Gönderen Konu: İstanbul da kullanmak için Otomatik araba Tavsiyesi  (Okunma sayısı 8827 defa)

cefe

İstanbul da kullanmak için Otomatik araba Tavsiyesi
« : Mayıs 29, 2015, 08:24:25 ÖS »
Değerli teamhondaturkey üyeleri,
Severek kullandığım, çok memnun olduğum 2010 model Honda civic premium manuel vites arabamı, İstanbul a tayinimin çıkması ve arabayı eşiminde kullanacak olmasından ve otomatik araba ihtiyacı doğduğundan satmak durumunda kalıyorum. >ag

Bütçem maksimum 75.000 lira civarı

Bir aydır okumadığım yorum forum kalmadı nerdeyse bütün araba plazalarını dolaştım bir kısmıyla test sürüşü yaptım, bunlar içinden tercihlerim olabilecekler ;

1- 2012-2013 Volswagen Golf dizel Dsg comfortline+crusie control veya Highline donanım ( 70000-77000 )
2- 2012 üzeri Honda civic Elegance Fb7 kasa otomatik Lpg (55000-65000)
3- 2012 model Honda jazz otomatik ( 50000 civarı )
4- 2015 model sıfır Makyajlı Hyundai İ30 dizel 7 ileri dct şanzuman ( 79000 liste fiyatı)
5- Başka tavsiye edeceğiniz modellere de açığım

Yazdığım sıra öncelik verdiğim değil aklımdaki arabalardır.

*Golf : söylenen Dsg sorunları, garanti politikaları ? Buna karşın özellikle içinin kaliteli ve sürüş keyfinin çok iyi olması
*Fb7 kasa : Fd6 dan sonra tam içime sinmiyor ama birinci önceliğim de artık tip değil otomatik viteste sağlamlık+sorunsuzluk + konfor
*Jazz ın yeni kasası geliyor mevcut kasa da hoşumuza gidiyor ama B segmenti araba olması ve satılık ilanlarında ki Lpg li kullananların sayısının az oluşu düşündürüyor?
*İ30 un 2012 modeli babamda var hatta 3 sene önce bununla ilgili burada konuda açmıştım ve en son İ30 almaya karar vermiştik, babam arabadan memnun, ama ben i30 dan inip civic ime binince sürüş olarak kendimi daha iyi buluyorum civic in direksiyon tepkileri, manevrası, kullanım zevki çok çok daha iyi,

Honda Fd6 kasayı yaparak kendisinden sonra gelen fb7 dahil diğer markalara kötülük yapmış oldu  :artis başka model beğenmeme...  <nohapy fd6 nın arka süspansiyon vurması, ön direklerinin kalın olup dönüşlerde görüşün kötü olması, yol sesini alması, bagajın küçük olması, donanım azlığı gibi sorunları olsa da, benim gözümde süper bir araba. 90.000 km yapmış biri olarak tamamen şahsi görüşümdür. >=ok

Yılda ortalama 20.000 km yapan birisiyim arabayı İstanbul trafiği + uzun yolda kullanacağım. Gönlümden hep dizel otomatik araba geçiyor, artık 300-400 km de bir durup Lpg almaktan sıkıldım ama mantıklı sorunsuz bir dizel de bulamazsam yapacak bişey yok Lpg+otomatik de olabilir.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum, Bilgiler, Tecrübeler paylaştıkça çoğalır... >=ok
« Son Düzenleme: Mayıs 29, 2015, 08:26:27 ÖS Gönderen: cefe »

alperd

• alperd
Ynt: İstanbul da kullanmak için Otomatik araba Tavsiyesi
« Yanıtla #1 : Mayıs 29, 2015, 09:07:11 ÖS »
Bence sıfır alın o paralara neredeyse sıfırından fazla yazıyorlar zaten 2. elde 2012-2013 model kazasız araçlara.
Yani i30 alırdım ben olsam veya 2014-2015 model 10 bin km civarı Elantra da olabilir Dizel Otomatik tabiki...

alperd

• alperd
« Yanıtla #2 : Mayıs 29, 2015, 09:11:10 ÖS »
Doğuş grubu araçlar güzel ama adamlar güzel değil.
Bayiden çıkarken DSG şanzumanı arıza yapan Transporter davasında 2 yıl zulüm yaptılar müşteriye, bunu kendime yapılmış gibi yazdım aklıma...

gocebes7

• Gocebes7
« Yanıtla #3 : Mayıs 29, 2015, 09:25:34 ÖS »
o bayinin karaktersizliğidir demek ki.
aynı durum her marka aracın servısınde de var.
beş para etmez honda servisleride var.
bi lafını ıkı etmeden hakkını veren, deponu fulleyıp veren honda servisleride var.
hyundai araçlardan zarar edersın ileriki yıllarda.
alacaksan vw grubu al.
ya alman ya japon zaten bu devırde.
yerınde olsam vw grubundan şaşmam- hele ki dizel affetme yani.

Carismatiq

• Mustafa
« Yanıtla #4 : Mayıs 30, 2015, 09:37:19 ÖÖ »

Kendi aracım civic ama şirket aracı Jetta kullanıyorum. İlla DSG otomatik düşünmüyorsanız düz vitesi alın daha ucuz 1-2 yaşında full dizel jetta alın keyfini sürün. 2012 Jetta 1.6 tdı düz vites jetta kullanıyorum şirketin gerçekten güzel arabalar. Trendline donanım fakat soğutmalı torpidosuna kadar var. İç genişliği, bagaj hacmi , konfor ve sağlamlık (kasa olarak) sınıfında ben burdayım dedirtiyor.

cefe

« Yanıtla #5 : Mayıs 30, 2015, 12:35:00 ÖS »
Manuel düşünmüyorum hocam, kendi arabamdan çok memnunum zaten ama otomatik almak için satıyorum.

Jetta aklımdan geçti ama Golf 7 ye binince arasında bariz kalite farkı gördüm

cefe

« Yanıtla #6 : Mayıs 30, 2015, 12:39:08 ÖS »
Benim yerimde olsanız, Golf 7 DİZEL DSG düşünür müydünüz 2.el düşük km ?

birde bebeğimiz var, Golf yeterli gelir mi yoksa 3 kişilik bir aileye her türlü yeter mi?

alperd

• alperd
« Yanıtla #7 : Haziran 04, 2015, 12:32:11 ÖS »
Benim yerimde olsanız, Golf 7 DİZEL DSG düşünür müydünüz 2.el düşük km ?

birde bebeğimiz var, Golf yeterli gelir mi yoksa 3 kişilik bir aileye her türlü yeter mi?

Eğer sıfırı ile aynı fiyat istiyorlarsa (her zamanki gibi), ben almazdım. Mantıklı bir fiyata düşünürdüm.
Golf 7 bagaj hacmi 380 litre yazıyor FB7 bagaj hacmi 389 litre ancak HB'te bagaj üst kapağını çıkartınca tavana kadar yüklersin Kraft Twist model gibi bebek arabalarını dikine koyabilirsin veya büyük valizleri dikine koyabilirsin. Özetle bagaj çok rahat yeter.
Diz mesafesi ve iç hacim olarak binip incelemek lazım FB7 kadar rahat olur mu diye. Tahminim evet...
« Son Düzenleme: Haziran 04, 2015, 12:33:50 ÖS Gönderen: alperd »

cefe

« Yanıtla #8 : Haziran 05, 2015, 08:11:13 ÖS »
http://www.teamhondaturkey.com/forum/karsilastirmalar/yeni_hyundai_i30_mu_honda_jazz_mi-t65264.0.html 

3 sene önce Hyundai İ30 için açtığım konu, şuanda da yeni az yakan dizel dct şanzumanla İ30 a biraz daha yakınım.

76.000 TL ye 2012 model Golf 7 Highline alınamıyorken, sıfır 5 yıl garantili İ30 alınabiliyor

alperd

• alperd
« Yanıtla #9 : Haziran 06, 2015, 09:57:52 ÖS »
http://www.teamhondaturkey.com/forum/karsilastirmalar/yeni_hyundai_i30_mu_honda_jazz_mi-t65264.0.html  

3 sene önce Hyundai İ30 için açtığım konu, şuanda da yeni az yakan dizel dct şanzumanla İ30 a biraz daha yakınım.

76.000 TL ye 2012 model Golf 7 Highline alınamıyorken, sıfır 5 yıl garantili İ30 alınabiliyor

Aynı fikirdeyim bence de i30 alınabilir hiç bir eksiği olmayan 2.elde de kazancı artan bir marka en basitinden 2009 model eski kasa dizel otomatikler bile 30 binlerden 40 bin TL'ye dayandı.
Herkes gidip aynı arabayı almaya kalkarsa hem bayide adam yerine konmazsınız hem 3 ay sıra beklersiniz (Bkz: Golf).
Herkes gidip Beyaz ES7 almaya kalktığı için 27 binlik arabalar 37 bin lira oldu.
Önceki lastiğiniz Michelin diye onlarca yıl başka lastik denemezseniz En iyisi olmadığı halde En çok parayı verirsiniz.
Veya onlarca yıl Türkcell hattınıza neden 2 kat para verdim hep dağda mı geziyorum acaba gerçekten diğerleri hiç çekmiyor mu diye düşünmezseniz 2 kat para vermeye devam edersiniz.
Benzeri bir olayda D-smart ve Digitürk'te de var kolay müşteri olup yıllarca aynı hizmeti alırsanız fiyat hiç düşmez ama diğer taraftan Yeni Gelen müşteri sizin yarınız kadar fatura öder...
« Son Düzenleme: Haziran 06, 2015, 10:03:48 ÖS Gönderen: alperd »

cefe

« Yanıtla #10 : Haziran 06, 2015, 10:27:48 ÖS »

Aynı fikirdeyim bence de i30 alınabilir hiç bir eksiği olmayan 2.elde de kazancı artan bir marka en basitinden 2009 model eski kasa dizel otomatikler bile 30 binlerden 40 bin TL'ye dayandı.
Herkes gidip aynı arabayı almaya kalkarsa hem bayide adam yerine konmazsınız hem 3 ay sıra beklersiniz (Bkz: Golf).
Herkes gidip Beyaz ES7 almaya kalktığı için 27 binlik arabalar 37 bin lira oldu.
Önceki lastiğiniz Michelin diye onlarca yıl başka lastik denemezseniz En iyisi olmadığı halde En çok parayı verirsiniz.
Veya onlarca yıl Türkcell hattınıza neden 2 kat para verdim hep dağda mı geziyorum acaba gerçekten diğerleri hiç çekmiyor mu diye düşünmezseniz 2 kat para vermeye devam edersiniz.
Benzeri bir olayda D-smart ve Digitürk'te de var kolay müşteri olup yıllarca aynı hizmeti alırsanız fiyat hiç düşmez ama diğer taraftan Yeni Gelen müşteri sizin yarınız kadar fatura öder...

Hocam farklı bir açıdan konuya yaklaşmışsınız :)

Bugün yeni dizel otomatik Hyundai İ30 u test ettim ;

*Vites geçişleri hiç hissedilmiyor
*sakin bir şekilde hızlanınca 70 km hızdan sonra 7. viteste oluyor, gerçekten hızlı vites değiştiriyor. >=ok
*180 km hıza seri bir şekilde çıktı ve yüksek hızlarıda kilometre saatine bakmazsanız, hissetmiyorsunuz
*Direksiyon stabil bir şekilde yolda düz gitmeyi sağlıyor, direksiyon hissizliği ile ilgili bir şey söyleyemeyeceğim düz bir yolda kullandık.
*Konfor olarak fd6 nın koltukları çok rahat, onun haricinde fb7 dahil hiçbir C sınıfı araçta aynı rahatlığı bulamadım. Süspansiyon içinde bir yorum yapamayacam yol dümdüz asfalttı
*Rüzgar sesini içeri alıyor, ( satış temsilcisi rüzgarı en fazla olan yolda kullanıyoruz dedi...  :kurba)
*Bayiye yeni gelmişti test aracı plakayı takıp yolda yakıt aldık, maximum menzil 976 km gösteriyordu, bir depo ile 950 km yapan var dedi. >=ok

Genel olarak beni tatmin etti , görünüş, konfor, fiyat ve özellikle motor+şanzuman ikilisi olarak >=ok

Marka değeri daha yüksek bir araba almak isterdim ama Honda dahil kriterlerimi sağlayan başka bir model bulamadım  <nohapy
« Son Düzenleme: Haziran 06, 2015, 10:29:16 ÖS Gönderen: cefe »

alperd

• alperd
« Yanıtla #11 : Haziran 07, 2015, 08:47:36 ÖS »
Bence bu iş olmuş bile :-)
Ben Station Wagon modelini de çok seviyorum onun fiyatları nasıl sence bagaj ve heybetine değer mi?
SW yapmışlar ama Cenaze arabası gibi değil tam olması gereken boyda çok da şık duruyor alışıldık SW göre.

cefe

« Yanıtla #12 : Haziran 07, 2015, 09:35:10 ÖS »
Hocam SW u dediğiniz gibi standart wagon tipinde değil, daha çok Ford c-max tarzı toplu güzel duruyor, bagajı haliyle daha büyük , tatile giderken hiç tereddütte kalmazsınız ne alayım yanıma diye
Eşimde arabayı kullanacağı için bize maksimum büyüklük c sınıfı hb bi araba oluyo, eşimi sw için ikna edemedim, yoksa sw i30 da güzel , heybetli duruyo, şahsen ben büyük araba seviyorum.
Fiyatı 2.000 lira daha fazla, ikinci elde istisna, herkese hitap etmeyen bir araba olduğu için satışı biraz daha geç olabilir.

alperd

• alperd
« Yanıtla #13 : Haziran 08, 2015, 09:33:00 ÖÖ »
Evet zaten SW değil CW(Cross Wagon) olarak isim vermişler.
378 litre HB, 528 litre CW modeli bagajı.
HB de her türlü yeter büyük bagaj lazım olduğunda bagaj üst kapağı veya perde var nasılsa.
18,5 cm daha uzunmuş CW cidden park ederken baya etkisi olur.
Ayrıca eskiden 128 beygir 260 tork olan motor yenilenmiş sanırım 136 beygir 300 tork yazıyor internet sitesinde...
« Son Düzenleme: Haziran 08, 2015, 09:34:01 ÖÖ Gönderen: alperd »

alperd

• alperd
« Yanıtla #14 : Haziran 08, 2015, 04:34:16 ÖS »
o bayinin karaktersizliğidir demek ki.
aynı durum her marka aracın servısınde de var.
beş para etmez honda servisleride var.
bi lafını ıkı etmeden hakkını veren, deponu fulleyıp veren honda servisleride var.
hyundai araçlardan zarar edersın ileriki yıllarda.
alacaksan vw grubu al.
ya alman ya japon zaten bu devırde.
yerınde olsam vw grubundan şaşmam- hele ki dizel affetme yani.

http://www.haberler.com/ispanya-da-otomotiv-bayilerine-ceza-7388332-haberi/

Al işte bu da mı gol değil :-)
İspanya'da efsane ceza yemişler. Galiba bu karaktersiz bayiler biraz fazla bu Grupta.
Audi, Volkswagen ve Seat bayileri aralarında gizli fiyat anlaşması yapmışlar ama orada denetim var işte Vatandaşına sahip çıkıyor Devlet yem yapmıyor şirketlere...

Eski arabalarına göre bakarsan Hyundai çağ atlamış resmen.
Ezbere değil bilinçli tüketicinin dikkatini çoktan çekti bu durum.
Değer kaybetme diye de bir şey yok, yeni nesil araçların gayet piyasaya paralel artıyor fiyatları.
İmzamda kullandığım araçlara bakarsan tercihlerimin değişken olduğunu hiçbir fanatikliğimin olmadığını son 3 aracımın Honda olduğunu görürsün ama yiğidi öldür hakkını yeme...
« Son Düzenleme: Haziran 08, 2015, 04:40:38 ÖS Gönderen: alperd »

cefe

« Yanıtla #15 : Haziran 08, 2015, 11:10:14 ÖS »
Şu anda gerçekten kararsız kaldım...

İkinci el Fb7 otomatik Lpg li mi alayım yoksa sıfır yeni şanzuman Hyundai dizel otomatik mi alayım ?

Bilemedim... <nohapy

« Son Düzenleme: Haziran 08, 2015, 11:10:59 ÖS Gönderen: cefe »

Ouzhan_

« Yanıtla #16 : Haziran 09, 2015, 12:15:05 ÖS »
Opel astra da olabilir. 2011 fd6 sahibiyim ikinci araç olarak opel astra aldık. benzinli 1.4 turbo otomatik 140 ps şuan 700 km de yeni olmasına ragmen karma 9 litre tüketimi var. spor paket araç 1450 kilo 17 inc jant mevcut civice göre içi basık gelebilir ama geniş bir araç.

alperd

• alperd
« Yanıtla #17 : Haziran 09, 2015, 12:23:03 ÖS »
Opel Astra'nın bu yıl yenisi çıkacak mevcut kasa aslında eski sayılır yani.

http://www.arabalar.gen.tr/yeni-opel-astra-h4432.html

alperd

• alperd
« Yanıtla #18 : Haziran 09, 2015, 12:26:42 ÖS »

İkinci el Fb7 otomatik Lpg li mi alayım yoksa sıfır yeni şanzuman Hyundai dizel otomatik mi alayım ?

Bilemedim... <nohapy

Madem senin için çok fark etmeyecek son kararı eşine bırak jest olsun bari :-)
« Son Düzenleme: Haziran 09, 2015, 12:27:27 ÖS Gönderen: alperd »

Ouzhan_

« Yanıtla #19 : Haziran 09, 2015, 12:41:20 ÖS »
Opel Astra'nın bu yıl yenisi çıkacak mevcut kasa aslında eski sayılır yani.

http://www.arabalar.gen.tr/yeni-opel-astra-h4432.html
Söylediğinde haklısın bizde kasanın değişeceği bilgisi dahilinde aldık. Birçok araba baktık denedik otomatik ve sıfır olması şartıyla gittik opel aldık.63 bin fiyat aldık ama beyaz istediğimiz için arabayı hiçbir yerde bulamadık. 2 hafta opel bayilerini aradık o sırada indirim geldi aracın fiyatı düştü. 60.200 e almış olduk. :)

cefe

« Yanıtla #20 : Haziran 09, 2015, 08:23:33 ÖS »

Bilemedim... <nohapy

Madem senin için çok fark etmeyecek son kararı eşine bırak jest olsun bari :-)

Bu gidişle öyle yapacam galiba :)

cefe

« Yanıtla #21 : Temmuz 16, 2015, 12:32:53 ÖS »
Evet arkadaşlar sonunda kararımızı verdik ....

2010 model Honda civic manuel siyah renk aracımızı satıp yerine 2011 model Otomatik fd6 Beyaz Honda civic aldık  >=ok

Dizel otomatik aklımıza yatan araç olmadığından ve benzin+Lpg kombinasyonunda ki diğer araçlar da da çok fark olmadığından, bildiğimiz ve severek kullandığımız aynı arabanın otomatiğini aldık  >=ok

Tekrar aynı arabayı almaktan dolayı mutluyum

Fikir veren herkese teşekkür ederim, herkesin gönlüne göre olmasını, kazasız belasız sürüşler dilerim.  :artis

alperd

• alperd
« Yanıtla #22 : Temmuz 16, 2015, 04:18:15 ÖS »
Otomatik vites candır, bir de siyahtan kurtulmuşsunuz hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız inşallah...

cefe

« Yanıtla #23 : Temmuz 17, 2015, 07:21:59 ÖS »
Otomatik vites candır, bir de siyahtan kurtulmuşsunuz hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız inşallah...

Teşekkür ederiz...