur diyorlar genelde

Suan  fiyatlar  uygun degil mi

Honda demek sorunsuz otomatik vites demek. Tabiki arızası var mı yok mu baktırıp alacaksın.
En önemli konfor unsuru otomatik vitestir çok rahattır ve bağımlılık yapar bir daha manuelle uğraşmak istemezsin.
Yine de gençsin ilk araban madem Manuel alırsan daha keyifli olabilir senin için hem seçenek artar :)

Carismatiq

• Mustafa
« Yanıtla #9 : Eylül 11, 2014, 07:43:30 ÖÖ »

Masrafsız bineceğin tek seçenek 96-97-98 1.4 düz vites Civic . İstediğin gibi oyna , yağını suyunu koy devam et.

nrcnft

Ynt:
« Yanıtla #10 : Eylül 11, 2014, 07:48:51 ÖÖ »
Ilk aracsa en ucuzunu clioyu al sen simdi hizdan confordan anlayamazsin. Parcasi ucuz olan esek niyetine binecegin bi araba al. Benim ilk aracim clio 1.4 rxt idi hicte sorun cikarmadi 1 yil sonra satarsin en ucuzunu al.

alperd

• alperd
« Yanıtla #11 : Eylül 11, 2014, 08:02:04 ÖÖ »

Masrafsız bineceğin tek seçenek 96-97-98 1.4 düz vites Civic . İstediğin gibi oyna , yağını suyunu koy devam et.

+1

Ranay

« Yanıtla #12 : Eylül 11, 2014, 08:18:04 ÖÖ »
Konfor olarak  da tavsiye  eder misiniz peki

Kafamda  zaten büyük ölçüde  civic  şekillendi  Teşekkürler

Carismatiq

• Mustafa
« Yanıtla #13 : Eylül 11, 2014, 08:36:55 ÖÖ »

Civic diğer seçenek araçlardan bir üst segmentdir. Malzeme kalitesi ve konforu o yıllarda polo ve cliodan tabiki daha iyi , iç hacmi daha geniş ferah, performans bahsetmiyorum bile önceki aracım 1.4 Hb 96 model idi. Uzun yolda Rizeye giderken 197 gördüm lpg de. kesinlikle memnun kalırsın vazgeçemezsin  >=ok

ysr

• Yasir
« Yanıtla #14 : Eylül 11, 2014, 08:39:18 ÖÖ »
Saydığınız araçlar içinde konfor, sorunsuzluk, 2. el, servis kolaylığı ve genç arabası olması gibi kriterleri harmanlayınca tek araç kalıyor civic yanında işini bilen  ve güvendiğin bi usta ile almaya git bize dua edersin :) boşuna dememişler honda hayat onda!!!

Ranay

« Yanıtla #15 : Eylül 11, 2014, 09:03:05 ÖÖ »
1.4  kuvvetli değildir  yetmez  diyorlardı  genelde bana vay be ,  gerçi  hız delisi değilim de   yorumlar  güzel   

Usta  konusunda  honda  yetkili  servis e  gitmek  daha iyi değil mi?

Carismatiq

• Mustafa
« Yanıtla #16 : Eylül 11, 2014, 09:13:49 ÖÖ »
Yetkili servis biraz tuzlu gelebilir. Özel servise Hondadan anlayan ustaya götür. Öncelikle motoruna baktır yağ yakıyosa yatak sesi varsa hemen anlaşılır, kaporta olarak şase , direkler, podyalarda bir sorun yoksa ağır kazası yoksa al düşünme bile.

Civic kullanmayan biri öyle der. her söylenene inanma, O yılların Cliosu 1.4 70 bg, Polo 1.6 75 bg, Civic ise 1.4 90 bg dir. Ek (96-01 model) Civic 1.4 o yılların 1.6 araçlarından bile iyi yürür. 1-2-3 vitesleri çok iyidir. Ufakdan Filtre , Headers , düz boru ve egsoz taktırdığında kalkışta 2.0 araçlara bile kafa tutar. 2 Seneye yakın Civic hb 1.4 kullandım ne sorun olarak nede performans olarak beni üzmedi.

Ranay

« Yanıtla #17 : Eylül 11, 2014, 09:29:19 ÖÖ »
Anladım  şuan  mesai  saatin de  zor oluyor    akşam  merak ettigim bir kaç konu daha var  izninizle ;-)

Ruski

« Yanıtla #18 : Eylül 11, 2014, 10:21:09 ÖÖ »
15.000 tl ye  1999 VW POLO 6N 1.4 olabilir yada Civic Sİ ikiside zevkli araçlar

Ranay

« Yanıtla #19 : Eylül 11, 2014, 12:30:29 ÖS »
Peki  internetten  bakıp aramaya  karar verdim diyelim  aracı  görmeye  çağırmadan  önce  telefonda ne  sormalıyim?  Bir de  konuda da fikir verecek  olursa  sevinirim

alperd

• alperd
« Yanıtla #20 : Eylül 11, 2014, 12:50:45 ÖS »
1- Boya-Değişen kaporta durumu
2- Motor-Şanzuman, egzoz, klima, lastik, akü vb. masrafı var mı
3- Elektrik-Elektronik çalışmayan aksam veya arızadan dolayı masrafı var mı
4- Triger seti değişimi, yağı suyu filtresi vb. Bakımları düzenli yapılmış mı
5- Aracın Tüvtürk ve 5664 kayıtları hasar ve kilometre bilgisi düzgün mü
6- Sözünün arkasında mı, dedikleri dışında bir şey çıkarsa en azından Ekspertiz Ücretini öder mi

bunlar yeter herhalde.

ysr

• Yasir
« Yanıtla #21 : Eylül 11, 2014, 01:42:58 ÖS »
Eski araç alacan ama başta plaka şase numarası iste e-devlette üstünde rehin var mı çalıntı durumu ne bak tramer diyecem de eski araçlarda tramer görünmüyordur kazasını belasını değişenini sor istersen ama nasıl olsa güvenme git usta ile bak araca... Başka şehirden almayı düşünüyorsan tanıdığın varsa o şehirde gitsin baksın araç nasıldır sonra gidip boşa düşme... Başka aklıma gelen bişey yok :)

ysr

• Yasir
« Yanıtla #22 : Eylül 11, 2014, 01:44:11 ÖS »
Bak arkadaş demiş tüvdende kontrol ettir en azından kmsi orjinal mi fikir sahibi olursun

Ranay

« Yanıtla #23 : Eylül 11, 2014, 01:47:51 ÖS »
Çok  aydınlatıcı  oldu  arkadaşlar  uzun zamandır  arayip da cevap alamadım  sorular di

Carismatiq

• Mustafa
« Yanıtla #24 : Eylül 11, 2014, 02:12:39 ÖS »
İstediğin bilgileri elde ettiğine göre site kuralları gereği ilk başda yapman gereken sizi tanıyalım konu başlığı altında kendini bir tanıtırsan daha iyi olur  ;)
« Son Düzenleme: Eylül 11, 2014, 02:13:04 ÖS Gönderen: Carismatiq »