Gönderen Konu: Euro civic - Opel vectra cd  (Okunma sayısı 5806 defa)

serkanto

Euro civic - Opel vectra cd
« : Eylül 27, 2011, 02:41:35 ÖÖ »
 Merhaba arkadaşlar.

1999 model euro civic aracım var. Araçta motor ve yürüyen olarak hiçbir sorun yok. Hatta forumdaki bazı arkadaşlar bilir, ön takımı yeniledim geçenlerde. Sorunsuz diyebilirim tamamı ile.

Babamda 1998 model opel vectra var ve bir iki sene kullanmışlığım var 5-6 sene öncesinde. Şimdilerde bir şeytan dürtmeye başladı beni, maymun iştahlılığım tuttu biraz da  :seytani Honda forumunda bunu sormak ne derece doğru olur bilmiyorum ama; acaba diyorum bir dönüş yapsam mı vectraya :)
Farklı segmentte araçlar ve konfor olarak vectranın farkı malum. Ancak şimdi elimde; bildiğim, biraz olsun tanıdığım sorunsuz bir araç dururken böyle bir değişim fantazi mi olur? Ne tavsiye edersiniz bu konuda?

Bizde ki vectra sıralı sistem tüplüydü ve çok sorunsuz bir araçtı. Yakıt olarak da tüplü olduğu için şu an ki aracımdan daha tasarrufluydu. O sorunsuzlukta bir araç bulabilir miyim ondan da emin değilim ama heves işte. Alırsam iyi bir sıralı sistem tüplü araç almayı ya da kendim taktırmayı düşünüyorum. Bir de aracı eşim de kullanacağı için yine otomatik vites düşünüyorum. Vectraların otomatik vites şanzımanı ilerde beni üzebilir mi?

Sözün özü 1999 model euro civic mi yoksa aşağı yukarı aynı modellerde b kasa bir opel vectra mı?

serkanto

Ynt: Euro civic - Opel vectra cd
« Yanıtla #1 : Eylül 30, 2011, 12:56:29 ÖS »

Yasak bir kelime kullandım galiba <nohapy Karşılaştırma bölümündeki uyarıda opel toyota karşılaştırması yapmak yasaktır yazısını okudum ama anlam açısından opel ve toyotayı karşılaştırmak yasaktır şeklinde yorumladım. Kimseden ses gelmediğine göre opel ve toyota marka araçlara ait karşılaştırma yapmanın yasak olduğu sonucuna varıyorum şu an. Muhtemelen o marka yöneticilerinden gelen bir talep olsa gerek bu, diğer koşulda kararı pek mantıklı bulmadığımı da belirtmek isterim. Her neyse kural kuraldır; yöneticiler mesajımı silerlerse sevinirim.
« Son Düzenleme: Eylül 30, 2011, 12:58:05 ÖS Gönderen: serkanto »

GökhanAlbayrak

« Yanıtla #2 : Eylül 30, 2011, 03:54:07 ÖS »
bende forumdan gelecek yorumları merak ediyorum. Opel hakkında iyi şeyler duymadım sanayi arabası derler ama hiç uzun süreli kullanmadım. sorunsuz bir araban varsa öp başına koy bence macera arama

serkanto

« Yanıtla #3 : Ekim 02, 2011, 02:03:47 ÖÖ »
bende forumdan gelecek yorumları merak ediyorum. Opel hakkında iyi şeyler duymadım sanayi arabası derler ama hiç uzun süreli kullanmadım. sorunsuz bir araban varsa öp başına koy bence macera arama

Ben önceki araçlarımda da hiç sorun yaşamadım. (opel,citroen) Ki bu araçlar sorunlarıyla meşhur araçlar sizin de söylediğiniz gibi. İkinci el araçtaki şans faktörüne bağlıyorum bunları. Şanslıydım şimdiye kadar. Bu anlamda bir araçta yaşanabilecek ciddi sorunlar hakkında tecrübem olmadığı için daha küçük sorunları dert etmeye başlıyorum. En basitinden benzinin azaldığını gösteren bir uyarı ışığının kronik olarak yanmaması, içi ve göstergeleri üçüncü sınıf bir pavyon gibi aydınlatılması, her yolculukta kullanıcısına bir rallideymiş hissiyatı veren motor sesi, kaportanın narinliği gibi kendimce eksiklikleri bu kadar tutulan araçlara yakıştıramıyorum. Bunların hiçbirini opelde yaşamadığım ve diğerleri hakkında tecrübem olmadığı için alternatif olarak opeli verdim. Ama yanlış yerde verdim anlaşılan :)

Cntknatly

« Yanıtla #4 : Ekim 02, 2011, 09:22:37 ÖÖ »
Opel Vectra 2.0 C.d.i. 99 model'ine bindim Konforsa konfor performans'sa performans 1nci vitesde kadranda 70 dedi bana  ve bu araç yarı otomatikdi belki kıyaslamana yardımcı olur :)

GökhanAlbayrak

« Yanıtla #5 : Ekim 02, 2011, 03:09:02 ÖS »
2. el alacağın araç şans işi. iyi de çıkabilir kötü de çıkabilir. macera arama derken bunu kastettim. arabam sorunsuz demiştin ona dayanarak yorum yapmıştım ama öyle de değilmiş :)

illa arabam sessiz kaportası kalın aydınlatması güzel arabam olsun istersen arkadaşın dediği gibi 2.0 cd al ama şansın yaver gitmezse buradan arabanın mekanik sorunlarını tartışırız (inşallah böyle birşey olmaz)

insideman

« Yanıtla #6 : Ekim 02, 2011, 04:12:55 ÖS »
serkanto sana bir örnek vereyim. Geçenlerde bir VW ustasının bulunduğu ortamda muhabbet ediyorduk.
Elemanlardan biri Honda ile Opeli kıyaslamaya kalktı. Usta direk atıldı aynen şunu söyledi " Ne Opeli yaa Opelin altına Molped bağla öyle dolaş" dedi. Opellerde bilinen kronik arızalarından biri motorlarının yağ eksiltmesidir. Sizin alacağınız araçtada bildiğim kadarıyla 1.6 16 valf yağ eksiltme olayını araştırın. Arkadaşta Astra Classic var bagajda yağ bidonu hazır bekliyor. Herzaman Opellerden çekinmişimdir.
Bu yağ eksiltme Toyotanın VVT-İ motorlarında da var ama 2003teki kasayla düzelttiler diye biliyorum.

Sonuç olarak sorunsuz araç varken macera aramayın derim. Civicten daha konforlu bir araç alabilirsiniz ama kronik sorunlarıyla bilinen hor kullanılmış bir Vectra üzer.

serkanto

« Yanıtla #7 : Ekim 04, 2011, 12:05:07 ÖS »

Forumda konuları inceliyorum; sorun olarak belirttiğim konular üç aşağı beş yukarı son model civicler'de bile bahsi geçen şikayetler. Bu noktada aracımın kendine has bir sorunu olmadığı yorumunu yapıyorum.

İstanbul'da temiz araç aramak, samanlıkta iğne aramak gibi, opel için de ekstra riskler söz konusu yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla. Şu noktada acele etmemeye karar verdim. Yağmurdan kaçarken doluya tutulmak da var sonunda. Temiz bir araç denk gelirse herşey değişebilir tabi :)

Yorum yapan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

tarantino

• Co-Admin
« Yanıtla #8 : Ekim 05, 2011, 09:00:26 ÖÖ »
bu şekilde seviyeli yorum aldınktan sonra topic e devam edebilirsiniz

fastest40

« Yanıtla #9 : Ekim 05, 2011, 11:28:02 ÖÖ »
opel güzel araç bizdede bi tane var babam kullanıyo 98 vectra cd çok temiz bir araç konfor donanım mükemmel fakat motoru tek elden kullanıp nazik olmak şart bir çok kronik arızası var fakat opele binen insanlarda buna katlanıp alıyolar

efsane_001

« Yanıtla #10 : Ekim 05, 2011, 06:59:18 ÖS »
bende ilk baş 96 model  b kasa cd daha sonra 2000 model makyajlı kasa opel vectra b vardı gerçekten arabamdan memnundum arkadaşların dediği gibi alırken tek elden alırsan motorlarında çok sıkıntı çıkabiliyor ama konfor rahatlık açısından tercih edebilirsin

serkanto

« Yanıtla #11 : Ekim 13, 2011, 12:03:58 ÖS »
Genelde yorumlar olumsuz opel ile ilgili. Peki arkadaşlar başka bir başlık konusu belki ama; Yukarıda belirttiğim civic'teki sıkıntılara accord'da da maruz kalır mıyım? D segmenti bir araç olarak vectraya eşdeğer nitelikleri olduğu söylenebilir mi konfor vs. olarak?

BGR19

« Yanıtla #12 : Ekim 13, 2011, 04:28:06 ÖS »
Biz de de 97 vectra vardi eskiden yag yakardi bi de uludaga ckarken conta yakmistik :) ama 1.6 motordu

fastest40

« Yanıtla #13 : Ekim 13, 2011, 07:25:33 ÖS »
Biz de de 97 vectra vardi eskiden yag yakardi bi de uludaga ckarken conta yakmistik :) ama 1.6 motordu
conta yakma arka denge kolu problemi yap yakma sorunu bunları yaşamayan opel yok varsa opel vectra değildir yada başka bi motoru vardır.