Gönderen Konu: FOLYO KAPLAMA VE BOYA KULLANILIRLIĞI ARASINDAKİ AVANTAJLAR VE DEZAVANTAJLAR_?  (Okunma sayısı 11894 defa)

ercanpasa

Selam arkadaşlar aracım yaklaşık 1 aydır kaporta ve iç olmak üzere serviste <783^2 bu arada aracım eg kasa civic si <^^Seyt genel bakım maksatlı bir servis çalışması uygulanıyor,şimdi sorum şu aracıma folyo kaplama yaptırmayı düşünüyorum,bizim servisteki boyacı ustasıda boya yapalım daha ii olur dior,aracım zaten boyalı,ama mat siyah folyo bu ara baya bi hoş gözüküyor gözüme yaptırmakta istiyorum açıkçası,sitede yapan arkadaşlar varmı_? varsa ne derece kullanışlı_? çizilme kalkma yapıyormu belli yerlerden_?herkes bildiği bişeyleri söylerse yardımcı olma anlamında. >=ok

ed35

Hocam ben bir ara aşırı niyetlendim ve bayağı bir araştırma yaptım boyacı ustalarıma sordum kısaca şöyle anlatayım size: Boyaya zararı yok aksine korumakta boyayı ancak kaldırdığınız zaman o bölüm yapışkan içinde oluyor(reçina gibi) ve bunu gidermekte zor değil en fazla komple aracı pasta-cila'ya sokuyorsunuz,kalkma konusu yaptırdığınız yere bağlı kaliteli temiz işçilik varsa problem yok...Çizikte ise o bölüm sadece sökülüp aynı yenisi kaplanıyor oda çok maliyeti olan bir şey değil yani eğere benim fikrimi sorarsanız;
Trafik'te diğer araçlardan zaten honda olarak farklısınız ;) birde honda grubu arasından sıyrılayım derseniz tavsiye ederim :)
Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

ercanpasa

teşekkürederim dediğim gibi aracım zaten komple boyalıydı,daha önceden acemi ellerde baya bi hırpalanmıştı ama şimdi baya bi özenle çalışıyor yapan arkadaşlar,zaten yapım aşaması ve sonraki bitmiş halinide resim olarak koyacam siteye tekrar teşekkürederim

ed35

Buyrun biraz örnek vereyim size.

ed35

devamı

poseidon999

Şöyle bir durum var diye biliyorum.
Eğer folyo daha önce düzgün bir astar ve boya yapılmamış bir parçaya uygulanıyorsa
çıkartırken boya sökülmesi gibi sorunlar oluyormuş. Doğru mudur acaba?

Yani aracı daha önce boyanmış olanlar dikkat etsinler diyebilir miyiz?

ed35

Şöyle bir durum var diye biliyorum.
Eğer folyo daha önce düzgün bir astar ve boya yapılmamış bir parçaya uygulanıyorsa
çıkartırken boya sökülmesi gibi sorunlar oluyormuş. Doğru mudur acaba?

Yani aracı daha önce boyanmış olanlar dikkat etsinler diyebilir miyiz?
Kısmen böyle bir surum söz konusu doğrudur,ama bunu da zaten işlemi yapacak olanlar aracı ekspertiz yapıp olur veya olmaz diyecekler,tekrar söylüyorum işlemi yapacak yer bu nedenle çok önemli.

ercanpasa

benim aracta olduğu gibi şu an çürük olan ve daha önceden boyanmış yerleri macunla doldurulup astar felan atılıyor mecburen ustanın söylediğine göre son aşamada boyadan önce siyah astar atır pürüzsüz bi hale gelecekmiş zaten bende bu astarın üstüne yani folyo yaptıracam folyocu arkadaşada sordum,yüzey pürüzsüz olsun astarda olsa yeterli bizim için dedi,zaten astardan sonra boya yaptırmış olsam hem maliyet artacak hemde folyo yaptırmanın bi anlamı olmayaca diye düşünüyorum o nedenle astar uygulamasından sonra direk folyo yaptıracam.

ed35

benim aracta olduğu gibi şu an çürük olan ve daha önceden boyanmış yerleri macunla doldurulup astar felan atılıyor mecburen ustanın söylediğine göre son aşamada boyadan önce siyah astar atır pürüzsüz bi hale gelecekmiş zaten bende bu astarın üstüne yani folyo yaptıracam folyocu arkadaşada sordum,yüzey pürüzsüz olsun astarda olsa yeterli bizim için dedi,zaten astardan sonra boya yaptırmış olsam hem maliyet artacak hemde folyo yaptırmanın bi anlamı olmayaca diye düşünüyorum o nedenle astar uygulamasından sonra direk folyo yaptıracam.
En mantıklısı eğer yapan kişi onay veriyorsa ;) ancak bütün fotoların yapım aşamasını burdan yine paylaşın lütfen :)

civicci35

folyo daha ekonomik ve çekici çiziklerde veya kaza sonrası sadece ilgili yere tekrar folyo kaplatmak daha ucuza mal oluyor.istenildiği takdirde renk değiştirmekte mümkün bence mantıklı.

ercanpasa

arkadaş çekmişti resimleri radım duruyormuş yarın yapım aşaması resimlerini koyacam inş..bittikten sonrası ayrı tabi onlarıda eklerim bitince,yinede bişeyler söylemek isteyen olursa kaplamalar hakkında memnun olanlar var anlaşılan folyodan acaba olmayanlarda varmıdır_?

ercanpasa

resim nasıl eklenir buraya acaba_?

ed35

Cevap ver kısmını tıklayın,alt kısımda ek seçeneklerden resmi ekleyin ya da imageshack'den ekleyebilirsiniz...

ercanpasa

« Son Düzenleme: Ocak 06, 2011, 09:38:55 ÖÖ Gönderen: ercanpasa »

ercanpasa

her gün bişeyler yapılıyoır 1 ayı geçti bakalım ne zaman biter bitince ek resimleride atacam GÜNCEL

ed35

of of :) astarı yüzünü geçmezmi böyle acaba?Komple el atılmış sanırım ancak zaten çok pahalı olmayan araçlar,umarım emeğinize değer.

ercanpasa

TEŞEKKÜREDERİM WALLA ARACI FENA DAĞITTIK AMA ARAÇ YAKLAŞIK 10 YILDIR BENDE VE ARACIMI ÇOK SEVİYORUM,zaten zamanıda gelmişti bide yapılırken tek seferde temiz olsun istedim hiç bişeyinden kaçmadım,her yeri yapılıyor az önce bi kaç parça vardı onlrıda götürdüm ustaya kaputu delecez hava girişi için filtre kiti götürdüm bakalım ne zaman bitecek:)

ed35

TEŞEKKÜREDERİM WALLA ARACI FENA DAĞITTIK AMA ARAÇ YAKLAŞIK 10 YILDIR BENDE VE ARACIMI ÇOK SEVİYORUM,zaten zamanıda gelmişti bide yapılırken tek seferde temiz olsun istedim hiç bişeyinden kaçmadım,her yeri yapılıyor az önce bi kaç parça vardı onlrıda götürdüm ustaya kaputu delecez hava girişi için filtre kiti götürdüm bakalım ne zaman bitecek:)
Aslında el emeğiniz,göz nurunuz olmuş sizin :) böyle araçlar güzeldir insan kolay kolay satmaz,çok zor durumda olmadıkça böyle arabaları da satamazlar,sizinde öyle sanırım,hayırlısı ne diyelim...Takip ediyorum bu arada konunuzu :) Kolay gele..

BGR19

ben tavanı kaplattım gayet memnunum  >=ok bi sorun olmaz benim yaptırdığım yer 2 yıl garanti de verio >=ok

ercanpasa

nerde yaptırdın ve ne kullandılar cast folyomu ve kenarlardan felan kalkma yaptımı hiç_?

BGR19

balgatta foliotech diye biyer cast folio hiç bi sorunu yok çok memnunum, zaten malzeme yada işçilikten kaynaklanan sorun olursa direk değiştiriyolar para almadan >=ok

HONDAcvc

kesinlikle yaptırdığın folyonun kalitesine göre ve işçiliğe değişir örneğin 3M gibi kaliteli folyo kullanılırsa çıkarttığındada hiç bi sorun olmuyo pasta cilaya filan bile gerek kalmaz ama şuda varki bildiğim kadarıyla 3M şuan piyasadaki en pahalı markalardan biri yanında bide ii işçilk filan derken astarı yüzünden pahalıya mal olabilir...

emrecants

bence sizin araca 3M folyoya gerek yok daha düşük kalite bir folyo markası olabilir 3M gibi maliyetli bi folyoyu ancak bmw audi gibi pahalı bi aracım olursa kullanırdım:)

carousal

ercan bey kolay gelsin, maşallah arabaya dip bucak girmişsiniz, umarım verilen emeğe değer güzel bir şaheser çıkar ortaya.

PIMP MY RIDE tarzında bir işe girişilmiş resmen. Aracınızın bitmiş halini de paylaşırsınız bizlerle umarım.

Bu araçta boyama ve folyo maliyetleri karşılaştırılmalı bence, hangisi ucuza mal oluyor ve en iyi performansı veriyorsa o tercih edilmeli.

Bir de ben de şunu merak ediyorum, folyo kaplı araçlar basınçlı su tabancaları ile yıkanabiliyor mu?
« Son Düzenleme: Ocak 25, 2011, 09:56:48 ÖS Gönderen: carousal »

can3520

Merhaba arkadaşlar konuyu hortlatıyorum ama folyo kaplama düşünüyorum. Bu işlemi kendim evde yapabilir miyim =)