Gönderen Konu: Kış Lastikli Renault 12 Toros--yaz Lastikli Toyota Land Cruiser Prado--bmwx5  (Okunma sayısı 4773 defa)

luke skywalker

Yaşadığım bir anımı anlatayım.
Ankara Hoşdere Cad.yokuş yukarı çıkarken yoğun kar yağışı altında baktım kameralar çekim yapıyor(Şubat tatili içinde)
Toyota Land Cruiser Prado yokuş yukarı çıkamıyor ve geri geri kaymakta her an çarpacak birkaç park halindeki araca.
Ardından siyah enfes bir Bmw X5 lastikleri spin atmaktan yorulmuş aynı şekilde gitgide aşağıya doğru kaymakta,daha da beteri hızlanarak geri kaymakta.
Bu iki tane safkan arazi aracı yokuş yukarı çıkamayıp aşağıya sürüklenirken aynı mevkiden 88 model Renault 12 Toros keçi gibi yokuşu tırmanıyor.

Bizzat gidip baktım bu iki enfes jip neden yokuşu tırmanamadı da 88 model Renault 12 Toros tırmandı diye ve cevap gecikmedi kafamda;
Toros'un altında kış lastikleri varken (Sava marka) toplam değeri yaklaşık 700 Bin TL eden 2 jipin altında yaz lastikleri vardı.

Akşam bazı Ana haber bültenlerinde bu iki jipi yokuş aşağı kayarken görmek daha da etkileyiciydi benim için.

sanli90

Evet gerçekler acı malesef...

AL-BAYRAK

kış lastiği hiç takmadım ist da yaşadığım için... bu kadar etkili olduğunu bilmiyordum ilginç.

faw13

kış lastiği buzda tutunma sağlamaktan çok soğuk havalarda daha iyi yol kavrama sağlar, hamuru daha geç sertleştiği için, gece bazı durumlarda kış lastiğinin de gidebilmek için palet, zincir gibi ek ekipmana ihtiyacı olabilir, bu arada palet ne güzel birşeymiş, 2 sene önce almıştım, bu sene kullanmam gerekti ilk kez, yaz lastiğiyle milim kımıldamadığı yerden hemen çıkıverdi :P

oguzhanbekar

• Ziyaretçi
o bahsetmiş olduğunuz araçların lastik ebatlarıda kocaman olduğu için karı yarıp geçemiyor,ince lastik karda herzaman daha etkilidir.tabiki yoğun kış şartlarında + kış lastiği vazgeçilmezdir.

sanli90

kış lastiği buzda tutunma sağlamaktan çok soğuk havalarda daha iyi yol kavrama sağlar, hamuru daha geç sertleştiği için, gece bazı durumlarda kış lastiğinin de gidebilmek için palet, zincir gibi ek ekipmana ihtiyacı olabilir, bu arada palet ne güzel birşeymiş, 2 sene önce almıştım, bu sene kullanmam gerekti ilk kez, yaz lastiğiyle milim kımıldamadığı yerden hemen çıkıverdi :P

Hangi marka palet kullanıyorsunuz hocam?

ilkercom

• Hasan İlker Çom
2003 senesiydi sanırım bende temde kara saplanan land roverlar görmüştüm.
önde tek pirelli kar lastiği vardı bende reno springle 80 100 le yanlarından geçtim adamlar şoka girdiler :D

haberlerde filan gösterdiler otocenter yanına inen bir yokuş var bağcılar yüzyıl mahallesinde kanal D nin hemen karşısı. ordan çok inip çıktım kar lastiği ile.

Birde arkadaşın dediği gibi ince lastik her zaman avantajlıdır.

geçen hafta balıkesre gittim orda renolar hyundailer yardıra yardıra çıktılar yokuşları ben 225 lastikle kaldım :D onların gidemediği yağışlı yollarda bende kaptırıyordum. her lastiğin bir etki alanı var.

faw13

spikes spider compact (biraz geç oldu kusura bakmayın, yeni gördüm :P)

Hangi marka palet kullanıyorsunuz hocam?

BGR19

ya arkadaşıma anlattım adam hiç inanmadı yaa, youtube a bakıp bulcam o videoyu