Gönderen Konu: jetta comfort dsg mi yoksa yeni kasa civic elegans otom.mi?  (Okunma sayısı 32978 defa)

avans

Ynt: jetta comfort dsg mi yoksa yeni kasa civic elegans otom.mi?
« Yanıtla #25 : Mart 31, 2012, 11:14:06 ÖS »
Yalniz yeni vergi sistemi ne zaman gelir bilmem ama dizel araclardan ekstra vergi alinacakmis bunu da unutmamak lazim :)
kapalı alanlarda sıgara yasası 2002 baslamıstı,2008 de kabul oldu,surec bıraz zaman ıster,dızel hıc yoksa 5 yılda avantajını koruyacak sanırım

avans

« Yanıtla #26 : Mart 31, 2012, 11:19:55 ÖS »
ben 2 aydır yeni kasa civic elegans otomatik civic 5 bin tl kapora verdim hala arabam gelmedi beni habire sallıyorlar diyorlarki fabrika araç göndermiyor bende artık nefret ettmi gittim wolswagen e jette comfort dsg için baktım dedilerki 3 ay sonra gelir ikisinin arasındaki para önemli deil sizce ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler.
sıkıayet etmen hıcbıs eyı deyıstırmıcek bende fd6 alırken beyaz olsun dıye 1.5 aya aykın bekledım honda parkı ha bugun ha yarın dedıler tedarık edemedıler sıkayet ettım aptal saptal sebebler zaman kaybı,jettayı al pişman olmayacaksın dostum

emre16

« Yanıtla #27 : Mart 31, 2012, 11:20:07 ÖS »
Dizel motorlarında karakteristik olarak zararlı egzoz gazlarının seviyesi benzin motorlarına göre daha düşüktür.Ayrıca zararlı gaz oranları motorun kullanım süresince fazlaca degismezler. Bunun sebebi
dizel motorunun calısma prensibidir. Dizel motorlar kendiliginden ateslemeli olup karısma silindirlerin
icerisinde meydana gelir ve hava fazlalıgı ile calısır. obitet gazi univesitesi sitesinden alıntıdır....

hava fazlalığı ile çalışır yani benzinli motora göre verimlidir ama çevreci değildir. toyota corollanın 1.4 benzinli ve 1.4 dizel motorlarını karşılaştralım.
http://www.toyota.com.tr/cars/new_cars/corolla/specs.aspx

dizel motoru 100km'de ortalama 4.7 litre yakıt tüketmekte ve 125 gr/km salınım yapmaktadır.
benzinli motoru 100km'de ortalama 5.9 litre yakıt tüketmekte ve 136 gr/km salınım yapmaktadır.

Buna göre orantı yaparsak

4.7 litre 125 gr/km salınım yaparsa
5.9 litre 156 gr/km salınım yapmalıdır. yani dizel araba 5.9 litre yakıt tükettiğinde salınımı 156 gr/km olmaktadır. benzinli araçta ise bu değer 136 gr/km'dir.

Alıntı yaptığınız konu tamamen farklı bir konudur.Zaten alıntıda hangi motorun daha çevreci olduğu belirtilmemiş.Egzoz gazlarının seviyesinden bahsedilmiş.
benzinli araçta 6.5lt tükettiğinde onun salınımı da doğal olarak artmıcak mı? ayrıca artık tüm dizellerde dpf mevcut e5 normuna geçildi 2008 den beri... bmw 3.0d 381ps 700 nm torklu makine şimdiden e6 ya uyumlu...
« Son Düzenleme: Mart 31, 2012, 11:24:20 ÖS Gönderen: emre16 »

canguder

« Yanıtla #28 : Nisan 01, 2012, 12:49:02 ÖS »
Dizel motorlarında karakteristik olarak zararlı egzoz gazlarının seviyesi benzin motorlarına göre daha düşüktür.Ayrıca zararlı gaz oranları motorun kullanım süresince fazlaca degismezler. Bunun sebebi
dizel motorunun calısma prensibidir. Dizel motorlar kendiliginden ateslemeli olup karısma silindirlerin
icerisinde meydana gelir ve hava fazlalıgı ile calısır. obitet gazi univesitesi sitesinden alıntıdır....

hava fazlalığı ile çalışır yani benzinli motora göre verimlidir ama çevreci değildir. toyota corollanın 1.4 benzinli ve 1.4 dizel motorlarını karşılaştralım.
http://www.toyota.com.tr/cars/new_cars/corolla/specs.aspx

dizel motoru 100km'de ortalama 4.7 litre yakıt tüketmekte ve 125 gr/km salınım yapmaktadır.
benzinli motoru 100km'de ortalama 5.9 litre yakıt tüketmekte ve 136 gr/km salınım yapmaktadır.

Buna göre orantı yaparsak

4.7 litre 125 gr/km salınım yaparsa
5.9 litre 156 gr/km salınım yapmalıdır. yani dizel araba 5.9 litre yakıt tükettiğinde salınımı 156 gr/km olmaktadır. benzinli araçta ise bu değer 136 gr/km'dir.

Alıntı yaptığınız konu tamamen farklı bir konudur.Zaten alıntıda hangi motorun daha çevreci olduğu belirtilmemiş.Egzoz gazlarının seviyesinden bahsedilmiş.
benzinli araçta 6.5lt tükettiğinde onun salınımı da doğal olarak artmıcak mı? ayrıca artık tüm dizellerde dpf mevcut e5 normuna geçildi 2008 den beri... bmw 3.0d 381ps 700 nm torklu makine şimdiden e6 ya uyumlu...

ben anlatamadım galiba :) aynı yakıtı harcadığımızda dizel havayı daha çok kirletir. ben sizin ne kadar dizel ne kadar benzin yaktığınızı bilemem. forumdaki arkadaşlarda dizelin havayı benzinli motora göre daha çok kirlettiğini söyleyeceklerdir. sizin demek istediğiniz ise kmde az yaktığı için daha az kirletiyor.

jackal6961

• ambassador
« Yanıtla #29 : Nisan 01, 2012, 02:21:33 ÖS »
Olaya sadece CO2 olarak bakmayaın.Dizelde daha çok partikül çıkar egzozdan hidrokarbonlar var NH CO vs vs.Yalnız bişey merk edıorm otobuslerde adblue olayı arabalarda da var mı? emisyon normlarını düşürmek için?
« Son Düzenleme: Nisan 01, 2012, 02:22:33 ÖS Gönderen: jackal6961 »

emre16

« Yanıtla #30 : Nisan 01, 2012, 03:41:44 ÖS »
binek arabalardada dpf,fap var, zararlı emisyonlar bu filtrenin içinde birikerek ısınıyor ve böylece yakılarak indirgeniyor, ama adblue olayı yok galiba....neyse daha fazla bu konuda konuşarak pert etmeyelim sonuçta konu bununla alakalı değil... fakat eski sistem cr olmayan dizellerin çevre dostu olmadığı doğruda yeni nesiller bu konuda çok ileride....

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #31 : Nisan 01, 2012, 05:41:23 ÖS »
adblue benzeri olay focuslarda var.

hangi aracın daha çevreci olduğunu öğrenmek isteyen bisikletle o aracın arkasında 10 dakika gitsin.

dizel araba arkasında 10 dakika sürün gelip buraya dizeli icat edeni diye küfür yazmazsanız ben bişey bilmiyorum. şu an en çevreci araçlar hibrit benzinli araçlar. prius ve civic hybrid

canguder

« Yanıtla #32 : Nisan 02, 2012, 08:22:45 ÖÖ »
bir asırdan fazladır dünya içten yanmalı motor kullanıyor. aslında ne kadar eski bir teknoloji kullandığımızın farkında bile değiliz. turbo takılmış s/c takılmış bunlar mühim değil. hibrit motorların artık devreye girmesi gerekiyor. mazda , renesis rotary motorunu geliştirebilirse hibrit ile çok iyi kombinasyon sağlayabilir. günümüzde artık performanstan çok motorun verimli olmasına özen gösteriyorlar. arkadaşımızın konusunda farklı bir konu tartışıldı kusura bakmasın.
« Son Düzenleme: Nisan 02, 2012, 08:23:23 ÖÖ Gönderen: canguder »

Grafink

« Yanıtla #33 : Nisan 02, 2012, 09:06:01 ÖÖ »
dizel hiç bir zaman çevreci olduğunu idda etmedi. Dize, her zaman daha ucuz olduğunu idda etti. Öte yandan daha geçenlerde bir site de VW nin uluslar arası emisyon standartlarını uymamasını protesto eden güzel bir greenpeace sayfası geldi. imza kampanyası, "Dartvader"'ın nefes aldığı yer VW logosunu koymuşlar. VW yi koru, emisyon standartlarını kabul etmesini sağla diye de bir sloganı vardı...

Ben bundan aylar önce, söylemiştim. VW neden emisyon normlarına karşı çıkıyor? özellikle TSI ve dizel motorlarının bu emisyonları ağlaması mümkün değil çünkü. Eğer bunu onaylarsa bir daha TSI satmaması lazım. TSI yeni teknoloji değil bitmiş bir teknolojinin ürünüdür, urbo matah bişey değil dedikçe anlamakta ayak direten insanların yakında çıkacak emisyon odaklı mtv den sonra "yandım anam" feryatlarını buradan izleyeceğiz hep beraber.

Dizel de de durum aynı. Canguder güzel açıklamış. dizel yakıt en başta bilinen en pis yakıtlarından biri. Aslında inceltilmiş makina yağı denebilir de... ağır trafikte ortalam 7 küsür yakan bir dizelin saldığı emisyon nerdeyse 2 benzinliye bedel.
Şu an kullanılan en temiz yakıt LPG

kullanılması gereken yakıt ise CNG ve Bio dizel.

Bu düzenlemelerden sonra CNG ve biodizel ile iligli çalışmalar da olmasını umut ediyorum.

Hybirt motorların fazla beğenilmediğini düşünüyorum, bu yüzden şu an deneme aşamasında olan Honda'nın Hidrojen yakıtlı motoruna dair güzel umutlarım var. Buna benzer bir motoru aynı zamanda BMW de üretmeye çalışıyor. ancak gelişmeler gösteriyor ki, benzin +elektrik hybirid daha fazla ilerlemeyecek gibi. Hatrı sayılır motor üreticileri Hidrojen + Elektrik şeklinde Hybrid uygulamalar peşindeler.
« Son Düzenleme: Nisan 02, 2012, 09:11:16 ÖÖ Gönderen: Grafink »

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #34 : Nisan 02, 2012, 09:20:19 ÖÖ »
ethanol türü yakıtlar bence bizim ülkemiz için en mantıklı çözüm. elektrikli ve hibrit araçların sorunu pillerde. hem pahalı hem ağır.

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #35 : Nisan 02, 2012, 09:43:44 ÖÖ »
Konuya dönersek feriştahı olsa 3 ay beklemem. isrer honda olsun ister mercedes. özel üretim olması lazım. :D

Grafink

« Yanıtla #36 : Nisan 02, 2012, 11:45:51 ÖÖ »
e tabi, herşeyden önce, akıllı çiftçiyi zengin eder biodizel, hem para dışarı kaçmaz. hemde su parasına yürütürüz araçları, ama nerdeee... bi brezilya kadar olamadık. 3 ay değil 3 hafta bekleme süresi bile aracı almaktan vazgeçirir beni, ne o öyle otobüs beklemicez diye araba alıyoz ama bu sefer de arabayı bekliyoruz...

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #37 : Nisan 02, 2012, 11:49:50 ÖÖ »
bio dizel değil. bio benzin. 2,4 euroya benzin alacağına 1 euroya alıcaksın.

bu işler yalan işler zaten. pırlanta özel tüketim değil ama benzin ve araba özel tüketim.

oguz1992

« Yanıtla #38 : Aralık 19, 2012, 09:03:15 ÖÖ »
arkadaş benim vw >%Sakinparamı vermem çünkü vw içleri çok basit ve uyduruk geliyor shroomda bile jetta şahin gibi >%6rolgözüküyor gözüme bende hondamı almadan çok kaldım ikisinin arasında jettaya kapora bile :atvvermiştim dsg şansıman comfort arac 1.5 ay içerisinde gelir dedi 3ay oldu ne aradılar şundan dolyı geçiktiriliyor diye bilgi veerediler bende başlarım vw deyip kaporarımı alıp direk 2013 model siyah elegance ful+ful civicimi aldım 2 haftada verdiler kızımı bayada uygun fiayataaldım 52000 deri koltuk{ısıtmalı 2 taraf}nagivasyon + ful aksaseuar ve ziebart boya koruma koltuk koruma kaput koruma gayet memlunum civicimden :lovee iyikide almamışım jetta yoksa civicime kavuamıyacatım  >ag jettaların dsg sorunluymuş baya karşı komşu vw serviste şansıman ustası o söyledi iyiki honda civic almışsın dedi >=okhem hondalardada çalıştım dedi hiç şanzımandan kolay kolay sorun çıkmadığını söyledi birde ekmeğime mani oluyor dedi >%6roliyiki vw geçtim hiç boş zamanım yok diyor >%6rol ne güldüm açıkçası o paranın arabası dğil birde birşeuy sorayım niye vw hepsi birebir kopyası nden içide dışıda çok basit geliyor geçen otoparkta 98 1.8 passata2012passat yanyana duruyordu ö yüzünü neredeyse aynı >%6rol vw alacağıma audi alırım o paralara c180 bile alınır

38ZA363

« Yanıtla #39 : Mayıs 03, 2013, 05:19:05 ÖS »
ben jetta derim jetta bu boru değil birşeyler verir insana emin olun (sadece şahsi görüşüm bndede bora var hiç pişman etmedi 2005te aynı durumdan dolayı sıfır aldk)

godhimself

« Yanıtla #40 : Mayıs 03, 2013, 08:38:40 ÖS »
Şöyle söyleyeyim, VAG grubun tüm markalarını kullandım.
Ciddi bir VW fanatiğiydim. Hala da çok severim.
Döndüm Civic aldım, hep VW penceresinden bakıyordum olarak biraz da Honda'dan bakayım dedim.

Bu soruya cevabım açık araç Jette olurdu. Araçlar manuel olsaydı eğer.
DSG sorunlu bir şanzıman arkadaşlar. Yıllarca girmediğim yetkili özel VW servisi, üye olmadığım VW forumu yoktur.
Eski bir servis çalışanı arkadaşımla aynı zamanda araç aldık, o jetta 1.4tsi comfort aldı, ben fd6 elegance aldım.
Jetta al dedi, garanti et bana dedim 100bin km DSG'nin bozulmayacağını alıcam dedim. Edemedi tabi ki.
Onun aldığı araçta da 14binde mekatronik değişmiş komple.
Bu çift kavrama olayını tutturamadı VW. Hiçbir marka tutturamadı aslında, EDC çok mu uzun ömürlü?
Ya da Honda nedne kullanmadı? Beceremiyor muydu çift kavrama yapmayı? Ya da yapsada, hakkını veremiyor muydu da yapmadı...

Bir diğer faktör, lpg uyumluluğu. 1.6'sı çok az Jetta'nın FSI olmayan. Dolayısıyla benim gibi fazla yol yapanlara hitap etmiyor.

Bu iki handikapı bir kenara koyarsak, kalite, sürüşteki keyif, malzeme, işçilik vs. gibi tüm karşılaştırma kalemlerinde Jetta önde gider benim fikrimce...

Edit: Yeni kasa Jetta hariç, eski kasaların çok yüzü eskidi, Civic o açıdan da önde... Ama yeni kasa Jetta bence yine Yeni Civic'ten güzel..
« Son Düzenleme: Mayıs 03, 2013, 08:39:24 ÖS Gönderen: godhimself »

avans

« Yanıtla #41 : Mayıs 05, 2013, 02:05:19 ÖÖ »
ben 2 aydır yeni kasa civic elegans otomatik civic 5 bin tl kapora verdim hala arabam gelmedi beni habire sallıyorlar diyorlarki fabrika araç göndermiyor bende artık nefret ettmi gittim wolswagen e jette comfort dsg için baktım dedilerki 3 ay sonra gelir ikisinin arasındaki para önemli deil sizce ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler.
tabiki jetta .honda sızı nıye bu kadar bekletıyo onu anlıyamadım?
« Son Düzenleme: Mayıs 05, 2013, 02:05:34 ÖÖ Gönderen: avans »

ozN

« Yanıtla #42 : Mayıs 05, 2013, 07:59:35 ÖÖ »
dsg al bu tabiki jetta diyenleri rahmetle anarsın :D

GokhanTfln

« Yanıtla #43 : Mayıs 06, 2013, 07:13:26 ÖS »
Dsg cok sorunlu bir sanjizman. Sirf o yuzden civic derim. Ama manuelde jetta alinabilir.

godhimself

« Yanıtla #44 : Mayıs 06, 2013, 07:23:55 ÖS »
FB7 yakşalık 8-8.5 yakıyor şehir içi ECO'da.
Jetta 7.5-9.5 arası geziniyor. Yani aynı sayılırlar..

Tamamen zevk meselesi, başka bir konuda da yazdım, turbo araç güzeldir.
DSG'nin max. 100bin ömrü var. Bozulana kadar inanılmaz zevkli kullanımı tsi'larda.

Görsellik olarak Jetta derim, bayılıyorum ama bütçem el vermedi.
Donanım olarak aynı rakamlarda bomboş Jetta alırsınız tahminim.

Geçin karşısına bakın, mutlaka ikisini de en az yarım saat süreyle test edin..

Ben olsam galiba Jetta alırdım, sürüşü daha keyifli çünkü..
Ama Civic'te de iyi donanım var...
Bilemedim:) Zor karar..
« Son Düzenleme: Mayıs 06, 2013, 07:24:11 ÖS Gönderen: godhimself »

hakko modelistlik

« Yanıtla #45 : Mayıs 06, 2013, 09:33:59 ÖS »
2 aracında karşısına geçin dakikalarca inceleyin muhakkak birisi daha ağır basıcak beni al dicektir
hondanın  2. elinin artısı  ve trafikte ayrıcalığı tartışılmazdır sebebi
filo satışı yok
rentcarı yok
şirket aracı yok
dizeli yok
tamamen şahıs aracı
diğer yönden trafikte  jetta kaynıyo

civiğin kokpitine oturduğunuz an civic diceksiniz zaten
civiği test ederken kendinizi 10 yaş daha genç hissediceksiniz >=ok

ben söylemiyom jettayı test edip civic alanlar söylüyo
jettanın kasa tasarımının tabuta benzediğini görüceksiniz

can3520

« Yanıtla #46 : Mayıs 06, 2013, 09:56:31 ÖS »
Jetta'nın eski kasa manuel 1.6 tdi'ını kullandım geçen hafta 3 gün boyunca, hızlanmaları gayet güzel açıkcası otomatik hondadan daha iyi gidiyor ama hondanın rahatlığı bir başka güzel

ozN

« Yanıtla #47 : Mayıs 07, 2013, 07:51:31 ÖÖ »
8 9 litre yakıomu jetta?

A.Emre

• Emre
« Yanıtla #48 : Mayıs 18, 2013, 12:14:28 ÖÖ »
Civic otm. elegance alınır.

xlx99

• Tolga B.
« Yanıtla #49 : Mayıs 18, 2013, 12:36:10 ÖÖ »
Vw de dizel icin fazladan 12000 tl vereceginizi, yok eger benzinli alirsaniz tsi motorun lpg uyumsuzlugunu dusunecek olursaniz. Civi eco alip lpg uygulatmak daha mantikli olmaz mi. 1,2 tsi olursa belki dusunulebilir, hani lpg ile yakin yakabilir diye

Dsg sanziman icin iyi konusan yok. Hondanin otomatigi icin kotu konusan yok. Bence tip olarak honda o kadar da kotu degil. Yeni kasa cok elestiriliyor ama bence dis gorunus olarak (ozellikle on taraf) jettadan asagi kalmaz...

Kokpit tasarimini zaten soylemiyorum. Civicin ici uzay ussu gibi...

Ben  golf 1,2 tsi mid plus dsg ile civic premium otm. Eco lpg arasinda kalmistim. Hondayi showroomda inceledim, iki kere test ettim, satiscilari ile bayagi sohbet ettim. Golf icin vw bayiine her gittigimde asagilandim, 4 ay sira var lafini duydum, degil test araci showroomda bile arac gostermek icin caba harcadim....

Tavir da onemli, vw bayiinden ciktigimde kendimi bocek gibi hissederken, honda bayiinden ciktigimda yuzumde gulumse oluoyrdu...

Tercihimi civic den yana kullandim. Umarim pisman olmam.