Gönderen Konu: Golf Almak ister misiniz acaba?? (Uludağ sözlükten alıntıdır)  (Okunma sayısı 9819 defa)

civic46

volkswagen:
"eskiden çok güvendiğim ancak şu anda gözümde zerre kadar değeri olmayan markadır."

her şey 2006'da 1,6 fsi 115 bg olduğu iddia edilen bir golf plus almakla başladı. Aracı ilk kullandığımız zaman oldukça hantal olduğunu fark ettik. fabrika verilerinde 115 bg güç, 160 nm tork ürettiği yazıyordu ama araç bir şahin'den bile hantal olabiliyordu. ilk zamanlardır, motor açılır dedik 50 bin km oldu hala aynı. gaz pedalı o kadar tepkisiz ki araç sollamaya korkuyorsunuz. eğer 4 bin rpm devirde kullanırsanız biraz araba kullandığınızı hatırlıyorsunuz. ancak hayvan gibi yakıt tüketimi sizi frenliyor.

bu motorun dedeler için üretilmesini kenara koyarsak asıl sorunlara geçelim. alındığı ilk günden beri 97 oktan, temiz benzin kullandığımız araç ne hikmetse garanti süresi bittikten sonra teklemeye başladı. hızlanmalarda titriyordu. doğal olarak gaziemir doğuş oto servisine götürdük. bir kaç test yaptılar bir şey yok dediler. kullandıkça teklemeler şiddetlendi, tekrar servise götürdük, ısrar ettik. enjektörü bozulmuş dediler. daha 30 bin kilometredeki aracın enjektörü nasıl bozuldu anlamadık, işçilik, malzeme derken bir ton para harcadık. servisten çıktıktan sonra bir gün araba çat diye çalışmadı ayrıca marş basarken ortalığa benzin saçıldı. bu sefer başka bir servise gidildi, daha önceki servisten kalma montaj hatası var dendi. bu sefer para ödemedik çok şükür. son servisteki elemanlara şikayet ettik ne biçim motor bu diye. oradaki usta başı çaktırmadan yanımıza geldi ve volkswagenlerin artık çok motor arızası çıkarttığını, gidip bir toyota ya da honda alıp rahatımıza bakmamızı fısıldadı bizlere.

internette ufak bir arama yapınca gördük ki bir çok kişi fsi motorlardan şikayetçi. zaten volkswagen apar topar bu motoru kaldırıp tsi motoru piyasaya sürdü. yani müşterilerine testleri tam olarak yapılmamış bir motoru satarak onları denek olarak kullandı. içinde adam gibi donanım bile olmayan, rakiplerine oranla daha pahalıya alınan aracın trafikte 20 yıllık araçlar tarafından tokatlanmasına mı yanarsın, sorunlu ve hantal olduğu bilinen bir motoru satan firmadan alış veriş yaptığına mı yanarsın, adam akıllı servis hizmeti veremeyen doğuş otoyla muhatap olduğuna mı yanarsın, sağlamlığına güvendiğin firmadan kazık yediğine mi yanarsın.

sürücü kursu işlettiğimiz için bir çok araçla haşır neşir olduk. garajdaki 96 model, 300 bin kilometredeki, hayvan gibi sürülmüş, bakımları aksatılmış, adi lpg kullanılmış toyota corolla'nın periyodik bakımlar dışında daha motorunun bir parçası bile değişmemişken gözümüz gibi baktığımız araçtan çektiklerimiz bize yetmiştir.

eskiden sağlam araçlarmış ancak artık gözlerini para hırsı bürümüş, ticaret ruhu kaliteyi satın almış. rakiplerinden daha az donanımlı aracı daha pahalıya satacak kadar şımarmış. bir de götü kalkmış doğuş oto bayileriyle birleşince uzak durun derim. düşman başına.

artık geçmişteki kazandıkları güvenin sermayesinden yiyorlar ama bu kafayla giderlerse gelecekte işleri zor.

buludag89

Ynt: Golf Almak ister misiniz acaba?? (Uludağ sözlükten alıntıdır)
« Yanıtla #1 : Mayıs 19, 2010, 01:55:24 ÖÖ »
güzel derleme olmus teşekkürler

canguder

« Yanıtla #2 : Mayıs 19, 2010, 07:52:18 ÖÖ »
bende bu yazıya katılıyorum. paran ve vaktin çoksa alırsın vw uğraşırsın. ama japonlar fedakardır ve verilen parayı kuruşu kuruşuna hak eder.

pcvirus

« Yanıtla #3 : Mayıs 19, 2010, 08:28:26 ÖÖ »
bu farkı çoğu insan bilmiyor bu yazıları bir çok kişiye okutmak isterdim

Ghan

« Yanıtla #4 : Mayıs 19, 2010, 10:35:39 ÖÖ »
Güzel Bi Yazı Gerçekler Bunlar.Japonlar Cidden Özellikle Motor Konusunda Cok Önem Veriyolar Arabalara.Arabanında En Önemli Yeri Motordur Zaten.Golfe Bindim Konforuna Bişe Demem Zaten Konfora Cok Önem Vermem.Ama Motoru Cidden Vtec2 Den İnip Golfe Binince Baya Kötü Geliyor.

Honda Hayat Onda.Kısacası.

dt kaya

« Yanıtla #5 : Mayıs 19, 2010, 03:30:02 ÖS »
Evet sölediklerinize katılıyorum eski bir 99 civic kullanıcısı olarak..10 yıl kullandım tık demedi çok fedakar bir araçtı dediğiniz gibi..yakın arkadaşımın golf 6 tsi 122 sini denedim konforu sessizliği beni çok etkiledi biraz da civic in yakıtı ağır gelmeye başladı tdi golf 6 aldım şu ana kadar çok memnunum ama doğuş gerçekten hep kendisine çalışyor maalesef..

adrenaliinn

« Yanıtla #6 : Mayıs 19, 2010, 04:46:16 ÖS »
öyle fanatik vw ciler var ki..vw ye toz kondurmuyorlar..motorda vw nin honda dan kat kat iyi olduğunu söyleyenler bile var

statik

« Yanıtla #7 : Mayıs 19, 2010, 04:59:29 ÖS »
Ben hantallık kısmına takılmıyorum. 1.6 FSI passatla 5 kişi tekirdağa gittim geldim. O ağırlığa rağmen gayette normal gitti. 180 e kadar çok rahat hızlanıyor. 1000 kg 110-120 hp araçlarla kıyaslamamak lazım elbette. Frenleri hondadan yüz kat daha iyi.

Son zamanlarda sürüş kalitesi ve konfor sebebiyle passatları yakından takip ediyorum. Vw forumlarınıda takip ediyorum bu sebeple. 140 bin km yi devirmiş FSI lar var ayrıca TSI lar turbolanmış bir FSI oluyor. Yani FSI üretimden kalkmadı.

civic46

« Yanıtla #8 : Mayıs 19, 2010, 06:14:09 ÖS »
FSI yüksek yakıt tüketimi, o yakıta yakışmayacak performans sağlaması yüzünden tam bi hayalkırıklığıdır ve yavaş yavaş rafa kaldırılan bi motordur.. bence şu anda motor teknolojisi ve performans açısından wv Honda ile idrar katılımtıramaz

dt kaya

« Yanıtla #9 : Mayıs 19, 2010, 06:18:25 ÖS »
öyle fanatik vw ciler var ki..vw ye toz kondurmuyorlar..motorda vw nin honda dan kat kat iyi olduğunu söyleyenler bile var

Bence tsi motor honda nın atmosferik motorlarından performans olarak yakıt tüketimi olarak gayet te başarılı..Ha dayanıklılık olarak honda diyebilirim ama kendimce diyorum bi aracı da 500 000 den sonra zaten kimse kullanmaz..

statik

« Yanıtla #10 : Mayıs 19, 2010, 06:18:40 ÖS »
FSI yüksek yakıt tüketimi, o yakıta yakışmayacak performans sağlaması yüzünden tam bi hayalkırıklığıdır ve yavaş yavaş rafa kaldırılan bi motordur.. bence şu anda motor teknolojisi ve performans açısından wv Honda ile idrar katılımtıramaz

Yapma hocam. FSI nın yakıt tüketimi normaldir. Marka karalamayalım.

statik

« Yanıtla #11 : Mayıs 19, 2010, 06:19:44 ÖS »

Bence tsi motor honda nın atmosferik motorlarından performans olarak yakıt tüketimi olarak gayet te başarılı..Ha dayanıklılık olarak honda diyebilirim ama kendimce diyorum bi aracı da 500 000 den sonra zaten kimse kullanmaz..

Hiçbir firma kendini kötü duruma düşürecek arabayı piyasaya sunmaz. Hele hele bu vw asla olamaz...

civic46

« Yanıtla #13 : Mayıs 19, 2010, 06:27:20 ÖS »
FSI jetta comfortline kullanırım her yaz ve ne kadar yaktığını çok ölçtüm aracı ivmelendirmek için zaten 1 Lt benzini ha demeye içiyor namussuz :))

civic46

« Yanıtla #14 : Mayıs 19, 2010, 06:33:26 ÖS »
km olayına gelince istanbuldaki taksilerin %90 ı fiat ve hyundai ve 500 bin km gidiyorlar,önemli olan ekonomi ve performan bunlar FSI da yok..

statik

« Yanıtla #15 : Mayıs 19, 2010, 06:37:40 ÖS »
km olayına gelince istanbuldaki taksilerin %90 ı fiat ve hyundai ve 500 bin km gidiyorlar,önemli olan ekonomi ve performan bunlar FSI da yok..

Performans olarak ağırlık sebebiyle honda her zaman öndedir. Ve hondanın performansı normaller arasında 1. sıradadır. Vw FSI normal bir araçtır. Bir Golfle bir astra arasında çok büyük yakıt tüketim farkları yoktur. Aynı şekilde benzinli focus ya da bi octavia. Civic ağırlıktan götürüyor işi. Yoksa motor değerleri ortada. FSI 115 hp 2005 kasa civicler 110 hp. Ayrıca yeni kasa civiclerin yakıtı içtiğinide her yerde duyuyor görüyoruz :)

dt kaya

« Yanıtla #16 : Mayıs 19, 2010, 08:20:34 ÖS »
18 yaşımda ehliyet aldığımda babam 99 civic ini bana bıraktı kendisine tdi passat aldı..vw den çok memnunuz dizel motoru gayet başarılı..ben de de 2010 tdi golf var..hiçbir şeyi olmasa bile DSG şanzımanı yeter de artar bile arkadaşlar..böyle şanzıman böyle teknoloji görmedim..marka sempatizanı asla değilim yanlış anlamayın ama insan gördüğünü de sölemeli..vw çok kalitesiz ve de verilen paranın tek kuruşunu haketmiyormuş gibi söyleniyor..yapmayın arkadaşlar bunca vw kullanıcısı var...

civic46

« Yanıtla #17 : Mayıs 19, 2010, 09:55:39 ÖS »
mükemmel teknoloji DSG...bi oku istersen
http://www.vwturk.com/forum/showthread.php?t=56656

canguder

« Yanıtla #18 : Mayıs 19, 2010, 11:00:27 ÖS »
vw alacaksan 1.6 düz vites alacaksın. tsi dsg kombinasyonu çok kişinin canını yaktı. bu araçları alanlar servise gitmekten araçlarına binemediler. arkadaşımın scirocco düz vites 160 hp olan modeli 40.000 kmde turbo arızası verdi tamir edemediler sandık motor getirdiler. garantisi olmasaydı 25 bin lira arkadaşa güzelce ödeteceklerdi. dsg şanzımanı geçtim bu golflerde eski otomatikler vardı bilirsiniz 1.6 fsi ve 1.6 8v motorlarda kullanılıyordu , çok yakın iş arkadaşımın 2004 model golfünde yaklaşık 140.000 kmde yolda kitlendi araç çalışmadı. çekiciyle servise götürdüler şanzıman revizyonu gerekli dediler. Eee ne kadar diye sormuş rahat bir şekilde 12.000 liracık diyince arkadaşım arabayı size bırakıyorum demiş. zaten 17-18 bin lira değeri var 12 bin lira şanzımana istiyorlar. Gitti sanayideki ustaya 4 bin liraya şanzıman yaptırdı. Vw eskiden güzeldi kabülümdür. 2000 li yıllardan sonra kendini bozdu. Yeni vw otomobillere güvenim sıfır.

mehmet1971

« Yanıtla #19 : Mayıs 20, 2010, 09:40:39 ÖÖ »
Hem FSİ hem de TSİ araç alıp 6 şar ay kullanıp satan biri olarak, her söylediğinize aynen katılıyorum.

dt kaya

« Yanıtla #20 : Mayıs 20, 2010, 04:59:45 ÖS »

şikayet ben de baya duymuştum aracım 7200 km de hiçbir sorun yaşamadım..amcamda var peu 3008 onun şanzımanını arızasız kullanacağıma ciddiyim dsg yi 4 yıl kullanırım(garantimi uzattım buna şanzıman da dahil sözleşmemde)sonra da satarım nolacak..dsg den aldığım sürüş keyfini nolursa olsun hiçbir şeyden almadım şu ana kadar araçta..elbette arızaları çıkabilir ama başarılı bi şanzıman bence..

ocean0636

« Yanıtla #21 : Mayıs 21, 2010, 07:27:26 ÖS »
en basıtınden golf gtı ve hondamızın gururu typerımızı örnek alırsak vw 2.0 turbo motorda zar zor! 200hp üretmiş, Honda ise hiç zorlanmadan  2.0'da atmosferik 200hp çıkarmış ( zorlanmadan dememın sebebını 2.0 240 s2k'dan anlayabiliriz ;) ).
Vw'in tsı ı uretmesının sebebi şu baktı ki atmosferık bı halt yapamıyorlar(gıtmmeyen,cok yakan,sorunlu motorlar vs.!) ondan sonra bari turboyla bıseyler yapalım dedıler ama gorduk tsı ları da..

canguder

« Yanıtla #22 : Mayıs 21, 2010, 07:39:32 ÖS »

şikayet ben de baya duymuştum aracım 7200 km de hiçbir sorun yaşamadım..amcamda var peu 3008 onun şanzımanını arızasız kullanacağıma ciddiyim dsg yi 4 yıl kullanırım(garantimi uzattım buna şanzıman da dahil sözleşmemde)sonra da satarım nolacak..dsg den aldığım sürüş keyfini nolursa olsun hiçbir şeyden almadım şu ana kadar araçta..elbette arızaları çıkabilir ama başarılı bi şanzıman bence..

umarım aracına haz alarak arızasız şekilde binersin zaten kimse kimsenin zor durumda kalmasını istemez ama kullanıcıların 25%lik kısmından fazlası şikayetçiyse vw derhal bu konuya müdahele edip araçlarını toplatmaldırı. halen sorunlu araçları satıyorlar utanmadan. toyota ufak bir problem için bile kaç bin aracını geri çağırdı. bana göre vw çok müşteri kaybetti ve kaybetmeye devam ediyor. insanların vw'ye olan güveni iyice sarsıldı. garantin olsa dahi bir şanzımanın revizyonu gerektiğinde 15-20 gün almaktadırki götürdüğün servis bunu isterse 2 aya kadar uzatabilir. bu yüzden asla sorunsuz araçlardan vazgeçmem.

dt kaya

« Yanıtla #23 : Mayıs 23, 2010, 12:11:15 ÖS »
toyotanın problemi ufak değildi araçların gazı takılıp kalıyordu..DSG de basit bi sistem değil tabi ki arıza çıkarabilir bu benim başıma da gelebilirdi.hiç unutmam 2004 yılında dayım sıfır e 200 kompressor aldı beyni arızalı çıktı koltuğu ileri geri gidip geliyordu bazen direksiyonu hareket ediyordu..yani araçta ne kadar elektronik sistem varsa o kadar arıza çıkar ha bu mercedeste vw den daha azdır orası olabilir ama kime denk geldiyse o kişi için %100 dür arıza oranı..özetle demek istediğim:DSG sonuçta yağsız çalışan bir şanzıman ama çok başarılı..keşke honda da böyle bişey yapsa dizel motorla civic te sunsa ve de vw den farklı olarak arızasız muhteşem uzun ömürlü şanzıman yapsa..Almayan adam değildir kardeşim gider koşa koşa alırım..

alican_07

« Yanıtla #24 : Mayıs 23, 2010, 03:31:37 ÖS »
en basıtınden golf gtı ve hondamızın gururu typerımızı örnek alırsak vw 2.0 turbo motorda zar zor! 200hp üretmiş, Honda ise hiç zorlanmadan  2.0'da atmosferik 200hp çıkarmış ( zorlanmadan dememın sebebını 2.0 240 s2k'dan anlayabiliriz ;) ).
Vw'in tsı ı uretmesının sebebi şu baktı ki atmosferık bı halt yapamıyorlar(gıtmmeyen,cok yakan,sorunlu motorlar vs.!) ondan sonra bari turboyla bıseyler yapalım dedıler ama gorduk tsı ları da..
ya bukadar abartmayın kim ne görmüş tsi dan dsg den ben inanmıyorum bu kadar çok arıza vereceğine nedeni antalya eski sanayide bulunan emin oto(vw yetkili servisi)bizim akrabamız vw ve vw grubu(audi,seat,skoda) tüm araçların motor şanzıman yani uzun lafın kısası mekanik ve yürüyen herşeyini yapıyorlar orda çok zaman geçirdim hiçte nette duyduğum gibi sorunlar duymadım benim dediğim yer gerçek hayat fakat nette sanal kişilikler karalamak için herşeyi söylüyor halbuki adam vw e hayatı boyunca binmemiş veya bin kişiden birinin başına geliyor o da benim canım yandı demek için bi yere bi yazı yazıyor gören vw(veya herhangi bi araç alıcak olana)bak böle böleymiş alma o arabayı diyor bundan dolayı sanal ortamda her duyduğumuza inanmayalım he bide atmosferik dedinde vw in ilk ürettiği scirocco yu bi incele 78-84 model arası olması gerekiyor bak bakalım atmosferikte adamlar neler yapmış ozamanın teknolojisi ile. >=ok