Gönderen Konu: karlı havada otomatik mi manuel mi  (Okunma sayısı 14091 defa)

surez

karlı havada otomatik mi manuel mi
« : Aralık 12, 2010, 03:24:14 ÖS »
f1 moduna almadan kullanılan otomatik civic mi yoksa manuel i mi karda daha fazla kontrol sağlar?

tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
(bu arada otomatik civic de anti patinaj sistemi varmı (asr) vsa bunu da içerir mi?)

teşekkürler.

honda2002

Ynt: karlı havada otomatik mi manuel mi
« Yanıtla #1 : Aralık 12, 2010, 03:29:29 ÖS »
Bence manuel daha guvenlidir.

mustican

« Yanıtla #2 : Aralık 12, 2010, 04:13:15 ÖS »
manuel

TUNÇ99

« Yanıtla #3 : Aralık 12, 2010, 04:19:30 ÖS »
neden manuel.?teknik olarak anlatabilir misin?

mustican

« Yanıtla #4 : Aralık 12, 2010, 04:24:00 ÖS »
araca hakim olmak konusunda manuel ile vites kucultebilir yeri gelir yarim debriyaj kullanma imkani olur..bu biraz da anlatilmaz yasanir gibi bisey

vtecesref

« Yanıtla #5 : Aralık 12, 2010, 04:32:12 ÖS »
manuel

kacaman

« Yanıtla #6 : Aralık 12, 2010, 06:54:15 ÖS »
manuel

avans

« Yanıtla #7 : Aralık 12, 2010, 07:23:34 ÖS »
f1 moduna almadan kullanılan otomatik civic mi yoksa manuel i mi karda daha fazla kontrol sağlar?

(bu arada otomatik civic de anti patinaj sistemi varmı (asr) vsa bunu da içerir mi?)

teşekkürler.
yogun patınaj cekılen yerde vsa da fazla ıse yaramıyo araba kıtlenıyo kalıyo bence enıyısı karda arababyı cıkarma yada zıncır tak ozaman manuel otomatık farketmez..

honda2002

« Yanıtla #8 : Aralık 13, 2010, 04:34:54 ÖS »

teşekkürler.
yogun patınaj cekılen yerde vsa da fazla ıse yaramıyo araba kıtlenıyo kalıyo bence enıyısı karda arababyı cıkarma yada zıncır tak ozaman manuel otomatık farketmez..

Abi en iyisi kar lastigi.
Kisin 4 ay kar lastiklerini takacaksin.8 ay yaz lastiklerini.
Uzun zamanda (lastiklerin yipranmasi da gec olacagindan) zararin olmaz
Ama araca 50-60 bin km binmen lazim :)

serkan ss

« Yanıtla #9 : Aralık 13, 2010, 05:59:29 ÖS »
dün kü kar yağışında hendekde öle arabalar yolda kaldı ki ne manueli ne otomatiği tanıyor beyaz çile hikayeden başka bişi diil karda anca paletli araçlar kontrollü gider ne kadar usta şöför olursanız olun ne ustalar gördüm yolda.

scarface

« Yanıtla #10 : Aralık 13, 2010, 06:12:23 ÖS »
manuel

dRiFtiNg_aLoNg

« Yanıtla #11 : Aralık 13, 2010, 08:44:52 ÖS »
Bir manuelci olduğum için elbette manuel. bu hissetmekle alakalı bişey ben karstayım arkadaşlar 3 yıldır yollar öyle bir buzlanıyorki anlaTAmam manuel de kullandım otomatikte manuelde her an kontrol sizde olduğu için daha güven veriyor tabi şöförlük önemli burada.

Not: Ayrıca arkadaşın birisi yarım debriyaj örneği vermiş kesinlikle yarım debriyaj sert firenleme sert gaza yüklenme gibi işlere kalkışmayınız. Vitesin kendi gazınıda mümkünse hiç kullanmayın yani gazdan ayağınızı çekmeyin...

KARSTA BİZZAT DENEYİMLERİMİ AKTARDIM UMARIM BİR FİKİR EDİNMİŞSİNİZDİR.... aracım 2008 civic sedan MANUEL

Dip Not: Burada bir çok yoldan çıkma,kayma, uçuruma yuvarlanma vs gibi kaza olur polis memuru olduğum için çoğuna giderim modelli araçlarda buzlu yolda otomatik vites oranı %70 den fazladır. (en önemlisi şöförlüğe bakar dostum)

hakangunister

• www.osgun.com.tr
« Yanıtla #12 : Aralık 14, 2010, 07:31:51 ÖÖ »
Bence M/T , A/T çok fark edeceğini düşünmüyorum. Lastikler ve şöförlük ön planda olur karlı havalarda.

Tekos

• T.H.T İZMİR
« Yanıtla #13 : Aralık 14, 2010, 07:46:44 ÖÖ »
Karlı havada otom. veya manuel çok fazla fark etmez.Çünkü otom. vitesde de d1 ve d2 veya s mod da tiptronik seçenekleri mevcut.Bence bu konuda önemli olan kar lastikleri,sürüş deneyimi ve zincir vs... gibi faktörlerdir.

alican_07

« Yanıtla #14 : Aralık 14, 2010, 07:56:44 ÖÖ »
manual i kesinlikle tercih ederim

mertkaan01

« Yanıtla #15 : Şubat 20, 2012, 08:46:21 ÖS »
arkadaşlar karlı havada hafif rampa yerde tofaşlar ve eski arabalar vızır vızır gidiyor hondalarda sıkıntı oluyo çeveremdekilere soruyorum hepsi aynı şeyden şikayetçi.sebebi nedir vsa yı kapatıyorum bir nebze iyileşme oluyor.lastik büyük etken ama kış lastiği yok arkadaşın astrası var benim aracada bindi karlı buzlu zeminde astra daha iyi dedi.hak veriyorum

ilker öztürk

« Yanıtla #16 : Şubat 20, 2012, 10:46:46 ÖS »
arkadaşlar karlı havada hafif rampa yerde tofaşlar ve eski arabalar vızır vızır gidiyor hondalarda sıkıntı oluyo çeveremdekilere soruyorum hepsi aynı şeyden şikayetçi.sebebi nedir vsa yı kapatıyorum bir nebze iyileşme oluyor.lastik büyük etken ama kış lastiği yok arkadaşın astrası var benim aracada bindi karlı buzlu zeminde astra daha iyi dedi.hak veriyorum
[/quote/)
gecen kar yağdığında hafif bi rampa vardı cıkamadım vsa falan kapadım ama nafile otomatik civic karda cok kotu yurumuyor,
karlastiği yoktu ama kar lastiği olmayan opel astra  ford focus (2side manuel) falanda kullandım boyle olmuyordu,otomatik civic karda gercektende sorunlu.

düz yolda hafif buzdada araba vsa acık olmasına rağmen hakimiyeti kaybedecek gibi oluyor arkayı sallıyor,aynı yolda diğer markalar daha stabil ilerliyor ,benim lastiklermi çok kötü acaba

hakanemrekorkmaz

« Yanıtla #17 : Şubat 20, 2012, 10:50:33 ÖS »
karlı havada manual, normal koşullarda otomatik :D

MerT01__civic

« Yanıtla #18 : Şubat 20, 2012, 10:51:23 ÖS »
her türlü manuel candır :D

bu arada konu 2010 :D
« Son Düzenleme: Şubat 20, 2012, 10:51:43 ÖS Gönderen: MerT01__civic »

emre16

« Yanıtla #19 : Şubat 20, 2012, 11:06:57 ÖS »
kesinlikle iyi bir marka kar lastiği, 1 hafta önce bursadan antebe yolculuk yaptım dobloyla bözüyükten itibaren yoğun karla gittim bırakın yolda kalmayı (tırların kayarak yolu kapatması hariç) durup kalkarken patinaja bile düşmedi. Son model 320d,520d ler yolda gezerken ben yanların patır patır geçtim adamlar kafayı yiyordu...200 bin tl lik arabalarla yolda sefillik çekiyolardı....kısacası ben kar lastiğine çok dua ettim parasına helal olsun...

06FAT68

« Yanıtla #20 : Şubat 22, 2012, 08:25:16 ÖÖ »
kar lastiği candır arkadaşlar ama ağrı da 5 yıl kaldım senenin 6-7 ayı asfalt görmezdik kar tecrübem çok çok iyidir bir kez bile zincir takmadım o kadar para veriyoruz araçlara kar lastiğide alalım avrupada kışın kar lastiği olmayan araçları trafiğe bile çıkarmıyorlar ama manuel iyidir gerekirse vsa kapatılıp 2.vitesle kalkın birde lastiklerin dar taban olması karda tutunmayı fazlasıyla artırır

ümit07

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Şubat 22, 2012, 12:00:44 ÖS »
kar lastiği candır arkadaşlar ama ağrı da 5 yıl kaldım senenin 6-7 ayı asfalt görmezdik kar tecrübem çok çok iyidir bir kez bile zincir takmadım o kadar para veriyoruz araçlara kar lastiğide alalım avrupada kışın kar lastiği olmayan araçları trafiğe bile çıkarmıyorlar ama manuel iyidir gerekirse vsa kapatılıp 2.vitesle kalkın birde lastiklerin dar taban olması karda tutunmayı fazlasıyla artırır
evet haklsın kar lastiği konusunda önemsemek lazım...

Grafink

« Yanıtla #22 : Şubat 22, 2012, 12:15:07 ÖS »
standart sürücü için otomatik vitesin d1-2 modlarının manuelden daha faydalı olacağını düşünüyorum. kalkışta patinaj gibi ya da kaldıramama gibi, gaz yememe ve benzeri el ayak koordinasyonu ile sağlanan hemen her sıkıntıyı yok edecektir. d1 ya da 2 ye takıp, paşa gönlünüzün istediği kadar gaza basarak aracı kaldırabilir, yürütebilir, dik yokuşlarda çıkarabilir, indirebilirsiniz. Tabi kış lastiği veya zincir kullanılıyorsa, sonuçta karlı havada fark yaratabilecek tek şey aslında aracın lastikleri... Çok usta manuelciler için manuel elbette daha iyi olacaktır. onu da söylemek gerekir. ama ortalama bir sürücü manuel viteste kar ortamında çok sıkıntı çekecektir tahmin ediyorum.

ümit07

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Şubat 22, 2012, 12:28:15 ÖS »
evet otamatik karda buzda ayrı vitesi var kayma riski daha az bencede otamatik..

carousal

« Yanıtla #24 : Şubat 22, 2012, 07:35:57 ÖS »
Alıntı
Son model 320d,520d ler yolda gezerken ben yanların patır patır geçtim adamlar kafayı yiyordu...200 bin tl lik arabalarla yolda sefillik çekiyolardı..

Adamlar 200 bin liraya araba alıyorlar, 1000 lira para verip kar lastiği almıyorlar. Maharet arabada değil, lastikte aslında. Ama öyle bir algı var ki, sanki altındaki araba jip ya da 4 çeker olunca dağ tepe düz gidecek sanıyorlar.