Gönderen Konu: hondanızı başkasına verirmisiniz ?  (Okunma sayısı 19748 defa)

34ozn88

• ULASAN GROUP
Ynt: hondanızı başkasına verirmisiniz ?
« Yanıtla #25 : Ağustos 21, 2013, 07:17:06 ÖÖ »
Birde Ayni GAVAT gecenlerde 2013 model HONDA ACCORD TOURING araci olan bir arkadasa yapismis ver ben kullanim diye cocugun 12km'deki arabasinin gitti Jantini Kaldirima vurdu bastan assagi 360 derece cizdi! Nasil bir durumdur bu ya! insanin ici gidiyor... 10 arkadas aramizda para topladik o eleman icin gittik $900'a tek jant ve teker aldik! Ben dersimi aldim o inek daha alamadi! aramizda kimse araba vermiyor kendisine artik! :)

kacaman

« Yanıtla #26 : Ağustos 21, 2013, 07:19:15 ÖÖ »
Herzaman iki arac'a sahip oldum... Birisi hep benim goz bebegim olurdu hafta sonlari binerdim, bir digeride essek olurdu... ordan oraya kostururum... Simdi bir ornek vereyim. Benim icin Araba Bir objeyi yada canliyi, A noktasindan B noktasina tasiyan bir alet degil... Ben Her canliya ve Sanata baglanan bir insanimdir...  Su dunyada maddi olarak sahip oldugum uc seyi odunc vermeyi sevmem... Cep telefonum, Bilgisayarim ve ARABAMI(goz bebegim olani tabiki)... Bunlar cok kisisel seylerdir benim icin... Yani bilgisayarinda insanin kisiler seyleri olabilir, siir yazar, hanimiyla ailesi ile fotolari olabilir, ya manitasiyla fotosu olur... yani hersey olur... Cep telefonuda ayni sey!  =, Araba ise benim icin bir tutku... Yani bu oyle biseyki ozru, kabahati mahcubiyeti olmaz bisey birkere basina bisey geldimi... Basima gelen iki olayi kisa ozet gecicem size...  Sene 2008 Kendime Guzel bir Scooter aldim Yamaha... Arakadas odunc istedi... Ki hayatinda motor kullanmamis... Bisikletle karistiriyor... Saniyorki kullanir... Dedi Binecem... Dedim yok! dedi ne degerli malin var! dedim alakasi yok. Kaza yapsan bisey yapsan, ozru olmaz bunun adi kaza! ama isteme...daha yeni motor sifir 200km var...  kustu bana! dedim al... Yemin ederim motoru calistirmasiyla motor gitti merdiven arasina girdi ve pert! allahtan kendisine bisey olmadi ama anladinizmi simdi??? Ozur dilesen ne olur, PArasini versen ne olur? Ikinci olayimda cok buyuktur... Birkerede  samimi bir arkadasim geldi araba istedi dedim al benim duldulu! yenisini vermek istemedim! Gene trip attilar... Dedim Oglum onun koltuguna benden baskasini oturtmuyorum ozurdilerim dedim... Basladi soylenmeye! insan daha onemli bir araba istedik falan filan diye! ya dedim araba lazimsa zaten veriyorum sana araba! onunla git! ha luks araba lazimsa sana para veriyim git BMW kirala... Araba isteme borc iste arkadas dedim! kustu... Neyse icim gide gide ilk defa birine 2013 model arabami verdim... bilin bakalim ne oldu! kendiside gormemis vallahi yemin ediyor biri gelmis arabama vurmus:) kapi gocuk! haydeeee ben simdi ne diyim??? Nerde oldu dedim? otoparkda dedi! hangi otopark surasi dedi! yemin ederim gittim oraya bakmaya kamerayi izlemeye! geri geri manevra yaparken kapiyi Beton KOLON'a takmis...  Ve bunlar bana en buyuk Ders oldu bu hayatta! Karim'dan Cocugumdan, abimden, baska kimseye araba vermem! kucuk kardesime bile! Benden Araba isteyene artik Cebimden cikartip $100 veriyorum! diyorum kizma! Yemin ettim git bununla Kirala diyorum! Sizce bu durumu simdi Araba insandan degerlimi kardesim diye yorumlamak dogrumudur? Tutku ve ihtiyac gidermek ayni seyler degil! ihtiyac gidermekse ben para veriyorumki gitsin araba kiralasin! olmadi duldulu veriyorum ki duldulude carpti ayni GAVAT! :D
kendisi çarptığı halde , başka biri çarpıp kaçmış diyo birde, vay uyanık.

34ozn88

• ULASAN GROUP
« Yanıtla #27 : Ağustos 21, 2013, 07:47:45 ÖÖ »
Herzaman iki arac'a sahip oldum... Birisi hep benim goz bebegim olurdu hafta sonlari binerdim, bir digeride essek olurdu... ordan oraya kostururum... Simdi bir ornek vereyim. Benim icin Araba Bir objeyi yada canliyi, A noktasindan B noktasina tasiyan bir alet degil... Ben Her canliya ve Sanata baglanan bir insanimdir...  Su dunyada maddi olarak sahip oldugum uc seyi odunc vermeyi sevmem... Cep telefonum, Bilgisayarim ve ARABAMI(goz bebegim olani tabiki)... Bunlar cok kisisel seylerdir benim icin... Yani bilgisayarinda insanin kisiler seyleri olabilir, siir yazar, hanimiyla ailesi ile fotolari olabilir, ya manitasiyla fotosu olur... yani hersey olur... Cep telefonuda ayni sey!  =, Araba ise benim icin bir tutku... Yani bu oyle biseyki ozru, kabahati mahcubiyeti olmaz bisey birkere basina bisey geldimi... Basima gelen iki olayi kisa ozet gecicem size...  Sene 2008 Kendime Guzel bir Scooter aldim Yamaha... Arakadas odunc istedi... Ki hayatinda motor kullanmamis... Bisikletle karistiriyor... Saniyorki kullanir... Dedi Binecem... Dedim yok! dedi ne degerli malin var! dedim alakasi yok. Kaza yapsan bisey yapsan, ozru olmaz bunun adi kaza! ama isteme...daha yeni motor sifir 200km var...  kustu bana! dedim al... Yemin ederim motoru calistirmasiyla motor gitti merdiven arasina girdi ve pert! allahtan kendisine bisey olmadi ama anladinizmi simdi??? Ozur dilesen ne olur, PArasini versen ne olur? Ikinci olayimda cok buyuktur... Birkerede  samimi bir arkadasim geldi araba istedi dedim al benim duldulu! yenisini vermek istemedim! Gene trip attilar... Dedim Oglum onun koltuguna benden baskasini oturtmuyorum ozurdilerim dedim... Basladi soylenmeye! insan daha onemli bir araba istedik falan filan diye! ya dedim araba lazimsa zaten veriyorum sana araba! onunla git! ha luks araba lazimsa sana para veriyim git BMW kirala... Araba isteme borc iste arkadas dedim! kustu... Neyse icim gide gide ilk defa birine 2013 model arabami verdim... bilin bakalim ne oldu! kendiside gormemis vallahi yemin ediyor biri gelmis arabama vurmus:) kapi gocuk! haydeeee ben simdi ne diyim??? Nerde oldu dedim? otoparkda dedi! hangi otopark surasi dedi! yemin ederim gittim oraya bakmaya kamerayi izlemeye! geri geri manevra yaparken kapiyi Beton KOLON'a takmis...  Ve bunlar bana en buyuk Ders oldu bu hayatta! Karim'dan Cocugumdan, abimden, baska kimseye araba vermem! kucuk kardesime bile! Benden Araba isteyene artik Cebimden cikartip $100 veriyorum! diyorum kizma! Yemin ettim git bununla Kirala diyorum! Sizce bu durumu simdi Araba insandan degerlimi kardesim diye yorumlamak dogrumudur? Tutku ve ihtiyac gidermek ayni seyler degil! ihtiyac gidermekse ben para veriyorumki gitsin araba kiralasin! olmadi duldulu veriyorum ki duldulude carpti ayni GAVAT! :D
kendisi çarptığı halde , başka biri çarpıp kaçmış diyo birde, vay uyanık.
Bide diyorum niye oyle dedin birader? Cok utandim diyo! dedim simdi yalanin ortaya cikti! neden utanmiyosun niye hala konusuyosun! oyle deme diyor! nediyim dedim iyi bok yedin bide beni salak yerine koydun afferin arkadasimmi diyim :D

xlx99

• Tolga B.
« Yanıtla #28 : Ağustos 21, 2013, 08:15:51 ÖÖ »
ne arkadaşı, akrabası yahu.... ben valeye, oto yıkmacıya dahi vermem..... giderim kendim çekerim.....

34ozn88

• ULASAN GROUP
« Yanıtla #29 : Ağustos 21, 2013, 08:19:25 ÖÖ »
ne arkadaşı, akrabası yahu.... ben valeye, oto yıkmacıya dahi vermem..... giderim kendim çekerim.....
ya bak burada bir kadir abimiz var adam almanyadan 1991 model mercedes 560sec getirdi... orjinalmi orjinal bir araba... ne boye ne cizik var. 80.000km'de arabayi gittim ben aldim araci goturdum tira verdim geldim... okadar emegim var... ( karsiliksiz yardim ) adam arabasini veriyor almiyorum! niye ? nolursa olsun arkadas bir cizik vardir adam gormemisdir... sen kullanirsin sonra adama geri verirsin adam fark eder... yuzune soylemesede icinden kufreder...

34ozn88

• ULASAN GROUP
« Yanıtla #30 : Ağustos 21, 2013, 08:20:42 ÖÖ »
ha bide toronto konsolosu arkadasim... adama arabami verdim 2 gunlugune 2013 Elantra GT, ilk bakicagim yer sag on teker janttir herzaman... iyi sofor olmayan adam park ederken herzaman on sag janti kaldirimda cizer... yemin ediyorum bayilmisim hastahanede uyandim :D

HONDAHAN

« Yanıtla #31 : Ağustos 21, 2013, 09:40:18 ÖÖ »
Babamdan şunları duyarak büyüdüm :

Atalarımız ne demiş      : At     ,  avrat, silah.
Şimdi yerinde ne var ?  : Araba,  avrat, silah.

Avrat, silah aynı. Atın yerini araba aldı, verilmez.

Malım ; seni vereyimdemi kötü olayım, vermeyeyimdemi kötü olayım ?
Ulan her halükarda kötü olmak var. O zaman vermeyeyimde kötü olayım bari malıma birşey olmasın.

Ellerinden öperim babacığım.

Bana diyorlarki ; yav ver ne olacak, kaskosu yok mu ? Yaa kaskosu var da ben gözümden sakınıyorum, ufakta olsa bi kütületsen beni bırak sen üzülmeyecek misin ? Emanet malın ömrü az olur, hiç gerek yok. Git kirala. Hadi kaskosu var, eee gitti Allah korusun insan ezdi ! Sadece kullanıcımı yanar sanıyorsun ? Kullandıran ? Onun vicdanı ?
Vallaa bütün yakınlarım bilir ; gecenin 3-4 ü mü, hiç çekinmeden zilimde telefonumda çalınabilir, fizan da olsa gidilir. Hem de zevkle.
Ama araba vermek ııh. Özel o kardeşim, taşıttan farklı anlamlar yüklü onda. Sorma ben de bilmiyorum ama yüklü işte.

Yıllarca otoparklara anahtar vermedim. Bir keresinde giriş tıkanmıştı, çokta acelem vardı, verdim, vurdular, pişman oldum. Akıllı insan bir kez pişman olur. ;)
« Son Düzenleme: Ağustos 21, 2013, 09:42:08 ÖÖ Gönderen: HONDAHAN »

exceLLency

• exceLLency
« Yanıtla #32 : Ağustos 21, 2013, 10:16:53 ÖÖ »
Babama bile verirken çekiniyorum  zaten bir tek o binebilir :)

hakko modelistlik

« Yanıtla #33 : Ağustos 21, 2013, 11:34:53 ÖÖ »
araç başkasına verilirmi ha silahını vermişin ha aracını vermişin kıramadığınız birine  geceyse çok acil durumsa kendiniz götürün gündüzse kendiniz  götüremiyosanız  parasıda yoksa  verin 50 tl araç kiralasın taksi tutsun
arkadaş kayınçosuna şahini verdi yayaya çarptı ve yaya öldü yıllarca tazminat davasıyla  uğraştı
karayolları yönetmeliğinde ruhsat sahibide sorumludur

bilgin

• bilgin
« Yanıtla #34 : Ağustos 21, 2013, 01:21:08 ÖS »
Çok şükür benden araba isteyen yok, cevabını bildikleri için araba özeldir benim maddi anlamından çok manevi bağı vardır bende her gün siler temizler çizik ezik göçük varmı incelerim. Bi başkası alamaz on ubenden. İstemesi bile yasaktır ama her zaman kim istersen nereye isterse götürürüm gözümü bile kırpmam zevkle yaparım. Gerisi boş bi kulak arkası kaldı araba vermekten daha da alamazlar.

oqano

• OqAnO
« Yanıtla #35 : Ağustos 21, 2013, 02:42:08 ÖS »
Büyüklerimden duyduğum bir söz var "Malım seni vereyimde mi kötü olayım vermeyimde mi " bence vermeyip kötü olacaksınız. Benim aracımı verdiğim vereceğim gözüm arkada kalmayacak tek kişi Abimdir ki zaten oda Hondacıdır benide Hondacı yapmıştır :) oktayoo :)

ozN

« Yanıtla #36 : Ağustos 21, 2013, 06:29:01 ÖS »
aynen asla vermem bi işi varsa götürürüm nere isterse götürürüm ama arabamı vermem yanında otursam bile sürmesine izin vermem

BugraH4N

« Yanıtla #37 : Ağustos 21, 2013, 07:51:13 ÖS »
Bende vermeyenlerdenim. Keyfe keder isteyene kıl oluyorum. Ben aracım yokken kimseden istemedim. İhtiyacım olsa da taksiye bindim.

Ben verdiydim de sen almadıydın :)) ahhh ahhh :))

araba esirgeyen tiplerden değilim neticede mekanik parca insandan değerli değil ama bi kere iş yerindeki bi hatuna vermiştik tek korkum salaklığına gelip acaba hareket halindeyken p ye alırmıydı tek endişeli bekleyişim o olmustu

MiraLay

« Yanıtla #38 : Ağustos 22, 2013, 12:56:15 ÖÖ »
Abilerim babam haricinde kimseye vermedim aracımı yine ayni şekilde abilerim babam haricinde kimsedende emanet araç almadım.

accord55

« Yanıtla #39 : Ağustos 22, 2013, 08:48:59 ÖÖ »
Aslında vermemek lazım ama bazen arkadaşını kıramıyor insan, benim iki araç var Allah dan, biri benim accord diğeri eşimin eski polo, isteyene hep polo'yu veriyorum, yalnız 3 defadır poloyu verdiğim arkadaş yanlış yapıyor bana, her seferinde 1000 km civarı yol yapmasına karşın yakıtı verdiğimden az bırakıyor ve temiz verdiğim araba pis bir şekilde bana geliyor. Arkadan konuşmak veya içten içe kızmak yerine en güzeli hiç vermemek...

Refik_Yavaş

« Yanıtla #40 : Ağustos 22, 2013, 10:03:26 ÖÖ »

Atalarımız ne demiş      : At     ,  avrat, silah.
Şimdi yerinde ne var ?  : Araba,  avrat, silah.

Ulan her halükarda kötü olmak var. O zaman vermeyeyimde kötü olayım bari malıma birşey olmasın.

Bana diyorlarki ; yav ver ne olacak, kaskosu yok mu ? Yaa kaskosu var da ben gözümden sakınıyorum, ufakta olsa bi kütületsen beni bırak sen üzülmeyecek misin ? Emanet malın ömrü az olur, hiç gerek yok. Git kirala. Hadi kaskosu var, eee gitti Allah korusun insan ezdi ! Sadece kullanıcımı yanar sanıyorsun ? Kullandıran ? Onun vicdanı ?
Vallaa bütün yakınlarım bilir ; gecenin 3-4 ü mü, hiç çekinmeden zilimde telefonumda çalınabilir, fizan da olsa gidilir. Hem de zevkle.
Ama araba vermek ııh. Özel o kardeşim, taşıttan farklı anlamlar yüklü onda. Sorma ben de bilmiyorum ama yüklü işte.

Yıllarca otoparklara anahtar vermedim. Bir keresinde giriş tıkanmıştı, çokta acelem vardı, verdim, vurdular, pişman oldum. Akıllı insan bir kez pişman olur. ;)

Benim arabam serviste olsa ben istesem abi şimdi ? :(

kacaman

« Yanıtla #41 : Ağustos 22, 2013, 10:04:58 ÖÖ »
anlatmadan edemeyeceğim, sene 2003, avrupa yapımı klimalı o zamana göre full sayılacak bir uno aracım var, inanmazsınız soğtmalı torpidosu bile var, ses sistemi hidrolik dreksiyon falan falan, her neyse, birlikte çalıştığım ve benden de yaşça büyük bir abimiz arabamı istedi, vermek istemedğimi anladı fakat çocuğum ateşlendi hasteye götürüp gelicem dedi, istemeye istemeye verdim, abi yerler ıslak arabayı dikkatli kullan diye de tembih ettim, aradan 1 saat kadar zaman geçti telefonum çaldı, yolun karşısına geç te, sanayiye gidelim diye, içim cızzzz etti, yola çıktım arabam ilerde göründü bir baktım arabanın ön sağ tarafı vuruk, tempra arabaya arka yandan kötelemiş, far sinyal, tampon gitmiş, çamurluk eğilmiş haifiten, davlumbaz çıkmış yerinden, sanayiye gittik, tanıdık kaportacı tamponun kenarını bakalitçide yaptırdı yapıştırıldı, çamurluğu da iz kalmayacak şekilde düzeltti, davlumbazı da akıllı vidayla tutturdu, gelelim far sinyal konusna, far ile sinyal 57tl tutuyor orjinali, arkadaşımız almak istemiyorn çıkma yada yan sanayi alalım gibisinden elektrik veriyor, yan sanayi parça alsak 15tl ye iş bitecek, dedim ki, tamam kardeş bu bana ders olsun sen ve senin gibilere araba vermem bir daha git ne halin varsa gör dedim, ve kendi cebimden farını sinyalini aldım taktırttım, vermem arkadaş vermeeem.

HONDAHAN

« Yanıtla #42 : Ağustos 23, 2013, 08:00:55 ÖÖ »

Atalarımız ne demiş      : At     ,  avrat, silah.
Şimdi yerinde ne var ?  : Araba,  avrat, silah.

Benim arabam serviste olsa ben istesem abi şimdi ? :(

:D Yav yazı fazlasıyla uzun olduğu için devam etmek istemedim  :dil Ama tabiki istisnalar olabilir, keyfi istemeyecek dostlar olabilir, emaneti canından aziz bilecekler vardır bunlar tabiki müstesna ;)

piscocuk

« Yanıtla #43 : Ağustos 23, 2013, 06:34:33 ÖS »
her türlü veririm hiç gocunmam etrafımdakiler nasıl kullandığımı bilir ona göre kullanır bakarlar zaten
vereceğim kişi eş dost akraba ile sınırlıdır.

atalarımızdan herkeze bişeyler kalmış...ben cana geleceğine mala gelsin olarak konuya bakıyorum

hiçbir şey ailemden önemli değil.istesinler canım feda ;)

kacaman

« Yanıtla #44 : Ağustos 23, 2013, 06:36:34 ÖS »
her türlü veririm hiç gocunmam etrafımdakiler nasıl kullandığımı bilir ona göre kullanır bakarlar zaten

atalarımızdan herkeze bişeyler kalmış...ben cana geleceğine mala gelsin olarak konuya bakıyorum

aile kavramı elbette ayrı tutulmalı, emanet vermek derken sanırım bir tanıdığa yada aynı işyerinde çalıştığın birisine veya mahallede yada apartmana komşuna araba vemeyi demek istemişler sanırım.

piscocuk

« Yanıtla #45 : Ağustos 23, 2013, 06:41:35 ÖS »

aile kavramı elbette ayrı tutulmalı, emanet vermek derken sanırım bir tanıdığa yada aynı işyerinde çalıştığın birisine veya mahallede yada apartmana komşuna araba vemeyi demek istemişler sanırım.

komşu iş ark vs istemez zaten ama çoğu arkadaş babama bile vermem demeye getirmiş olayı.. belli bir yaşa kadar bende öyle düşünüyordum yalan yok..ama biyerden sonra gözüm araba görmüyor karşımdakini mağdur etmektense veririm

alimagar

• şeyhmus bilgiç
« Yanıtla #46 : Ağustos 23, 2013, 06:42:34 ÖS »
ben mahalede komşuma gariban insanlardı ölearaba isticek kimseleri yoktu düğün için verdim arabayı bütün gün benzinini bile doldurup içim çok rahattı yaptığım hayrın hazıyla ve bana ettiklri hayır duayla inanınki buna eğerki ogün arabanın başına bişe gelseydi hiç üzülmezdim onlara birşey olmasında arabam o insanlardan daha değerli değir

GokhanTfln

« Yanıtla #47 : Eylül 04, 2013, 05:25:45 ÖS »
Babamdan başkasına araba vermem. O da benden çok daha dikkatli kullandığı için. Hem gözüm gibi bakacam hem de kıymet bilmeyene emanet edeceğim. Bizim memlekette bir laf vardır "emanet malın totosu kırık olur" diye.

Araba vermek yerine kendim götürürüm. Hasta da olsa, cenaze de olsa farketmez kapıma geleni yabancı da olsa hiç geri çevirmedim ama hep kendim götürdüm...

tnrdnzekr

• TNR
« Yanıtla #48 : Eylül 04, 2013, 05:35:10 ÖS »
Ben aracı kayınpere veriorum bazen oda her aldıgında yok bu araba çok düşük yok bu araba çok bagırıyo
alma o zaman diyesim geliyor ama diyemiyorum :))

kacaman

« Yanıtla #49 : Eylül 04, 2013, 06:20:42 ÖS »
kimse kusura bakmasın ben aracımı kimselere vermeeeem.