Gönderen Konu: İthal mi yerli üretim mi?  (Okunma sayısı 7704 defa)

Loss Minute

İthal mi yerli üretim mi?
« : Eylül 05, 2011, 12:15:50 ÖS »
Şu andaki aracım 2011 civic elegance. Tamamiyle bilgisizliğimden Civic lerin Türkiyede üretildiğini bilmiyordum. Aracımı severek kullanıyorum ama Türkiye üretimi olduğunu bilseydim 2 kere düşünürdüm. Çünkü aynı marka ve modelin ithal ve yerli üretimi arasında kalite, malzeme ve işçilik olarak çok fark var. Ben o yüzden büyük konuşmayayım ama bir sonraki aracım da Honda olur ama bir daha yerli üretime yanaşmam...
Fikirlerinizi merak ediyorum...

TopraK_i-vtec

Ynt: İthal mi yerli üretim mi?
« Yanıtla #1 : Eylül 05, 2011, 12:21:37 ÖS »
bence avrupadan alabiliyorsanız alın :)

faw13

« Yanıtla #2 : Eylül 05, 2011, 02:11:15 ÖS »
yerli üretim demek pek doğru olmaz, yerl montaj civicler, parçaların çok büyük bir kısmı japonyadan gelip burda monte ediliyor, kalite aynı kalite, gümrük vergisi düşüyor ama yerli olduğu için

Can_GnyL

« Yanıtla #3 : Eylül 05, 2011, 02:21:27 ÖS »
yerli üretim demek pek doğru olmaz, yerl montaj civicler, parçaların çok büyük bir kısmı japonyadan gelip burda monte ediliyor, kalite aynı kalite, gümrük vergisi düşüyor ama yerli olduğu için
evet Türkler zaten o parçaları üretemez

ctr07

« Yanıtla #4 : Eylül 05, 2011, 03:24:47 ÖS »
:D,:D,:D  zar zor monte ediyolar zaten.

hkngzr

« Yanıtla #5 : Eylül 06, 2011, 11:36:31 ÖÖ »
Yerli üretimlerde kaynak ve montaj teknolojisi daha düşük diye biliyorum. Lazer kaynak kullanılan araçlar gövde olarak daha sessiz oluyorlarmış. Örneğin wv araçları opel falan öyle olmalı. Megane III ilk çıktığında ithal gelenlerde tavan çıtası yoktu yerlilerde var. O tavan çıtası kaynak birleşim yerini kapatıyor aynı zamanda. Amerikan cıvıcler japonya üretimi olmalı dolayısıyla daha kaliteli olabilir yerlilere göre. Yerli araçlarla ilgili bende tereddüt taşıyorum 2011 cıvıc kullanıcısı olarak.

teachers71

« Yanıtla #6 : Eylül 06, 2011, 12:57:34 ÖS »
katılmıyorum.otomotiv sanayyinde bayağı tanıdığı olan biri olarak söylüyorum... türkiyede ne parçalar üretiliyor bilseniz şaşarsınız. mesela jaguarın alfa romeo nun bazı parçalarının türkiyede üretildiğini  çoğu kimse bilmiyordur. zaten söylenmesinide istemiyorlar.. türkiyede üretim yapan firmaları 2 ye ayırmak gerekiyor. biri yerli üretim  yapanlar. diğeri montaj yapanlar.. bu iş tamamen parasal bişi. parayı nekadar kısarsanız kalite okadar düşer.
bir örnek mesela: aynı kalıbı yerli firma 40 bin tl ye yaptırırken yabancı firmaya yapılan aynı kalıp 60-80 bin tl arasında yapılıyor. yapan kalıpçı aynı. tabiki 40 bin lira ya yaptırılan kalıptan bişiler kesilecek. malzeme gibi, hata toleransının fazla olması gibi... sonuç olarak kafadan yerli üretim deyip burun kıvırmayın.. nekadar para okadar kalite... 

canguder

« Yanıtla #7 : Eylül 06, 2011, 01:08:00 ÖS »
türkiye parça üretemiyormu dedi birisi ? arkadaşlar çok yanılıyorsunuz oto yan sanayide türkiye öncü ülkelerden biridir. hatta öyle ustalar varki parçaları ver arabayı komple birleştirir yürür hale getirir. bizim hondaların camları türkiyede üretiliyor ve araç montajıda burda yapılıyor. bence türkiyeyi otomotiv konusunda küçümsemeyin.araba çeşitliliği konusundada çoğu ülke ile katılımırız. ben floridada görmediğim arabaları türkiyede görüyorum. en güzel örnek istanbuldaki mavi siyah bugatti :)
« Son Düzenleme: Eylül 06, 2011, 01:08:49 ÖS Gönderen: canguder »

2432

« Yanıtla #8 : Eylül 06, 2011, 02:10:36 ÖS »
ithal olmalı elbette. city ile jazz a bakarmısın.civic de olmayan aksam onlarda var.yerli demek çalmak demek

teachers71

« Yanıtla #9 : Eylül 06, 2011, 02:38:38 ÖS »
bu biraz bizimde hatamız değilmi... bu ülkede hala bazı otomobil üreticileri arka camların otomatik kaldırılmasını lüks pakete sokuyorsa ve bizim insanlarımız arka camlarının manuel olduğu araçları satın alıyorsa, bizim hondalarımız 2 airbag li iken satılabiliyor ve 4 airbag lileri bize lüks paket diye kakalıyorlarsa ve bizdende talep oluyorsa başka ne denir bilemiyorum.. türkiyeye giren ilk civicler en az 6 hava yastığı olmadığı için satılamasaydı bugün honda düne kadar türkiyede 4 hava yastığını   es paket diye türkyeye sokmaya çalışmazdı..
abimin 2006 jettasında 11 hava yastığı var. benim 2005 te 2.. şu anki piyasa fiyatları yaklaşık aynı.. gerisini siz düşünün...  demekki adamlar hiç hava yastığı bile koymasalar satılacak. adam neden 3-5 tane daha hava yastığı koyup karını azaltsın.. dimi....nasıl olsa talep var..

jaggalagalaga

« Yanıtla #10 : Eylül 06, 2011, 03:54:47 ÖS »
bu biraz bizimde hatamız değilmi... bu ülkede hala bazı otomobil üreticileri arka camların otomatik kaldırılmasını lüks pakete sokuyorsa ve bizim insanlarımız arka camlarının manuel olduğu araçları satın alıyorsa, bizim hondalarımız 2 airbag li iken satılabiliyor ve 4 airbag lileri bize lüks paket diye kakalıyorlarsa ve bizdende talep oluyorsa başka ne denir bilemiyorum.. türkiyeye giren ilk civicler en az 6 hava yastığı olmadığı için satılamasaydı bugün honda düne kadar türkiyede 4 hava yastığını   es paket diye türkyeye sokmaya çalışmazdı..
abimin 2006 jettasında 11 hava yastığı var. benim 2005 te 2.. şu anki piyasa fiyatları yaklaşık aynı.. gerisini siz düşünün...  demekki adamlar hiç hava yastığı bile koymasalar satılacak. adam neden 3-5 tane daha hava yastığı koyup karını azaltsın.. dimi....nasıl olsa talep var..
+999999

vtec05

« Yanıtla #11 : Eylül 06, 2011, 04:21:48 ÖS »
benimki italde neye yarıyo yerli arasınsda fark yok ls olduğundan yerlilerden bi üstün olarak ısıtmalı aynaları var (yerli lslere göre) başka bi farkı yok ....