Gönderen Konu: Honda - Voswagen - Mazda - Ford Hangisi?  (Okunma sayısı 8517 defa)

olore

Honda - Voswagen - Mazda - Ford Hangisi?
« : Aralık 30, 2014, 08:53:13 ÖS »
Merhaba arkadaşlar.

2. El araç almayı düşünüyorum ama hangisini alacağım konusunda bazı kafa karışıklıkları yaşamaktayım.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Kıyaslamayı şu başlıklar altında yapmak istiyorum.

1. Yol Tutuş. Virajlarda ve düz yoldaki performansı

2. İç donanım ve Konfor. (Otomatik vites fix Sunroof olursa iyi olur.Arka park sensörü ve hız sabitleme fix. Arka park kamerası olsa iyi olur :))

3. Kullanım rahatlığı. Yolda çukur ve tümsekleri ne kadar hisediyorsunuz? uzun yolsa motor sesi içeri ne kadar geliyor? Direksiyon simidinin rahatlığı.

4. Parça fiyatları ve bulunma kolaylığı. Far ve silecek gibi en çok bozulan parçalardan Vites kutusuna kadar ortalama fiyatları

5. 2. El fiyatı. Aldıktan 3 yada 4 sene sonra ne durumda olur? Aynı fiyatamı satarım yoksa zarar mı ederim? Ne kadar zarar ederim. (Not satmak için değil binmek için alıyorum)

6. Bakım masrafları. Yani 10 bin yada 20 bin bakımlarında ne kadar ödeyeceğim.

7. Araç performansı. Bizde 1.6 partner var yokuşa görmeye gelmiyor :) Anında geberiyor :) Bunu istemiyorum.

8. Arıza sıklığı ve masrafı. İllaki her araç günün birinde arıza yapar. Nereden yapar belli olmaz ama ne kadar tutar? Ortalama.

Almayı düşündüğüm araçlar şunlardır.
2008 - 2011 model

1. Hona Civic 1.6 I-Vtec Otomatik Benzin/LPG
2. Mazda 3 impresive 1.6 Otomatik Benzin/LPG
3. Voswagen Jetta 1.6 Confortline yada Primeline Otomatik Benzin/LPG
4. Ford Focus 1.6 Titanium yada Trend-X Otomatik Benzin/LPG
5. Chevroolet Cruze (Model bilmiyorum) Otomatik Benzin/LPG

Bunar dışında asla almam dediklerim : Citroen, Fiat, Reno, Pegault

Birde ayrıca kıyaslamak istediğim şunlar var. Bunları yukarıdan ayrı tutup kıyaslamak istiyorum.
2003 - 2006 model

1. Honda Accord 2.0 Exculusive Otm. Bnz/LPG
2. Voswagen Passat 2.0 Otm. Benzin/LPG yada Dizel
3. Mazda 6 2.0 Mid Otm. Benzin/LPG
4. Ford Mondeo 2.0 Otm. Benzin/LPG - Dizel

Özellikle kullanan arkadaşlar varsa onların fikirlerini rica ediyorum.

EmirN

Ynt: Honda - Voswagen - Mazda - Ford Hangisi?
« Yanıtla #1 : Aralık 30, 2014, 09:33:25 ÖS »
2010 Civic Elegance sahibiyim. Araç satın almadan önce çok uzun düşündüm sonuçta 3.5 yıllık bir sabır ve birikimin sonucuydu. Bu süreç içinde 2 marka üzerinde yoğunlaşmıştım. Honda ve Mazda , Alternatif olarak da Ford Focus bakıyordum. Ama sonunda Honda almaya karar verdim. Sebepleri

1- Sorunsuz motor-sorunsuz otomatik şanzıman (Dünyada en iyi otomatik vitesi honda üretir. Anladığım kadarıyla otomatik vites bakıyorsunuz.)
2- Aracın Lpg ile olan mükemmel uyumu
3- Görsel açıdan beni oldukça tatmin etmesi
4- Düzgün ve sakin kullanımda oldukça uygun yakıt tüketimi
5- Paraya ihtiyacım olursa satarım diye (İnşallah olmayacak) düşünürsem ikici el piyasasındaki durumu. (Oldukça iyidir)
6- Hondaya olan kişisel sempatim

Şunu unutmayınız ki en iyi araba yoktur. Kişiye göre en iyi araba vardır. Kişilerin arabadan istekleri görecelidir. Kimi güvenlik kimi yakıt vs. vs. Her arabanın olduğu gibi hondanın da eksik yönleri vardır. Önemli olan sizin ne istediğinizdir. Sonuç olarak ben aracımdan memnunum almak isteyene de tavsiye ederim. Saygılar...

Vtec typer

• Hondakolik
« Yanıtla #2 : Aralık 30, 2014, 10:10:11 ÖS »
bence i-vtec alın nedenleri:
1. Sorunsuzluk. Kesinlikle rutin bakımlarını yaptırdıktan sonra arıza verme ihtimali yok denecek kadar az.
2. Muhteşem 2. el. İlerde satarken kaza bela yapmazsanız en az aldığınız fiyata gider.
3. Muhteşem tasarım. Gerçekten araba genel olarak çok güzel tasarlanmış. Zevkinize göre istediğiniz body kit i de takarsınız.
4. Çok iyi lpg uyumu. İyi bir lpg montajıyla uzun yolda 1 lt lpg ile 12-13 km gidersiniz.
5. Donanım olarak son derece yeterli(elegance olanı). olmazsa olmaz diyeceğiniz bir eksiklik yok. far, yağmur sensörü yok.
6. Yol tutuşu çok iyi. Aerodinamik yapısı ile yüksek hızlarda bile çok güven veren bir araç fd6.
7. Performansı yeterli. kalkışlarda çok da seri olmasa bile ivmelenmekte sıkıntı yok.
8. İç mekanı çok geniş. Konsol çok güzel.

Eksileri:
1. İçeri rüzgar sesi alması. Yol sesini yumuşak bir lastikle çok aza indirebilirsiniz ama rüzgar sesi yüksek hızlara çok belirgin.
2. Amortisörleri. Eğer aracı sert kullanırsanız tüm çukurları hissedersiniz. arkaya bir iki kişi bindiği zaman tümsek ve çukurlarda küt diye ses gelir.
3. Boyası çok ince, sacı da ince. Ses yalıtımı iyi değil ama çok kötü de değil.

Sonuç olarak kullanması çok aşırı zevkli bir araç insanı hiç yormuyor.

bbhnda

« Yanıtla #3 : Aralık 30, 2014, 11:51:44 ÖS »
yorum budur

mehmet zengin

« Yanıtla #4 : Aralık 31, 2014, 06:23:37 ÖÖ »
İkinci elde özellikle de 4-5 yaşında araç alacaksanız kesinlikle japon olsun derim. Yol tutuş için şu videoyu öneririm (http://www.youtube.com/watch?v=3-6M6UUaaTY),  güvenlik için şu videoyu öneririm (http://www.iihs.org/iihs/ratings/vehicle/v/honda/civic-4-door-sedan/2006), sorunsuzluk için birşey demeyeceğim artık dünya kabul etmiş japonun sorunsuzlukta ispatını. Eksilerini @Vtec typer zaten yazmış. Ben senin yerinde olsam bu listede honda ya da mazda tercihim olurdu. Mazda ikinci elde yavaş deniyor (ben anlamam). İkinci el de önemli aslında geriye bir tek honda kalıyor. FD6 kasa da bence gayet şık bir kasa (kendi aracım fb7). Özellikle de ben beyaz rengine bayılıyorum (tercih meselesi tabiki). Valla kardeş şirket araçları ve kendi araçlarımdan çıkardığım sonuç şu; sıfır veya sıfıra yakın bmw veya mercedes almayacaksan git japon al. Bazıları da şöyle der paran çoksa alman yoksa japon. Benim param yok japon tercih ettim :)

ysr

• Yasir
« Yanıtla #5 : Aralık 31, 2014, 08:12:39 ÖÖ »
Cruze LPG uyumlu değil ve çok hantal bir araç onu elerdim senin yerinde olsam. Jettanın da bahsettiğin motorları FSI sanırım onlarda lpg ye uyumlu değil ve ilk nesil dsg çok sorun çıkaran bir vites kutusu yani jettayı da at kenara TSI benzinli kullanırım diyorsan orası ayrı. Focus hakkında çok bir bilgim yok sadece son kasasına bindim çok dar geldi benim fd6 ya kıyasla bir de içi kasvetli ferah değildi eskilerini bilmiyorum. Geri kalıyor Mazda ile Honda iki japon :D ikinci el değer konusu satış kolaylığı konusunu göz ardı edecek olsan artık senin göz zevkine kalmış diyeceğim ama ikinci el mevzusu var ise Hondayı tek geçerim :D teyzemin oğlu 18.000 e 2002 vtec2 ls aldı bu sene 23.750 ye sattı. Babası da 24.000 e Vtec 2 2005 makyajlı ES aldı 80.000 km de 32.000 a vermedi. :D Bende 38.500 e aldım 2011 premium u düğün sebebi ile bir ara satma konu oldu 41.500 e müşteri bulduk sonra kredi çekmeye karar verdim aracı satmaktan vazgeçtim

obkavi

« Yanıtla #6 : Aralık 31, 2014, 10:30:03 ÖÖ »
merhaba,
aşağıdaki araçların hepsi aynı sınıf ve donanımsal olarak birbirlerine çok yakınlar. burada kıyaslama konfor ve dayanıklılık üzerine yapılabilir sadece

- Arıza çıkarmaz yedek parça pahalı değil
    - LPG de sorunu yok üstelik onun için üretilmiş BRC honda kiti var.
    - Elegance modelinde sunroof standart.
    - Otomatik vites mükemmel sıkıntı çıkarmaz.
    - her yerde servis ve yedek parça bulursun.
    - ikinci eli kuvvetli alırken ve satarken zarar etmezsin.
    - Arıza çıkarmaz yedek parça pahalı
    - LPG de sıkıntı çıkarabilir servis biz önermiyoruz demişti
    - Otomatik vites kalitesi fena değil
    - her yerde servis ve yedek parça bulamazsın
    - ikinci eli alırken ve satarken zarar edersin
    - Arıza çıkarmaz yedek parça çok pahalı seni üzer
    - LPG işi sıkıntı FSI ve TSI motorlara LPG çok pahalıya takılır randuman vermez.
    - Otomatik vites DSG ise problem
    - her yerde servis ve yedek parça bu biraz sıkıntı olabilir anadoluda çok yok

- Arıza çıkarır yedek parça pahalı değil
    - LPG de sorunu yok
    - Otomatik vites çok sıkıntılı
    - Arıza çıkarır yedek parça pahalı ve bulunablirdeğil özellikle anadoluda
    - LPG takılamıyor
    - Otomatik vites alınmaz zaten yok diye biliyorum
    - ikinci eli zayıf alırken ve satarken zarar edersin.

Vtec typer

• Hondakolik
« Yanıtla #7 : Aralık 31, 2014, 11:14:59 ÖÖ »
bu kadar açıklamadan sonra da karar verir herhalde arkadaşımız :D

ysr

• Yasir
« Yanıtla #8 : Aralık 31, 2014, 12:16:35 ÖS »
cruze nin otomatiği var 6 ileri

obkavi

« Yanıtla #9 : Aralık 31, 2014, 01:24:31 ÖS »
ben bayiye gidip incelemiştim şimdi hatırladım evet cruze 'un otomatiği var ama pirim yapmayan bir araç lpg takılamıyor.

Vtec typer

• Hondakolik
« Yanıtla #10 : Aralık 31, 2014, 01:34:04 ÖS »
cruze almak bu arabalar arasında en mantıksız olanı yapmak olur kesinlikle.

ysr

• Yasir
« Yanıtla #11 : Aralık 31, 2014, 02:58:20 ÖS »
bu kare de hepsi alınır elle tutulacak bi noktası olur ama cruze nin asla :D

gocebes7

• Gocebes7
« Yanıtla #12 : Aralık 31, 2014, 05:03:16 ÖS »
varsa yoksa VW al. benzınlı dizel otomatik farketmez. pişman olmazsın almanlardan :)

Vtec typer

• Hondakolik
« Yanıtla #13 : Aralık 31, 2014, 05:28:17 ÖS »
bu kare de hepsi alınır elle tutulacak bi noktası olur ama cruze nin asla :D
+1763 :D

Cherkess

« Yanıtla #14 : Aralık 31, 2014, 06:52:02 ÖS »
Otomatik vites alırken Dikkat et.
Toyota Opel ve Fiat ın manuel Dönmesi şanzımanları her viteste yığılır dikkat et.
VW de dsg li alma niyetin varsa dsg yi bir daha araştır yada bir kenara 5-6 bin lira daha ayır.
Otomatikte honda subaru BMW Mercedes mazda gayet sorunsuz markalardır.
Bu ayar araçlara Subaru impreza yı da ekle benzinli olarak bunların hepsinden daha az yakar otomatik viteslisi.
Ayrıca 2008 sonrası elegance impreza gayet donanımlı ve Güvenli sorunsuz bir araçtır.
Zaten sorunsuzluk deyince akla Japonlar geliyor.

Kasko yok muska var 😁

bbhnda

« Yanıtla #15 : Aralık 31, 2014, 07:13:10 ÖS »
yorumlar harika valla özellikle @obkavi ye teşekkürler :D

Cherkess

« Yanıtla #16 : Aralık 31, 2014, 07:51:49 ÖS »
Subaru
Yol tutuş konusunda boxer motor ve simetrik 4 çeker ile hepsinden bir adım öndedir.

Donanım olarak 8 hava yastığı hız sabitleyici katlanır ayna ön cam silecek ısıtma ve daha bir sürü özelliğe sahip ancak sunroof yok.

Kullanım rahatlığı olarak çoğu araçtan bir tık önde ve verdiği güven ve ağırlık yola yapışma hissi tartışılmaz. Çok yumuşak süspansiyonu yok ancak takır tukur bir araç değil memnun kalırsınız. Direksiyon elektrik ve hidrolik destekli gayet hisli hıza duyarlı.

2 sene önce 27.5 e aldığım aracı bir ay önce 31 e sattım. Ayrıca belirtmek isterim ki sanayi yüzü görmedim.

Yetkili servisi rutin bakımda honda ve VW den daha ucuz. Dışarıda yaptırırsanız çok daha ucuz.

Otomatik viteslerin performans ı normal 1.6 lar gibi. Manueller daha performanslı. Zaten motor 1.5 cc 107 hp. Boş ağırlık 1420 kg. Ona göre çok performans derdine düşme.

Arıza olayına gelince daha önce C4 üm vardı tüm sanayi ile ahbap oldum. Sonra 6 ay araştırdım mazda3 e karar vereceğim Sırada subaru dikkatimi çekti hiçbir kronik sorunu olmayan tek markaydı. 26 ay bindim baskı balata değiştirmek harici sanayiye bakımdan başka bir nedenle girmedim desem yalan olmaz.

Otomatikte sport modu Manuel'de ise hi lo denen bir kol var ben kolu çekip Akseki'yi 120 ile çıktım. Yokuşu'nda çaresi var yani.

Parça internette ve Ankara İstanbul gibi bir yerdeyseniz her şekil bulunuyor. Ayrıca tamir ve masraf Çıkarma müptelası araçlar değil subarular.

Yakıtı da örnek vereyim ş. İçi yoğun trafikte 30/35 kuruş LPG ş. Arası 20/23 kuruş yakıyor.

Bu arada honda düşünüyorsanız 2.4 accord lar çok dolu ve güzel araçlar onları da ekleyin listeye.

Kasko yok muska var 😁

Cherkess

« Yanıtla #17 : Aralık 31, 2014, 07:55:27 ÖS »
ben bayiye gidip incelemiştim şimdi hatırladım evet cruze 'un otomatiği var ama pirim yapmayan bir araç lpg takılamıyor.
Cruze lara LPG takılıyor. Ama ta ki anlaşmayı brc ile bozup landirenzo ya geçtiler o zaman subap yakma olayı baş gösterdi. Brc lilerde hiç sorun yoktu ama landirenzo ya geçtiklerinde zengin karışımdan dolayı subap yakmalar başladı çünkü landirenzo nun enjektör tetikleme Hızı brc ye yetişemedi. Benzinli alıp brc taktırılacaksa cruze düşünülebilir. Ama görüntüsünün arabası değil kütür kütür amortisör sesi dandik malzeme kalitesiyle bu markaların hepsinin gerisinde kalır.

Kasko yok muska var 😁

Krtl38

« Yanıtla #18 : Ocak 01, 2015, 11:10:06 ÖÖ »
Ben honda yada Mazda derdim ama wv Jetta değilde passat deseydin işte o zamsn listeye onu da koyardım 😉

nrcnft

« Yanıtla #19 : Ocak 01, 2015, 02:41:49 ÖS »
focus dizel dersen al derim. Lpg diyorsan hiç bir kritere bakmam direk honda derim. Diğerleri başını ağrıtır. Başıma geldi focus vardı subap eritti. Mazda 3 de aynı şekilde. O günden beri dizel araç kullanıyorum. Dizel araç kullanmak bence çok zevkli rampada millet 4 e çekerken sen yağ gibi akar gidersin

bbhnda

« Yanıtla #20 : Ocak 01, 2015, 05:20:04 ÖS »
arkadaşımın 2011 focus 3 dizelinde titreme problemi vardı araba kamyon gibi titriyordu o  yuzden ford ve dizele mesafeliyoim

nrcnft

« Yanıtla #21 : Ocak 01, 2015, 11:55:41 ÖS »
ben şu durumu anlamıyorum X tanıdığımın arabası X markaydı sanayiden çıkmazdı o yüzden o marka almam. Yahu Allah aşkına bütün üretilen hondalar, Wv BMW ler 4 4 lük mü? yok öyle bir dünya milyonlar ford markası var bunların için hiç sanayi yüzü görmeyende olur sanyiden çıkmayanda. Biraz şans biraz kullanım. Kronik arıza var mı o önemli. Mesela yeni leon almam çünkü tıkırtı ve ses problemi var ledler buğu var kronik?? Bunun gibi.

bbhnda

« Yanıtla #22 : Ocak 02, 2015, 08:46:06 ÖS »
düşüncenizde haklısınız ama bu gibi durumlar soğutuyor işte adamı. zaten 3 kere yolda bıraktı araba düz vites şanzuman indirdi vitese geçmeme probleminden otobanda. o yüzden rahat rahat alıp bineceğim bir araba değil.

olore

« Yanıtla #23 : Ocak 03, 2015, 11:20:14 ÖS »
merhaba,
aşağıdaki araçların hepsi aynı sınıf ve donanımsal olarak birbirlerine çok yakınlar. burada kıyaslama konfor ve dayanıklılık üzerine yapılabilir sadece

- Arıza çıkarmaz yedek parça pahalı değil
    - LPG de sorunu yok üstelik onun için üretilmiş BRC honda kiti var.
    - Elegance modelinde sunroof standart.
    - Otomatik vites mükemmel sıkıntı çıkarmaz.
    - Arıza çıkarmaz yedek parça pahalı
    - LPG de sıkıntı çıkarabilir servis biz önermiyoruz demişti
    - Otomatik vites kalitesi fena değil
    - ikinci eli alırken ve satarken zarar edersin
    - Arıza çıkarmaz yedek parça çok pahalı seni üzer
    - LPG işi sıkıntı FSI ve TSI motorlara LPG çok pahalıya takılır randuman vermez.
    - Otomatik vites DSG ise problem
    - her yerde servis ve yedek parça bu biraz sıkıntı olabilir anadoluda çok yok

- Arıza çıkarır yedek parça pahalı değil
    - LPG de sorunu yok
    - Otomatik vites çok sıkıntılı
    - Arıza çıkarır yedek parça pahalı ve bulunablirdeğil özellikle anadoluda
    - LPG takılamıyor
    - Otomatik vites alınmaz zaten yok diye biliyorum
    - ikinci eli zayıf alırken ve satarken zarar edersin.

Olay budur yorum budur. Saygılar :)

olore

« Yanıtla #24 : Ocak 03, 2015, 11:23:42 ÖS »
Birde ayrıca kıyaslamak istediğim şunlar var. Bunları yukarıdan ayrı tutup kıyaslamak istiyorum.
2003 - 2006 model

1. Honda Accord 2.0 Exculusive Otm. Bnz/LPG
2. Voswagen Passat 2.0 Otm. Benzin/LPG yada Dizel
3. Mazda 6 2.0 Mid Otm. Benzin/LPG
4. Ford Mondeo 2.0 Otm. Benzin/LPG - Dizel

Özellikle kullanan arkadaşlar varsa onların fikirlerini rica ediyorum.

bunlar hakkında kimse yorum yapmamış? Neden peki?