Gönderen Konu: HRV vs CRV  (Okunma sayısı 16670 defa)

piscocuk

HRV vs CRV
« : Şubat 16, 2012, 08:22:19 ÖS »
selamlar..

bu iki araç arasındaki fark nedir tam olarak bilen varmı..sahibinden de biraz baktım hrv 1.6 hrv 2.0 koldan vites sunroof ve tip farklılıkları var tabi birde yarı yarıyadan fazla fiyat farkı
aslında bu arabayı hiç merak etmezdim ama bugün saolsun ed35 bende hrv aldım çok memnunum diyince nete girip biraz araştırim dedim  için geniş duruyor..sorunlu bir arabamıdır hangisi makbuldur vergileri çokmudur kullanan arkadaşlar yorum yapabilirse sevinirim

jasmeh

Ynt: HRV vs CRV
« Yanıtla #1 : Şubat 16, 2012, 08:27:39 ÖS »
hrv ler 1.6 ies ile aynı motora sahip,awd var bazılarında yok.sunroof manuel.iç dizaynı gayet başarılı bence.otomatik şanzumanıda bana ies lerden yumuşak geldi.
crv ler 2.0 dohc vtec.sınıf olarak hrv den 2 gömlek üstün her yönüyle..

piscocuk

« Yanıtla #2 : Şubat 16, 2012, 08:31:26 ÖS »
aradaki uçurum fiyat farklarıda bunlar olsun gerek..hrv ler 97-01 arası ieslerle mi aynı motor? yoksa vtec II diye geçen kasa ilemi aynı motor?

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #3 : Şubat 16, 2012, 08:35:22 ÖS »
hrv nin vtec 2 motorlu olanı da var ies motorlu olanı da var.

crv daha üst sınıf.

genel olarak sorunuz araçlar. bi akrabamda var yıllardır kullanıyor. hala sıfır gibi.

kskserkan

« Yanıtla #4 : Şubat 16, 2012, 08:40:36 ÖS »
Hr-V'lerin motorları 96-01 motorunun değiştirilmiş hali, 105 hp ancak torku daha yüksek ve araç civicten daha ağır. Durum böyle oluncada araçtan çok fazla performans beklememek lazım ancak genel olarak güzel araçlardır. Hr-V ile Cr-V'yi karşılaştırmak accord vs civic karşılaştırması gibi olmuş ;)

cobra34

« Yanıtla #5 : Şubat 16, 2012, 08:48:22 ÖS »
dayımda hrv var 2000 model.herşeyiyle güzel ama 1.6 biraz ağır kalmış.tek sevmediğim yanı sunroof u arkadasın dediği gibi manuel.

piscocuk

« Yanıtla #6 : Şubat 16, 2012, 08:52:27 ÖS »
Hr-V'lerin motorları 96-01 motorunun değiştirilmiş hali, 105 hp ancak torku daha yüksek ve araç civicten daha ağır. Durum böyle oluncada araçtan çok fazla performans beklememek lazım ancak genel olarak güzel araçlardır. Hr-V ile Cr-V'yi karşılaştırmak accord vs civic karşılaştırması gibi olmuş ;)
tam olarak istediğim açıklama :) accord cvc benzetmesi teşekkürler

piscocuk

« Yanıtla #7 : Şubat 16, 2012, 08:53:47 ÖS »
mesela bu aracın motoru vtecII motorumu fiyat olarak nasıl..bugün inceledim favorilerime ekledim sadece bunu.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-honda-2004-full-aksesuar-sehirli-arazi-tasiti-74790332/detay/

eğer alırsam bu yaş bu modellerde bişey olur..eşim çok beğendi :)

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #8 : Şubat 16, 2012, 09:19:59 ÖS »
belli bir seneden sonra vtec var.

bana alınabilir bi fiyat gibi geldi.

piscocuk

« Yanıtla #9 : Şubat 16, 2012, 09:38:56 ÖS »
belli bir seneden sonra vtec var.

bana alınabilir bi fiyat gibi geldi.

hangi sene olduğunu biliyormusun?

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #10 : Şubat 16, 2012, 09:50:05 ÖS »
D16W1
non-VTEC
Found in:
2000–2006 Honda HRV
Displacement:1,590 cc (97 cu in)
Bore and Stroke : 75 × 90 mm (3.0 × 3.5 in)
Power : 103 hp (77 kW)
Valvetrain : SOHC (4 valves per cylinder)

D16W5
VTEC-E
Found in:
2000–2006 Honda HRV
Displacement:1,590 cc (97 cu in)
Bore and Stroke : 75 × 90 mm (3.0 × 3.5 in)
Power : 122 hp (91 kW)
Valvetrain : SOHC (4 valves per cylinder)

aynı dönem hem vtec hemde düz üretilmiş gibi yazıyor. araç sahibinde sormak lazım. veya foto eklesin motorun.

piscocuk

« Yanıtla #11 : Şubat 16, 2012, 09:51:34 ÖS »
ruhsatta motor kodundan anlaşılabilirmi acaba..yardımın için teşekkürler

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #12 : Şubat 16, 2012, 09:52:29 ÖS »
ruhsatta da yazar şase kodundan da öğrenirsin. ( vin dekoderden veya hondapartsdan)

kskserkan

« Yanıtla #13 : Şubat 17, 2012, 09:59:02 ÖÖ »
122 hp olanı ülkemizde yok diye biliyorum ;)
Bence bundan daha önemlisi arka tekerlerde şaft varmı kontrol et çünkü bazıları 2WD . Birde gönderdiğin linkteki aracın aksesuarlarında ve tamponlarındaki krom ekler orjinal değil. Orjinal aksesuarlarında bu tarz kromlar yok.

ed35

« Yanıtla #14 : Şubat 17, 2012, 10:25:14 ÖÖ »
99-00 modelleri bildiğim kadarı ile 2WD,hocam şöyle söyleyeyim bu fiyat aralığında bu kadar şık ve otomatik bir araba bulamazdık,aracı bayan kullanacağı için otomatik istiyorduk ve yerden yüksek,hafiften heybeti olması da +'sı,çünkü trafikte ki taciz olaylarından dolayı...
Aracın kalkışı on numara ok gibi yerinden fırlıyor ancak uzunda nispeten kötü,120 ve üstü artık çok hoş gelmiyor çünkü araç hafiften bağırmaya başlıyor.
Yalnız dediğim gibi kalkış çok farklı ve güzel.

ed35

« Yanıtla #15 : Şubat 17, 2012, 10:30:53 ÖÖ »
Bu arada motor kodu D16W.... şeklinde imiş,sanırım bütün Tr'ye de bu şekilde olanlardan getirilmiştir.

rebeloghy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Şubat 17, 2012, 11:39:42 ÖÖ »
emre abi hr-v de hayırlı olsun kazasız belasız kullanırsınız ins

piscocuk

« Yanıtla #17 : Şubat 17, 2012, 12:13:08 ÖS »
99-00 modelleri bildiğim kadarı ile 2WD,hocam şöyle söyleyeyim bu fiyat aralığında bu kadar şık ve otomatik bir araba bulamazdık,aracı bayan kullanacağı için otomatik istiyorduk ve yerden yüksek,hafiften heybeti olması da +'sı,çünkü trafikte ki taciz olaylarından dolayı...
Aracın kalkışı on numara ok gibi yerinden fırlıyor ancak uzunda nispeten kötü,120 ve üstü artık çok hoş gelmiyor çünkü araç hafiften bağırmaya başlıyor.

arabayı kanıma sen soktun zaten :) bende eşim için düşünüyorum hız hiç önemli değil ama saydığın diğer özellikler tam bizlik :)

ed35

« Yanıtla #18 : Şubat 17, 2012, 12:17:46 ÖS »
Teşekkür ederim kardeşim :)

Haha hocam senin kanında kaynamaya hazırmış :D Ama her türlü tavsiye ederim,bayanlar için en ideal olan araba;çok iri değil çok da küçük değil,otomatik..Eee onlara daha ne gerek :D
« Son Düzenleme: Şubat 17, 2012, 12:18:07 ÖS Gönderen: ed35 »

kskserkan

« Yanıtla #19 : Şubat 17, 2012, 12:23:29 ÖS »

arabayı kanıma sen soktun zaten :) bende eşim için düşünüyorum hız hiç önemli değil ama saydığın diğer özellikler tam bizlik :)

Ufak bi detay daha veriyim, tüm jip tarzı araçlarda olduğu gibi arka taraf biraz hopluyor :) arkada oturanlar bozuk yollarda biraz rahatsız olabilir. Tümsekli yollarda arkada oturan varsa yavaş gitmek gerekiyor. Benim kız 14-15 aylıkken yavaş baba demeyi öğrenmişti  >%6rol

lion80

« Yanıtla #20 : Şubat 17, 2012, 01:06:41 ÖS »
2000 model hr-v, cr-v sahibiyim. Daha önce başka bir konuda şunları yazmıştım üzerinde bazı değişikler yaptım umarım size faydası olur.

''Edindigim tecrübelere göre nacizane fikirlerim;

-Hr-v'de kendini daha yüksekte hissediyorsun, hr-v daha yüksek, lastik ebadından fark ediyor. Hr-v 205/65/16 - Cr-v 195/70/15. Ancak ben Cr-c'ye 205/75/15 takdırdım çok memnunum. Cr-v lastikleri küçük olunca hr-v'ye göre yol tutuşu, kasislere düşüşü, arazide çok fark ediyor. Ben herzaman yüksek lastigi tercih ederim.
-Hr-v 1600 motor 105 bg, cr-v 2000 motor 150 bg. Lpg takılı agırlıkları yaklaşık hr-v 1400 cr-v 1600 kg.
- Hr-v kalkışlarda daha seri mükemmel bir vites geçişleri var hissettirmiyor, cr-v ise kalkışlarda agır ancak yüklüyken bile çok güçlü, bu hr-v'deki cvt şanzumanın özelliginden dolayı vites geçişlerini hissetmiyorsun, güç kaybın yok. Rampa çıkarken cr-v iki ile üç arasında gidip geliyor ama hr-v'de bu olay yok. Hr-v geri geri giderken şanzuman soguk ise zıplıyor. Hr-v'nin şanzumanına dikkat etmen gerekiyor bakımlı olması şart tamiri çok zor bir nevi kullan at şanzuman gibi ama çok kullanışlı. Cr-v şanzumanı tamiri her türlü mümkün.

-Hr-v kasis geçişlerinde arkasını zıplatıyor, Cr-v'de bu yok. Hr-v nin içi cr-v'ye göre dardır, arkasına üç kişi zor oturur ama cr-v bu yönden avantajlı.

-Hr-v daha yüksek 205/65/16, cr-v 195/70/15 (ancak ben cr-v'ye 205/70/15 takdırdım daha memnunum).

-Hr-v arazide daha avantajlı ön ve arka tarafı daha yüksek iniş çıkışlarda sürtme olayı daha az, Cr-v daha güçlü. 4x4 geçiş sistemi kullanımı aynı o konuda fark yok. Yani iki kişi ile araziye çıkacaksam Hr-v dört kişi ile bagaj dolu çıkacaksam cr-v. İkiside otomatik oldugu için arazide çok zorlamaya gelmiyor bayılıyorlar. Bu yönden düz vites daha avantajlı.

-LPG'de şehir içi; Hr-v 200-250, cr-v 300-350 arasında şehir dışı; hr-v 180-200 cr-v 250-300 tl yakıyor. Sollamalarda ani gaza basınca hr-v daha çabuk topluyor ama çok güçlü degil, cr-v geç topluyor ama daha güçlü. Şehir içi Hr-v şehir dışı Cr-v.

-Hr-v ani hareketlere gelmiyor bir tedirginlik yaratıyor, cr-v daha oturaklı güven veriyor.Bir çok takla atmış hr-v gördüm ama cr-v çok nadir.  Orjinal lastikleri kullanılırsa lastigin 205 olmasından dolayı ani frende hr-v daha güvenli duruyor, cr-v 195 ebatlı oldugu için biraz zorlanıyor. Hr-v'de abs daha çabuk devreye giriyor, cr-v biraz daha geç. Bu konuda yazın hr-v avantajlı, kışın ise cr-v. Şehir içi binilecekse Hr-v şehir dışı ise Cr-v.

-Hr-v'nin bagajı  dar simit depo lpg takıldıgında yedek lastik başınıza dert oluyor, cr-v'de yedek lastik dışarıda oldugu için simit depoyu bagaja takdırgınız için çok avantajlı bagajı geniş. Yani bagaj iç genişlik olarak cr-v.

-Hr-v ‘nin vergisi 118,50x2: 237,00, cr-v ise 288x2:576 tl. Vergi olarak Hr-v.

-Hr-v ruhsatta otomobil olarak geçiyor, cr-v ise arazi taşıtı. Hr-v’nin muayenesi bu yüzden iki yılda bir, cr-v ise her sene idi. Ancak 2009’dan itibaren ikiside iki yılda bir yapılıyor.

-Her ikisininde 10.000 km bakımları aşagı yukarı aynı. Hr-v’nin şanjuman yagı her 20.000’de bir degişmesi gerekiyor, cr-v ise 80.000’de bir. Bu yönden Cr-v.
-Motor dayanıklılıgı cr-v bir kalem daha üstün. İkinci elde 200.000 km ve üstü bir çok cr-v var ama hr-v daha az. Kaporta şase saglamlıgı bana göre aynı. 
-Hr-v’nin sanrufu elle sadece yukarı dogru açılıyor, cr-v ise elektrikli komple açılıyor ve daha büyük. Bu arada cr-v’nin sanrufu bozulur ise elle orijinal aparatı sayesinde kapatılabiliyor. 
-Hr-v’nin camları daha yüksekte, iç dizaynı daha spor ve yeni duruyor bu yüzden spor yüksek suv havası var. Cr-v ise camları daha alçakta görüş alanı çok geniş, iç aksamı eski duruyor ama daha çok arazi aracı havası var sağlamlık işçilik yapısı olarak cr-v daha iyi.
-Kasko fiyatı hr-v daha ucuz, cr-v biraz daha pahalı aralarında 500 ile 700 tl fark var.
-Hr-v bayanlara daha çok hitap ediyor. Cr-v erkeklere.
-Ben gece yolculuklarında hr-v’de daha rahat ediyorum, uzun ve kısa farların kullanımı daha iyi gibi geliyor.
-Fiyat olarak aralarında 2-3 bin tl var cr-v daha pahalı.
-Yazın klima olarak hr-v avantajlı, içi daha dar oldugu ve üfürmesi daha güçlü oldugu için hr-v’nin içi çok çabuk soğutulabiliyor. Cr-v daha geniş oldugu için biraz zaman alıyor. 

Kısaca;
-Görünüm olarak (tabi zevkler ve renler tartışılmaz). Yakıt, vergi, kasko fiyatı olarak, spor kullanım, serilik Hr-v.
-İçinin geniş olması, oturaklılık, güç,saglamlık Cr-v.

Kafamda yavaş yavaş beliren ise hr-v nin yerine 2002-2004 cr-v almak.
Aklıma geldikce yazdım eksik ve hatalarım varsa daha iyi bilen arkadaşlar uyarabilirler. Başka sorunuz varsa yanıtlayabilirim:)''

Dahada kısacası eşinizi cr-v'nin tipi konusunda ikna edebilirseniz cr-v alın derim.
« Son Düzenleme: Şubat 17, 2012, 01:07:57 ÖS Gönderen: lion80 »

kskserkan

« Yanıtla #21 : Şubat 17, 2012, 02:52:55 ÖS »

piscocuk

« Yanıtla #22 : Şubat 17, 2012, 04:24:54 ÖS »
lion80

yazmış olduğun bilgiler için çok teşekkürler eline sağlık..bu araba hiç aklıma yoktu normalde 1,6 ies bakıyordum otomatik hatta yarın 1-2 araca bakacaktım bile ama saolsun Ed35 ben aldım o paraya hrv diyince bi bakim arabaya dedim.gerçektende tam bayan arabası.araziye çıkmıcaz şehir içi kullanılacak yazdıklarınıza göre hrv daha mantıklı..kısmet eğer temiz bir araç olursa değerlendirebilirim..acelem yok hala araba araştırıyorum :)

piscocuk

« Yanıtla #23 : Şubat 17, 2012, 04:25:32 ÖS »
Hr-V ile aynı fiyatlara aşağıdaki linkteki kasada düşünebilirsiniz. Bende bu kasadanda vardı ve Hr-V'den daha kullanışlı ve güzel ;)

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-aile-otomobili-ve-otomatik-vites-rahatligi-65210781/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-2004-honda-1-6i-ls-euro-civic-tam-otomatik-vites-orjinal60-000km-67426329/detay#

bende bu konuda ısrar ettim ama bu kasayı beğendiremedim :)

lion80

« Yanıtla #24 : Şubat 17, 2012, 04:28:45 ÖS »
Şunu unutmayın hr-v, cr-v veya hangi suv, 4x4 ne olursa artık bir defa binince birdaha binek araca binmeyeceksiniz. Çünkü çok artıları var.