Gönderen Konu: Honda Civic Tavsiye hakkında ( Ciddi Cevaplar Lütfen )  (Okunma sayısı 6102 defa)

prologitech

Honda Civic Tavsiye hakkında ( Ciddi Cevaplar Lütfen )
« : Mayıs 02, 2014, 03:27:28 ÖÖ »
Merhaba arkadaşlar yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle konuya uygun tecrübeli arkadaşlardan bilgi alabilirsem yararıma olucaktır.Yaşım 24 Bankacıyım.İlk aracım olucak.Yaklaşık 1 senedir araç piyasasına hakimim.
Çocukluktan bu yana arabalara ilgim çok fazla.Yerine göre aracı hızlı yerine göre sakin kullanırım.

Maximum 30.000 tl olucak şekilde (15.000 nakit 15.000 kredi çekilcek ) Yaklaşık aylık minimum gelirim 2000 tl.Ailemle yaşadığım için para tamamen bana kalıyor.Kira derdim yok yani.

Benim aklımda bu 4 araç var. Aslında ne aramaktasınız sorusuna şöyle cevap vereyim.Alacağım araç kesinlikle iç dizayn-diş dizayn 2.el piyasası makul zarar etmeyeceğim bir araç olucak.

1-Volkswagen 1.6 veya 1.2 tdi comfortline - (2011-2012 ) Dizel-Manuel ( Avantajları bana göre 2.el piyasası sağlam,az yakar,konforlu,uzun ömürlü,)
2-Honda Civic 1.6 Dream & Elegance (2007-2008) Benzin& Lpg-Manuel ( Avatajları iç-diş dizayn mükemmel,sedan kasa geniş, 125hp seri araç )
3-Fiat Punto Evo multijet 1.3 Mylife&Dynamic (2011-2013) Dizel-Manuel ( Avantajları iç dizayn çok güzel,konforlu,az yakar,parçası ucuz,vergisi uygun)
4-Opel Corsa 1.3 CDTI Color edition (2011-2012) Dizel-Manuel ( Avantajları az yakar,vergisi uygun,piyasası sağlam,)

Tabiki bu araçların her birinin dezavantajı var ama ben bana en uygun hangisi ise onu alma taraftarıyım.Aklımda Yatan aslında beni çok etkileyen HONDA
Özellikle şu videodan sonra : http://www.youtube.com/watch?v=tRSSNNe8J0g 
Aracın iç dizayn gerçekten çok güzel.Navigasyonlu bir araç alıcam videodaki gibi.

Senede 10.000 yapamam bile.Hafta içi evden işe 3km lik yol o kadar yakın yani düşünün.Sadece hafta sonları çok gezerim.tahminen hafta sonuda 100-150km yol yaparım.

Evet arkadaşlar sizden yorumlarınızı bekliyor olucam tabiki tartışmaya açığım.Düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.( EKSTRA ARAÇ TAVSİYESİNDE BULUNABİLİRSİNİZ)

23korg23

Ynt: Honda Civic Tavsiye hakkında ( Ciddi Cevaplar Lütfen )
« Yanıtla #1 : Mayıs 02, 2014, 08:58:46 ÖÖ »
Oncelikle ne istediginizi kendinize bir sorun tip mi saglamlik mi gosteris mi guc mu konfor mu vs vs ona gore hedefinize bi marka model koyup arayisinizi oyle yapin yoksa her kafadan bir ses cikar ve kafaniz karisir.. bu arada 30000 liraya elegans bulamazsiniz

adyobatik

« Yanıtla #2 : Mayıs 02, 2014, 09:18:39 ÖÖ »
önceliğini belirlemen lazım, hız-konfor-lüks-marka-yakıt.... bunların tamamını bu paraya bir arada bulamazsın, tercih yapman lazım, sen tercihini söyle, bizde naçizane fikirlerimizi yazıp sana yardımcı olmaya çalışalım, uoksa o paraya mercedes 300 sel de alırsın, hyundai i10 da alırsın, önceliğin nedir?

xlx99

• Tolga B.
« Yanıtla #3 : Mayıs 02, 2014, 08:29:32 ÖS »
Araclar birbirinden cok farkli. Vw diyorsunuz, model belirtmiyorsunuz, polo mu, golf mu jetta mi? Corsa ve punto ise b segment araclar iken diger alternatif honda c segment bir arac.

Dedikleriniz isiginda tek yorumum, yilda 10 bin km icin dizele para baglamaya degmez olacaktir. Ancak tercih konusunda cok fazla acik noktaniz hala vsr. Biraz daha net olmak gerek.

Sınırda

« Yanıtla #4 : Mayıs 02, 2014, 08:50:30 ÖS »
bence VW den kastı arkadaşın golf ya da jettadır arkadaşım yaşın genç evli değilsin anlaşılan ve aileninde sağa sola gitmek için senin aracına değil de kendi araçlarını kullanıyorlarsa bence al güzel bir golf bak keyfine yanlış hatırlamıyorsam bakım aralığı da 15000 güzel olur 5000 fazladan ;)
yok bana biraz da aksiyon lazım diyorsan civic alacaksın ama en az Premium alacaksın, en azından hız sabitleyicinin keyfini sürmek için uzun yola gidersen.
Bak benden sana bir tavsiye arabayı aldıktan sonra bence sarf giderlerini de düşün, vergisi, sigortası, yılda bir bakımı, kaskosu derken seni iki kişilik bir aile yapacak...

___tt___

« Yanıtla #5 : Mayıs 02, 2014, 08:52:39 ÖS »
30000bin liraya o hondayi alamazsin
« Son Düzenleme: Mayıs 02, 2014, 08:56:14 ÖS Gönderen: ___tt___ »

ozN

« Yanıtla #6 : Mayıs 02, 2014, 10:06:52 ÖS »
senin yazdıgın arabaların biri ankara biri erzurum biri trabzon :D birbirine yakın araclar deiller :D

prologitech

« Yanıtla #7 : Mayıs 03, 2014, 06:25:13 ÖÖ »
Arkadaşlar yorumlar için teşekkür ediyorum.Ben öyle aracı satmak için almıcam uzun süre kullanıcam.
Uzun yola çokta çıkan bir insan değilim ama almışken güzelini almak istiyorum.Bu doğrultuda performansda ara sıra bana lazım olucaktır.
Alacağım aracın albenisi olucak yani zamanı gelince elden kolay çıkabilcek.İç dizayn-Dış dizayn güzel bir araç bakıyorum.
ayrıca 30.000 e premium honda 2008 temiz honda rahat bulabilirim çok cıkıyor.

GokhanTfln

« Yanıtla #8 : Mayıs 03, 2014, 10:08:11 ÖÖ »
O premiumlar kaç takla görmüştür Allah bilir. Araç piyasasına hakimsin belki ama çakallar öyle bir dolandırır ki anlamazsın bile hiç bir şekilde.
İlk aldığım arabadan 10.000tl zarar etmiştim ben de üçkağıtçılar yüzünden. Allah iki cihanda yakasını bir araya getirmez bunu yapanın ama sen kaybettiğin paranla kalırsın.

prologitech

« Yanıtla #9 : Mayıs 03, 2014, 10:56:38 ÖÖ »
O premiumlar kaç takla görmüştür Allah bilir. Araç piyasasına hakimsin belki ama çakallar öyle bir dolandırır ki anlamazsın bile hiç bir şekilde.
İlk aldığım arabadan 10.000tl zarar etmiştim ben de üçkağıtçılar yüzünden. Allah iki cihanda yakasını bir araya getirmez bunu yapanın ama sen kaybettiğin paranla kalırsın.

Hocam alacağım aracı zaten yetkili servisinde baktırmadan almam.Kasko olması içinde ağır hasar kaydı olmaması lazım ki Kasko yaptırmassamda araç satın almam.Noterden çalıntı,rehin.borçlu bilgi durumlarına bakarım.Sigorta şirketlerinde ne gibi geçmişleri olduğuna bakarım.
Tabiki bunları yaparken alıcıya derimki bak güzel kardeşim araç dediğin gibi sorunsuz ile alırım fakat tersi durumlarda ödediğim paraları o kişiye yüklerim.
Takla atmış aracı malesef alamam ilk arabam olcağı için temiz ve uzun süre kullanıcam.Bulamazsam bu fiyata biraz daha yükseltiriz fiyatı ona göre 2009 2010 artık ne bulabilirsem temiz alırım.

adyobatik

« Yanıtla #10 : Mayıs 06, 2014, 07:52:11 ÖÖ »
sen 40 bandına çık, kafanda rahat etsin gönlünde, yoksa 30 a bu özelliklerde araç yok, araç varda saydığın araçları alamazsın 40 ın altına, piyasada temiz araç ilana bile düşmüyor ben sana diyeyim, kapanın elinde kalıyor, adam temiz aracına güveniyorsa 3-5 bin fazla yazıyor, ama emin ol 3 güne kalmadan aracı satıyor, dediğim gibi sen parayı 40 yap, gönlüne göre araç bak, başka çare yok gibi

faw13

« Yanıtla #11 : Mayıs 06, 2014, 09:46:06 ÖÖ »
[/quote
Hocam alacağım aracı zaten yetkili servisinde baktırmadan almam.Kasko olması içinde ağır hasar kaydı olmaması lazım ki Kasko yaptırmassamda araç satın almam.Noterden çalıntı,rehin.borçlu bilgi durumlarına bakarım.Sigorta şirketlerinde ne gibi geçmişleri olduğuna bakarım.
Tabiki bunları yaparken alıcıya derimki bak güzel kardeşim araç dediğin gibi sorunsuz ile alırım fakat tersi durumlarda ödediğim paraları o kişiye yüklerim.
Takla atmış aracı malesef alamam ilk arabam olcağı için temiz ve uzun süre kullanıcam.Bulamazsam bu fiyata biraz daha yükseltiriz fiyatı ona göre 2009 2010 artık ne bulabilirsem temiz alırım.

Hocam güzel demişsin de kaskodan yaptırmadıysa işlemleri? Arkadaşa seat leon bakıyorduk, çok güzel bir FR bulduk fiyat da makul, soralım bi dedik, tramer 1800 TL çıktı, içim rahat etmedi o fiyata FR olmaz diye, Seat servisten bi tanıdığımı aradım plakayı verdim, 18.000 TL parça 13.000 TL işçilik çıktı araçta :)

Yani piyasası 45.000 olan araç 42.000 ise bakılabilir ama 35.000 ise hiç temiz olma ihtimali yok ki 30.000 e premium ve elegance için bu durum geçerli, onun biraz altına VTEC2 bakabilirsin ama onlar da artık yaşlanmaya başladılar, 8-10 yaşındalar artık.

40.000 olursa Civic, Leon, Auris, Golf, Megane, Astra vs vs vs uzun bir listeden gönül rahatlığıyla araç seçersin

Yok 30.000 de kalacağım diyorsan Dizel araç gene, Polo falan zor o fiyatlara

ebah17

• Ahm@
« Yanıtla #12 : Mayıs 06, 2014, 11:47:43 ÖÖ »
Açıkça söylemek gerekirse 30.000 TL belirtmiş olduğunuz modeldeki araçlar için sınır teşkil eder.O fiyatlara o araçların hırpalanmışlarını bulabilirsiniz.Öncelikli olarak fiyatı biraz daha arttırmanızı tavsiye ederim.Arkadaşlarında dediği gibi yılda 10.000 km gibi bir yol için dizel araca para bağlamaya değmez düşüncesindeyim. Al-sat düşüncesinde olmadığına göre km si düşük hırpalanmamış araçlara yönelmen senin için daha faydalı olur.
Belirtiğin araç ve markaları kullandım.İstersen yaşadıklarım sana yol göstersin.

1-)2010-2013 arasında CORSA D ENJOY 111 ECOFLEX(Dizel kullandım-sıfır almıştım) çok fazla kronik problemi olan bir araç değil.Ön göğüs kısmından çıtırdılar gelir ve arka dingil burçları sorunludur.Sürekli yağlatma gerekir(Arkaya 2 kişi binince araç esnediğinde gırç gırç rahatsız edici sesler gelir.Birkaç defa garantiden arka amortisör ıvır zıvırı değiştirdim servis çözüm bulamadı en sonunda sanayideki sağlam bir usta dingil burçlarının temas ettiği metal kısım ile burçların arasına büyük pul koyarak işi çözdü)Ayrıca opel servislerinden de çok çekersin:)

2-)2013 yılında yıllardır içimde kalan bir otomobil olan VW GOLF 4 almak için Corsa D yi sattım. (2003 Golf 4 Pasific BEYAZ 145.000KM )(Attan inilip eşşeğe binilir mi demeyin, hala golf 4 görünce ahhhh çekerim) VW  GOLF 4 otomatik  şanzıman arızası verdiği için elden çıkardım.15.000km kullandım. Araçtan memnundum fakat küçük yerlerde VW den anlayan usta bulmak zor .Golf 4 te kronik bir sorunla karşılaşmadım ama LPG de iken araçlarda genel anlamda rolantide bir titreme mevcuttu. Çevremde Dizel Polo ve Golf kullancısı arkadaşlarım var gayet memnunlar.Fakat ben VW lerin araç içine  fazla motor sesi aldığı kanısındayım.

3-) Başkalarının gözünde GRANDE PUNTO belki hoş bir araç ama listenizde Honda ,Opel,VW varken ben gidip FIAT a bakmam bile.(Şahsi fikrimdir)

4-)Civic belki konfor bakımından  Alman araçlarının bir adım gerisinde olabilir ama direksiyona geçip şöyle bir otobana çıktığında HAYAT ONDA dersin.

Velhasılkelam seçmiş olduğunuz araçlar piyasası olan araçlar.Fakat 3-5 lira fazla verip temiz araç bulmaya gayret edin.Gönlünüze göre olur inşallah.

« Son Düzenleme: Mayıs 06, 2014, 11:49:22 ÖÖ Gönderen: ebah17 »

ebah17

• Ahm@
« Yanıtla #13 : Mayıs 06, 2014, 11:53:54 ÖÖ »
Sanki önceki yorumumda eski kullandığım araçları kötülemiş gibi bir izlenim bırakmış olabilirim.Civicte de kronik problemler yok mu var. Ama sürüş keyfi olsun yol tutuşu olsun, 2. el piyasası olsun bence bir tık daha üstün.Eğer 2007-2008 civic alma kararına varırsanız forum içerisinde civic a ait kronik problemler ile ilgili başlıklar var.Bilgi edinmeniz faydanıza olur.

mehmet zengin

« Yanıtla #14 : Mayıs 06, 2014, 12:19:46 ÖS »
Kısa ve öz yazayım. Japona bulaşırsan geçmiş olsun. Bir daha da japondan başka bişiy almazsın. 10binde veya senede bir servise gidersin. Onun dışında silecek suyunu da bi zahmet koyarsan misler gibi:) İç dizayn dersen civic FD6, dış dizayn dersen FD6, ikinci el artık hergeçen gün zorlaşıyor. Bence ha vw, ha fiat, ha honda farketmez. Dizel az yakar dersen bişey diyemem ama lpg dizeli hemen hemen tolore eder seviyede tutar.

Sen yazmamışsın ama ben yazayım :) yok ben gencim, hızlı olmam lazım falan dersen de atmosferik seni kesmeyebilir kardeş. Zira 10sn beklemen gerek 100 olması için :) ha yok ben 9,3sn de 100 olayım dersen de en az 1,4tsi 122hp golf alman gerek yoksa 1,2tsi ile 10,2sn sürer veya 1,4tsi 140beygir alcan ki 8,4sn de 100 olasın :). 1,6TDi alırsan da 10,7sn kadar sürer. Buradan da şu çıkar mı bilemem? adamların 2000lerde yaptığı atmosferik motor halen çok iş görüyor :) Listendekiler ile karşılaştırdım. Zira daha iyi işler çıkaran turbo motorlar çok var.

esser

« Yanıtla #15 : Mayıs 06, 2014, 12:25:15 ÖS »
Arkadaşlardan ayrı araçlarla ilgilide değil yıllardır şirkette dizel araba kullanıyorum doblo bildigin eşşek dizel araba kullanacaksan çok yol yapacaksın turbo dizel araçlarda ikinci elde ben turbo patlatan çok kişi ile karsılaştım turbolu araba kullanmasını bilmiyen insan çok park eder direk stop eder sabah çalıştırır direk hareket eder turbonun yaglanmasına bile müsade etmez ben normal kullanırım diger şöför kullanmaz turbo patlatmış insanım bunu yaşayarak ögrendim.
Benzinli araba kullan alacagın arabada yoksa lpğ taktırma çok yol yapmıyorsun şahsi fikir yılda 1000-2000 lira en baba fark olur.
Senin dediklerine gelirsek ben corsayı 91 ile 96 model olarak kullandım araba bana küçük geldi 230 mercedes kullandım hala kullanıyorum ailede var onun yüzünden galiba golf 4 iyidir kullandım ama manuel al otomatik şanzumandan anlayan usta türkiye şartlarında çok az. civic e akrabam yüzünden aşık oldum 94 1.6 is vardı.
seninkilerin yanında biraz düşük model kalıyo benim dediklerim kullancak sensin yakınlarında dediğin araçlardan varsa binerek biraz kullanarak dene kendine uyan araç al ilk aracın nede olsa benim ilk aracım nissan sunny di hala sokakta görsem döner bi bakarım yani japon araçları bi hastalık .
Binecek sensin kardeşim zevkine göre araç alman dilegiyle.

sercanim

• SeRCaN
« Yanıtla #16 : Mayıs 06, 2014, 12:47:02 ÖS »
al bir honda bas gaza vur saza :)