Gönderen Konu: Eski aracim GOLF4 Yeni aracim Honda CIVIC  (Okunma sayısı 19175 defa)

cemele

Eski aracim GOLF4 Yeni aracim Honda CIVIC
« : Ocak 21, 2014, 10:39:25 ÖS »
Merhaba,

Yaklasik 4 yildir 2004 model benzinli Golf4 kullandim. Oldukca konforlu ve sorunsuz aracti.
0 km bir arac almak istedim ve begendigim markalardan biri olan Honda civic 2013 model Elegance Eco modelini 2 hafta once teslim aldim.

Once olumsuz yonleri soyleyim;

1.) Sisen kapi dosemeleri
2.) Lpg yakmasina ragmen dusen benzin gostergesi.
3.) Ben tespit edemedim ama 1500-2000 devirlerdeki silkeleme
4.) Seyyar verilen lpg dolum aparati.

Yukardakiler aracta gorulen kronik sorunlar bana ozel degil.

Bunlari bilerek aldim ama ben asil hayal kirikligini iceri aldigi seste yasiyorum.

1.) Arac cok fazla ses aliyor. Bozuk yollarda daha fazla, 2004 model VW Golf4 daha konforluydu.
2.) Bagaj ve kapputta amortisorlu mekanizma bari olurdu. 2004 model aracta olup bunda olmamasi
3.) Cok yuksek yolcu koltuklari binen bunu soyluyor.

Artilarina gelelim.
1.) ABD carpisma testlerinde yuksek not almis sanirim Volvo dan sonra ikinci.
2.) Fonksiyonlar guzel, I mid ekrani klima, ses v.b
3.) Bahsedildigi gibi cok yakmiyor.
4.) Mekanik olarak saglamlik hissi veriyor mesala kapilari cok dik bir rampada actigimda korkusuz ca birakabilirim. Eski aracimda diger elimle tutardim.
5.) Sedan arac isteyenlere guzel bir altarnatif ve ekol olmus bir arac.
6.) Marka-Sorunsuzluk ve Donanim olarak fiyati oldukca cazip.

Yorumlarim bu sekilde 15 gunde bilinen kronik sorunlari ciktim benim icin konfor ve bazi ince dusuncelerden biraz yoksun gibi.

hondatürk

• ホンダトルコ
Ynt: Eski aracim GOLF4 Yeni aracim Honda CIVIC
« Yanıtla #1 : Ocak 21, 2014, 10:46:04 ÖS »
hoşgeldin  honda güzeldir ama golf'ü aratır , 15 gün çok az hele bi 3-4 yıl geçsin sonuçta sıfır araba

gomar

« Yanıtla #2 : Ocak 21, 2014, 10:46:24 ÖS »
Aynen honda,civic için konforu önemsemiyor en eski modelden en yenisine konfor eksikliği var ama sonuçta albenili araba.

Carismatiq

• Mustafa
« Yanıtla #3 : Ocak 21, 2014, 10:47:44 ÖS »
Hayırlı olsun...

Kullandıkça alışacak ve keyif alacağınızı daha bu markayı bırakamayacağınızı umuyorum..  :)

Aracınıza birde izolasyon yaptırın ozaman beklediğiniz gibi olur inşallah..

Kazasız belasız sürüşler..

Carismatiq

• Mustafa
« Yanıtla #4 : Ocak 21, 2014, 11:02:41 ÖS »
Hayırlı olsun...

Kullandıkça alışacak ve keyif alacağınızı daha bu markayı bırakamayacağınızı umuyorum..  :)

Aracınıza birde izolasyon yaptırın ozaman beklediğiniz gibi olur inşallah..

Kazasız belasız sürüşler..

İzolasyondan kastım Yalıtım idi.

cemele

« Yanıtla #5 : Ocak 21, 2014, 11:14:01 ÖS »
Yalitimin cok fayda edecegini dusunmuyorum hocam,

Para tuzagi gibi birsey belki daha yumusak lastikler sonuc verebilir.

Ben asil arabayi kurularken kaput az daha buyuk bir kazaya neden olacakti.

2000 yilinda cikmis Golf4 de kaput tutacagi ve bagaj amortisorlu,
2012 yilinda cikmis Civic de bunlar cok eski sistemler. Kaput milini nereye dayacagimi aksamdi bulamadim cunki oyle olacagi aklimdan gecmedi,

Psiman degilim cunki sedan arac istiyordum ama ozellikle ses de bu kadar fark edecegini bilmiyordum.

Sirketin I30 Hyundai dizel araclar var, kis lastigi takili, Civic de kis lastigi yok iceri aldiklari ses nerdeyse ayni.

Birde kis lastigi taksak ne olacak bilmiyorum.

Carismatiq

• Mustafa
« Yanıtla #6 : Ocak 21, 2014, 11:26:32 ÖS »

Haklısınız lakin önceki aracınız Golfe göre beklentilerinizin bazılarını karşılamamış görünüyor.. bizim şirkettede yeni jetta var eski kasasında olan bagaj amörtisörü yeni kasada yok şirket politikası diyelim bence..

Civic sınıfına göre çok keyifli ve spor görünümlü bir araç bana göre.. 1.6İ ES var bendede 98 model aynı model golf verseler değişmem yani.. Çok keyifle biniyorum..

cemele

« Yanıtla #7 : Ocak 21, 2014, 11:45:23 ÖS »
Hocam beklentiler derken sadece belki hondadan marka olarak beklentim fazlaydi.

Benim icin olmaz ise olmaz sedan otomatik arac olmasi idi.

Fiyat, sedan, donanim civic tek kaldi. Pismanlik yok sadece ses de biraz sikinti yasadim.

Onada alistim sayilir. Birde HB ve Sedan karsilastirmasida cok adil degil.

Kasa bana hitap ediyor taaa ilk ciktiginda cok begenmistim nasip bugunlereymis.

Artik bir ben, bir hanim, birde ogul bakacagiz sefasina insallah.

Bu arada en buyuk artilarindan biride eski aracim benzinli ve 8valf cok yakan bir motoru vardi.

Uzun yolda 630 km de 47 lt benzin yakiyordu. Ozellikle bu aracimda ki lpg kiti de cok etkili oldu.

Carismatiq

• Mustafa
« Yanıtla #8 : Ocak 21, 2014, 11:52:33 ÖS »

Güle güle kullanın..  >=ok

bbhnda

« Yanıtla #9 : Ocak 21, 2014, 11:55:44 ÖS »
ses alır hocam onda alman konforu bekleme. onun dışında aratmaz civic almanı. ha tabi dediğin gibi bazı ince donanımlar yoktur civicte. ama motor performans sorunsuzluk keyfi süper.

denizcan

« Yanıtla #10 : Ocak 22, 2014, 12:03:44 ÖÖ »
Honda'ların ses yalıtımından bir benmi şikayetçi değildim yaw :D hayırlı olsun bu arada..
« Son Düzenleme: Ocak 22, 2014, 12:03:54 ÖÖ Gönderen: denizcan »

yahsi38

• yahsi38
« Yanıtla #11 : Ocak 22, 2014, 12:14:38 ÖÖ »
kardeşim yeni fb7 cıvıc in hayırlı olsun..bende vtec 2 mi satıp almayı düsünüyorum.bırak boşver almanı fransızı. Sen honda keyfini bi yaşa şöyle bin doya doya..ben aracımı sürerken ki motor sesine o kadar alıstımki baska golf leon tarzı araclara binince gitmio gibi geliyo bosver ses alsın içine nazarlığıdır buda hondanın konunun özeti japon yaptıysa binilir.birde JDM plakalık attınmı tadından yenmez güle güle bin :)

hondatürk

• ホンダトルコ
« Yanıtla #12 : Ocak 22, 2014, 12:28:00 ÖÖ »
kardeşim yeni fb7 cıvıc in hayırlı olsun..bende vtec 2 mi satıp almayı düsünüyorum.bırak boşver almanı fransızı. Sen honda keyfini bi yaşa şöyle bin doya doya..ben aracımı sürerken ki motor sesine o kadar alıstımki baska golf leon tarzı araclara binince gitmio gibi geliyo bosver ses alsın içine nazarlığıdır buda hondanın konunun özeti japon yaptıysa binilir.birde JDM plakalık attınmı tadından yenmez güle güle bin :)
Bineceksen Japon , sefa süreceksen Alman ; 1+1=2 nasıl değişmesse buda aynı

mehmet zengin

« Yanıtla #13 : Ocak 22, 2014, 06:29:52 ÖÖ »
Sayın cemele öncelikle hayırlı olsun. Allah kaza, bela vermesin. Öncelikle belirteyim Almanlar desibel B olayına dikkat ediyor. Ben bizzat desibel a değerini mercedes c180 (2012) de ve kendi arabamda ölçtüm. Mercedes 1-2desibel daha fazla. Ama desibel b değerini ölçecek cihazım yok, muhtemelen o almanda çok daha iyi. Şimdi nedir bu a ve b :) detay yapmıyım. Bi uzun yol yaparsanız anlarsınız :) ben astradan civice geçince aynı hislere kapıldım, hatta kendi kendime yanlış mı yaptım acaba bile dedim. 2 uzun yol yapınca anladım o sesin yorgunluk yapmadığını :) ama olay şu arabada küllük olup olmaması kadar küçük bir detay zamanla göreceksin. Ben 1 yıldır kullanıyorum. Çok şükür memnunum. Silkeleme sorunu da çözülürse değme keyfine gitsin :) o da bana sorun değildi de sağolsunlar forumdan Özdemir ve Gürcan kafama girdiler. Geziyoz bakalım :) Özdemiiiiiiiir S2000 i unutmaaaaa :) Bi de honda kardeşliği var cabası. Hadi hayırlı olsun.

cemele

« Yanıtla #14 : Ocak 22, 2014, 07:11:33 ÖÖ »
İyi dilekleriniz icin tesekkurler arkadaslar.

Araci cok fazla kullanamadim. Daha 450 km de. Onuda ilk aldigim hafta hevesten ise gidip geldim. Ayni yoldan serviste gecince araba ile gitmek israf gibi oluyor. Bu yuzden sadece hafta sonlari kullanabiliyorum.

Ses olayi ilk basta cok canimi sıkmıstı. Araci Maltepe deki M.... han dan alip bozuk yola girince ufak capli bir kriz yasadim.

Sonra daha temiz yollarda ses olayi cok azdi.

Silkeleme olayini anlamaya calistim ama tam tespit edemedim deniyecegim.

Bu arada araci Benzin-Lpg kullaniyorum. Serviste ilk 1500 km Benzinde kullanmayi teklif ettim gerek yok dediler.

105 km ustune cikmadim oldukca sakin kullaniyorum. 4.000 deviri gecmemek sarti ile biraz farkli devirlerde kullansammi?

Aracin tembel alismasini istemiyorum.

Son olarakda  Lpg markasi olarak ne kullaniyorsunuz?

Ben ilk lpg yi SHELL aldim, Ikini PO dan aldim. SHELL daha iyi gibi, PO da ayni mesafayi yapmam zor gorunuyor.

Selamlar

mehmet zengin

« Yanıtla #15 : Ocak 22, 2014, 07:19:40 ÖÖ »
Ben aldim ve lpg benzin devir hicbiseye bakmadan yola devam ettim :) basta zaten arabaya alisana kadar devir yapmion. Gazi katkisiz al. Shell po bunlar katkisiz olmali. Ben po kullaniyorum. Ama elbette uzun yolda vs adi bilinmeyen turden yerlerden de aldim :)

ozdemirasil

« Yanıtla #16 : Ocak 22, 2014, 07:32:45 ÖÖ »
Sayın cemele öncelikle hayırlı olsun. Allah kaza, bela vermesin. Öncelikle belirteyim Almanlar desibel B olayına dikkat ediyor. Ben bizzat desibel a değerini mercedes c180 (2012) de ve kendi arabamda ölçtüm. Mercedes 1-2desibel daha fazla. Ama desibel b değerini ölçecek cihazım yok, muhtemelen o almanda çok daha iyi. Şimdi nedir bu a ve b :) detay yapmıyım. Bi uzun yol yaparsanız anlarsınız :) ben astradan civice geçince aynı hislere kapıldım, hatta kendi kendime yanlış mı yaptım acaba bile dedim. 2 uzun yol yapınca anladım o sesin yorgunluk yapmadığını :) ama olay şu arabada küllük olup olmaması kadar küçük bir detay zamanla göreceksin. Ben 1 yıldır kullanıyorum. Çok şükür memnunum. Silkeleme sorunu da çözülürse değme keyfine gitsin :) o da bana sorun değildi de sağolsunlar forumdan Özdemir ve Gürcan kafama girdiler. Geziyoz bakalım :) Özdemiiiiiiiir S2000 i unutmaaaaa :) Bi de honda kardeşliği var cabası. Hadi hayırlı olsun.

öncelikle hayırlı olsun..

ne kadar da sorun var desek te araç tan memnun kalacağına eminim

her binişinde insan arabasını ayrı bi sever mi ?
işte honda da öyle oluyo.

yakıt konusu ben bp kullanıyorum geçen bi po aldım.bide shell öneriyolar.bu 3 marka katkısızmış.katkı lı larda solvent türü bir madde varmış .lpg kitine zarar veriyomuş.o yüzden tavsiye etmiyolar.

aracı tabiki değişik devirlerde kullan boş yollarda s ye al yapıştır.merak etme bişey olmaz.motor sıcak olsun tabi buna dikkat et.

mehmet s2000 alıcan sen bu gidişle ya hadi hayırlısı :)

cemele

« Yanıtla #17 : Ocak 22, 2014, 08:15:48 ÖÖ »
Aynen oyle de ben dis gorunusune hastayim.
1 numara cam film ve anatomik bagaj spoiler u
teslim almadan once bayide yaptirdim.
Park edip gideken donup donup bakiyorum ve cevredekiler
hakkimda ne dusunuyor merak ediyorum.

S moda aldigimizda arac tamamen manuel mi oluyor?

Stop filan yapmayalim hocam. S mode u hic denemedim henuz.

ozdemirasil

« Yanıtla #18 : Ocak 22, 2014, 08:45:34 ÖÖ »
Aynen oyle de ben dis gorunusune hastayim.
1 numara cam film ve anatomik bagaj spoiler u
teslim almadan once bayide yaptirdim.
Park edip gideken donup donup bakiyorum ve cevredekiler
hakkimda ne dusunuyor merak ediyorum.

S moda aldigimizda arac tamamen manuel mi oluyor?

Stop filan yapmayalim hocam. S mode u hic denemedim henuz.
s modu eğer direksyondaki mandalları ellemezseniz otomatik sürüşe devam ediyor fakat yüksek devirlerde vites değiştiriyor.

mandallara dokunursanız manuel mod a geçiyor

mehmet zengin

« Yanıtla #19 : Ocak 22, 2014, 08:56:34 ÖÖ »
Özdemir s2000 hayalim zaten ama daha değil, benzini aşar beni :).
Cemele manuel kullanmak için S moda aldıktan sonra - kulakçık ile vitesi 1 görmen lazım. Yoksa otomatik devam ediyor. Arabanın stop etme durumu yok yola devam :)
« Son Düzenleme: Ocak 22, 2014, 08:57:35 ÖÖ Gönderen: mehmet zengin »

BiTEC

« Yanıtla #20 : Ocak 22, 2014, 09:39:52 ÖÖ »
hayırlı olsun...siz de bize katıldınız hemen..park ettikten sonra dönüp dönüp bakmak hondacılara mahsus :)
Kazasız belasız cezasız nazarsız sürüşler diliyorum...

cemele

« Yanıtla #21 : Ocak 22, 2014, 10:27:25 ÖÖ »
hayırlı olsun...siz de bize katıldınız hemen..park ettikten sonra dönüp dönüp bakmak hondacılara mahsus :)
Kazasız belasız cezasız nazarsız sürüşler diliyorum...

Tesekkurler, o zaman donup donup tek bakan ben degilmisim:) Uzaktan yandan bakiyorum, balina gibi gorunuyor, arkadan bakiyorum, beyaz kutup ayisina benziyor, onden bakiyorum jaws gibi geliyor.

Boyle olunca evin haylaz cocugunun yaptigi yaramazliklari unuttugumuz gibi bende bir kac hosuma gitmeyen ozelligi unutuyorum.

Kazasiz belasiz surusler.

cemele

« Yanıtla #22 : Ocak 22, 2014, 10:31:23 ÖÖ »
Özdemir s2000 hayalim zaten ama daha değil, benzini aşar beni :).
Cemele manuel kullanmak için S moda aldıktan sonra - kulakçık ile vitesi 1 görmen lazım. Yoksa otomatik devam ediyor. Arabanın stop etme durumu yok yola devam :)

Hocam bos bir yerde denemem lazim. S moda alinca ekranda da sanirim bu modla ilgili gosterge gelecek hatirladigim kadari ile kitapta oyle yaziyordu.

Birde hareket halinde S moda geciyoruz sanirim ama R-N -P yede gecmiyordur herhalde.

Sorular icin kusura bakmayin tanimaya calisiyorum. Dun de hararet ibresi aradim yokmus ekranda cold seklinde gelenmis.

GrcnTml

« Yanıtla #23 : Ocak 22, 2014, 11:05:44 ÖÖ »
honda aşığı bi insan bu sorunları umursamaz üstelik honda markasında konfor aramıyacaksın :) bas gaza git ;)

yahsi38

• yahsi38
« Yanıtla #24 : Ocak 22, 2014, 11:33:08 ÖÖ »
Bineceksen Japon , sefa süreceksen Alman ; 1+1=2 nasıl değişmesse buda aynı
binilecekse hondama binerim,sefasını da hondamla sürerim.benim gözümde almanı da fransızı da boş hondayla tanıştığım günden beri